KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Cisza wyborcza i zasady głosowania w nadchodzących wyborach
2018-10-19 19:51:00 Artykuł czytany 703 razy


W niedzielę, 21 października odbędą się wybory samorządowe. Polacy wybiorą radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, aby przed oddaniem głosu zapoznać się z instrukcją do głosowania. Przypominamy też o ciszy wyborczej, która potrwa do niedzieli do godziny 21.00.


UWAGA! W związku z trwającą ciszą wyborczą na naszej stronie nie będą publikowane Wasze komentarze.

Podczas konferencji prasowej PKW przypomniała zasady głosowania w nadchodzących wyborach samorządowych. Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW, przypomniał, że od północy w piątek do zamknięcia lokali wyborczych czyli do godziny 21.00 w niedzielę będzie obowiązywała cisza wyborcza. Tłumaczył, na nie narusza jej wypowiadanie neutralnych informacji o tym, jak głosować, czy wymienianie informacji o - jak ujął - kwestiach technicznych. Natomiast agitacja, wszelkie działania, które polegają na wskazywaniu osoby, na którą głosować, bądź na zachwalaniu kandydata, są niedopuszczalne. Wojciech Hermeliński podkreślił, że chodzi o wypowiedzi publiczne.

Z kolei Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego i sekretarz PKW przypomniała, że w niedzielnym głosowaniu urny będą przezroczyste, dlatego jest ważne, aby kartę do głosowania wrzucić stroną niezadrukowaną. "Najprościej jest ją po prostu złożyć" - mówiła Magdalena Pietrzak. Przypomniała, że w tych wyborach karty będą zadrukowane tylko z jednej strony. Nie będzie żadnych broszur. Maksymalna wielkość kart to format A3, w większości Polski będą to kartki o formacie A4.

Państwowa Komisja Wyborcza zachęca także do obejrzenia przygotowanych przez nią spotów, które w przystępny sposób wyjaśniają zasady głosowania. Filmy można znaleźć na stronie internetowej Komisji TUTAJ
---------------------------------
Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 milionów 200 tysięcy Polaków. O ich głosy ubiega się prawie 185 tysięcy kandydatów. Spośród nich zostanie wybranych blisko 47 tysięcy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2 i pół tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przygotowano blisko 27 tysięcy obwodów głosowania.

Tam, gdzie w pierwszej turze wyborów nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta, 4 listopada odbędzie się druga tura. O zwycięstwo w niej będzie walczyło dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.

ZMIANY

Tegoroczne wybory odbędą się na podstawie styczniowej nowelizacji kodeksu wyborczego oraz innych ustaw, między innymi o samorządzie gminnym. Zgodnie z nią, wydłużono z 4 do 5 lat kadencję organów samorządowych, wprowadzono zapis o dwu-kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także - jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tysięcy mieszkańców.

KOMISJE

W nowym prawie wyborczym znalazł się zakaz członkostwa tych osób w obwodowej komisji wyborczej, które są bliskimi kandydata startującego w wyborach, to jest między innymi małżonkowie i rodzeństwo.
Nowela zwiększyła z 9 do 10 maksymalnie oraz zmniejszyła z 7 do 6 minimalną liczebność komisji obwodowych w obwodach. Zależy to od liczby uprawionych do głosowania w danym obwodzie - od 2 tysięcy głosujących musi być minimum 8 członków komisji. Zmiana ma zwiększyć komfort pracy komisji i przyspieszyć liczenie oddanych głosów.

GŁOSOWANIE

Zgodnie konstytucją, prawo głosu w wyborach samorządowych ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18 lat i nie jest pozbawiony praw wyborczych.

Ogólną zasadą jest to, że w wyborach samorządowych, w przeciwieństwie do wyborów prezydenckich i parlamentarnych, wyborcy mogą głosować tylko w miejscu zamieszkania. Nie można więc wziąć ze swojej gminy zaświadczenia o prawie do głosowania i wyjechać na weekend, by oddać głos w innej gminie, czy województwie. Zasadą jest to, że mieszkańcy gminy, powiatu lub województwa tworzą wspólnotę samorządową, która ma prawo decydowania o swoich władzach, a nie o władzach innych wspólnot. Nie można także wziąć udziału w wyborach przebywając za granicą.

W wyborach samorządowych mogą wziąć udział ci obywateli Unii, którzy ukończyli 18 lat, nie mają obywatelstwa polskiego, ale na stałe mieszkają na obszarze danej gminy w Polsce. Warunkiem jest obecność w spisie wyborców prowadzonym przez gminę. Mają prawo wybierania do rady gminy oraz prawo wybierania wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Wyborcy, którzy mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mogą głosować korespondencyjnie lub skorzystać z instytucji pełnomocnika. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinni zgłosić komisarzowi wyborczemu najpóźniej do 8 października.

Także starsi wiekiem wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, mają prawo głosowania przez pełnomocnika. W tym celu muszą złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w urzędzie gminy lub miasta, w której są wpisani do rejestru wyborców.

źróło: IAR



wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje