KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Sejm przyjął specustawę dotyczącą tarczy antykryzysowej
2020-03-28 07:59:59 Artykuł czytany 610 razy


28 marca po godzinie 6.00 Sejm specustawę zawierającą pakiet wsparcia dla firm i pracowników dotkniętych epidemią koronawirusa.


Za nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw głosowało 343 posłów, 73 było przeciw, a 19 posłów wstrzymało się od głosu. Posiedzenie i głosowania przeprowadzono częściowo zdalnie, na sali plenarnej obecnych fizycznie było 42 parlamentarzystów.

Projekt tak zwanej tarczy antykryzysowej przewiduje działania osłonowe i wsparcie państwa w wysokości ponad 212 miliardów złotych. Tarcza antykryzysowa to pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych, a także - co dla rządu jest priorytetem - utrzymanie miejsc pracy. Nowe przepisy zwalniają mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące. Specustawa ułatwia też dostęp do tanich kredytów dla firm i odkładanie płatności podatków. Do projektu zgłoszono ponad 250 poprawek.
Przedstawiając pakiet działań mających załagodzić gospodarcze skutki epidemii, premier Mateusz Morawiecki zaapelował do wszystkich partii o zgodę w sprawie jego przyjęcia. Szef rządu przekonywał, że tarcza antykryzysowa jest dobrym instrumentem na obecny etap rozwoju koronawirusa i walki z jego skutkami dla gospodarki. Mateusz Morawiecki podkreślił konieczność podjęcia natychmiastowych działań - jak najszybszego uruchomienia przygotowanych instrumentów, ponieważ - jak mówił - ze względu na trwający kryzys, liczy się każdy dzień. Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa nazwał zjawiskiem bezprecedensowym, innym od wszystkich, które były wcześniej - także od tego, który miał miejsce w 1929 roku. Wskazał na spadek na giełdach przewyższający 30 procent porównywalny do spadków tylko z największych kryzysów ostatnich 150 lat, spadki na rynkach surowców oraz na rynkach różnych aktywów. Premier powiedział, że pakiet ustaw nazywany tarczą antykryzysową to najlepsze rozwiązanie na uchronienie Polski przed gospodarczą zapaścią.

Założenia programu mającego łagodzić skutki epidemii koronawirusa przedstawiła w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Minister Emilewicz zapowiedziała, że rząd utworzy specjalny Fundusz COVID-19. Ma on zapewnić elastyczność w walce ze skutkami epidemii koronawirusa. Dysponentem Funduszu będzie prezes rady ministrów. Środki z niego będą mogły być dystrybuowane do innych funduszy - do Funduszu Świadczeń Gwarantowanych, Funduszu Pracy, tam gdzie w danym momencie będą potrzebne. Jadwiga Emilewicz zapowiedziała też odroczenie bądź zniesienie części nałożonych na przedsiębiorców obowiązków, które miały wejść w życie w tym roku. Tarcza obejmie osłoną poszczególne rynki i branże. Dla firm transportowych rozwiązania przewidują wsparcie poprzez utworzenie w Agencji Rezerw Materiałowych specjalnego funduszu finansującego spłacanie rat leasingowych. Jeśli chodzi o rynek pracy, w ramach tarczy antykryzysowej przewidywane jest między innymi przedłużenie pozwolenia na pobyt cudzoziemców pracujących w Polsce. Minister dodała, że wprowadzone zostaną rozwiązania dla osób, które wynajmują powierzchnie w sklepach wielkopowierzchniowych, galeriach, czy obiektach handlowych. Program osłonowy zakłada także wsparcie sektora kultury. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie dysponował funduszem pozwalającym mu podtrzymać aktywność pola kultury ograniczoną z powodów epidemiologicznych. Państwo wesprze także branżę turystyczną, która jako pierwsza zaczęła odczuwać skutki pandemii koronawirusa.

W czasie debaty nad projektem "tarczy antykryzysowej" posłowie opozycji przekonywali, że szybkie wdrożenie pakietu pomocowego dla polskiej gospodarki jest konieczne, ale twierdzili przy tym, że rządowe rozwiązania są niewystarczające. Poparcie dla rządu zadeklarował klub Koalicja Polska PSL-Kukiz'15. Ugrupowanie chce jednak, co zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, rozszerzenia rozwiązań dotyczących wsparcia dla firm i pracowników, takich jak dobrowolny ZUS dla wszystkich, CIT, PIT zamrożone, niepobierane, minimalne wynagrodzenie dla każdego pracownika, który tego wsparcia potrzebuje, zasiłki nie do ósmego roku życia, tylko również za opiekę nad starszymi dzieci. Wsparcie dla rządu zadeklarowała także Lewica. Krzysztof Gawkowski, zabierając głos w imieniu klubu, powiedział, że dobre rozwiązania zaproponowane przez rząd mogą liczyć na poparcie jego ugrupowania.

Krzysztof Bosak z Konfederacji oświadczył, że "tarcza antykryzysowa" nie jest narzędziem dopasowanym do obecnych potrzeb. Dodał, że jego ugrupowanie złożyło 39 poprawek do pakietu. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka zaapelował, aby "tarcza antykryzysowa" była dostępna dla wszystkich przedsiębiorców i pracowników. Poseł podkreślił, że pomoc nie powinna być uzależniona od określonej wysokości przychodu ani od liczby zatrudnionych. Borys Budka powiedział, że już dawno powinien być wprowadzony stan klęski żywiołowej. Zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego, wyjaśnił, że przedsiębiorcy mogliby się wtedy ubiegać o odszkodowania. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zadeklarowała gotowość do współpracy przy tworzeniu tarczy antykryzysowej. Polityk Koalicji Obywatelskiej postulowała zrównanie pomocy dla wszystkich podmiotów gospodarczych.

We wtorek specustawą zajmie się Senat.
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./d mk/ w sk
fot. www.sejm.gov.pl

[MSz]
wykop

Komentarze

 • NICO
  2020-03-28 10:01:34

  arrow

  Uśmiechnij się. Poczujesz się lepiej.

 • Jarek wszystko może
  2020-03-28 09:53:17

  arrow

  J. Kaczyńskiego teraz wszystko może i to pokazuje. Jego żołnierze wykonują wszystkie polecenia. Jak powiedział żeby głosować za prokuratorem stanu wojennego, to zagłosowali, chociaż to był policzek wymierzony we wszystkich strajkujących robotników i we wszystkie ofiary stanu wojennego. Teraz też zagłosowali bo towarzysz tak nakazał. Bardziej martwią się o wybory niż o ludzi w obecnej tragicznej sytuacji.

 • NICO
  2020-03-28 09:47:49

  arrow

  Uśmiechnij się. Poczujesz się lepiej.

 • NICO
  2020-03-28 09:47:02

  arrow

  Uśmiechnij się. Poczujesz się lepiej.

 • ale o zmianie kodeksu wyborczego cisza w artykule
  2020-03-28 08:40:08

  arrow

  PiS nocą zgłosiło do pakietu ustaw, tzw. tarczy antykryzysowej, poprawkę, zmieniającą Kodeks wyborczy. Poprawka pozwoli na korespondencyjne głosowanie osobom objętym kwarantanną, będącym w izolacji lub izolacji domowej, a także wszystkim, którzy w dniu wyborów mają 60 lub więcej lat. Po godz. 4.20 nad ranem poprawka została przyjęta.
  Czyli - PiS w nocy wprowadza głosowanie korespondencyjne, które wcześniej wyrzucił. Wprowadzają poprawką klubową w 2. czytaniu, wbrew regulaminowi Sejmu. Na siłę chcą robić wybory w maju.

  W trakcie wszystkich głosowań, posłowie i posłanki mieli problemy z logowaniem do systemu. Na takie problemy uskarżali się przedstawiciele wszystkich formacji w Sejmie.
  Nie ważne, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie można wprowadzać zmian w Kodeksie wyborczym na 6 miesięcy przed rozpoczęciem pierwszych procedur wyborczych. Ważne aby wygrał Duda.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła?
2020-05-18 15:37:41 Kategoria:

Nowoczesne systemy ogrzewania budynków powinny charakteryzować się przede wszystkim wysoką efektywnością, połączoną z możliwością optymalizacji kosztów produkcji...

więcej »
foto

Ile kosztuje dobry domofon? Jakie funkcje powinien mieć...
2020-05-18 15:30:28 Kategoria:

Domofon lub wideodomofon do domu rodzinnego, budynku firmowego lub placówki państwowej spełnia bardzo ważną rolę. To on pełni pierwszą linię konfrontacji z gościem –...

więcej »
foto

Płytki podłogowe wielkoformatowe - trwały i elegancki...
2020-05-18 15:20:47 Kategoria:

Coraz częściej sięgamy po minimalistyczne, wielkoformatowe płytki podłogowe. Jako konsumenci jesteśmy świadomi – wybieramy produkty trwałe, estetyczne, które dobrze...

więcej »
foto

Obuwie na nowy sezon – kupuj z głową i z kuponami...
2020-05-18 12:18:04 Kategoria:

Nikt nie może zaprzeczyć temu, że kupowanie obuwia to przyjemność, a nowa para butów potrafi skutecznie poprawić humor. Jednak niezależnie od tego, czy właśnie...

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny? cz. 2. Technik usług...
2020-05-18 12:05:00 Kategoria:

Jeszcze 20 lat temu niewiele kobiet korzystało z usług kosmetycznych, ale obecnie znaczenie wyglądu zewnętrznego bardzo wzrosło, stąd też i popyt na usługi kosmetyczne...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Galeria Siedlce zaprasza na zakupy. Wszystkie sklepy są już otwarte.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Sekretariat Katolickiego Radia Podlasie wznawia...
2020-05-12 17:17:26 Kategoria:

Po przerwie, wznowił swoje funkcjonowanie sekretariat Katolickiego Radia Podlasie. Niektóre sprawy można już załatwiać osobiście od godz. 9.00 do 15.00 w budynku Radia...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3

RADZYŃ, 03.05

Radzyń Podlaski: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja inne niż zwykle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10

PARCZEW, 10.05

Dzień Rodzin w Parczewie on – line

więcej »
11 12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.05

ŁOK: teatr on-line

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

ŁUKÓW, 22.05

Ł'OK LIVE: Polowanie na lisa

więcej »

WŁODAWA, 22.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
23

WŁODAWA, 23.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
24

WŁODAWA, 24.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
25 26 27 28 29 30

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

PARCZEW, 30.05

Turniej tenisa ziemnego w Parczewie

więcej »
31

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Najnowsze Informacje