KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dodatek Solidarnościowy - co warto o nim wiedzieć
2020-07-01 11:56:50 Artykuł czytany 69 razy


Dodatek solidarnościowy można otrzymywać za 3 miesiące od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r., ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jeśli uprawniony nie przekazał wniosek w czerwcu, a zrobi to dopiero w lipcu wówczas dodatek dostanie przez 2 miesiące. Miesięczna kwota świadczenia wynosi 1400 zł.


- W województwie podlaskim wpłynęły prawie 1,6 wniosków, a w całym kraju 59 tys. 62 proc. świadczeń zostało już wypłaconych, a w Oddziale ZUS w Białymstoku 67 proc. Do tej pory w naszym regionie pomoc skierowaną  do pracowników, otrzymało 1030 osoby na kwotę 1,2 mln.– informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Wśród pracowników, którzy stracili pracę przeważają kobiety  i stanowią 57 proc zaś mężczyźni  to 43 proc. Najliczniejsza grupa wiekowa to osoby miedzy  26-35 rokiem życia to 33,4 proc. a kolejna to 36-45 lat -  oni wynoszą  24,3 proc. wszystkich ubiegających się o dodatek- dodaje Krupicka.

Warunki, które trzeba spełnić

Dodatek solidarnościowy mogą otrzymać  osoby, które w 2020 r. pracowała łącznie na etacie co najmniej 60 dni i po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał z nimi umowę za wypowiedzeniem lub upłynął okres, na który umowa była zawarta. Świadczenie otrzymają także bezrobotni, jak również zarejestrowani w urzędzie pracy. W okresie pobierania dodatku solidarnościowego nie można otrzymywać równocześnie zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium z urzędu pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczasowe świadczenie na okres pobierania dodatku solidarnościowego. Jeśli uprawniony pobrał już zasiłek dla bezrobotnych, to  dodatek solidarnościowy ZUS wypłaci za ten miesiąc pomniejszony o wypłaconą kwotę zasiłku.

Osoba ubiegająca się o to świadczenie nie możesz mieć również innego tytułu do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnego w ZUS czy KRUS, a ostatnim warunkiem jest legalny pobyt na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (w tym cudzoziemców).

Warto wiedzieć

W czasie pobierania dodatku solidarnościowego podlegamy ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu Platforma Usług Elektronicznych ZUS i jest to wniosek o symbolu EDS. Dokument można podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym  lub profilem PUE.

- Jeśli umowa o pracę zostanie rozwiązana w trakcie miesiąca, to za ten miesiąc dodatek solidarnościowy nie przysługuje. A w sytuacji, gdy przyznany zostanie dodatek  to już nie przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Z kolei jeśli w danym miesiącu osoba uzyska tytuł do ubezpieczeń społecznych np.  podejmie pracę, to nie będzie miała prawa do świadczenia za ten miesiąc. Co ważne z dodatku solidarnościowego komornik nie będzie mógł dokonać żadnych potrąceń - wylicza rzeczniczka.


Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
[MSz]


[MSz]

wykop

Komentarze

  • M.Z.
    2020-07-03 06:41:01

    arrow

    Dla czego nikt nie pisze o tym,że interpretacja ustawy przez ZUS jest niezgodna z ustawą,
    opiera się na niezbyt precyzyjnym art.4 ust.3. o zasiłku pobranym w m-cu złożenia wniosku traktując dzień wypłaty jako wypłatę zasiłku za ten miesiąc.Czyli wstrzymuje się zasiłek za czerwiec i dodatkowo odlicza zasiłek za maj.
    Wniosek,przez ZUS stworzony i zasady odliczanie kłócą się z art.3 ust.7,art.4.ust.4 i art.5 ust.4.
    Odliczany od dodatku jest zasiłek do którego nabyło się prawo za miesiąc wcześniejszy.
    Arty.5 ust 4 mówi,że oświadczenie ma dotyczyć zasiłku pobranego ZA MIESIĄC w którym składany jest wniosek a nie jak wykombinował ZUS zasiłku pobranego W MIESIĄCU składania wniosku i traktuje to jak zasiłek należny za ten miesiąc.
    Ustawa o zasiłkach mówi jak są wypłacane i oczywistym jest,że w danym m-cu wypłacany jest zasiłek należny za m-c poprzedni poprzedni.
    Art.4 ust.4 mówi,że nienależne świadczenie jest wtedy gdy pobierze się oba,zasiłek i dodatek ZA TEN SAM OKRES.
    Zasiłek pobrany -wypłacony w danym miesiąca jest za m-c poprzedni czyli zasiłek za maj wypłacony w czerwcu i dodatek za czerwiec nie są ZA TEN SAM OKRES a za dwa różne .
    ZUS już tego artykułu nie bierze pod uwagę.
    Art.3 ust 7 mówi o wstrzymaniu zasiłku za okres od nabycia prawa do dodatku.Dodatek jest od czerwca czyli czerwcowy zasiłek powinien być wstrzymany to oczywiste.
    ZUS odlicza jednak zasiłek za maj od dodatku za czerwiec.Jakim prawem?
    We wniosku połączono fakt bycia bezrobotnym z faktem wypłacenia zasiłku i kwotą.W poradach ZUS jest podane by tego punktu nie zaznaczać jeśli nie pobrało się jeszcze zasiłku.Jest to jednak w części fałszywym oświadczeniem ponieważ jest się jednak zarejestrowanym bezrobotnym.Tyle,że jeszcze się go nie otrzymało.Jednocześnie straszy odpowiedzialnością za składanie fałszywych oświadczeń.
    Umieszczone jest to pytanie w części:Dodatkowe informacje by nieudolnie obejść art.5 ust.4,który mówi jakie oświadczenie się składa i czego dotyczy.
    ZUS "oszczędza" w ten sposób na kilku tysiącach osób nawet do 800 zł na jednej .To kilka milionów złotych.
    Ciekawi mnie czy Prezydent jest świadomy tego jak zniekształcono zapisy ustawy,to jego inicjatywa

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje