R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Serpelicach
2019-09-12 18:25:35 Artykuł czytany 1185 razy


Co roku w Serpelicach odbywa się Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Spotkanie takie zorganizowano 12 września.


Ideą spotkania są obchody Światowego Dnia Młodzieży. W większości diecezji w Polsce, diecezjalne dni młodzieży odbywają się w okolicach Niedzieli Palmowej. W Diecezji Drohiczyńskiej spotkanie to rokrocznie odbywa się w okolicach Uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, a więc około 14 września w Serpelicach na Podlaskiej Kalwarii. Jest to czas i miejsce kiedy młodzież spotykając się u progu nowego roku szkolnego i katechetycznego, może zawierzyć swoją naukę, pracę i wzrastanie Panu Bogu, a jednocześnie spotkać rówieśników i wymienić się doświadczeniami, takimi jeszcze powakacyjnymi.

Spotkaniu towarzyszyły słowa „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ namaścił i posłał Mnie…” (Łk 4,18).

Zgodnie w wypracowanym przez lata schematem, spotkanie przebiegało w kilku etapach. Pierwszy etap, to spotkania w kościołach stacyjnych, a więc w mniejszych grupach w drodze do Serpelic. W tym roku były to spotkania w pięciu grupach, w pięciu kościołach diecezji drohiczyńskiej. W kościele katedralnym w Drohiczynie, gdzie spotkały się dekanaty drohiczyński i sokołowski katechezę głosił  ks. Łukasz Skarżyński. W kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie spotkanie dla młodzieży z dekanatu łochowskiego i węgrowskiego prowadził ks. Grzegorz Konopacki. W Siemiatyczach w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, spotkanie z młodzieżą z dekanatu ciechanowieckiego i sterdyńskiego prowadził ks. Emil Skobel, a w kościele pw. św. Andrzeja Boboli z przedstawicielami dekanatów - bielskiego, brańskiego i hajnowskiego spotkał się ks. Patryk Nagórny. Ks. Krzysztof Nagórny prowadził spotkanie w kościele parafialnym w Sarnakach z młodzieżą z dekanatu sarnackiego i siemiatyckiego.

W kościołach stacyjnych po zawiązaniu wspólnoty, kapłani wygłosili katechezy o Duchu Świętym i Jego darach. Sposoby pracy z młodzieżą były bardzo różne, m.in. poproszono o wyjęcie telefonów komórkowych i skorzystanie z mediów społecznościowych, nie było oczywiście zaskoczeniem, że prawie każdy miał w kieszeni komórkę a wykonanie tego zadania było dla uczniów dziecinie proste. Nie zabrakło też wspólnego śpiewu, w który włączały się  schole a także chóry, organiści i inne grupy muzyczne.

Swoje troski i radości młodzież zawierzyła Panu Bogu podczas celebracji Najświętszego Sakramentu.

Etap drugi to przejazd do Serpelic i tu przy kościele św. Piotra i Pawła poprowadzono spotkanie ewangelizacyjne. Był wspólny śpiew i taniec. Pogoda sprzyjała spędzeniu czasu na łonie przyrody, a spotkanie moderowane przez kapłanów przebiegało w atmosferze radości. Wspólny taniec pokazał też, że niektórzy czuli się jak przysłowiowe ryby w wodzie. Tutaj wybrzmiały też świadectwa uczestników ŚDM Panama 2019. Zgodnie z programem młodzież mogła również skorzystać z sakramentu spowiedzi, chociaż już w kościołach stacyjnych księża pełnili dyżury w konfesjonałach.

Etapem trzecim, najważniejszym była Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Było to ukoronowanie całodziennej pracy najpierw w mniejszych grupach, potem już we wspólnocie diecezjalnej.

Dziękując młodzieży za przybycie do Serpelic, a kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom, nauczycielom, dyrekcjom szkół i rodzicom za organizacje tego spotkania, Biskup wskazywał – Czasem trzeba wyruszyć z domu, by dać dodatkowy oddech swojej duszy, aby spojrzeć na Krzyż nowym wzrokiem, wznieść do Boga wspólną modlitwę i poczuć bliskość, działanie i moc Ducha Świętego. Podkreślał, że spotkanie takie jest potrzebne, by poczuć wspólnotę.

Biskup przypominał obronę krzyży w szkole w Miętnem i Nowej Hucie i pytał – dlaczego krzyż jest ważny dla chrześcijanina? Odpowiadając na to pytanie mówił – Krzyż to sztandar, pod którym gromadzą się uczniowie Chrystusa, znak rozpoznawczy. Krzyż przypomina też nam cenę naszego zbawienia i wyznacza nam wszystkim chrześcijanom drogę naśladowania Pana.

Młodzież od wielu lat na Podlaską Kalwarię przynosi krzyże i tutaj je zostawia. Tym razem również uczniowie złożyli krzyże przed Ołtarzem. Będą one umieszczone na Kalwarii obok krzyży przywożonych przez lata z całej diecezji.

Wg szacunkowych danych organizatorów, w Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej uczestniczyło około 1,5 tys młodych ludzi.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • ABol
  2019-09-20 08:24:33

  arrow

  Gabryś, proszę przeczytać treść artykułu, młodzież wyjęła telefony na prośbę księdza, była to część zadania.

 • Gabryś
  2019-09-13 12:21:13

  arrow

  Komu telefony potrzebne w kościele i do czego kochani rodzice !

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Najbliższe transmisje na antenie KRP
2020-08-12 16:03:05 Kategoria:

Dobiega końca Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę. Zapraszamy naszych słuchaczy do duchowej łączności z pątnikami, którzy w tym roku – inaczej niż zwykle -...

więcej »


foto

Oszczędzanie a promocje w sklepach: co warto o tym...
2020-08-10 13:23:09 Kategoria:

Wbrew pozorom, zakupy żywności to jedna z głównych dziedzin naszego życia, które mogą stać się źródłem oszczędności. Jak wiadomo, oszczędzanie niejedno ma imię....

więcej »
foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-08-07 09:39:15 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Poznaj korzyści kształcenia w Siedleckim Medyku
2020-08-06 11:39:51 Kategoria:

Siedlecki Medyk to niekwestionowany lider w kształceniu kadry medycznej i społecznej, a od kilku lat również w branży kosmetycznej. W 2020 roku otrzymał status laureata w...

więcej »
foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »

Łosice

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »
8

ŁOSICE, 08.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »
9

ŁOSICE, 09.08

Nadbużański Festiwal Teatrów Dziecięcych GADUCHA

więcej »
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje