KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rowerem po Mazowszu?
2021-08-16 06:52:00 Artykuł czytany 236 razy


Tysiące kilometrów rozmaitych tras czeka na amatorów jednośladów. Dzięki nim dowiemy się, gdzie leży Mazowiecka Szwajcaria i w jakim otoczeniu nagrywano „Znachora”, a ochłodzić się można wodą z „królewskiego źródełka”.


Na Mazowszu amatorów rowerów wciągają nie tylko bagienne tereny Kampinosu, ale też zakątki Kurpi albo nadbużańskich miejscowości. Wycieczki rowerowe zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Korzystajmy, póki dopisuje aura i sytuacja epidemiologiczna.

Odpocznij na Mazowszu – takim hasłem władze regionu zachęcają do wybrania Mazowsza na tegoroczne wakacyjne wyjazdy. Branża turystyczna po ponad rocznej przerwie wraca do normalności. Ostatnich kilkanaście miesięcy pandemii to czas obostrzeń i ograniczeń, skutecznie paraliżujących ruch turystyczny, również na Mazowszu, na co zwraca uwagę marszałek Adam Struzik – Przedłużająca się sytuacja pandemiczna sprawiła, że ruch turystyczny w regionie bardzo osłabł. Już same liczby wiele mówią. Rok temu w szczycie sezonu, czyli w lipcu, sierpniu i wrześniu Mazowsze odwiedziło aż o 54 proc. turystów mniej niż w analogicznym okresie w 2019 r. – podkreśla. – Czasem miejsca warte zobaczenia znajdują się zaledwie kilkanaście kilometrów od naszej miejscowości, a zwiedzać je też możemy na rowerze – dodaje.

„Królewskie Źródełko” czeka

Puszcza Kozienicka to ponad 350 km szlaków rowerowych ułożonych w kilkanaście tras przecinających pradawną puszczę. Bogate tereny leśne oraz zróżnicowanie tras pod względem przyrodniczym i historycznym są głównymi rowerowymi atutami Kozienickiego Parku Krajobrazowego i jego okolic. Przemierzając je na jednośladzie, można odkrywać uroki Doliny Środkowej Wisły, Doliny Radomki i Zagożdżonki oraz jezior Opatkowickiego i Kozienickiego. Przy okazji poznamy bogaty świat roślin i zwierząt tutejszych rezerwatów oraz wypoczniemy w puszczańskich letniskach – Garbatce i Jedlni.

Szczególnie interesujący jest rezerwat przyrody „Królewskie Źródła” oraz Zagożdżon, gdzie rośnie najstarsze drzewo w puszczy – dąb Zygmunt August, pomnik przyrody. Jego wiek szacowany jest na ponad 350 lat. Wędrując trasą, poznamy wyjątkowo piękne zakątki przyrody, spotkamy bobry i ślady ich bytowania oraz napijemy się wody z „królewskiego źródełka”. Nazwa tego ostatniego nawiązuje do legendy, według której król Władysław Jagiełło zaspokajał pragnienie wodą z tutejszych leśnych strumyków. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

Mazowiecka Szwajcaria

Dolina Skrwy Prawej i Brudzeński Park Krajobrazowy są wymarzonym miejscem na rowerowe wycieczki. Urozmaicona rzeźba terenu to osobliwość na równinnym i nizinnym Mazowszu – z tego powodu kraina jest nazywana Mazowiecką Szwajcarią. O atrakcyjności obszaru przesądzają malownicze widoki – przede wszystkim meandrująca Skrwa, ale także okoliczne pola, łąki i lasy rozpościerające się z wysokich skarp, wzdłuż których płynie rzeka. Krajobraz to jednak nie wszystko. Ścieżki rowerowe obfitują w ciekawe okazy flory i fauny, nie będą także czuć się zawiedzeni miłośnicy zabytków sakralnych i świeckich. Warta uwagi jest m.in. miejscowość Sikórz z pałacowo-parkowym zespołem należącym niegdyś do rodziny Piwnickich. Gościli w nim m.in. Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jan Lechoń i Kazimierz Wierzyński. Bywał tu również Tadeusz Dołęga-Mostowicz, a w malowniczych plenerach mazowieckiej Szwajcarii zrealizowano przedwojenną ekranizację jednej z jego najsłynniejszych powieści „Znachor”.

Niegdyś na polowania na północne krańce Mazowsza i ostatnie już skrawki Puszczy Zielonej przybywali mazowieccy książęta, dzisiaj tereny te najlepiej przemierzać rowerem. Mijane po drodze krajobrazy leśne (z wiekowym borem z olbrzymimi sosnami bartnymi), rzeczne i wiejskie (z tradycyjnym, charakterystycznym dla Kurpiów, drewnianym budownictwem) to największy wyróżnik tego terenu. Można tutaj znaleźć wiele krótszych i dłuższych tras, a optymalnym punktem wypadowym jest Ostrołęka i jej najbliższe okolice. Godna polecenia jest zwłaszcza 65-kilometrowa pętla Zajazd Borowik–Lelis–Łyse–Zajazd Borowik, która pozwala rozsmakować się w prawdziwie kurpiowskich klimatach. Po inne inspiracje warto zajrzeć na stronę Kurpiowskiego Parku Kulturowego.

Otwarta brama

Dziki charakter Bugu to jego największy atut. Rzeka jest bogata w bezcenne dziedzictwo przyrodnicze, tworzy malownicze krajobrazy. Płynie doliną porośniętą łęgami wierzbowo-topolowymi i sosnowymi borami z prześwitami piaszczystych wydm. Skrywają one bogactwo świata roślin i zwierząt. Czasem między drzewami przemknie wilk, niekiedy mignie drewniana chata lub dzwonnica cerkwi albo wiejskiego kościoła. Na Mazowszu nadbużańskie szlaki przebiegają w okolicach Siedlec, o których nie bez przyczyny mówi się „otwarta brama na Dolinę Bugu”. Trasy są różnorodne pod względem długości, charakteru i mijanych po drodze atrakcji. Wśród tych ostatnich przeważają dzieła matki natury, ale i zabytków nie brakuje. Uwagę przykuwa zespół pałacowo-parkowy w Korczewie (XVIII/XIX w.). W jego skład wchodzą, m.in. pałac, dwie oficyny z galeriami, oranżeria, studnia (źródełko), ogrodzenie z kordegardą i bramą, a także 12-hektarowy park (pierwotnie było to 35,5 ha). A to tylko jedna z atrakcji, jakie czekają w regionie. Ze szczegółowymi informacjami najlepiej zapoznać się na stronie Miasta Siedlce.

Odkryjmy skarby architektury

Jezioro Zegrzyńskie to nie tylko raj dla żeglarzy, wędkarzy i amatorów windsurfingu, wakeboardu, flyboardu, ale również dla rowerzystów. Liczne trasy i ścieżki są poprowadzone zarówno wokół samego zalewu, jak i w jego najbliższych okolicach. Rowerem można tu jeździć nad Wisłą, Narwią i samym jeziorem, poznając jednocześnie bardziej i mniej znane miasteczka i wsie. Kryją one skarby architektury sakralnej i świeckiej. Warto zajrzeć na stronę prezentującą zegrzyńskie szlaki rowerowe i wybrać jedną z kilkunastu polecanych tras.

Zaskakuje i przyciąga

Kampinos to ulubione miejsce amatorów dwóch kółek zamieszkujących polską stolicę. Ponad 200 km tras rowerowych łączy to, co w parku najpiękniejsze i najcenniejsze. Kampinoskie szlaki rowerowe przemierzać można praktycznie cały rok. Prowadzą po leśnych ścieżkach, asfalcie, polnych drogach, a w niektórych miejscach nawet przez piaszczyste obszary i tereny bagienne. Zróżnicowanie to wielki atut tras, które – co równie ważne – nie powinny sprawiać większej trudności w ich przejechaniu. Oczywiście przy mniej sprzyjających warunkach pogodowych, niektóre odcinki mogą być wyzwaniem, ale tego przecież cykliści także poszukują. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Pociągiem na rower

•    Sześć tras rowerowych poprowadzonych wzdłuż linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej to propozycja kilkugodzinnych rodzinnych wycieczek krajoznawczych po Mazowszu. Szczególnie polecane są rodzinom z dziećmi z uwagi na ich walor edukacyjny.

•    Zielone pejzaże nad Utratą – 16 km/28 km – trasa WKD Otrębusy do WKD Komorów/WKD Pruszków (fragment niebieskiego szlaku PTTK);

•    Mała pętla szlachecka – 15 km – trasa po Grodzisku Mazowieckim;

•    Z ogrodów do lasów – 9 km – WKD Podkowa Leśna Zachodnia do WKD Otrębusy (fragmenty żółtego i zielonego szlaku PTTK);

•    Poezja Mazowsza – 28 km – WKD Podkowa Leśna Główna–Błonie–WKD Podkowa Leśna Zachód (fragment Warszawskiej ObwodnicyTurystycznej, szlak czerwony);

•    Wielka pętla szlachecka – 26 km – WKD Grodzisk Mazowiecki Radońska–Izdebno Kościelne–WKD Grodzisk Mazowiecki Radońska;

•    Perełki Milanówka – 10 km – WKD Milanówek Grudów–Milanówek Centrum Miasta–WKD Milanówek Grudów.
wykop

Komentarze

  • Dlaczego potrzebne te sciezki ?
    2021-08-23 02:25:08

    arrow

    Drogi kiepskie,brak odprowadzenia deszczowki ,brak kanalizacji,wodaciagow na to kasy nie ma

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Najbardziej wymagające kondycyjnie sporty
2022-05-18 14:19:45 Kategoria:

Nie ma znaczenia, ile czasu spędzasz na ćwiczeniach, ale jak dobrze go wykorzystujesz. Możesz poświęcić wiele godzin na siłowni i nie uzyskać żadnych wyników, ale masz...

więcej »
foto

Stan branży konferencyjno-eventowej po pandemii
2022-05-13 16:05:13 Kategoria:

- Bardzo się staraliśmy, żeby utrzymać ośrodek, a w szczególności pracowników. To był bardzo ciężki okres – mówi Karolina Lipnicka, menedżer ośrodka rekreacyjno-...

więcej »
foto

Dom i samochód - naprawy, specjaliści i modyfikacje
2022-05-12 08:04:21 Kategoria:

Serwisy lokalne mają w sieci ogromną konkurencję. W tym miejscu wystarczy wspomnieć o mediach społecznościowych czy portalach informacyjnych, z których codziennie...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nabożeństwa Majowe na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2022-05-04 16:35:11 Kategoria:

Maj to w Kościele okres w szczególny sposób poświęcony Matce Bożej, wiąże się z tym tradycja nabożeństw majowych. Nabożeństwa majowe będą emitowane na antenie...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

KRAJ, 01.05 - 07.05

XIV Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

więcej »
2

POWIAT BIALSKI, 02.05 19:00

Koncert wirtuoza skrzypiec Vadima Brodskiego w Janowie Podl.

więcej »
3

ŁOSICE, 03.05

3 maja w Łosicach

więcej »

MIŃSK MAZ., 03.05

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Dobrem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

Niemen akustycznie

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

Mecz charytatywny dla Igi

więcej »

WŁODAWA, 03.05

Zaproszenie na obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Witaj Majowa Jutrzenko... 3 maja w Garwolinie

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w gminie Mielnik

więcej »

GARWOLIN, 03.05

3 maja w Borowiu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 10:00

Siedlce: Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

więcej »

GARWOLIN, 03.05 10:00

Żelechów: patriotyczno-strażackie uroczystości

więcej »

MIĘDZYRZEC, 03.05 11:30

3 maja w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Białej Podlaskiej

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.05

Łuków w nowych barwach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.05

Siedlce-zbiórka elektrośmieci

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.05 10:00

XIII Siedlecki Jarmark św. Stanisława

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.05

Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 07.05

Kino Łuków: seanse po ukraińsku

więcej »

ŁUKÓW, 07.05

Łuków: O depresji bez tabu

więcej »

GARWOLIN, 07.05

Wystawa w Galerii Kotłownia

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.05

Szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska znowu na parkiecie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.05

Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.05

Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.05

Po raz 14. w Mielniku królować będzie korowaj

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.05 09:30

Kongres Służby Liturgicznej /OGLĄDAJ/

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.05

Kino Łuków: seanse po ukraińsku

więcej »

GARWOLIN, 08.05

Święto 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie

więcej »

PARCZEW, 08.05

Koncert Jana Kondraka w Parczewie

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Pontyfikat Jana Pawła II malowany piaskiem

więcej »

KRAJ, 08.05 - 15.05

Tydzień Modlitw o Powołania. Orędzie Papieża na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Łuków: Dzień Strażaka

więcej »

PARCZEW, 08.05 10:00

Przed nami Diecezjalny Dzień Rodziny

więcej »

ŁUKÓW, 08.05 17:00

W niedzielę pokazy kaskaderskie w Łukowie!

więcej »
9 10 11

SIEMIATYCZE, 11.05

Kolejna Środa w Karmelu

więcej »
12 13

WŁODAWA, 13.05

Uroczystości w Centrum Religijno-Zabytkowym w Hannie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.05

Nocne Czuwanie Młodych w Siedlcach

więcej »
14

GARWOLIN, 14.05

Garwolińska Noc Muzeów bez Muzeum

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.05 18:00

Muzeum Regionalne zaprasza na Noc Muzeów

więcej »
15

SOKOŁÓW, 15.05

Senior Show

więcej »

WŁODAWA, 15.05

XIV Wiosenny Spływ Kajakowy - POWITANIE BOBRÓW 2022

więcej »

ŁUKÓW, 15.05

Pierwszy koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 15.05

Łuków: Chór KOE i Mateusz Rzewuski na pierwszym koncercie Festiwalu

więcej »

RADZYŃ, 15.05 10:00

VII MŁODZIEŻOWY CZEMPIONAT KONI RAS ZIMNOKRWISTYCH w Bedlnie k. Radzynia Podlaskiego

więcej »
16 17

ŁUKÓW, 17.05

Gmina Łuków: rusza pomoc żywnościowa

więcej »
18

SOKOŁÓW, 18.05

Janusz Korczak. Król dzieci

więcej »

ŁOSICE, 18.05

Koncert Katarzyny Żak w Łosicach

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05

Kolejna Środa w Karmelu

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.05

Łuków: spotkanie burmistrza z mieszkańcami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 10:00

VIII Integracyjny Przegląd Twórczości Artystycznej „Wiosenne Inspiracje”

więcej »
20

POWIAT BIALSKI, 20.05

Wernisaż Arkadiusza Markiewicza

więcej »

POWIAT BIALSKI, 20.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.05

„O Matce Pieśń”. Koncert Zespołu Artystycznego Seniorynki

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »
22

MIŃSK MAZ., 22.05

Kulturomaniak - Finał

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.05

Rekolekcje Maryjne w Kodniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.05 11:00

Uczelnia zaprasza na Piknik Naukowy

więcej »
23 24 25 26 27

ŁUKÓW, 27.05

Łuków: ruszyły zapisy na Bieg z Pochodniami

więcej »

POWIAT BIALSKI, 27.05

Dzień Matki w Janowie Podlaskim

więcej »
28

ŁUKÓW, 28.05

Łuków: Triduum z Błogosławionym Kardynałem Wyszyńskim

więcej »
29
30 31

Najnowsze Informacje