R E K L A M ALUBARTÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Inauguracja obchodów 600-lecia Kocka
2017-02-25 15:34:47 Artykuł czytany 2159 razy


Dokładnie 24 lutego minęło 600 lat od dnia, w którym Kock uzyskał prawa miejskie. Nadał je miastu Król Władysław Jagiełło. W sobotę, 25 lutego Mszą Świętą oraz uroczystą sesją Rady Miejskiej zainaugurowano obchody jubileuszu miasta.


24 lutego 1417 roku na prośbę Jakuba - biskupa płockiego Król Władysław Jagiełło zgodził się, aby dziedziczną wieś Kock przekształcić w miasto na prawie niemieckim magdeburskim. Kock stał się miastem, wolnym od władzy urzędników królewskich. Ustanowiono samorząd sądowy z prawem do apelacji do biskupa płockiego i Króla. Od tego momentu w mieście mogły odbywać się dwa jarmarki: w Boże Ciało i w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Targi zaś mogły odbywać się raz w tygodniu, w soboty.

600 lat po tych wydarzeniach mieszkańcy Kocka rozpoczęli obchody jubileuszu. Zainaugurowała je Msza Święta dziękczynno – błagalna w intencji mieszkańców miasta i gminy, którą odprawiono w kościele parafialnym. Eucharystii, w której wzięli udział księża pochodzący z Kocka, przewodniczył Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda. W homilii biskup odwołał się do historii miasta. Jak podkreślał ksiądz biskup, zawsze był tu ktoś, kto dbał o dobro Kocka i jego mieszkańców. Wspominał księżną Annę Jabłonowską, której miasto zawdzięcza największy rozwój. Podkreślał również, jak ważne jest aby osoby zarządzające miastem brały za swoje czyny odpowiedzialność. Na zakończenie ksiądz Biskup Gurda wyraził opinię, że dziś wszyscy patrzymy w przyszłość z nadzieją, tym bardziej, że ta nadzieja wynika z wiary w Chrystusa.

Po mszy odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Przez aklamację przyjęto okolicznościową uchwałę w sprawie 600-lecia lokacji miasta, a przewodniczący Krzysztof Futera odczytał list nadesłany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który objął honorowym patronatem jubileuszowe obchody.

W uroczystej sesji Rady Miejskiej udział wzięli zaproszeni goście, a wśród nich m.in. biskup Kazimierz Gurda, senator Stanisław Gogacz, poseł Krzysztof Głuchowski, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz samorządowcy z okolicznych miejscowości i powiatów, byli przewodniczący Rady Miejskiej, a także pracownicy jednostek samorządowych.

Kolejne uroczystości w ramach obchodów 600-lecia lokacji miasta odbędą się 5 kwietnia. Na ten dzień zaplanowano środowiskowe obchody 76 – rocznicy śmierci generała Franciszka Kleeberga, patrona Szkoły Podstawowej w Kocku. W ramach uroczystości planowany jest apel pamięci z udziałem żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, uroczysta Msza Święta oraz część artystyczna w wykonaniu orkiestry wojskowej i młodzieży szkolnej.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


AKup

wykop

Komentarze

  • Janek
    2017-02-25 15:56:37

    arrow

    Gratulacje wspaniałego jubileuszu.Niech dobry Bóg błogosławi to miasto i jego mieszkańców na następne jubileusze. W Kocku robiło się przystanek na lody w rynku. Czy dalej macie te dobre lody bo warto by zjechać latem z obwodnicy ?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
foto

Festiwal „Z ułańską fantazją”
2018-05-25 12:55:58 Kategoria: Wybierz kategorie

W niedzielę 3 czerwca na Zieleńcu przy stadionie (ul. Jana Pawła II 6) odbędzie się niezwykłe widowisko. Zapraszamy serdecznie całe rodziny (od dzieci po...

więcej »

Lubartów

w lewoMaj 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11

LUBARTÓW, 11.05 18:00

Wystawa Rafała Ereta: Nokturnum

więcej »
12

LUBARTÓW, 12.05

Lubartów: Rodzinnie na rowerach

więcej »
13
14 15 16 17 18 19

LUBARTÓW, 19.05

PATRIOTYCZNĄ NOC MUZEÓW W KOCKU

więcej »

LUBARTÓW, 19.05 14:30

XI Kapucyński Piknik Motocyklowy

więcej »

LUBARTÓW, 19.05 16:00

Lubartowska Kulturalna Wiosna

więcej »
20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje