R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uczniowie łosickiego RCKU w Grecji
2016-06-09 12:43:29 Artykuł czytany 1763 razy


Dzięki współpracy Zespołu Szkół Nr 3 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łosicach z Polskim Instytutem Badań i Innowacji z Warszawy oraz grecką organizacją GEORGIKES EKMETALEUSEIS przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, zrealizowano projekt: „Kształcenie na rzecz rolnictwa ekologicznego i agroturystyki szansą rozwoju obszarów wiejskich”. W ramach tego projektu na staż do Grecji wyjechało 59 uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łosicach.


 W ramach projektu uczniowie odbyli 14-dniowe staże w przedsiębiorstwach i gospodarstwach agroturystycznych w Grecji. Udział w projekcie zapewnił młodzieży poszerzenie wiedzy praktycznej i teoretycznej zdobytej w szkole, co nie byłoby w pełni możliwe w Polsce.

Dzięki zrealizowanemu projektowi uczniowie zdobyli przede wszystkim wiele nowych umiejętności praktycznych, m.in. w zakresie stosowania nowoczesnych, ekologicznych metod uprawy i ochrony roślin, zdobyli umiejętności z zakresu organizowania imprez okolicznościowych i prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego, a także poznali zagadnieniami związane z podstawami prawnymi zakładania własnej firmy. Młodzież z technikum rolniczego poznawała specyfikę greckiego rolnictwa w ramach zajęć warsztatowych i wyjazdów studyjnych, m.in. do gajów oliwnych i tłoczni oliwy z oliwek.

W trakcie dwutygodniowego pobytu w Grecji uczniowie mieli możliwość własnoręcznie pozyskać oliwę z oliwek tłoczoną tradycyjnymi metodami, a także brali udział m.in. w procesie produkcji greckiego wina, odbyli zajęcia w manufakturze sera fety, a także w hodowli małż. Dodatkowo zajęcia w gospodarstwie agroturystycznym pokazały uczniom, w jaki sposób zarządzać firmą a także wykorzystywać walory regionu do prowadzenia działalności agroturystycznej i organizacji imprez, co z pewnością wykorzystają w przyszłości.

W trakcie wyjazdu miała też miejsce wizyta w Ambasadzie Polskiej w Atenach, gdzie uczestnicy zostali zapoznani z działaniami placówki, w tym w szczególności z nawiązywaniem kontaktów biznesowych. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji, działający przy Ambasadzie Polski w Atenach, jest wiodącą tego typu placówką, przyczyniającą się do zwiększenia wymiany handlowej między Grecją a Polską.

W trakcie wyjazdu nie brakowało również atrakcji turystycznych. Młodzież zwiedzała ruiny starożytnych Delf i Akropolu w Atenach. Uczniowie byli również w Lepantos, obecnie Nafpaktos, miejscu ważnej bitwy morskiej między katolicką Europą a Imperium Osmańskim. Jedną z najbardziej okazałych wycieczek było zwiedzenie słynnego klasztoru. Meteory to drugie po świętej Górze Athos najważniejsze centrum prawosławnego monastycyzmu w Grecji oraz zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Młodzież miała też okazję poznać kulturę i kuchnię regionalną w ramach zorganizowanego „wieczoru greckiego”.

Uczestnicy wyjazdu w ramach rozwoju osobistego i zawodowego nauczyli się funkcjonowania w międzynarodowym i wielokulturowym zespole, rozwinęli umiejętności interpersonalne, samodzielność, kreatywność, a także odpowiedzialność za podejmowane decyzje.  Dodatkowo uczniowie podnieśli kompetencje w zakresie języków obcych (głównie angielski, ale także grecki), ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa i wyrażeń z zakresu języka specjalistycznego.

Jak twierdzą uczestnicy, doświadczenia wyniesione z zagranicznego stażu stały się motywacją do dalszego doskonalenia zawodowego, zdania egzaminu zawodowego z dobrym wynikiem, a następnie kontynuacji nauki na studiach wyższych lub udziału w innych formach doskonalenia (kursy, szkolenia). Część uczniów myśli nawet o założeniu własnej działalności agroturystycznej, do czego nasz region jest odpowiedni. Praktyka zagraniczna zwiększyła pewność siebie uczniów w zakresie poszukiwania pracy i konkurencyjności na lokalnym rynku pracy, wspomogła ich przedsiębiorczość i kreatywność. Ponadto, wszyscy zostali wyposażeni w Certyfikat Europass Mobility, stanowiący duży atut przy poszukiwaniu pracy na rynkach europejskich.

Jesteśmy przekonani, że nabyte przez nich kompetencje i umiejętności przyczynią się nie tylko do ich sukcesu osobistego, ale również przełożą się na rozwój całego regionu!
 
Teks i foto: RCKU

źródło: www. powiat. losice.pl

DK/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • kasia
    2018-04-19 10:51:22

    arrow

    Kamil co tam robisz pracuj

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

WYGODNIE, STYLOWO, PRAKTYCZNIE
2019-01-17 14:47:00 Kategoria:

Firma Bamar to polski producent odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Została założona w 1998 roku. Marka Nicol powstała w 2009 roku i jest już dobrze znana rodzicom i...

więcej »

Łosice

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6

ŁOSICE, 06.01

Zbliża się łosicki Orszak III Króli

więcej »
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20

ŁOSICE, 20.01 19:00

Zbliża się „Łosickie Kolędowanie”

więcej »
21 22 23 24 25

MIASTO SIEDLCE, 25.01

Śladami bohaterów legendarnej książki „Długi marsz”

więcej »
26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje