R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Serpelicach
2019-09-12 18:25:35 Artykuł czytany 1102 razy


Co roku w Serpelicach odbywa się Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Spotkanie takie zorganizowano 12 września.


Ideą spotkania są obchody Światowego Dnia Młodzieży. W większości diecezji w Polsce, diecezjalne dni młodzieży odbywają się w okolicach Niedzieli Palmowej. W Diecezji Drohiczyńskiej spotkanie to rokrocznie odbywa się w okolicach Uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, a więc około 14 września w Serpelicach na Podlaskiej Kalwarii. Jest to czas i miejsce kiedy młodzież spotykając się u progu nowego roku szkolnego i katechetycznego, może zawierzyć swoją naukę, pracę i wzrastanie Panu Bogu, a jednocześnie spotkać rówieśników i wymienić się doświadczeniami, takimi jeszcze powakacyjnymi.

Spotkaniu towarzyszyły słowa „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ namaścił i posłał Mnie…” (Łk 4,18).

Zgodnie w wypracowanym przez lata schematem, spotkanie przebiegało w kilku etapach. Pierwszy etap, to spotkania w kościołach stacyjnych, a więc w mniejszych grupach w drodze do Serpelic. W tym roku były to spotkania w pięciu grupach, w pięciu kościołach diecezji drohiczyńskiej. W kościele katedralnym w Drohiczynie, gdzie spotkały się dekanaty drohiczyński i sokołowski katechezę głosił  ks. Łukasz Skarżyński. W kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie spotkanie dla młodzieży z dekanatu łochowskiego i węgrowskiego prowadził ks. Grzegorz Konopacki. W Siemiatyczach w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, spotkanie z młodzieżą z dekanatu ciechanowieckiego i sterdyńskiego prowadził ks. Emil Skobel, a w kościele pw. św. Andrzeja Boboli z przedstawicielami dekanatów - bielskiego, brańskiego i hajnowskiego spotkał się ks. Patryk Nagórny. Ks. Krzysztof Nagórny prowadził spotkanie w kościele parafialnym w Sarnakach z młodzieżą z dekanatu sarnackiego i siemiatyckiego.

W kościołach stacyjnych po zawiązaniu wspólnoty, kapłani wygłosili katechezy o Duchu Świętym i Jego darach. Sposoby pracy z młodzieżą były bardzo różne, m.in. poproszono o wyjęcie telefonów komórkowych i skorzystanie z mediów społecznościowych, nie było oczywiście zaskoczeniem, że prawie każdy miał w kieszeni komórkę a wykonanie tego zadania było dla uczniów dziecinie proste. Nie zabrakło też wspólnego śpiewu, w który włączały się  schole a także chóry, organiści i inne grupy muzyczne.

Swoje troski i radości młodzież zawierzyła Panu Bogu podczas celebracji Najświętszego Sakramentu.

Etap drugi to przejazd do Serpelic i tu przy kościele św. Piotra i Pawła poprowadzono spotkanie ewangelizacyjne. Był wspólny śpiew i taniec. Pogoda sprzyjała spędzeniu czasu na łonie przyrody, a spotkanie moderowane przez kapłanów przebiegało w atmosferze radości. Wspólny taniec pokazał też, że niektórzy czuli się jak przysłowiowe ryby w wodzie. Tutaj wybrzmiały też świadectwa uczestników ŚDM Panama 2019. Zgodnie z programem młodzież mogła również skorzystać z sakramentu spowiedzi, chociaż już w kościołach stacyjnych księża pełnili dyżury w konfesjonałach.

Etapem trzecim, najważniejszym była Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Było to ukoronowanie całodziennej pracy najpierw w mniejszych grupach, potem już we wspólnocie diecezjalnej.

Dziękując młodzieży za przybycie do Serpelic, a kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom, nauczycielom, dyrekcjom szkół i rodzicom za organizacje tego spotkania, Biskup wskazywał – Czasem trzeba wyruszyć z domu, by dać dodatkowy oddech swojej duszy, aby spojrzeć na Krzyż nowym wzrokiem, wznieść do Boga wspólną modlitwę i poczuć bliskość, działanie i moc Ducha Świętego. Podkreślał, że spotkanie takie jest potrzebne, by poczuć wspólnotę.

Biskup przypominał obronę krzyży w szkole w Miętnem i Nowej Hucie i pytał – dlaczego krzyż jest ważny dla chrześcijanina? Odpowiadając na to pytanie mówił – Krzyż to sztandar, pod którym gromadzą się uczniowie Chrystusa, znak rozpoznawczy. Krzyż przypomina też nam cenę naszego zbawienia i wyznacza nam wszystkim chrześcijanom drogę naśladowania Pana.

Młodzież od wielu lat na Podlaską Kalwarię przynosi krzyże i tutaj je zostawia. Tym razem również uczniowie złożyli krzyże przed Ołtarzem. Będą one umieszczone na Kalwarii obok krzyży przywożonych przez lata z całej diecezji.

Wg szacunkowych danych organizatorów, w Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej uczestniczyło około 1,5 tys młodych ludzi.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Gabryś
    2019-09-13 12:21:13

    arrow

    Komu telefony potrzebne w kościele i do czego kochani rodzice !

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Łosice

w lewoWrzesień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁOSICE, 01.09 14:00

Dożynki w Starej Kornicy

więcej »
2 3 4 5 6 7

ŁOSICE, 07.09 10:00

Narodowe Czytanie w Łosicach

więcej »
8
9 10 11 12 13

ŁOSICE, 13.09 18:00

Łukasz Długowski na kolejnym spotkaniu VITOexTrEAM

więcej »
14

ŁOSICE, 14.09

Polska pod Krzyżem - spotkanie w Serpelicach

więcej »
15

ŁOSICE, 15.09 13:30

Dożynki powiatu łosickiego i pożeganie lata w Sarnakach

więcej »
16 17 18 19 20 21 22

ŁOSICE, 22.09 12:00

Zbliża się 50-lecie parafii w Szpakach

więcej »
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje