KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

MAZOWSZE W WALCE Z COVID-19 – podsumowanie działań
2021-01-27 09:19:11 Artykuł czytany 58 razy


Podczas wczorajszej sesji sejmiku województwa mazowieckiego, podsumowane zostały działania władz Mazowsza związane z COVID-19. Jak zauważyła Elżbieta Lanc czas pandemii nie jest łatwy dla nikogo i wymaga podejmowania szybkich decyzji. – Myślę, że jako samorząd województwa udało nam się stanąć na wysokości zadania i szybko kierować pomoc tam, gdzie była i jest ona niezbędna. Do tej pory na walkę z COVID-19 władze Mazowsza przeznaczyły blisko 440 mln zł ze środków unijnych i własnych.


360 mln zł na zakup sprzętu i środków ochrony osobistej
Samorząd województwa jako pierwszy region uruchomił środki unijne na walkę z COVID-19. Wynoszący pierwotnie 150 mln zł projekt rozrósł się i dziś jego wartość wynosi ponad 360 mln zł, z czego zaangażowano już prawie 265 mln zł. Dzięki tym środkom już od marca zeszłego roku do 75 placówek medycznych z Mazowsza kierowane jest wsparcie w postaci sprzętu i środków ochrony osobistej. Do tej pory trafiło do nich już ponad 1500 sztuk aparatury medycznej i ponad 39,5 tys. wyposażenia, w tym 8 tomografów komputerowych, 4 stacjonarne aparaty RTG, 42 mobilne aparaty cyfrowe RTG, 295 kardiomonitorów, 86 respiratorów, 195 specjalistycznych łóżek dla oddziałów intensywnej terapii, 16 aparatów USG, 227 urządzeń do wysokoprzepływowej wentylacji, 504 urządzenia do dezynfekcji oraz 20 systemów do automatycznego pomiaru temperatury ciała, a także ponad 16 mln sztuk środków ochrony osobistej. Do mazowieckich stacji pogotowia ratunkowego trafiło także w sumie 15 ambulansów oraz 5 busów do przewozu osób zakażonych.
W ramach tego projektu samorząd województwa zawarł również umowę z ALAB Laboratoria Sp. z o.o. na przeprowadzenie testów wśród pracowników medycznych mających kontakt z osobami zakażonymi lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i pacjentów, którzy stanowili potencjalne źródło zakażenia personelu.  
W sumie wykonanych zostało 32 152 badań. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły 11 mln zł.
46 mln zł na wsparcie zespołów ratownictwa medycznego
Od 1 lutego do 30 czerwca 2020 r. samorząd województwa realizował projekt, którego partnerami były stacje pogotowia z Warszawy, Płocka, Siedlec, Ostrołęki i Radomia.
W ramach projektu finansowane były:
•    dodatki specjalne do godziny pracy, w związku ze szczególnymi warunkami pracy związanymi z narażeniem na zachorowanie na COVID-19,
    usługi w zakresie dezynfekcji i dekontaminacji oraz wsparcia logistycznego dla personelu ratownictwa medycznego, w tym: sfinansowanie zatrudnienia dodatkowych osób odpowiedzialnych za mycie, dezynfekcję i utrzymanie stanowisk dla dezynfekcji,
    szkolenia, które są konieczne w celu zwiększenia skuteczności zwalczania epidemii SARS-CoV-2 przez podmioty prowadzące działalność w zakresie ratownictwa medycznego oraz transportu medycznego i sanitarnego, np. szkolenie z zakresu stosowania środków ochronnych i ich bezpiecznego użytkowania, w tym także utylizacji,
    koszty utylizacji odpadów medycznych i zużytego sprzętu/środków ochrony, w tym wysokozakaźnych powstałych w wyniku ograniczania skutków rozprzestrzeniania się COVID-19.
Niemal 7 mln przeznaczono na wsparcie wojewódzkich szpitali psychiatrycznych
Dzięki temu wsparciu do szpitali psychiatrycznych trafiły środki ochrony indywidualnej, środki dezynfekcyjne, środki czystości, materiały opatrunkowe oraz inne materiały jednorazowego użytku. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły w sumie 4 mln zł. Kolejny 1 mln zł został wydany na zakup testów antygenowych, pulsoksymetrów, termometrów bezdotykowych, aparatów EKG, koncentratorów tlenu, ozonatorów, butli tlenowych z reduktorami, aparatów do mierzenia RR z mankietami jednorazowego użycia.
Dodatkowe 2 mln zł zostały zaplanowane w ramach projektu Działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Beneficjentem tego programu były nie tylko szpitale psychiatryczne, ale także Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o., Centrum Rehabilitacji STOCER Sp. z o.o.
Szczepienia
Placówki medyczne podległe Samorządowi Województwa Mazowieckiego prowadzą szczepienia przeciwko COVID -19.

Jak podsumowała podczas sesji sejmiku Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego na 25 stycznia ogólna liczba wykonanych szczepień w podmiotach leczniczych województwa mazowieckiego wyniosła ponad 16,5 tys. i dodała – Punkty, szczepień dla mieszkańców Mazowsza uruchomiły: Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Centrum Rehabilitacyjno-Lecznicze i Medycyny Pracy Attis, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Specjalistyczny Szpital w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu oraz Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie. Dodatkowo na początku roku wojewoda mazowiecki wydał decyzję o otwarciu punktów szczepień w szpitalu tymczasowym przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku oraz Mazowieckim Szpitalu w Ostrołęce. Wszystkie punkty są gotowe do szczepienia mieszkańców Mazowsza.

Szczepienia personelu medycznego obywają się w 9 placówkach węzłowych podległych samorządowi województwa: Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie; Mazowieckim Szpitalu im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce; Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku; Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie; Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie; Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.; Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie Sp. z o.o.; Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. (Radom) i Mazowieckim Centrum Rehabilitacji STOCER Sp. z o.o.

Dwie placówki: Szpital Dziecięcy im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza i Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym to placówki, które mogą szczepić własny personel.


Inf. pras.
[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Prawdy i mity dotyczące prania – sprawdź, czy wiesz o...
2021-03-01 07:57:49 Kategoria:

Usłyszałeś już tak wiele „dobry rad” dotyczących prania, że sam nie wiesz, którym z nich wierzyć? Zobacz, jak rozprawiliśmy się z najczęściej krążącymi mitami...

więcej »
foto

Zapraszamy do Nazaretu
2021-02-25 09:47:26 Kategoria:

Rodzice dzieci w wieku 3 lat muszą podjąć ważną decyzję. Muszą zdecydować o tym, gdzie ich dziecko będzie bawić się i uczyć przez najbliższe lata. Takim miejscem...

więcej »
foto

Jak skontaktować się z obsługą klienta...
2021-02-23 11:55:38 Kategoria:

Każdy operator komórkowy w Polsce posiada uruchomioną infolinię. Umożliwia ona kontakt telefoniczny klientów z biurami obsługi. Struktura takiego kanału kontaktu nie...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP przed 25 - leciem beatyfikacji...
2021-03-02 11:10:00 Kategoria: Region

3 października 2021 r. przypadają centralne uroczystości 25-lecia beatyfikacji Błogosławionych Męczenników z Pratulina. W ramach duchowego przygotowania wiernych diecezji...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.03

Pokaz filmu „Generał Nil” w ramach Dni Żołnierzy Wyklętych

więcej »
2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.03

Zaproszenie na imieniny Biskupa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.03

Koncert Zespołu Niekompletni

więcej »
6

RADZYŃ, 06.03

Artur Barciś wystąpi w Radzyniu

więcej »

ŁUKÓW, 06.03

Męski różaniec ulicami Łukowa

więcej »
7

ŁOSICE, 07.03

Łosicki Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak

więcej »

ŁUKÓW, 07.03

Łuków: jestem panią swojego życia

więcej »

ŁUKÓW, 07.03

Łuków: giełda kolekcjonerów

więcej »
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26

ŁUKÓW, 26.03

Łuków: Rewolucja Pięknych Ludzi

więcej »
27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje