KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – uroczystość z koncertem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”
2019-12-04 15:25:54 Artykuł czytany 28 razy


Radość, zachwyt i poczucie bycia wyjątkowym – takie emocje udało się wywołać w uczestnikach spotkania zorganizowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Dniu Osób Niepełnosprawnych. Mieli oni okazję pierwszy raz spotkać się w ogromnym gronie – ponad 500 osób, a dodatkowo specjalnie dla nich wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.


Uczestnicy warsztatów terapii zajęciowych z całego województwa oraz osoby pracujące z nimi na co dzień zostali zaproszeni na nietypowe obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Stworzona specjalnie dla nich uroczystość odbywała się w Otrębusach – w siedzibie znanego na całym świecie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W koncercie i spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 44 organizacji z regionu, prowadzących warsztaty terapii zajęciowej – w sumie ponad 500 osób.

– Chcieliśmy ten szczególny dzień spędzić razem z uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej, ale też z tymi, którzy na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnościami – mówiła o idei spotkania Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – Zorganizowaliśmy po raz pierwszy tak duże wydarzenie, połączone z koncertem zespołu „Mazowsze”. Liczba uczestników, ale przede wszystkim ich reakcja pokazuje nam, że warto było w ten sposób spędzić Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Szacuje się, że na Mazowszu jest ok. 600 tys. osób z niepełnosprawnościami. Wiele z nich stara się na co dzień pokonywać trudności, jakie wynikają z ich dysfunkcji. W łamaniu barier pomocne bywają m.in. zajęcia, w których mogą uczestniczyć – plastyczne, muzyczne, sportowe. To ich sposób nie tylko na przełamywanie siebie, ale też na odkrywanie mocnych stron i znajdowanie swojego miejsca w społeczeństwie.

– W ramach warsztatów staramy się aktywizować naszych uczestników – mamy kilka pracowni: ceramiczną, plastyczną, administracyjno-biurową, komputerową, gospodarstwa domowego. Uczestnicy zajęć uczą się różnych rzeczy – tak, by przygotować ich na wejście na rynek pracy. Różnie to bywa, ale mamy sukcesy, więc uważamy, że warto się starać – opowiadała przedstawicielka Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” w Warszawie.

– Działamy od 15 lat. Prowadzimy pracownię plastyczno-malarską, ceramiczną, samoobsługową, rehabilitację, muzyczno-rytmiczną, tkacką i informatyczną – mówiła Dagmara Olejarczyk z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pionkach. – Ten koncert był dla naszej grupy innym wydarzeniem niż wyjście do kina czy lokalne uroczystości. Wyjeżdżamy dużo na imprezy między placówkami, bierzemy udział w turniejach sportowych, ale ten wyjazd budził ogromne emocje – chociażby na temat tego, jak się ubrać.

Aby zaktywizować osoby z niepełnosprawnościami, ale też zintegrować je oraz pracowników organizacji działających na rzecz tych osób, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zorganizowało pierwsze tak uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Zarówno samo wydarzenie, jak i jego organizacja spotkały się z ogromnym entuzjazmem. – Przyjechaliśmy dość liczną grupą – 12 osób głównie z pracowni muzyczno-teatralnej, które na co dzień próbują swoich sił. I podziwiali stroje, profesjonalizm zespołu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy brać udział w tym wydarzeniu – dzieliła się wrażeniami Bogumiła Szlaska Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świeszewie w pow. pułtuskim. – Uczestnicy naszych zajęć mieli też okazję spotkać swoich rówieśników z innych warsztatów. Jest pełna integracja.

Dodatkowo honorowymi gośćmi byli uczestnicy zajęć prowadzonych w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22 prowadzone przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski. Oni również nie kryli wzruszenia i zadowolenia – zwłaszcza podczas wykonywania przez zespół „Mazowsze” specjalnie dedykowanych im utworów powstańczych. – Zaczęliśmy rok temu, na początku było sześcioro osób, a teraz potrafi przyjść nawet do stu – opowiadał prezes Janusz Owsiany ze Stowarzyszenia Monopol Warszawski. – Spotkania takie jak dzisiejsze budzi mnóstwo emocji, przywołuje wspomnienia, to ogromne przeżycia – zwłaszcza, że mamy wśród dzisiejszych gości panie, które kiedyś tańczyły i śpiewały.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy tak licznie spotkać się jako środowisko osób z niepełnosprawnościami i osób pracujących w warsztatach terapii zajęciowe, zwłaszcza takim dniu – podsumował spotkanie Łukasz Owczarek, przedstawiciel Mazowieckiego Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej. – Ta ciężka praca w ramach warsztatów jest często niezauważalna, a przecież zajmujemy się rehabilitacją społeczną, ale i zawodową, żeby móc wdrożyć te osoby w rynek pracy. Cieszymy się, że o tej części ekonomii społecznej coraz więcej się mówi, bo to zwiększa szansę osób z niepełnosprawnościami na znalezienie pracy.

Fot. Andrzej Idziak

Inf. pras.

DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-08-07 09:39:15 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Poznaj korzyści kształcenia w Siedleckim Medyku
2020-08-06 11:39:51 Kategoria:

Siedlecki Medyk to niekwestionowany lider w kształceniu kadry medycznej i społecznej, a od kilku lat również w branży kosmetycznej. W 2020 roku otrzymał status laureata w...

więcej »
foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08

„Powstanie Warszawskie” w łukowskim amfiteatrze

więcej »

ŁUKÓW, 01.08

Łuków: obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

GARWOLIN, 01.08

Garwolin: oddadzą hołd powstańcom

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.08

Łukowska giełda kolekcjonerów

więcej »

DROHICZYN, 02.08

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

ŁUKÓW, 02.08

Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie

więcej »
3 4

GARWOLIN, 04.08

Pierwsze z cyklu spotkanie historyczne w Miętnem

więcej »
5 6 7

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »

RADZYŃ, 07.08

Kino na leżakach w Ulanie - Majoracie

więcej »
8

ŁOSICE, 08.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.08

MOK Summer Music Festival 2020

więcej »

ŁOSICE, 09.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »

ŁUKÓW, 09.08

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.08

Uroczystość odpustowa w Budzieszynie

więcej »

RADZYŃ, 09.08

Powstała wyjątkowa publikacja o Lisiowólce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.08

XIV Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych - Pod Siedlcami w Wiśniewie

więcej »
10 11 12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »
16

SIEMIATYCZE, 16.08

Siemiatycka Wieczorna Dycha – nowy termin

więcej »
17 18 19 20 21 22 23

POWIAT BIALSKI, 23.08

19 lipca i 23 sierpnia na Placu Partyzantów w Janowie Podlaskim odbędzie się Pchli Targ

więcej »
24 25 26 27 28 29 30
31

Najnowsze Informacje