KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Problem ASF dalej aktualny - konferencja kilku województw
2017-02-20 07:29:13 Artykuł czytany 1221 razy


Trzy lata po pierwszym stwierdzeniu występowania ASF w Podlaskiem, a tym samym w Polsce, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w piątek, 17 lutego spotkali się samorządowcy - w tym marszałkowie i wicemarszałkowie województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, leśnicy, myśliwi, przedstawiciele Inspektoratu Weterynarii i hodowcy trzody chlewnej.


- To już trzy lata, kiedy w naszym województwie, niedaleko granicy z Białorusią stwierdzono pierwszy przypadek ASF u dzika – mówił na początku spotkania Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Problem jest bardzo poważny, a my jako woj. podlaskie musieliśmy zmierzyć się z nimi jako pierwsi, dopiero z czasem i w bardzo ograniczonym rozmiarze dotknęło to sąsiednie województwa. Chociaż dzięki zdecydowanym działaniom udało się zatrzymać postęp choroby, to skutki ekonomiczne i dla hodowców i naszego województwa są tragiczne. Dlatego potrzebna jest dyskusja co dalej, potrzebne są zdecydowane działania rządu.

Konferencję poprowadził Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Wzięli w niej udział: Jacek Krawczyk, Dyrektor Departamentu Leśnictwa Ministerstwa Środowiska; Ministra Rolnictwa i Wojewodę Podlaskiego reprezentowała Alicja Teresa Januszkiewicz zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska PUW; obecny był także Andrzej Borowski, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych; Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego reprezentowała Violetta Krzyżewska; Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych reprezentował zastępca dyrektora Piotr Karnasiewicz. Obecni byli: Jerzy Leszczyński, Marszałek Woj. Podlaskiego; Janina Ewa Orzełowska, Wicemarszałek Woj. Mazowieckiego; Grzegorz Kapusta, Wicemarszałek Woj. Lubelskiego oraz Jarosław Sarnowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Warmińsko-Mazurskiego; radni sejmiku województwa: Krzysztof Krasiński, Andrzej Koronkiewicz oraz starostowie z woj. podlaskiego.

Zdaniem Stefana Krajewskiego głównym czynnikiem walki o ograniczenie występowanie choroby ASF powinno być ograniczenie populacji dzików.

- Dojście do wskaźnika zero jest trudne, bo to dzikie zwierze które ma prawo się przemieszczać, ale powinniśmy robić wszystko, by tę populację ograniczać – mówił Stefan Krajewski. - Nie zamkniemy też przecież granicy przed nimi. W tej sytuacji najważniejsza powinna być współpraca służb weterynaryjnych, samorządów. Naszym wspólnym celem powinno być odzyskanie rynków zbytu, tak jak wszystkim nam zależy na rozwoju województwa. Walczenie z tą chorobą nie jest łatwe, w niektórych krajach zajęło to kilkadziesiąt lat. A to że utrzymujemy tę chorobę w dosyć ograniczonym terenie to i zasługa naszych działań: ograniczenia dzika, zasad bioasekuracji.

Obecny na spotkaniu Jan Netter, właściciel Zakładów Mięsnych „Netter” i były radny sejmiku województwa podlaskiego uważa, że w obecnej sytuacji najważniejsza jest profilaktyka.
- Powinniśmy działać wspólnie i razem. Spinającym te działania powinni być lekarze weterynarii, a oni powinni mieć wszystkie środki na tę walkę. Likwidacja skutków ASF jest bardzo dobra, gorzej z profilaktyką. Przesadza się posądzając dzika i myśliwych, że rozprzestrzeniają, a to nie jest prawda, bo to człowiek przez gospodarowanie: wypuszczanie psów, kotów, niezachowanie warunków bioasekuracji jest głównym powodem rozprzestrzeniania się choroby – mówi Jan Netter, właściciel Zakładów „Netter”. - Osobiście od 2014 roku ponoszę w zakładzie straty. Już pierwszego dnia po pojawieniu się choroby u nas, Litwa przestała brać towar, a polskie hurtownie biorą pod warunkiem, jak cena spadnie o 20 proc. Do dzisiaj nie dało się tego odbudować. Jesteśmy jedynym zakładem w województwie które przetwarza polskie mięso i ponosimy straty. Przez dwa miesiące jak była w obszarze zakładu ogłoszony teren strefy zapowietrzonej i nie mogliśmy ubijać, to straty zakładu wyniosły ok. 800 tys. zł, a prawnicy twierdzą, że nie mamy od kogo domagać się odszkodowania z tego tytułu. Uważam, że działania rządu powinny być bardziej skoordynowane w tym zakresie.

Z informacji przedstawionych przez trzy koła okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego działającego na terenie województwa podlaskiego wynika, że odstrzały planowe i sanitarne dzików są wykonywane planowo, a nawet ponad normę.

- W tej chwili realizujemy zadania planowe i dodatkowo odstrzały sanitarne, na które koła podpisały umowy. Roczne plany łowieckie (rok łowiecki kończy się 31 marca) są w tej chwili wykonane w 84 proc. - to stan na 31 stycznia. Do końca roku gospodarczego mamy dwa miesiące i nie ma niebezpieczeństwa że nie wykonamy – podkreśla Jarosław Żukowski, przewodniczący zarządu okręgu PZŁ w Białymstoku. - Strzał sanitarny jest już wykonany w 100 proc. Plan pierwotny zakładał odstrzał 1200 sztuk, teraz mamy już 1400. W ramach rocznego planu odstrzeliliśmy 4800 (od kwietnia 2016 roku). Jednak koła nadal podpisują aneksy z Powiatowymi Kołami Weterynarii.

Henryk Grabowski, Podlaski Lekarz Weterynarii przekazał, że ostatnie ognisko ASF u trzody chlewnej zarejestrowano 30 września ub. roku.

- W tym roku zarejestrowaliśmy jedynie przypadki u dzików (od początku roku było ich 15). W dalszym ciągu jednak obowiązują wyznaczone przez UE w ubiegłym roku strefy bezpieczeństwa – mówi Henryk Grabowski. - Na dzień dzisiejszy zaplanowany odstrzał sanitarny został praktycznie wykonany w ponad 90 procentach. Zawarto też dodatkowe umowy na odstrzał 704 dzików. Na podstawie zaś ostatniego rozporządzenia MRiRW trzej powiatowi weterynarze z Grajewa, Moniek i Siemiatycz postanowiło, że na ich terenie reedukcja populacji dzika ma nastąpić co 0,01 dzika na km kw.

Uczestniczący w konferencji specjaliści z weterynarii, leśnicy, a nawet myśliwi podkreślali, że to nie dzik, a działania człowieka są głównym zagrożeniem roznoszenia choroby. Hodowców trzody chlewnej to jednak nie przekonuje.

-To nie człowiek a dzik by powodem ASF w naszym województwie – nie ma wątpliwości Mariusz Lackowski ze Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej. - Naszym zdaniem dzików na Podlasiu w ogóle nie powinno być, jedynie odstrzał dzików do zera gwarantuje powstrzymanie choroby. Ograniczenia do 0,01 dzika na km kw powinno zostać wprowadzone we wszystkich powiatach w Podlaskiem.


Źródło: www.wrotapodlasia.pl
Foto: Wrota Podlasia / Wojciech Oksztol

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje