KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ważne decyzje sejmiku
2019-03-21 08:27:30 Artykuł czytany 99 razy


Sejmik Województwa Mazowieckiego zdecydował o znacznym zwiększeniu wydatków budżetowych. Przyjął też między innymi dwa stanowiska, regulamin stypendialny dla uczniów szkół zawodowych oraz nadał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”.


Zmiany w budżecie

O 289,5 mln zł sejmik zwiększył wydatki na 2019 r. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu do budżetu wolnych środków z lat ubiegłych (168,4 mln zł), rozwiązaniu rezerw budżetowych (41,8 mln zł) i oszczędnościom na zadaniach inwestycyjnych (79,2 mln zł).

Polityka Spójności

Na najwyższych szczeblach Unii Europejskiej toczą się obecnie prace nad przyszłym budżetem wspólnotowym na lata 2021-2027. Sejmik wystosował do rządu RP stanowisko, w którym apeluje o rozpoczęcie negocjacji z władzami unijnymi, których efektem będzie uwzględnienie w przyszłej perspektywie finansowej podziału Mazowsza na dwie jednostki statystyczne NUTS 2 – Mazowiecki regionalny i Warszawski stołeczny. „Wartość PKB na 1 mieszkańca w nowym regionie Warszawskim stołecznym w roku 2017 stanowiła już 152 proc. średniej UE, podczas gdy w Mazowieckim regionalnym jedynie 59 proc. Dysproporcja rozwojowa pomiędzy obiema częściami województwa jest największą w kraju i jedną z największych w Europie. Tym samym część województwa mazowieckiego w rzeczywistości kwalifikuje się do najbiedniejszych, a nie najbogatszych części kraju i Europy. Pominięcie ww. zróżnicowań uniemożliwia realizację celu polityki spójności jakim jest wzmocnienie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej” – podkreślają radni.

Sejmik apeluje również do rządu RP o objęcie regionu NUTS 2 Mazowiecki regionalny Programem Operacyjnym Polska Wschodnia (PO PW). Wskaźniki PKB na mieszkańca w wybranych podregionach, objętych PO PW, są wyższe niż notowany np. w podregionie radomskim, gdzie w 2016 r. osiągnął – jak zaznaczyli radni w stanowisku - jedynie 67,8 proc. w stosunku do średniej krajowej, natomiast podregion olsztyński – 80,2 proc., białostocki – 82,1 proc., lubelski – 92,1 proc, kielecki – 67 proc.

ATTIS

Sejmik ponownie zaapelował do dyrektora Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o zakwalifikowanie Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS do tzw. sieci szpitali oraz sfinansowanie kompleksowej działalności Zakładu Onkologii Kobiecej. „Centrum ATTIS nie spełniło warunków ustawowych, pozwalających na automatyczną kwalifikację do tzw. sieci szpitali oraz nie zostało zakwalifikowane do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej w drodze indywidualnej decyzji dyrektora oddziału wojewódzkiego funduszu” – czytamy w uzasadnieniu stanowiska. Sejmik zwraca uwagę, że „zaprzestanie finansowania i zmniejszanie dotychczasowych umów spowodowało radykalne ograniczenie i pogorszenie dostępu do świadczeń dla pacjentów, korzystających dotychczas z pomocy w Centrum ATTIS.  Spadek przychodów pociągnął za sobą konieczność istotnej redukcji liczby łóżek szpitalnych. Zaistniała sytuacja spowodowała, że dobrze funkcjonujący podmiot leczniczy wyposażony w wysokospecjalistyczny sprzęt, kadrę medyczną, posiadający wieloletnie doświadczenie i renomę wśród pacjentów w znacznym stopniu ograniczył swoją działalność”. Centrum złożyło w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję prezesa NFZ. W rezultacie wydanego orzeczenia należy się spodziewać, że sprawa przekazana zostanie do ponownego rozpoznania przez dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Radni zwrócili również uwagę na brak finansowania Zakładu Onkologii Kobiecej w Centrum ATTIS. Jest to nowoczesna placówka, łącząca działalność trzech najważniejszych oddziałów: onkologii klinicznej, ginekologii onkologicznej i chirurgii onkologicznej. Stwarza to możliwość świadczenia zindywidualizowanej opieki onkologicznej dla kobiet. Koszt powstania zakładu wyniósł ponad 7 mln zł. Oddział ma do dyspozycji 28 łóżek w klimatyzowanych salach jedno- i dwuosobowych. Pacjentki mogą liczyć na kompleksową opiekę – od diagnostyki po rehabilitację. „Mimo, iż oddział został otwarty we wrześniu 2017 r., dotychczas nie funkcjonuje, ponieważ nie ma realnej możliwości zawarcia umowy z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia” – informują radni.

Rok Wolności i Solidarności

Radni, zgodnie z prośbą marszałka województwa pomorskiego, zgodzili się na dofinansowanie kwotą 100 tys. zł obchodów Roku Wolności i Solidarności, których kulminacja odbędzie się w dniach 1-11 czerwca 2019 r. w Gdańsku. Przeciwni dofinansowaniu byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Zasłużony dla Mazowsza


Sejmik nadał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza” Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu. Założony 60 lat temu park jest drugim, pod względem wielkości, tego typu terenem w Polsce. Nazywany jest zielonymi płucami Warszawy. Na jego obszarze miały miejsce ważne dla historii Polski wydarzenia, związane z walkami o niepodległość. W 2000 r. wpisany został na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Stypendia dla uczniów szkół zawodowych

Samorząd Województwa Mazowieckiego przygotowuje się do V edycji projektu stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych z wysokimi wynikami i osiągnięciami w przedmiotach zawodowych i ogólnych. Projekt realizowany będzie w roku szkolnym 2019/2020 i obejmie 518 uczniów. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z funduszy europejskich. Sejmik przyjął w związku z tym regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów.
 
Wsparcie dla bibliotek

Sejmik zgodził się na przyznanie dotacji powiatom na prowadzenie działów pedagogicznych w prowadzonych przez nich bibliotekach powiatowych. Wynika to z podpisanych porozumień, na mocy których zlikwidowane w 2013 r. pięć filii bibliotek pedagogicznych, stało się działami bibliotek powiatowych. Mazowiecki samorząd zobowiązał się do udzielania dotacji powiatom na prowadzenie tych działów. W 2019 r. powiat białobrzeski dostanie 80 tys. zł, otwocki – 110 tys. zł, przysuski 100 tys. zł, sierpecki – 115 tys. zł i wołomiński 150 tys. zł. Wysokość dotacji zależy od wielkości działu i zatrudnionych pracowników.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Sejmik zwiększył pulę pieniędzy na dotacje dla organizacji pozarządowych do ponad 27 mln zł. To za sprawą rozwiązania rezerwy celowej w wysokości 2,5 mln zł na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz na działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W znowelizowanym programie współpracy z organizacjami pozarządowymi zrezygnowano z zadania „Europejskie Dni Dziedzictwa”. W związku z postulatami środowisk młodzieżowych, zdecydowano o powołaniu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
 
PFRON


W 2019 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał blisko 13 mln zł na zadania dotyczące osób niepełnosprawnych. Zgodnie z decyzją sejmiku, na dofinansowanie robót budowlanych przeznaczono ponad 5,5 mln zł, zakłady aktywności zawodowej dostaną w sumie 6,1 mln zł, a na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych zarezerwowano 1,3 mln zł.
 
Inne decyzje sejmiku

Radni znowelizowali regulamin obrad sejmiku oraz uchwałę wykonawczą Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2024. Wprowadzili także zmiany do statutu Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie. Przyjęli również uchwały w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Lasy przysusko-szydłowieckie” oraz dotyczące skarg i petycji, które wpłynęły do sejmiku.Inf. pras.
[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.07

„MASKI pamięci emocji” w Galerii PROwizorium w Łukowie

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.07

Harcerze w roli odkrywców

więcej »

POWIAT BIALSKI, 02.07 12:00

Diecezjalny Dzień Chorego w Kodniu /zapowiedź/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.07 21:40

Ks. Tomasz Duda gościem wieczornej audycji w KRP

więcej »
3

RADZYŃ, 03.07

Pikniki na Strzelnicy

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.07

Otwarcie Klubu Seniora CZAS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 18:00

Wystawa grafiki i rysunku Bożeny Skoczeń-Ceranki w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.07

„Kobieta pracująca w PRL” - wystawa plenerowa w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.07

Malarstwo Danuty Murawskiej w Siemiatyckim Ośrodku Kultury

więcej »

RADZYŃ, 04.07 11:00

W Borkach otwierają Akademię Dobrego Rodzica

więcej »
5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.07 18:00

Pokonkursowa wystawa rysunku w Galerii Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.07 20:00

Biała Podlaska: Wakacyjne koncerty na Placu Wolności

więcej »

ŁUKÓW, 05.07 21:30

Łuków: francuska komedia na piątkowy wieczór

więcej »
6

POWIAT SIEDLECKI, 06.07

II Dzień Muchawki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.07

Skupienie wszystkich członków Róż Różańcowych

więcej »

GARWOLIN, 06.07 19:00

3. Letnia Potańcówka w Miętnem

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.07

Święto Jagody w gminie Łuków

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Koncert muzyki klasycznej w dąbrowskim dworze

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.07

Wystawa prac Aleksandry Tobota

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.07

Piracka przygoda na siemiatyckiej plaży

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »

ŁUKÓW, 07.07 10:00

Giełda kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

WĘGRÓW, 07.07 11:00

Folk Festiwal w Węgrowie. Poczuj ducha tradycji!

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.07 13:00

Dni Drelowa

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.07 14:00

Jubileusz OSP Rzeczyca

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.07 14:00

II Zawody sołeckie gminy Siemiatycze - zgłosiło się aż 13 sołectw

więcej »

RADZYŃ, 07.07 16:00

Letnia Scena ROK

więcej »

LUBARTÓW, 07.07 19:00

Koncert plenerowy w Kocku. Wystąpi zespół JORYJ KŁOC

więcej »
8 9 10 11

ŁOSICE, 11.07

Piotruś Pan w Łosicach

więcej »

ŁUKÓW, 11.07

Orlęta Łuków zapraszają nowych piłkarzy

więcej »

RADZYŃ, 11.07

„Gang Wiewióra 2” w radzyńskim „Kinie pod chmurką”

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.07

GUITAR WORKSHOP na scenie LETNIEGO FESTIWALU POD MURALEM!

więcej »

WĘGRÓW, 12.07

Carte Blanche w ramach Kina Plenerowego

więcej »

ŁUKÓW, 12.07

Wakacyjne Poranki w Kinie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 12.07

Wieczór w łukowskim parku

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.07 18:00

Mielnik: IV Nadbużańska Noc Kabaretowa

więcej »
13

BIELSK PODL., 13.07

Otwarcie sezonu Food Trucków w Bielsku Podlaskim

więcej »

WĘGRÓW, 13.07

Festiwal Kultury Indian Ameryki Północnej w Węgrowie

więcej »

DROHICZYN, 13.07

Msza św. dziękczynna za posługę pasterską bpa Tadeusza Pikusa

więcej »

RADZYŃ, 13.07

Wkrótce IV Święto Kosy w gminie Radzyń

więcej »

WĘGRÓW, 13.07

Dni Łochowa z zespołem Dżem

więcej »

KRAJ, 13.07 12:00 - 14.07 20:00

I Festiwal Smaków Food Trucków w ramach Dni Grajewa

więcej »
14

RADZYŃ, 14.07

IV Festyn Sportowo-Rekreacyjny w gminie Borki

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.07

Zbliżają się XX Dni Konstantynowa

więcej »

ŁOSICE, 14.07

Zbliża się XX Festyn Nadbużański w Serpelicach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Wiśniew: VII Bieg Uliczny Z WISIENKĄ W TLE

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Spotkajmy się w Miastkowie!

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Bieg uliczny z wisienką w tle

więcej »

ŁUKÓW, 14.07

Łuków: Festiwal Baniek Mydlanych

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.07

LOTTO Poland Bike Marathon jedzie na Podlasie

więcej »

GARWOLIN, 14.07

Lipówki: charytatywny festyn rodzinny

więcej »

SOKOŁÓW, 14.07

Kosowskie Lato

więcej »
15

KRAJ, 15.07

Piesza pielgrzymka Suwałki - Wilno

więcej »
16

PARCZEW, 16.07

Parczew: Święto miasta już w lipcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.07

KINO PRZYJAZNE SENSORYCZNIE

więcej »
17

PARCZEW, 17.07

Parczew: Święto miasta już w lipcu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.07

Świadczenie 500+ na pierwsze dziecko – busy informacyjne na Mazowszu

więcej »
18

ŁUKÓW, 18.07

Łuków: „Wakacje z OSiR-em”

więcej »
19

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.07

Głodny? Przyjedź do Białej Podlaskiej!

więcej »
20

POWIAT SIEDLECKI, 20.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.07

7. Plaża party w Drohiczynie

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.07

Mistrzostwa Siemiatycz w siatkówce plażowej w kategorii mężczyzn

więcej »
21

POWIAT BIALSKI, 21.07

Niedziela z Folklorem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.07

Festyn NIEDZIELA W TERESPOLU /zapowiedź/

więcej »

WŁODAWA, 21.07

Dzień Pszczelarza w Hańsku

więcej »

ŁOSICE, 21.07

Enej i Playboys gwiazdami tegorocznych Dni Łosic

więcej »

PARCZEW, 21.07

Zakopower zagra na Dniach Parczewa

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Wystawa papug i ptaków egzotycznych w Ujrzanowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 21.07

Kolorowa Baloniada na siemiatyckiej plaży

więcej »

SIEMIATYCZE, 21.07

Street Workout – podciąganie na drążku na ilość powtórzeń

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.07 15:00

Niedziela w Terespolu /zapowiedź/

więcej »
22 23 24 25 26 27 28

POWIAT BIALSKI, 28.07

VI Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej

więcej »

MIĘDZYRZEC, 28.07

OSP Jelnica na sportowo

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 28.07

Jubileuszowy XX Festyn „Słoneczne Lato” w Mordach

więcej »

SIEMIATYCZE, 28.07 10:30

Czeremcha: Turniej Szachowy o Puchar św. Krzysztofa

więcej »
29

KRAJ, 29.07

Z TEATRU MŁODZIEŻOWEGO NA DESKI TEATRU POLSKIEGO!

więcej »
30 31

Najnowsze Informacje

foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Biuro i ergonomia
2019-07-10 09:15:31 Kategoria:

Komfortowe warunki pracy nadal nie są standardem każdej firmy, niemniej sytuacja ta ulega systematycznej poprawie. Coraz więcej pracodawców stosuje się do zasad ergonomii,...

więcej »
foto

Za nami VII Rajd Rowerowy Szlakiem Nadbużańskich...
2019-07-09 16:37:33 Kategoria:

W tym roku 7 lipca wzięło w nim udział aż 300 osób. Rodziny z dziećmi, grupy znajomych, pasjonaci kolarstwa, zawodowi rowerzyści. Ci wszyscy ludzie stawili się na...

więcej »