R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Nasza Niepodległa” - konferencja w Sarnakach
2018-10-15 12:53:55 Artykuł czytany 347 razy


W szkole podstawowej w Sarnakach odbyła się konferencja naukowa „Nasza Niepodległa” zorganizowana 6 października przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Szkołę Podstawową im. Bohaterów Akcji V-2 w Sarnakach. Interesującym uzupełnieniem konferencji były wystawy militariów i innych historycznych eksponatów z kolekcji Sławomira Rawiaka oraz Wojciecha Bronisza. Zarówno wystawy, jak i tematy referatów nawiązywały do okresu, w którym Polska odzyskała niepodległość czyli roku 1918.


Przybyłych na konferencję powitały Barbara Michoń – dyrektor szkoły oraz Violetta Zawadka, dyrektor biblioteki. W krótkich wystąpieniach przybliżyły zebranym koncepcję zorganizowania konferencji. Jej inicjatorem jest nauczyciel i pasjonat historii Rafał Dydycz, redaktor naczelny świeżo wydanego „Rocznika Ziemi Sarnackiej”. Konferencja miała być dopełnieniem powstania rocznika, prelegenci byli jednocześnie autorami artykułów zawartych w czasopiśmie. Z kolei powstanie rocznika zainicjował znany w Sarnakach ze swoich dokonań w zakresie odkrywania i upowszechniania kart lokalnej historii Rafał Zubkowicz. Po powitaniu gości został zaprezentowany program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Doroty Szpury, nauczycielki sarnackiej szkoły.

Po widowisku wystąpili prelegenci: Dr hab. Jarosław Cabaj prof. UPH, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zreferował, jak na tereny Białej Podlaskiej, Siedlec, Międzyrzecza „wkraczała” niepodległość. Sławomir Kordaczuk, wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach opowiedział, jaki udział mieli mieszkańcy gminy Sarnaki w odzyskaniu niepodległości. Pan Kordaczuk pochodzi z gminy Sarnaki i osobiście znał wielu bohaterów swojego wystąpienia. Rafał Dydycz przedstawił ciekawy historyczny „incydent”, kiedy to traktat brzeski w 1918 r. rozdzielił dzisiejszą gminę Sarnaki pomiędzy Polskę i Ukrainę. Proboszcz sarnackiej parafii, ks. dr prał. Andrzej Jakubowicz opowiedział, jaka była rola kościoła i parafii Sarnaki w dążeniu do niepodległości. Po przerwie głos zabrał dr Rafał Dmowski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, który przedstawił historię linii kolejowej z Siedlec do Bołogoje, przebiegającej przez tereny gminy Sarnaki. Rafał Zubkowicz zajął się genezą powstawania kolonii wsi, znajdujących się w gminie Sarnaki. Wyjaśnił, co wspólnego z odzyskaniem niepodległości miał podział miejscowości. Agata Wasilewska zreferowała historię szkół na terenie gminy. Wyjaśniła przyczynę powstawania szkół niemal w każdej miejscowości i związku, jaki to miało z odzyskaniem niepodległości.

Ostatnim występującym prelegentem był Tomasz Nasiłowski kolekcjoner, społecznik i miłośnik okolic nadbużańskich. Zaprezentował bogaty zbiór zdjęć, które przedstawiały historię przepraw mostowych, jakie istniały na Bugu w czasie I Wojny Światowej.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Inf. Violetta Zawadka - dyr. biblioteki w Sarnakach.

KSkor/Js
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

WYGODNIE, STYLOWO, PRAKTYCZNIE
2019-01-17 14:47:00 Kategoria:

Firma Bamar to polski producent odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Została założona w 1998 roku. Marka Nicol powstała w 2009 roku i jest już dobrze znana rodzicom i...

więcej »

Łosice

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6

ŁOSICE, 06.01

Zbliża się łosicki Orszak III Króli

więcej »
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20

ŁOSICE, 20.01 19:00

Zbliża się „Łosickie Kolędowanie”

więcej »
21 22 23 24 25

MIASTO SIEDLCE, 25.01

Śladami bohaterów legendarnej książki „Długi marsz”

więcej »
26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje