R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uczniowie łosickiego RCKU w Grecji
2016-06-09 12:43:29 Artykuł czytany 1686 razy


Dzięki współpracy Zespołu Szkół Nr 3 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łosicach z Polskim Instytutem Badań i Innowacji z Warszawy oraz grecką organizacją GEORGIKES EKMETALEUSEIS przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, zrealizowano projekt: „Kształcenie na rzecz rolnictwa ekologicznego i agroturystyki szansą rozwoju obszarów wiejskich”. W ramach tego projektu na staż do Grecji wyjechało 59 uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łosicach.


 W ramach projektu uczniowie odbyli 14-dniowe staże w przedsiębiorstwach i gospodarstwach agroturystycznych w Grecji. Udział w projekcie zapewnił młodzieży poszerzenie wiedzy praktycznej i teoretycznej zdobytej w szkole, co nie byłoby w pełni możliwe w Polsce.

Dzięki zrealizowanemu projektowi uczniowie zdobyli przede wszystkim wiele nowych umiejętności praktycznych, m.in. w zakresie stosowania nowoczesnych, ekologicznych metod uprawy i ochrony roślin, zdobyli umiejętności z zakresu organizowania imprez okolicznościowych i prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego, a także poznali zagadnieniami związane z podstawami prawnymi zakładania własnej firmy. Młodzież z technikum rolniczego poznawała specyfikę greckiego rolnictwa w ramach zajęć warsztatowych i wyjazdów studyjnych, m.in. do gajów oliwnych i tłoczni oliwy z oliwek.

W trakcie dwutygodniowego pobytu w Grecji uczniowie mieli możliwość własnoręcznie pozyskać oliwę z oliwek tłoczoną tradycyjnymi metodami, a także brali udział m.in. w procesie produkcji greckiego wina, odbyli zajęcia w manufakturze sera fety, a także w hodowli małż. Dodatkowo zajęcia w gospodarstwie agroturystycznym pokazały uczniom, w jaki sposób zarządzać firmą a także wykorzystywać walory regionu do prowadzenia działalności agroturystycznej i organizacji imprez, co z pewnością wykorzystają w przyszłości.

W trakcie wyjazdu miała też miejsce wizyta w Ambasadzie Polskiej w Atenach, gdzie uczestnicy zostali zapoznani z działaniami placówki, w tym w szczególności z nawiązywaniem kontaktów biznesowych. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji, działający przy Ambasadzie Polski w Atenach, jest wiodącą tego typu placówką, przyczyniającą się do zwiększenia wymiany handlowej między Grecją a Polską.

W trakcie wyjazdu nie brakowało również atrakcji turystycznych. Młodzież zwiedzała ruiny starożytnych Delf i Akropolu w Atenach. Uczniowie byli również w Lepantos, obecnie Nafpaktos, miejscu ważnej bitwy morskiej między katolicką Europą a Imperium Osmańskim. Jedną z najbardziej okazałych wycieczek było zwiedzenie słynnego klasztoru. Meteory to drugie po świętej Górze Athos najważniejsze centrum prawosławnego monastycyzmu w Grecji oraz zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Młodzież miała też okazję poznać kulturę i kuchnię regionalną w ramach zorganizowanego „wieczoru greckiego”.

Uczestnicy wyjazdu w ramach rozwoju osobistego i zawodowego nauczyli się funkcjonowania w międzynarodowym i wielokulturowym zespole, rozwinęli umiejętności interpersonalne, samodzielność, kreatywność, a także odpowiedzialność za podejmowane decyzje.  Dodatkowo uczniowie podnieśli kompetencje w zakresie języków obcych (głównie angielski, ale także grecki), ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa i wyrażeń z zakresu języka specjalistycznego.

Jak twierdzą uczestnicy, doświadczenia wyniesione z zagranicznego stażu stały się motywacją do dalszego doskonalenia zawodowego, zdania egzaminu zawodowego z dobrym wynikiem, a następnie kontynuacji nauki na studiach wyższych lub udziału w innych formach doskonalenia (kursy, szkolenia). Część uczniów myśli nawet o założeniu własnej działalności agroturystycznej, do czego nasz region jest odpowiedni. Praktyka zagraniczna zwiększyła pewność siebie uczniów w zakresie poszukiwania pracy i konkurencyjności na lokalnym rynku pracy, wspomogła ich przedsiębiorczość i kreatywność. Ponadto, wszyscy zostali wyposażeni w Certyfikat Europass Mobility, stanowiący duży atut przy poszukiwaniu pracy na rynkach europejskich.

Jesteśmy przekonani, że nabyte przez nich kompetencje i umiejętności przyczynią się nie tylko do ich sukcesu osobistego, ale również przełożą się na rozwój całego regionu!
 
Teks i foto: RCKU

źródło: www. powiat. losice.pl

DK/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • kasia
    2018-04-19 10:51:22

    arrow

    Kamil co tam robisz pracuj

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
foto

Festiwal „Z ułańską fantazją”
2018-05-25 12:55:58 Kategoria: Wybierz kategorie

W niedzielę 3 czerwca na Zieleńcu przy stadionie (ul. Jana Pawła II 6) odbędzie się niezwykłe widowisko. Zapraszamy serdecznie całe rodziny (od dzieci po...

więcej »

Łosice

w lewoMaj 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁOSICE, 01.05

Łosicka Majówka Aktywnie

więcej »
2 3

ŁOSICE, 03.05

Gminne obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Wygodzie

więcej »

ŁOSICE, 03.05 10:30

3 maja w Łosicach

więcej »
4 5 6
7 8 9 10 11

MIASTO SIEDLCE, 11.05

Jądro chciwości. Bartek Sabela w Siedlcach i Łosicach

więcej »

ŁOSICE, 11.05 17:00

Charkowski Chór Chłopięcy zaśpiewa w kościele św. Zygmunta Króla

więcej »
12

ŁOSICE, 12.05 15:00

Mariusz Błaszczak i Krzysztof Tchórzewski w Łosicach

więcej »
13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje