KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

XX EDYCJA NAGRODY MARSZAŁKA. ZNAMY LAUREATÓW
2019-10-11 18:27:05 Artykuł czytany 60 razy


Za nami XX jubileuszowa edycja Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. W Muzeum Sportu i Turystyki poznaliśmy 10 tegorocznych laureatów. – W tym roku mieliśmy rekordową liczbę zgłoszeń do nagrody. Wybór najlepszych nie był łatwy, bo do konkursu zgłoszono nietuzinkowych ludzi, znakomite zespoły, stowarzyszenia – podkreślał marszałek Adam Struzik.


– Laureaci Nagrody Marszałka to prawdziwe osobowości. W ciągu tych dwudziestu lat wyróżniliśmy wielu wspaniałych twórców.  Dzięki nim kultura na Mazowszu jest tak ciekawa i różnorodna. Nagroda Marszałka często trafia również do ludzi aktywnych społecznie, którzy swój czas poświęcają dla innych  – przekonuje marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik

W tym roku zgłoszonych do Nagrody Marszałka zostało 124 kandydatów, w tym 92 dotyczyły osób fizycznych a 32 – podmiotów niebędących osobami fizycznymi, np. zespoły, stowarzyszenia.

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego przyznawana jest już po raz dwudziesty. To uhonorowanie pracy i talentu ludzi wybitnych, zaangażowanych w rozwój oraz promocję naszego regionu. Wśród tegorocznych laureatów są przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne nurty i spojrzenia na rzeczywistość, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego.

Podczas gali każdy z laureatów otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Galę tegorocznych Nagród Marszałka poprowadził Tomasz Kammel. Gwiazdą wieczoru był Marcin Wyrostek z zespołem oraz tancerzami Anną Głogowską i Marcinem Olszewskim.

LAUREACI XX EDYCJI
NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

ANNA BRAMSKA CHÓR PUERI ET PUELLAE CANTORES PLOCENSES, PŁOCK

Współzałożycielka i dyrektor Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Założony w 1998 r. jako chór chłopięcy, od 2006 r. – wspólnie z chórem dziewczęcym – jest ponad stuosobowym zespołem mieszanym. Anna Bramska jest dyrygentem, ciągle doskonali swoje umiejętności. Wychowawczyni pokoleń płockich chórzystów. Jej podopieczni koncertują w kraju i za granicą. Biorą udział w konkursach i festiwalach, zdobywając liczne nagrody. W ciągu 21 lat pracy chór zdobył ok. 70 nagród o charakterze ogólnokrajowym i międzynarodowym. Zespół został także odznaczony przez prezydenta Płocka Medalem Laude Probus oraz uhonorowany przez papieża Franciszka Orderem Świętego Krzyża. Chór nagrał kilkanaście płyt, na których utrwalono przede wszystkim wykonania wielkich dzieł oratoryjnych, a także dwie płyty z cyklu „Pueri et Puellae Cantores Plocenses i organy Katedry Płockiej”.

CECYLIA DĄBROWSKA, TRĄBKI, POW. GARWOLIŃSKI

Artystka. Malarka. Od 2013 r. jak sama pisze – sztuka jest jej pasją, zawodem, który wprowadza w jej zwykłe życie trochę magii. Jest samoukiem. Malarstwem zaczęła zajmować się w dojrzałym wieku. Na początku swojej przygody kopiowała dzieła znanych artystów, inspirowała się ich pracami, stylem. Z czasem wypracowała własny styl. Tematem jej prac jest kobiece ciało. Jej obrazy znajdują się w krajach Europy Zachodniej, w Azji, Chinach, Tajwanie, Izraelu, a także Emiratach Arabskich i USA. Będąc od urodzenia mieszkanką Mazowsza zawsze pamięta o swoich korzeniach, akcentując to na wystawach swoich prac.
 
ZENON DURKA, MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W LEGIONOWIE

Szef Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie, z którym związany jest już od 30 lat. Inicjator i realizator wielu cyklicznych wydarzeń budujących lokalną tożsamość wspólnoty o zasięgu gminnym, powiatowym i regionalnym. Od 1993 r. organizował koncerty w ramach klubu festiwalowego Festiwalu Jazz Jamboree, a w latach 2016-2018 powołał do życia nową markę promującą Mazowsze – Mazowiecki Jazz Jam. Od 2004 r. jest też organizatorem Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej – wydarzenia gromadzącego gwiazdy klasycznej kameralistyki i organistów. Ponadto trzykrotnie zorganizował w Legionowie koncerty towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Inicjator Festiwalu Szaniawskiego Legionowo – hołdu dla dramaturga i prozaika, a którego celem – w perspektywie kilku lat – jest odbudowa dworku Szaniawskiego w Zegrzynku jako miejsca pracy twórczej w dziedzinie animacji kultury. Wspiera aktywności amatorskich grup artystycznych, takich jak Teatr Ewangelizacyjny Adonai czy Studio Tańca i Piosenki Szachraj. Współtworzy Harcerski Festiwal Wiosenne Czarowanie. Dba o zrównoważony rozwój oferty kulturalnej włączając w jej zakres środowiska osób niepełnosprawnych, ośmiokrotnie organizując Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Laureat nagrody władz samorządowych Legionowa w uznaniu wybitnych zasług w budowaniu tożsamości kulturalnej i samorządowej miasta.

JERZY HOFFMAN, WARSZAWA

Wybitny artysta polskiego kina, reżyser filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej i współzałożyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od wielu dziesięcioleci związany zawodowo i prywatnie z Warszawą. Jako reżyser zadebiutował w 1954 r. filmem dokumentalnym pt. „Czy jesteś wśród nich”. W swoim dorobku ma ponad 25 filmów dokumentalnych i ponad 15 filmów fabularnych, w tym m.in. znane i popularne do dziś „Trędowata” (1976), „Znachor” (1982), „Stara Baśń” (2013). Zekranizował też wszystkie części sienkiewiczowskiej trylogii – „Pan Wołodyjowski” (1969), „Potop” (1974) oraz „Ogniem i Mieczem” (1999). Jerzy Hoffman podjął prace nad własnym, pozbawionym oparcia w literackich pierwowzorach freskiem na temat Bitwy Warszawskiej. Efektem tego był film „1920 Bitwa Warszawska” (2011) – pierwsza w historii kina polskiego superprodukcja wykorzystująca technologię trójwymiarową. W ciągu lat pracy artystycznej Jerzy Hoffman został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. Złotymi Lwami oraz wielokrotnie zdobytymi Nagrodami Ministra Kultury i Sztuki. Wśród wielu odznaczeń państwowych, które otrzymał, są m.in. Krzyż Wielki Order Odrodzenia Polski (1999) i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005).

KAPELA PRASKA, WARSZAWA

Zespół o ponad 30-letniej tradycji, chroniący od zapomnienia folklor miejski Warszawy i samej warszawskiej Pragi – bezcenne dobro lokalnej kultury niematerialnej, stanowiące o tożsamości kulturowej stolicy i jej ciągłości historycznej. Zespół tworzą rodowici warszawiacy, posługujący się gwarą warszawską, a także praską – np. lider zespołu Czesław Jakubik, rodowity prażanin. To właśnie on, absolwent średniej szkoły muzycznej, wydobył z zapomnienia przedwojenne piosenki warszawskiej ulicy, z czasów okupacji hitlerowskiej i Powstania Warszawskiego oraz pieśni towarzyszące odzyskaniu Niepodległości. Poza tym Jakubik tworzy też nowe utwory, które dokumentują współczesne życie stolicy – takie jak np. otwarcie drugiej linii metra. Dzięki działalności Kapeli Praskiej folklor warszawski nie jest zamkniętym zasobem, reliktem dla etnografów, lecz żyje i rozwija się z poszanowaniem dla swoich korzeni i zachowaniem stylistyki. Stanowi dla innych kapel wzór i ma również naśladowców. Skład kapeli nie zmienił się od 30 lat, z jednym wyjątkiem, kiedy zmarłego członka Edwarda Dolanowskiego, zastąpił syn, Ryszard Dolanowski. Kapelę Praską tworzą; Czesław Jakubik – kierownik kapeli, akordeon, wokal; Paweł Popławski – skrzypce, wokal; Ryszard Dolanowski –  gitara, banjo, wokal; Zbigniew Pogorzelski – instrumenty perkusyjne, wokal i Marek Grużewski – kontrabas. Dla wszystkich muzyków praca w kapeli jest pozazawodową, społeczną działalnością.

RYSZARD NOWACZEWSKI, JÓZEFÓW, POW. OTWOCKI

Działacz społeczny. Od 1996 r. członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZW OSP RP Województwa Mazowieckiego. Organizator dorocznych spotkań opłatkowych oraz wielkanocnych dla strażaków województwa mazowieckiego w Katedrze Warszawsko-Praskiej. Pomysłodawca biesiad strażackich na Mazowszu. Założyciel Ośrodka Kultury Strażackiej przy OSP Józefów, gdzie u boku profesjonalnych artystów swoje pasje i talenty artystyczne rozwijają strażacy z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Otwockiego i Mazowsza. W 2018 r. realizator cyklu 25 koncertów patriotycznych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym koncertu „Strażacy Dla Niepodległej" w Katedrze św. Floriana w Warszawie. Od kilkunastu lat aktywny działacz i członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego. Od 2015 r. dyrektor Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów. Był pomysłodawcą i realizatorem I Mazowieckiego Festiwalu Chórów Kresowych, a także pomysłodawcą, autorem scenariusza, prowadzącym i realizatorem czterech edycji Mazowieckiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Otwocku (2008-2011 r.). Przez ponad 50 lat pracy twórczej i artystycznej, opracował scenariusze blisko 500 koncertów, wśród nich m.in. koncert „Bohaterom Powstania Warszawskiego – Strażacy" na Placu Zamkowym w Warszawie. Wychowawca młodzieży. Miłośnik literatury i poezji.  Wielokrotnie nagradzany m.in. Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Zasłużony dla Kultury Polskiej.

STOWARZYSZENIE RATUJMY RATOWO


Działa w sumie od 2011 r. na rzecz ratowania unikatowego zabytku – Zespołu Klasztornego w Ratowie (jako komitet społeczny przed zarejestrowaniem w KRS, a od 2016 r. jako stowarzyszenie). Od początku zajmuje się różnymi obszarami życia społecznego: promocją dziedzictwa kulturowego Mazowsza – przez wsparcie sanktuarium w działaniach na rzecz rewitalizacji unikatowego w skali Mazowsza zabytku; kultywowania tradycji patriotycznych w oparciu o historię „małej ojczyzny” (współorganizacja corocznych uroczystości ku czci powstańców, bohaterów 1920 r.). Stowarzyszenie cyklicznie organizuje koncerty i inne wydarzenia kulturalne, na które przybywają turyści nie tylko z Mazowsza, ale również spoza regionu. Ważnym elementem działalności stowarzyszenia jest również przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu mieszkańców Mazowsza. Stowarzyszenie co roku organizuje spotkania i warsztaty z promocji zdrowia psychicznego, przeciwdziałania narkomanii i innym uzależnieniom. Włącza się również czynnie w działania na rzecz mazowieckiej młodzieży, organizuje warsztaty „Płonące rokoko, ostatni płonień baroku”, „Ratowo – czas zatrzymany w murach” i zajęcia rekreacyjne. Wszystkie podejmowane przez stowarzyszenie inicjatywy są bezpłatne dla odbiorców, a członkowie stowarzyszania wykonują prace „pro bono”.

TEATR POWSZECHNY IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W RADOMIU ZA ORGANIZACJĘ MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU GOMBROWICZOWSKIEGO

Instytucja, która poza bieżącym repertuarem od ponad ćwierćwieku (od 1993 r.) organizuje Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych, stawiających na nowo problem czytania i odczytania dzieła Gombrowicza w zmieniającej się rzeczywistości. Miejsce festiwalu nie jest przypadkowe – to właśnie z okolicami Radomia związany był pisarz (m.in. Małoszyce – miejsce jego urodzenia czy Wsola, w której bywał) i na tych ziemiach spoczywa niemal cała jego najbliższa rodzina. Festiwal odbywa się co dwa lata i ma charakter interdyscyplinarny – łączy teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę, film. Przegląd zainicjował ówczesny dyrektor teatru, Wojciech Kępczyński. Od tego czasu festiwal gości najlepsze teatry z Polski i zagranicy prezentujące twórczość Witolda Gombrowicza. Organizuje też konkurs dla młodych reżyserów na pomysł i realizację sceniczną wybranego tekstu Witolda Gombrowicza.

HALINA WITKOWSKA, KUŹNIA KURPIOWSKA, POW. PUŁTUSKI

Wybitna twórczyni ludowa działającą w obszarze ludowej plastyki kurpiowskiej Puszczy Białej, ale również niestrudzona propagatorka regionu i jego tradycji. Halina Witkowska twórczością ludową zajmuje się od ponad 40 lat czerpiąc inspiracje z bogatego dorobku kulturowego regionu. Artystka specjalizuje się w wykonywaniu pisanek tzw. oklejanek, w których wydmuszki kurze, gęsie lub strusie oklejane są białym rdzeniem sitowia oraz skrawkami kolorowej włóczki. Poza pisankarstwem zajmuje się haftem tradycyjnym na płótnie oraz wykonuje ozdoby bożonarodzeniowe, wycinanki, palmy wielkanocne, papierowe kwiaty i korony zdobiące ramy obrazów. Sięga także do bogatego dziedzictwa kulinarnego regionu, wykonując pieczywo obrzędowe tzw. fafernuchy oraz wiele innych potraw z Puszczy Białej. Od 2002 r. Halina Witkowska jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, a od 2005 r. Prezesem Zarządu Stowarzyszenia „Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna". W 2003 r. dzięki pasji, zaangażowaniu w zachowanie i utrzymanie tożsamości regionu Puszczy Białej udało się jej stworzyć Izbę Regionalną w Pniewie. W 2005 r. powstało Stowarzyszenie „Puszcza Biała Moja Mata Ojczyzna". Stowarzyszenie na swoją siedzibę otrzymało budynek starej, ponad stuletniej szkoły w Pniewie, który odrestaurowano i zagospodarowano na potrzeby izby zwanej Kuźnią Kurpiowską. To właśnie Kuźnia Kurpiowska stała się „kuźnią wiedzy" dla obecnych i przyszłych pokoleń. Wygląd i wyposażenie Kuźni Kurpiowskiej jak również charakter jej działalności są zasługą Haliny Witkowskiej. Dzięki jej determinacji i pasji miejsce to stało się znaczącym ośrodkiem kultury regionalnej Puszczy Białej. Halina Witkowska jest autorką scenariuszy warsztatów prowadzonych w Kuźni Kurpiowskiej. Tu prowadzone są lekcje muzealne i warsztaty, a także spotkania, podczas których kultywowane są stare zajęcia oraz ginące zawody. To jej zasługą jest utworzenie w 2013 r. drewnianej, w pełni wyposażonej kuźni kowalskiej znajdującej się w sąsiedztwie izby regionalnej. Działalność artystyczna i animacyjna Haliny Witkowskiej przyczynia się do popularyzacji regionu Puszczy Białej. Twórczyni bierze udział w kiermaszach, targach i festiwalach sztuki ludowej w całej Polsce. Jej prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów gromadzących kolekcje polskiej sztuki ludowej. Halina Witkowska prowadzi warsztaty sztuki ludowej, etnograficzne oraz pisankarstwa.

Halina Witkowska to nie tylko twórczyni ludowa, ale wręcz „człowiek instytucja”. To dzięki niej strój ludowy, różne gałęzie plastyki obrzędowej i tradycyjne potrawy regionu Puszczy Białej stają się coraz bardziej znane w całym kraju. Wychowawczyni wielu pokoleń młodych ludzi. Laureatka licznych nagród, w tym również o charakterze ogólnokrajowym. W ubiegłym roku odebrała Nagrodę im. Oskara Kolberga dla twórców z dziedziny plastyki obrzędowej i folkloru muzyczno-tanecznego.

ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „OSTROŁĘKA”


Działa nieprzerwanie od 1984 r. Początkowo był to zespół dziecięcy, z czasem rozrósł się – powstała też grupa młodzieżowa, a od 2001 r. istnieje w zespole grupa dorosłych – stworzyli ją rodzice dzieci tańczących i sympatycy zespołu. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. nagrody głównej na V Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Łowiczu – nagrody bardzo cennej, bo zdobytej w kategorii zespołów autentycznych za folklor Kurpi Zielonych i Białych. Jednym z sukcesów było wystawienie „Wesela kurpiowskiego”, za które zespół na Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych otrzymał główną nagrodę. „Ostrołęka” jest też tematem kilku prac magisterskich i licencjackich – w których podkreślany jest ogromny wkład pracy wychowawczej kadry zespołu. W czerwcu 2019 r. zespół obchodził 35-lecie istnienia, a w koncercie jubileuszowym wzięli również udział zespół i tancerze, którzy przygodę z zespołem skończyli przed laty. Choreografię do koncertu stworzyli Jerzy Białobrzewski (kierownik zespołu) i Alina Chalińska (kierownik organizacyjny i wychowawca), a opracowaniem muzycznym zajęła się Joanna Niska (na co dzień zajmująca się przygotowaniem muzycznym i wokalnym).

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego


DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
Co, gdzie, kiedy

w lewoListopad 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.11

1 i 2 listopada w siedleckiej katedrze

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.11

1 i 2 listopada w siedleckiej katedrze

więcej »

ŁUKÓW, 02.11

Łuków: tablica pamięci

więcej »
3

POWIAT SIEDLECKI, 03.11

5. Wieczornica Patriotyczna w Helenowie

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.11

Filmowe Rekolekcje

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.11 10:00

Chwileczkę, przecież… Siedlce (nie) zapominają

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.11 10:00

Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję „Zaduszki” 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 11:00

Kuchnia w podróży - spotkanie słuchaczy SUTW z Robertem Makłowiczem

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.11 16:00

Wieczór Poezji Jesiennej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 17:00

Koncert „Moniuszko nie tylko na poważnie” w ZSM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 18:00

Kolejne spotkanie z cyklu VITOexTrEAM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 19:00

Koncert „Mazowsze w sercu Wolnej Niepodległej” już 6 listopada w CKiS

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.11

XXIX Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.11

Teatr Cieni – biografia św. Jana Pawła II

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11

Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie

więcej »

ŁUKÓW, 07.11 17:00

Łukowska Moc Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11 18:00

Spotkanie dla „frankowiczów”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11 18:00

Hybrids - wystawa Agnieszki Rusak-Tymy w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
8

POWIAT BIALSKI, 08.11

Nocne czuwanie w Kodniu

więcej »

ŁUKÓW, 08.11

Łuków: dynie według przepisów Henryka Sienkiewicza

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.11

Dni Otwarte promujące rodzicielstwo zastępcze

więcej »

ŁUKÓW, 08.11

Łuków: akcja pobierania krwi „Niepodległa”

więcej »

MIŃSK MAZ., 08.11 10:00

Mińsk Mazowiecki: „Kultura Ziemi Mińskiej w 20-lecie Powiatu Mińskiego”

więcej »

ŁUKÓW, 08.11 17:00

Łukowska Moc Kultury

więcej »

RADZYŃ, 08.11 18:00

Pierwsze zajęcia Radzyńskiego Klubu Rękodzieła

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.11 18:00

Biała Podlaska: wernisaż malarstwa i grafiki

więcej »

RADZYŃ, 08.11 18:00

„Sen o poezji” Hanny Guz

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.11 20:00

Teatr Cieni – biografia św. Jana Pawła II

więcej »
9

RYKI, 09.11

II Ogólnopolski Mityng Modelarski w Dęblinie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.11

Skórzec: V Bieg Niepodległości

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Emilia z Łukowa wystąpi na Zamku Królewskim w Warszawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

Wieczór poetycki przy Sanktuarium Św. Józefa

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Łukowska Moc Filmowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

Siatkarze powalczą o przełamanie

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Łukowska Moc Kultury

więcej »

WĘGRÓW, 09.11

Siatkarki Nike Węgrów podejmą zespół z Warszawy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

61. Siedleckie Zaduszki Jazzowe

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Łukowska Moc Filmowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

Międzynarodowe Zawody Karate Kyokushin Polish Cup 2019 i Gala Sztuk Walki

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.11

Małe Podlasie świętuje 35-lecie i zaprasza na koncert jubileuszowy

więcej »

MIŃSK MAZ., 09.11 10:00

Mińsk Mazowiecki: „Kultura Ziemi Mińskiej w 20-lecie Powiatu Mińskiego”

więcej »

ŁUKÓW, 09.11 10:00

Szachowe rozgrywki w Łukowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 09.11 11:00

Dzień Sztuki Polskiej, czyli wirtualna podróż przez Polskie Muzea Narodowe w poszukiwaniu arcydzieł

więcej »

RADZYŃ, 09.11 12:00

100-lecie Szkoły Podstawowej w Turowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.11 15:00

Spotkanie modlitewne dla każdego

więcej »

ŁUKÓW, 09.11 16:00

KSM Jedlanka świętuje 5-lecie wznowionej działalności

więcej »

WĘGRÓW, 09.11 17:00

Węgrów: Diecezjalny Bal Andrzejkowy KSM

więcej »

LUBARTÓW, 09.11 17:00

Wernisaż wystawy malarstwa „Barwą i kreską”

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.11 19:00

Recital Zespołu Wokalnego Miasta Ciechanowiec

więcej »

SOKOŁÓW, 09.11 19:00

41. Zaduszki Jazzowe w Sokołowie Podlaskim

więcej »
10

SIEMIATYCZE, 10.11

11 Listopada – uroczystości w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wojsko otworzy koszary

więcej »

SOKOŁÓW, 10.11

100-lecia HUFCA ZHP Sokołów Podlaski

więcej »

SOKOŁÓW, 10.11

Święto Niepodległości w Kosowie Lackim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11

Ostatni mecz rugbistów w tym roku

więcej »

RYKI, 10.11

II Ogólnopolski Mityng Modelarski w Dęblinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Rugby

więcej »

ŁUKÓW, 10.11 10:00

Szachowe rozgrywki w Łukowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.11 11:00

„Śpiewam Ojczyźnie swej”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.11 11:11

Niepodległościowy Turniej Siatkówki w Leśnej Podlaskiej

więcej »

GARWOLIN, 10.11 12:00

Łaskarzew: drugie zaduszki strażackie i Armii Krajowej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11 12:00

Kolejny koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.11 12:00

Otwarcie sezonu morsowego 2019/2020

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.11 12:30

Suchożebry: Bieg Niepodległości

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.11 13:00

Mielnickie morsy zaczynają sezon

więcej »

SOKOŁÓW, 10.11 15:00

Smykofonia w SOK

więcej »

ŁUKÓW, 10.11 15:30

Łukowska Moc Kultury

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.11 17:30

Wodynie: dwudniowe świętowanie

więcej »

MIŃSK MAZ., 10.11 18:00

Koncert „Mazowsze w sercu Wolnej Niepodległej”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11 19:00

Koncert dla Marcina Wardaka

więcej »
11

MIĘDZYRZEC, 11.11

101 rocznica odzyskania niepodległości w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11

Biegi Niepodległości w Siedlcach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

WĘGRÓW, 11.11

Narodowe Święto Niepodległości w Węgrowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.11

Biała Podlaska: uroczystości miejskie z okazji Narodowego Święta Niepodległości

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.11

Święto Niepodległości w Mińsku Mazowieckim

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11

7. Siemiatycka 11-godzinna Sztafeta Niepodległości

więcej »

ŁOSICE, 11.11

11 listopada w Łosicach

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

11 listopada w Łukowie

więcej »

RADZYŃ, 11.11

11 listopada w Komarówce Podlaskiej

więcej »

GARWOLIN, 11.11

Maciejowice: gminne obchody Święta Niepodległości

więcej »

MIĘDZYRZEC, 11.11

Wieczór z patriotyzmem

więcej »

RADZYŃ, 11.11

Obchody Święta Niepodległości w Radzyniu Podlaskim

więcej »

DROHICZYN, 11.11

Drohiczyn: obchody 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11

Bieg Niepodległości w Zbuczynie

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Wiwat Niepodległa! Narodowe Święto Niepodległości

więcej »

RADZYŃ, 11.11 10:00

Ulan-Majorat: Gminne obchody Święta Niepodległości

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Święto Niepodległości. Obchody w Żelechowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 10:00

Święto Niepodległości w Siedlcach

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:00

Borowie: obchody Święta Niepodległości

więcej »

LUBARTÓW, 11.11 10:00

Święto Niepodległości w Kocku

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 10:00

Święto Niepodległości w Iganiach

więcej »

ŁUKÓW, 11.11 10:00

Gmina Krzywda: obchody Święta Niepodległości

więcej »

LUBARTÓW, 11.11 10:30

11 listopada w Lubartowie

więcej »

GARWOLIN, 11.11 10:30

Patriotyczne obchody w Pilawie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 11:00

Wodynie: dwudniowe świętowanie

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11 11:30

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Perlejewo

więcej »

ŁUKÓW, 11.11 11:45

Święto Niepodległości w gminie Stanin

więcej »

RYKI, 11.11 12:00

Święto Niepodległości w Kłoczewie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 12:00

Bieg Niepodległości ulicami Wiśniewa

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.11 12:00

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mielniku

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.11 14:00

Zalesie: 101. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 16:00

Wielka Motoparada Niepodległości w Siedlcach

więcej »

WĘGRÓW, 11.11 17:45

Trzy tablice ku pamięci odzyskania przez Polskę Niepodległości

więcej »

GARWOLIN, 11.11 18:00

„Tę piosenkę, tę jedyną” wspólnie zaśpiewajmy

więcej »

RADZYŃ, 11.11 18:00

„Błękitny Express” przyjedzie do Radzynia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 19:00

Spektakl Polskie DNA – wolność tańcem malowana

więcej »

ŁUKÓW, 11.11 19:00

Łukowska Moc Kultury

więcej »
12

ŁOSICE, 12.11

Święto Niepodległości w Starej Kornicy

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.11

40-lecie siedleckiego ZUS-u

więcej »

ŁUKÓW, 13.11

Łuków: porozmawiajmy o sporcie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.11 09:00

Sympozjum historyczne w WSD Diecezji Siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.11 17:00

Wieczór Pieśni Patriotycznej i wspólne śpiewanie w Pałacu Ogińskich

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.11 10:00

IV Przegląd Zespołów Rockowych „Krótkie spięcie”

więcej »

RADZYŃ, 14.11 17:00

Jak mniej się stresować? MBP w Radzyniu organizuje spotkanie z psychologiem

więcej »

SOKOŁÓW, 14.11 18:00

Sokołów Podlaski: spotkanie z Michałem Rusinkiem w MBP

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.11 19:00

Czwartek kapłański w WSD

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.11

Mała rzecz a cieszy - na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.11

Międzynarodowy Plener Malarski w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach

więcej »
16

SIEMIATYCZE, 16.11

Turnieje Piłkarskie – Orzeł Cup – Siemiatycze 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.11 10:00

Siedlce: II Sesja Szkoły Lektora

więcej »

KRAJ, 16.11 15:00

XXXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę

więcej »

GARWOLIN, 16.11 17:00

Górzno: koncert patriotyczno-historyczny

więcej »
17

KRAJ, 17.11

XXXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.11

4. Przegląd Pieśni Niepodległościowej „Śpiewam Ci Polsko”

więcej »

WĘGRÓW, 17.11

Tym razem Cieszkowski

więcej »

ŁUKÓW, 17.11 11:00

Pchli Targ w Łukowie po raz drugi

więcej »

WĘGRÓW, 17.11 17:00

Marcin Zieliński przyjedzie do Łochowa

więcej »
18 19

KRAJ, 19.11

XXII Targi Wydawców Katolickich w Lublinie

więcej »

KRAJ, 19.11

XXII Targi Wydawców Katolickich w Lublinie

więcej »
20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.11

Seminarium dla przedsiębiorców

więcej »

RADZYŃ, 20.11 10:00

Świat baśni perskich w Radzyniu Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.11 11:00

Niemen akustycznie – koncert zespołu Ambitus Trio dla słuchaczy SUTW

więcej »
21 22

MIASTO SIEDLCE, 22.11

Kolejna edycja kursu samoobrony dla kobiet

więcej »
23

SOKOŁÓW, 23.11

Studio Piosenki METRO w Sokołowie Podlaskim!

więcej »

RADZYŃ, 23.11

Warsztaty wyrobu mydła naturalnego

więcej »

GARWOLIN, 23.11

KSM Żelechów zaprasza na III Bezalkoholowy Bal Andrzejkowy

więcej »
24

POWIAT BIALSKI, 24.11

XXI Przegląd Poezji Śpiewanej VOICE POETICA

więcej »
25 26 27 28 29 30

ŁUKÓW, 30.11

ŁOK: konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową

więcej »

Najnowsze Informacje

foto

Wyspy Kanaryjskie, czyli wszystko co musisz wiedzieć...
2019-11-12 21:29:12 Kategoria:

Zagraniczne wakacje to coś, na co może sobie pozwolić coraz większa liczba naszych rodaków. Wakacje nad polskim morzem czy w Tatrach nie wszystkim już wystarczają. A...

więcej »
foto

Kompletny przewodnik po spodniach męskich
2019-11-12 21:08:28 Kategoria:

Spodnie to obowiązkowe wyposażenie męskiej garderoby. Przez niemal cały rok długie spodnie goszczą na nogach każdego mężczyzny, z wyjątkiem okresów, kiedy można...

więcej »