R E K L A M A



ŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Święty Zygmunt – pierwszy król męczennik
2016-05-02 11:41:00 Artykuł czytany 1528 razy


2 maja przypada wspomnienie Św. Zygmunta - pierwszego króla męczennika. W diecezji siedleckiej jest tylko jedna świątynia pod wezwaniem tego świętego - znajduje się w Łosicach.

fot. Wizerunek Św. Zygmunta z kościoła parafialnego w Łosicach


ZOBACZ Łosice: uroczystości odpustowe w parafii św. Zygmunta


Zygmunt, władca Burgundii został pierwszym w historii Kościoła królem męczennikiem. Rządził on krajem, który już w VI wieku za sprawą Franków znikł z politycznej mapy świata jako odrębne, suwerenne państwo. Potomkowie  Burgundów żyją obecnie w francuskojęzycznej Szwajcarii i przygranicznych terenach sąsiedniej Francji. Było to pierwotnie wschodnio-germańskie plemię pogan, które w pewnym okresie przeniosło się z rodzimej Skandynawii na wyspę Bornholm, którą wówczas nazywano Burgundaholmr (czyli wyspa Burgundów). Ich nazwa znaczy dosłownie „Synowie wiatru północnego”. W okresie wpływów rzymskich najprawdopodobniej zamieszkiwali terytorium dzisiejszej zachodniej Polski, a odzwierciedleniem ich osadnictwa jest archeologiczna kultura luboszycka w międzyrzeczu Nysy Łużyckiej i Bobru, w rejonie Gubina. W IV wieku ruszyli na zachód, gdzie w 369 roku walczyli u boku cesarza Walentyniana I (364–375) przeciwko germańskiemu plemieniu Alemanów.[1] Mniej więcej w tym czasie przyjęli chrześcijaństwo, a na początku V stulecia zostali obdarzeni przez cesarza Honoriusza (395-423) ziemią na lewym brzegu Renu i utworzyli tam własne państwo oparte na prawie rzymskim i ustroju monarchicznym.

To pierwsze burgundzkie królestwo nie przetrwało zbyt długo, bo już w 437 roku Hunowie zadali mu straszny cios, zabijając króla Gundachara (o tym zdarzeniu opowiada słynna Pieśń o Nibelungach), niemniej jednak w 443 roku powstało drugie królestwo Burgundów, tym razem na terenach Sabaudii, a jego protektorem był wówczas Aecjusz (ok. 396-454), ostatni obrońca zachodniego Cesarstwa Rzymskiego. Nowe państwo rozrastało się, a stolicą była najpierw Genewa, a następnie Lyon (ówczesne Lugdenensis). W tym też mniej więcej czasie duża część ludu Burgundów, z rodziną królewską na czele, uległa herezji ariańskiej.

Rozkwit państwa przypadł na czasy panowania Gundobada (przełom V i VI wieku), który zanim wstąpił na tron burgundzki, był patrycjuszem i jednym z dowódców armii rzymskiej. Król Gundobad ożenił się z księżniczką Kareteną, która urodziła mu około 480 roku syna Zygmunta, następcę tronu i późniejszego świętego. Ojciec Zygmunta oparł się w swej polityce na ariańskich Ostrogotach, co tym samym oznaczało, iż za głównych wrogów miał wówczas Franków, którzy prawdopodobnie już około 500 roku, w osobie ich króla Klodwiga, otrzymali z rąk biskupa Remigiusza chrzest święty i stali się katolikami.

Nawrócenie królewskiego syna

W dzieciństwie Zygmunt pozostawał pod opieką matki, która była katoliczką, później jednak więcej czasu spędzał z ojcem, który był pod względem religijnym bardzo stanowczy. Zarówno jednak ariański fundamentalizm ojca, jak i to, że Zygmunt miał za żonę Amalbergę, córkę ariańskiego króla Ostrogotów Teodoryka Wielkiego, nie przeszkodziło Królewiczowi w przyjęciu katolicyzmu w 508 roku. Stało się to głównie dzięki świętemu Awitowi, biskupowi Vienne (obecnie Francja), który nie ustawał w staraniach, aby cała Burgundia powróciła do świętej wiary katolickiej i w tym celu zwołał w 508 roku do Lyonu synod biskupów, którego zadaniem było omówienie postępowania z arianizmem. Król Gundobad, w przeciwieństwie do syna, odmówił przyjęcia katolicyzmu i nie przyjął go już do końca życia, umierając heretykiem w 516 roku.

Dla Zygmunta nawrócenie było przełomowym wydarzeniem w jego życiu. Oprócz codziennych praktyk religijnych, takich jak modlitwy, czy posty oraz nawiedzenia różnych okolicznych miejsc świętych, pewnego razu wybrał się również w dalszą podróż do Rzymu, gdzie od papieża, świętego Symmacha (498–514), otrzymał błogosławieństwo oraz kilka relikwii, które umieścił następnie w burgundzkich kościołach.

Katolicki monarcha

Być może do Rzymu wyjechał już po tym, jak w 510 roku, jeszcze za życia ojca, przejął władzę we wschodniej części królestwa. Od tego czasu Zygmunt przejawiał wzmożoną aktywność głównie na polu starań o wzmocnienie katolicyzmu w swoim kraju. W 515 roku zwołał za namową biskupa Genewy, świętego Maksyma, synod biskupów, na którym przedstawił propozycję rozbudowy klasztoru świętego Maurycego w Agaune (Saint Maurice d’Agaune), gdzie wznosiła się legendarna kaplica, powstała na miejscu masowego grobu rzymskich legionistów straconych wraz z dowódcą Maurycym za wiarę chrześcijańską. Biskupi wyrazili aprobatę i wkrótce wystawiono w tym miejscu piękną bazylikę pod wezwaniem Świętych Męczenników oraz klasztor dla pięciuset zakonników przybyłych z Lerins, Gigny, Ile-Barbe i Saint Claude, którzy przez całą dobę śpiewali na zmianę specjalnie zatwierdzone oficjum.

Po śmierci ojca Gundobada w 516 roku, Zygmunt został władcą całej Burgundii. Jedną z pierwszych jego decyzji było zwołanie ogólnokrajowego synodu w Epaus w 517 roku, na którym postanowiono ograniczyć kontakty pomiędzy księżmi katolickimi, a ariańskimi, dopuszczono możliwość powrotu heretyckich duchownych na łono Kościoła katolickiego, ale dopiero po okazaniu publicznej pokuty i ponownym przyjęciu sakramentu bierzmowania, a także zakazano odprawiania Eucharystii w kościołach ariańskich. Postanowienia synodu, jak również sumienna postawa króla Zygmunta, przyczyniły się do powolnego odżywania katolicyzmu w kraju.

Synobójca


Pierwsze lata rządów Zygmunta były bardzo pomyślne, niestety w 522 roku doszło do rodzinnej tragedii, która nie tylko była osobistym dramatem Króla, ale również zaważyła na późniejszych losach całego państwa. Po śmierci Amalbergi Zygmunt ożenił się powtórnie. Z pierwszą żoną miał już syna Sygeryka, który uważany był za następcę tronu, natomiast druga małżonka urodziła jeszcze dwóch chłopców, Gislaada i Gundebalda. Macocha nienawidziła Sygeryka, który stanowił poważne dynastyczne zagrożenie dla jej rodzonych synów, dlatego też oskarżyła go o rzekome nastawanie na życie Zygmunta w celu szybkiego przejęcia władzy. Król przez dłuższy czas nie chciał wierzyć tym pogłoskom, w końcu jednak uległ i z nie do końca wyjaśnionych względów nakazał udusić syna.

Nie wiemy w jakim stanie był Monarcha w momencie dokonania tej zbrodni, wiadomo natomiast, że wkrótce rzucił się na ciało Sygeryka, rozpaczając nad swym haniebnym czynem i śmiercią pierworodnego. Następnie Zygmunt udał się do klasztoru świętego Maurycego w Agaune i tam w obecności biskupów i duchownych zwierzył się z popełnionego grzechu i prosił ich, aby wyznaczyli mu jak najsurowszą pokutę, nawet gdyby oznaczać ona miała utratę tronu. Biskupi zdecydowali, że Władca powinien pozostać przez jakiś czas w klasztorze w charakterze mnicha, prowadząc tu bardzo surowe życie i skupiając się głównie na modlitwie.

Król męczennik


Zygmunt z pokorą przyjął tę pokutę oddając tymczasowo władzę swojemu bratu, jednak wkrótce musiał opuścić klasztor, bowiem dziadek Sygeryka, a teść Króla, Teodoryk Wielki (471-526), wypowiedział Burgundii wojnę. Sytuacja była tym bardziej groźna, że z Ostrogotami sprzymierzyli się tym razem również Frankowie, którym po śmierci Klodwiga w 511 roku przewodzili jego synowie, Klodomir – król Orleanu, Childebert I – władca Paryża oraz król Soissons – Klotar I. Ci trzej współpracujący ze sobą bracia nie tylko prowadzili politykę ekspansji terytorialnej swojego państwa, ale również mieli osobiste porachunki z Zygmuntem, bowiem to z rąk jego ojca zginął Chilperyk, najprawdopodobniej dziadek Klodomira, Klotara i Childeberta.

W 523 roku doszło do wojny. Brat Zygmunta, Gondemar, zebrał wojsko burgundzkie, które pod jego i Króla dowództwem stanęło naprzeciwko ogromnej armii połączonych sił ostrogocko-frankijskich. Oczywiście wynik bitwy był przesądzony: Burgundowie zostali pokonani, Gondemar uciekł, a Zygmunt ponownie schronił się w klasztorze w Agaune. Niestety wkrótce zdradzili Monarchę sami poddani, a dokładnie arianie, którzy liczyli na pomoc Ostrogotów w odzyskaniu pełni praw religijnych. Zygmunt dostał się ostatecznie w ręce Franków, a ich przywódca, Klodomir, chcąc pognębić Burgundów, wydał rozkaz zabicia rodziny królewskiej, co też wykonano pomimo rozpaczliwych apelów świętego Awita. 1 maja 524 roku wrzucono króla Zygmunta, jego żonę i ich dzieci do głębokiej studni w Culmiers Saint-Péravy-la-Colombe, niedaleko Orleanu, gdzie wszyscy utonęli. Brat Zygmunta, dowiedziawszy się o zbrodni, zdołał zebrać jeszcze raz wojsko burgundzkie i pomścił brata w bitwie w 524 roku, w której poniósł śmierć morderca króla Burgundów, Klodomir. Tymczasem katoliccy poddani Zygmunta, którzy pomimo popełnionej przez niego zbrodni uważali go za władcę pobożnego i zatroskanego o chwałę Bożą, zaczęli oddawać mu cześć jako męczennikowi. Ciało Monarchy spoczywało w studni podobno przez trzy lata, aż wreszcie wydobyli je z niej opat Ambroży z Agaune oraz frankijski arystokrata o imieniu Ansemond, którzy przenieśli je do kościoła świętego Jana w Agaune, natomiast w miejscu kaźni Władcy ufundowali kaplicę. Wkrótce miejscowość ta przybrała nazwę: Studnia świętego Zygmunta.

Religijny kult burgundzkiego władcy

W VI wieku nie było jeszcze oficjalnych papieskich kanonizacji, jednak jeśli chodzi o burgundzkiego Króla, to jego kult rozpoczął się bardzo szybko i rozprzestrzenił na wiele miejsc Europy. Zaczęło się oczywiście od czci lokalnej, gdzie pobożni Burgundczycy pielgrzymowali do grobu Zygmunta, a wielu z nich doznało cudu uzdrowienia za jego wstawiennictwem (najczęstszymi przypadkami były wyleczenia z febry, na którą cierpiał kiedyś sam Monarcha).

Wkrótce Agaune stało się narodowym sanktuarium Burgundii, zbudowano tu piękny sarkofag, a część relikwii umieszczono w osobnym, przenośnym relikwiarzu, którego używano podczas uroczystych procesji. Kult Świętego zaczął powoli rozchodzić się nieco szerzej. Około 1200 roku w Agaune zbudowano wielki kościół, w którym złożono relikwie Św. Zygmunta. Te przeniesiono w roku 1365 z krypty do srebrnego relikwiarza i w tym też roku ich część zabrał do Pragi król czeski i cesarz Karol IV (1347-1378), który wybudował w katedrze praskiej specjalny ołtarz ku czci burgundzkiego Monarchy, a także nadał swemu synowi imię Zygmunt. Apogeum kultu świętego Zygmunta przypadło na XIV i XV wiek, kiedy to król Burgundii był jednym z najpopularniejszych świętych w Europie.

W roku 1166 biskup płocki Werner przywiózł do Płocka z Akwizgranu, jako dar cesarza Fryderyka I, część czaszki Św. Zygmunta. W XIV wieku Król polski Kazimierz Wielki zamówił u złotników krakowskich kosztowną hermę przedstawiającą  popiersie Świętego, w którym umieszczono te relikwie. Hermę zdobi diadem piastowski z wieku XIII, ozdobiony szafirami, rubinami i perłami.

Św. Zygmunt jest patronem Płocka i Kremony; wzywany jako orędownik podczas malarii.

W ikonografii atrybutem Świętego jest studnia, w której został utopiony.[2]

Św. Zygmunt w kościele łosickim ma swój własny ołtarz (dzielony z Matką Bożą Szkaplerzną) i swój obraz namalowany w 1907 rok przez Kazimierza Krzyżanowskiego, stanowiący zasłonę w wielkim ołtarzu. W 500-roczniocę  erekcji kościoła, 6 września 2011 roku z parafii łosickiej wyruszyła pielgrzymka do Płocka, gdzie po uroczystej Mszy Św. i specjalnym nabożeństwie do Św. Zygmunta, proboszczowi łosickiemu ks. Michałowi Śliwowskiemu została przekazana cząstka relikwii świętego, patrona parafii. Te relikwie mamy w naszym kościele i będzie możliwość ich ucałowania 2 maja w Uroczystość Odpustowa na mszy św. o godz. 18.00.

Kościół Św. Zygmunta w Łosicach jest jedyną świątynią parafialną pod tym wezwaniem w diecezji siedleckiej. Poza Łosicami na obszarze całej Polski znajduje  się jeszcze 13 parafii pod tym wezwaniem.


Źródło: zygmuntlosice.pl/ brewiarz.pl

[MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • docent
    2016-05-02 13:40:54

    arrow

    "Stało się to głównie dzięki świętemu Awitowi, biskupowi Wiednia".
    Nie Wiednia lecz Vienne, obecnie we Francji.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łosice

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje