R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Są już pierwsi zwolennicy przekazania Szkoły w Lipnie Fundacji
2021-01-21 12:51:59 Artykuł czytany 937 razy


W Lipnie i Mężeninie zbierane są podpisy pod pismem do Kuratorium, w którym rodzice popierają przekazanie Szkoły Podstawowej w Lipnie Fundacji Akademia Umiejętności. Nasi rozmówcy twierdzą, że wyszło ono z Urzędu Gminy.


Przypomnijmy. Najpierw rada gminy Platerów większością głosów przyjęła uchwałę o zamiarze likwidacji SP w Lipnie z końcem sierpnia 2021 roku. Następnie Mazowieckie Kuratorium Oświaty nie zgodziło się na zamknięcie placówki, a decyzja tego organu jest dla władz samorządowych wiążąca.

Teraz wójt Jerzy Garucki przekonuje rodziców i mieszkańców, że najlepszym wyjściem będzie przekazanie prowadzenia Szkoły Fundacji Akademia Umiejętności z Lublina. Najlepszym dla finansów gminy, bo to jest zasadniczy argument. Wójt zastrzega, że samorządu nie stać na dalsze prowadzenie placówki, bo za dużo się do niej dokłada. Utrzymanie ucznia w Lipnie kosztuje rocznie 20 tys. zł, a w Platerowie i Górkach prawie połowę mniej (10-11 tys. zł). Włodarz twierdzi, że jeżeli Kuratorium nie zgodzi się również na oddanie Szkoły dla Fundacji, trzeba będzie podnieść opłaty i podatki dla mieszkańców „nawet i o 500 procent”. - Musi się zmienić sposób finansowania oświaty wsi, żeby dotacja nie była naliczana od ucznia, tylko na nauczyciela, bo teraz musimy dokładać horrendalne pieniądze do wypłat dla pedagogów, wynikających z Karty Nauczyciela. Kolejne rządy nic z tym nie zrobiły – dodaje wójt. Dlatego, według wójta, Fundacja to jedyne dobre wyjście. Zatrudni nauczycieli na podstawie Kodeksu Pracy, a nie Karty Nauczyciela.

Jerzy Garucki powiedział w rozmowie z nami, że ma już poparcie kilkunastu osób w sprawie przekazania Szkoły i jest dobrej myśli, bo docierają do niego nowe głosy poparcia od mieszkańców i sołtysów (do placówki w Lipnie  uczęszcza 39 uczniów i 10 przedszkolaków). Pismo popierające zamiary wójta krąży po domach. Na najbliższej sesji rada będzie głosowała w tej sprawie, następnie samorząd zwróci się o zgodę do Kuratorium.

Jolanta Brodowska-Szewczuk, przedstawicielka rodziców, twierdzi, że pismo poparcia wcale nie wyszło od mieszkańców. Prawdopodobnie zostało napisane w Urzędzie Gminy. Podpisać się pod nim miało kilka osób związanych z administracją gminną – uważa nasza rozmówczyni. A zrobiły to, jak podkreśla,  najprawdopodobniej w obawie przed represjami. - Jesteśmy oburzeni. Dziwi nas, że wójt dalej działa na rzecz likwidacji - bo Fundacja to jest tylko nowy sposób na zamknięcie placówki – po tym, jak Kuratorium wyraziło sprzeciw. Z tego, co nam wiadomo, kolejny wniosek o likwidację, może być złożony za 2-3 lata, więc dlaczego nie poczekać i potem oddać Szkołę tej Fundacji? Niech przez ten czas placówka działa, a potem zastanowimy się, co dalej. Może będzie więcej mieszkańców i przybędzie dzieci? Budują się przecież nowe domy – mówi Jolanta Brodowska Szeczuk.

Radny Kamil Kuliński na ostatniej sesji nie poparł uchwały w sprawie złożenia odwołania od negatywnej opinii Kuratorium. Jako jeden z nielicznych radnych był przeciwko likwidacji. Teraz jest za Fundacją. - Uważam, że dzięki temu Szkoła w Lipnie przetrwa dłużej. I tak byłaby zamknięta za 2-3 lata, bo to jest nieuchronne, a prowadzona przez Akademię Umiejętności, będzie działała może jeszcze i 10 lat – wierzy radny i przekonuje do tego mieszkańców Mężenina, z którego część dzieci uczy się w Lipnie. Przekonał już 4 osoby.  

fot. pixabay.com

BM [ja]


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • wwww
  2021-01-24 13:58:45

  arrow

  oczywista oczywistość, że są to "gierki" osób, które dążą do likwidacji de facto szkoły

 • Prawda
  2021-01-23 18:19:33

  arrow

  Taka prawda, jedna odważna to w końcu powiedziała.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP przed 25 - leciem beatyfikacji...
2021-03-02 11:10:00 Kategoria: Region

3 października 2021 r. przypadają centralne uroczystości 25-lecia beatyfikacji Błogosławionych Męczenników z Pratulina. W ramach duchowego przygotowania wiernych diecezji...

więcej »


foto

Prawdy i mity dotyczące prania – sprawdź, czy wiesz o...
2021-03-01 07:57:49 Kategoria:

Usłyszałeś już tak wiele „dobry rad” dotyczących prania, że sam nie wiesz, którym z nich wierzyć? Zobacz, jak rozprawiliśmy się z najczęściej krążącymi mitami...

więcej »
foto

Zapraszamy do Nazaretu
2021-02-25 09:47:26 Kategoria:

Rodzice dzieci w wieku 3 lat muszą podjąć ważną decyzję. Muszą zdecydować o tym, gdzie ich dziecko będzie bawić się i uczyć przez najbliższe lata. Takim miejscem...

więcej »
foto

Jak skontaktować się z obsługą klienta...
2021-02-23 11:55:38 Kategoria:

Każdy operator komórkowy w Polsce posiada uruchomioną infolinię. Umożliwia ona kontakt telefoniczny klientów z biurami obsługi. Struktura takiego kanału kontaktu nie...

więcej »

Łosice

w lewoMarzec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7

ŁOSICE, 07.03

Łosicki Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak

więcej »
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje