R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Policjanci ostrzegają przed oszustwami metodą na BLIK
2021-01-21 13:55:03 Artykuł czytany 637 razy


Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). W ostatnich dniach zostały złożone kolejne zawiadomienia o kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych za pomocą wyłudzonych kodów BLIK oraz sms-ów autoryzacyjnych.


W ostatnich dniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łosicach zostali powiadomieni o oszustwach, w wyniku których osoby pokrzywdzone straciły pieniądze ze swoich kont bankowych.

Czym jest oszustwo na BLIK? Polega na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba pokrzywdzona loguje się do swojego banku, generuje w aplikacji kod, który przekazuje oszustowi. W przeciwieństwie do płatności tradycyjnym przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można wycofać, gdyż kod BLIK jest natychmiast wykorzystywany przez oszustów, np. w bankomacie.

14 stycznia policjanci przyjęli zawiadomienie, z którego wynikało, że oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora internetowego wysyłali wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczyli pilną potrzebą pożyczki i deklarowali niezwłoczny zwrot pożyczonej kwoty bezpośrednio przelewem na wskazany rachunek zgłaszającej. Mieszkanka gminy Platerów dwukrotnie przekazała kody BLIK oszustom i straciła tym sposobem 900 zł.

20 stycznia zostało przyjęte zawiadomienie o oszustwie, do którego doszło na szkodę mieszkanki gminy Stara Kornica. Tym razem oszust dzwoniąc do pokrzywdzonej podał się za pracownika banku i informując o włamaniu na konto i konieczności zabezpieczenia nakłonił ją do zainstalowania nowej aplikacji, po czym trzykrotnie wyłudził kod autoryzacyjny, za pomocą którego doprowadził pokrzywdzoną do utraty niemal 15 tysięcy zł.

Przestrzegamy!

Jeśli otrzymasz prośbę o pożyczkę, nie działaj pochopnie. Jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przelew za pomocą kodu BLIK  lub o przekazanie kodu - zadzwoń do tej osoby i zweryfikuj jej prośbę. Pamiętaj, nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, nie przesyłaj na podane przez obce osoby rachunki bankowe, nie podawaj nikomu danych do logowania na konta, nie przekazuj obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbaj o zabezpieczenie swoich danych osobowych czy haseł do portali internetowych i komunikatorów.

Pamiętaj!

Pracownik Banku podczas rozmowy telefonicznej nigdy nie prosi o podanie haseł dostępu do żadnego z serwisów (internetowego, mobilnego, telefonicznego).

Podanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego jest niezbędne wyłącznie do zatwierdzenia zleconej dyspozycji, np. zlecenia przelewu, założenia, zmiany danych korespondencyjnych, zdefiniowania płatności lub zlecenia stałego, itp.


KPP Łosice
[MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP przed 25 - leciem beatyfikacji...
2021-03-02 11:10:00 Kategoria: Region

3 października 2021 r. przypadają centralne uroczystości 25-lecia beatyfikacji Błogosławionych Męczenników z Pratulina. W ramach duchowego przygotowania wiernych diecezji...

więcej »


foto

Prawdy i mity dotyczące prania – sprawdź, czy wiesz o...
2021-03-01 07:57:49 Kategoria:

Usłyszałeś już tak wiele „dobry rad” dotyczących prania, że sam nie wiesz, którym z nich wierzyć? Zobacz, jak rozprawiliśmy się z najczęściej krążącymi mitami...

więcej »
foto

Zapraszamy do Nazaretu
2021-02-25 09:47:26 Kategoria:

Rodzice dzieci w wieku 3 lat muszą podjąć ważną decyzję. Muszą zdecydować o tym, gdzie ich dziecko będzie bawić się i uczyć przez najbliższe lata. Takim miejscem...

więcej »
foto

Jak skontaktować się z obsługą klienta...
2021-02-23 11:55:38 Kategoria:

Każdy operator komórkowy w Polsce posiada uruchomioną infolinię. Umożliwia ona kontakt telefoniczny klientów z biurami obsługi. Struktura takiego kanału kontaktu nie...

więcej »

Łosice

w lewoMarzec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7

ŁOSICE, 07.03

Łosicki Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak

więcej »
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje