KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Przekazanie obowiązków dowódcy 2 Lubelskiej Brygady OT
2022-11-30 16:55:07 Artykuł czytany 117 razy


29 listopada na Placu Litewskim w Lublinie odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ceremonii towarzyszył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła.


Podczas uroczystego apelu nastąpiło przekazanie obowiązków dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez płk. Tadeusza Nastarowicza na ręce płk. Sławomira Miazgi, dotychczasowego zastępcy dowódcy brygady, który będzie pełnił tę funkcję do czasu wyznaczenia nowego dowódcy 2 LBOT. Głównym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – symbolu sławy wojennej, honoru i męstwa oraz proporca rozpoznawczego dowódcy 2 LBOT.
 
Uroczystość odbyła się w obecności gen. broni Wiesława Kukuły, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz licznie zgromadzonych gości, w tym dowódców brygad OT, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, przedstawicieli instytucji wojskowych i cywilnych, kombatantów, żołnierzy oraz pracowników 2 LBOT.  

Dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła zwracając się do płk. Nastarowicza, powiedział - Przybyłem na dzisiejszą uroczystość zdania obowiązków dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, nie tyle z obowiązku wynikającego z mojego stanowiska, co z głębokiej potrzeby zamanifestowania mojej wdzięczności dla osiągnięć twórcy i pierwszego dowódcy brygady płk. Tadeusza Nastarowicza. Podczas służby płk Nastarowicz zmaterializował swoje talenty, ale również niebagatelne wcześniejsze doświadczenie (…). Brygada dowodzona przez pułkownika Nastarowicza nigdy mnie nie zwiodła, a oliwkowy beret jej żołnierzy, tutaj na Lubelszczyźnie, szybko stał się synonimem niezawodności i siły więzi, jakie łączą żołnierzy z tutejszą wspaniałą społecznością.
 
Pułkownik Tadeusz Nastarowicz podziękował za bardzo dobrą współpracę swoim przełożonym, środowisku wojskowemu, władzom państwowym i samorządowi lubelskiemu, przedstawicielom szkolnictwa oraz podwładnym. - Budowanie jednostki wojskowej to jak droga na szczyt, zawsze prowadzi pod górkę, dlatego też samemu nie można podołać temu i potrzeba osób, które służą pomocną dłonią, radą, motywują i przypominają – nie poddawaj się, dasz radę. Dlatego dzisiaj chciałbym podziękować takim osobom (...) Dziękuje również moim podwładnym - sól ziemi i oczko w głowie każdego dowódcy. Za te ponad 2 tysiące dni wspólnej służby dziękuję wam, że wytrwaliście przy mnie, motywowaliście mnie, pokazaliście mi inne sposoby dowodzenia wojskiem. Dużo się od was nauczyłem i mam nadzieję, że działało to w obie strony. – powiedział płk Nastarowicz.

W imieniu własnym, marszałka województwa lubelskiego oraz prezydenta miasta Lublin głos zabrał wojewoda lubelski Lech Sprawka. - Można by wymieniać dziesiątki sytuacji kryzysowych w których na WOT, na 2 LBOT zawsze można było liczyć. To my jesteśmy dłużnikami, Pan wierzycielem. Dlatego też składam dziś wielkie podziękowania. (…) Następnie zwracając się do ppłk. Sławomira Miazgi wojewoda powiedział – Panie pułkowniku meldujemy gotowość do wspaniałej współpracy, a tak naprawdę to my zwracamy się o tą współpracę, na rzecz dobra mieszkańców naszego miasta i naszego województwa.

Płk Tadeusz Nastarowicz objął funkcję dowódcy 2 Lubelskiej Brygady OT w dniu 8 sierpnia 2016 roku. Jako dowódca skutecznie kierował operacjami przeciwepidemicznymi „Odporna Wiosna” i „Trwała Odporność” na Lubelszczyźnie. Dowodził również operacją wsparcia i ochrony ludności na terenie przygranicznym pod kryptonimem „Silne Wsparcie” oraz Zgrupowaniem Zadaniowym odpowiedzialnym za zabezpieczenie i obronę granicy z Białorusią w ramach operacji „Gryf”. Brygada pod jego dowództwem realizowała również operację wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy pk. „Niezawodna Pomoc”.

Pod dowództwem płk. Nastarowicza 2 LBOT dwukrotnie otrzymała prestiżowe wyróżnienia za osiągnięte wyniki. W 2019 r. płk Nastarowicz odebrał z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy flagę RP, w dowód uznania dla lubelskiej brygady za szczególne zasługi w działalności społecznej i kulturalnej oraz rozpowszechnianie patriotyzmu. W 2021 r. 2 LBOT została wyróżniona tytułem „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za najlepsze wyniki w działalności służbowej w 2020 r. – to jedno z ważniejszych wyróżnień, jakie może być przyznane jednostce wojskowej. Podczas tegorocznych uroczystości z okazji święta WOT i jubileuszu 5-lecia formacji, płk Nastarowicz otrzymał z rąk ministra obrony narodowej Szablę Honorową Wojska Polskiego za wybitny dorobek w służbie wojskowej na stanowisku dowódcy brygady.

Z dniem 1 grudnia 2022 r. decyzją wicepremiera – ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, płk Tadeusz Nastarowicz został wyznaczony na stanowisko dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Etat ten zaszeregowany jest do stopnia generała brygady.

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.02 10:00

Diecezjalna Pielgrzymka Amazonek

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.02 12:00

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego

więcej »
3

GARWOLIN, 03.02

Forum Przedsiębiorczości 2023

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.02

Łuków: Siostry Nazaretanki organizują bal

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Spektakl muzyczny - Ni pies, ni wydra... coś na kształt miłości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Męski różaniec przejdzie ulicami Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02 10:00

Ku lepszej komunikacji Kościoła. Szkolenie medialne w Siedlcach

więcej »
5
6 7 8

RADZYŃ, 08.02

Opowieści z Gruzji Marcina Mellera

więcej »
9 10

POWIAT SIEDLECKI, 10.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.02

Miłość cierpliwa jest - Rekolekcje dla niepłodnych małżeństw

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.02

Mrozy: Stand-up z okazji walentynek

więcej »
12

POWIAT SIEDLECKI, 12.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22

ŁUKÓW, 22.02

Łuków: Spektakl teatralny dla dzieci pt. Smok wawelski

więcej »
23 24 25 26
27 28

Najnowsze Informacje