KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dodatek Solidarnościowy - co warto o nim wiedzieć
2020-07-01 11:56:50 Artykuł czytany 45 razy


Dodatek solidarnościowy można otrzymywać za 3 miesiące od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r., ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jeśli uprawniony nie przekazał wniosek w czerwcu, a zrobi to dopiero w lipcu wówczas dodatek dostanie przez 2 miesiące. Miesięczna kwota świadczenia wynosi 1400 zł.


- W województwie podlaskim wpłynęły prawie 1,6 wniosków, a w całym kraju 59 tys. 62 proc. świadczeń zostało już wypłaconych, a w Oddziale ZUS w Białymstoku 67 proc. Do tej pory w naszym regionie pomoc skierowaną  do pracowników, otrzymało 1030 osoby na kwotę 1,2 mln.– informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Wśród pracowników, którzy stracili pracę przeważają kobiety  i stanowią 57 proc zaś mężczyźni  to 43 proc. Najliczniejsza grupa wiekowa to osoby miedzy  26-35 rokiem życia to 33,4 proc. a kolejna to 36-45 lat -  oni wynoszą  24,3 proc. wszystkich ubiegających się o dodatek- dodaje Krupicka.

Warunki, które trzeba spełnić

Dodatek solidarnościowy mogą otrzymać  osoby, które w 2020 r. pracowała łącznie na etacie co najmniej 60 dni i po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał z nimi umowę za wypowiedzeniem lub upłynął okres, na który umowa była zawarta. Świadczenie otrzymają także bezrobotni, jak również zarejestrowani w urzędzie pracy. W okresie pobierania dodatku solidarnościowego nie można otrzymywać równocześnie zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium z urzędu pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczasowe świadczenie na okres pobierania dodatku solidarnościowego. Jeśli uprawniony pobrał już zasiłek dla bezrobotnych, to  dodatek solidarnościowy ZUS wypłaci za ten miesiąc pomniejszony o wypłaconą kwotę zasiłku.

Osoba ubiegająca się o to świadczenie nie możesz mieć również innego tytułu do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnego w ZUS czy KRUS, a ostatnim warunkiem jest legalny pobyt na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (w tym cudzoziemców).

Warto wiedzieć

W czasie pobierania dodatku solidarnościowego podlegamy ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu Platforma Usług Elektronicznych ZUS i jest to wniosek o symbolu EDS. Dokument można podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym  lub profilem PUE.

- Jeśli umowa o pracę zostanie rozwiązana w trakcie miesiąca, to za ten miesiąc dodatek solidarnościowy nie przysługuje. A w sytuacji, gdy przyznany zostanie dodatek  to już nie przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Z kolei jeśli w danym miesiącu osoba uzyska tytuł do ubezpieczeń społecznych np.  podejmie pracę, to nie będzie miała prawa do świadczenia za ten miesiąc. Co ważne z dodatku solidarnościowego komornik nie będzie mógł dokonać żadnych potrąceń - wylicza rzeczniczka.


Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
[MSz]


[MSz]

wykop

Komentarze

 • M.Z.
  2020-07-03 06:41:01

  arrow

  Dla czego nikt nie pisze o tym,że interpretacja ustawy przez ZUS jest niezgodna z ustawą,
  opiera się na niezbyt precyzyjnym art.4 ust.3. o zasiłku pobranym w m-cu złożenia wniosku traktując dzień wypłaty jako wypłatę zasiłku za ten miesiąc.Czyli wstrzymuje się zasiłek za czerwiec i dodatkowo odlicza zasiłek za maj.
  Wniosek,przez ZUS stworzony i zasady odliczanie kłócą się z art.3 ust.7,art.4.ust.4 i art.5 ust.4.
  Odliczany od dodatku jest zasiłek do którego nabyło się prawo za miesiąc wcześniejszy.
  Arty.5 ust 4 mówi,że oświadczenie ma dotyczyć zasiłku pobranego ZA MIESIĄC w którym składany jest wniosek a nie jak wykombinował ZUS zasiłku pobranego W MIESIĄCU składania wniosku i traktuje to jak zasiłek należny za ten miesiąc.
  Ustawa o zasiłkach mówi jak są wypłacane i oczywistym jest,że w danym m-cu wypłacany jest zasiłek należny za m-c poprzedni poprzedni.
  Art.4 ust.4 mówi,że nienależne świadczenie jest wtedy gdy pobierze się oba,zasiłek i dodatek ZA TEN SAM OKRES.
  Zasiłek pobrany -wypłacony w danym miesiąca jest za m-c poprzedni czyli zasiłek za maj wypłacony w czerwcu i dodatek za czerwiec nie są ZA TEN SAM OKRES a za dwa różne .
  ZUS już tego artykułu nie bierze pod uwagę.
  Art.3 ust 7 mówi o wstrzymaniu zasiłku za okres od nabycia prawa do dodatku.Dodatek jest od czerwca czyli czerwcowy zasiłek powinien być wstrzymany to oczywiste.
  ZUS odlicza jednak zasiłek za maj od dodatku za czerwiec.Jakim prawem?
  We wniosku połączono fakt bycia bezrobotnym z faktem wypłacenia zasiłku i kwotą.W poradach ZUS jest podane by tego punktu nie zaznaczać jeśli nie pobrało się jeszcze zasiłku.Jest to jednak w części fałszywym oświadczeniem ponieważ jest się jednak zarejestrowanym bezrobotnym.Tyle,że jeszcze się go nie otrzymało.Jednocześnie straszy odpowiedzialnością za składanie fałszywych oświadczeń.
  Umieszczone jest to pytanie w części:Dodatkowe informacje by nieudolnie obejść art.5 ust.4,który mówi jakie oświadczenie się składa i czego dotyczy.
  ZUS "oszczędza" w ten sposób na kilku tysiącach osób nawet do 800 zł na jednej .To kilka milionów złotych.
  Ciekawi mnie czy Prezydent jest świadomy tego jak zniekształcono zapisy ustawy,to jego inicjatywa

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
foto

Jak radzimy sobie z koronawirusem?
2020-06-22 06:00:00 Kategoria:

W regionie siedleckim do tej pory odnotowano 250 przypadków zakażeń koronawirusem . Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

POWIAT BIALSKI, 02.07 12:00

Kodeń: Diecezjalny Dzień Chorego/ZAPOWIEDŹ/

więcej »
3

RADZYŃ, 03.07

Wkrótce obchody 80 rocznicy egzekucji radzyńskich harcerzy

więcej »

ŁUKÓW, 03.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
4

POWIAT SIEDLECKI, 04.07

Nabożeństwo Fatimskie w Budzieszynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.07

V Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »

ŁUKÓW, 04.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
5

RADZYŃ, 05.07

Rusza Letnia Scena Rok. W najbliższa niedzielę spektakl dla najmłodszych

więcej »

ŁOSICE, 05.07

Zbliża się 76 rocznica Bitwy pod Jeziorami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.07

Zbiórka na koncesję dla Katolickiego Radia Podlasie

więcej »

ŁUKÓW, 05.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

MIŃSK MAZ., 05.07

Mrozy: wraca tramwaj konny

więcej »
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje