KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nowe połączenia dla Mazowsza i Podlasia Południowego
2019-05-24 10:05:49 Artykuł czytany 1772 razy


Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko nowe lotnisko, ale też linie kolejowe. W planach jest modernizacja odcinka Warszawa-Terespol i budowa w poprzek tej linii „spinacza”, który uzupełni sieć Polski Wschodniej, skracając czas przejazdu między Lublinem a Białymstokiem


Szprycha nr 4 to linia stanowiąca połączenie Warszawy i CPK z Mazowszem i Podlasiem Południowym. Pociągi  z Portu Lotniczego Solidarność po przejechaniu przez Siedlce, gdzie w Muzeum Diecezjalnym można zobaczyć jedyny w Polsce obraz El Greca „Ekstaza św. Franciszka” i gdzie znajduje się siedziba polskiego oddziału koncernu kolejowego Stadler, pojadą dalej do Łukowa, który może oczarować  podróżnych m.in. zabytkowym dworcem z XIX-wieku. Dalej trasa prowadzi do Białej Podlaskiej z jej urokliwym, otoczonym parkiem Pałacem Radziwiłłów i położonym niedaleko Parkiem Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu”. Pociągi z CPK i Warszawy pojadą następnie trasą do Brześcia, który jest objęty dla Polaków ruchem bezwizowym i stanowi drugie co do wielkości miasto zachodniej Białorusi.

Prostopadle do szprychy nr 4 powstanie również nowy kolejowy odcinek Fronołów-Biała Podlaska-Milanów, czyli kolejowy „spinacz”. To właśnie po nim pociągi pojadą w bezpośredniej relacji Białystok-Biała Podlaska-Lublin, co znacznie usprawni podróże na tzw. ścianie wschodniej. Trasa liczyć będzie 95 km długości  i pozwoli na podróż z prędkością do 160 km/h.

Korzyści dla pasażerów są niezaprzeczalne. Dzięki inwestycjom spółek PKP Polskie Line Kolejowe i CPK, które zostały przewidziane w ramach szprychy nr 4, pasażerowie dojadą szybciej np. do Siedlec (w 50 minut) i do Białej Podlaskiej (w 1 godz. 30 min). Z kolei podróż między Białymstokiem a Lublinem skróci się trzykrotnie i wyniesie 2 godz.

– Bardzo istotnie usprawni się skomunikowanie z centrum Polski m.in. Siedlec i Białej Podlaskiej. Szprycha nr 4 skokowo poprawi dostępność Podlasia Południowego. Białystok i Lublin, czyli miasta wojewódzkie, między którymi podróż pociągiem nie jest dzisiaj możliwa bez przesiadki, zyskają bezpośrednie połączenie kolejowe - mówi Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

To wszystko w ramach kolejowej części Programu CPK, która zakłada budowę 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. 

– Założenia są takie, że z ponad 100 polskich miast będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Portu Solidarność i Warszawy w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Zadania realizowane w ramach Programu Kolejowego CPK pozwolą nam działać na rzecz zrównoważenia transportu w Polsce. Dzisiaj charakteryzuje się on niedostatecznym rozwojem kolei i opiera w nadmierny sposób na infrastrukturze drogowej – mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

W ramach etapu zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Solidarność zdolności operacyjnej, wybudowane zostanie 140 km nowych linii, głównie na trasie Warszawa - CPK – Łódź. Pozostałe inwestycje kolejowe wpisane są w horyzont czasowy do 2040 r.
Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy tego kolejowego systemu doszło do podziału zadań inwestycyjnych między spółki CPK i PKP PLK.

29 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie na mocy którego każdy z nowych odcinków torów, którymi pociągi dojadą do CPK i Warszawy, otrzymał numer i został włączony do wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Tego dnia na konferencji na stacji Łódź Fabryczna premier RP Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Programu Kolejowego CPK. – Zależy nam, żeby mieszkańcy wszystkich regionów w Polsce, z miast i wsi mieli równy dostęp do kolei, żeby mogli wygodnie podróżować do każdego zakątka kraju. Te inwestycje zapewnią szkielet systemu transportowego państwa – mówił premier.

Łączna długość linii kolejowych w Polsce wynosi dziś ponad 19 tys. km. Od początku lat 90. zostało rozebranych ponad 5 tys. km linii. Nowe inwestycje są potrzebne, ponieważ od lat 80., kiedy zakończono realizację Linii Hutniczo-Siarkowej, a wcześniej Centralnej Magistrali Kolejowej, nie budowano w Polsce na dużą skalę szlaków kolejowych. Program CPK to pierwszy plan budowy nowej infrastruktury kolejowej od tego czasu.

Więcej informacji o korzyściach dla regionu wynikających z inwestycji w ramach szprychy nr 4 znajdą Państwo w załączonej prezentacji i na infografice.






Inf. pras.
[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje