R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dzień Papieski w Kolegiacie Łukowskiej
2018-10-15 17:39:05 Artykuł czytany 662 razy


Domowy Kościół Ruchu Światło – Życie z parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie zorganizował Dzień Papieski. W niedzielę 14 października przed kościołem sprzedawano „papieskie kremówki”, a na każdej Mszy Świętego członkowie Domowego Kościoła oraz moderator parafialny ksiądz Daniel Sałasiński zachęcali rodziny do wstępowania do wspólnoty.


Dzień Papieski w Kolegiacie Łukowskiej odbywał się już po raz siedemnasty. Przez cały dzień członkowie Domowego Kościoła sprzedawali „papieskie kremówki”. Wprawdzie cena była ustalona, ale jak mówi nam ksiądz Daniel Sałasiński, parafianie chętnie ofiarowywali większe sumy. Dzięki ich ofiarności udało się zebrać ponad 7 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przekazane na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. - Niedziela dla większości parafian przez zakup kremówek była słodkim dniem. Kremówki zrekompensowały porażkę piłkarskiej drużyny – podsumowuje z uśmiechem ksiądz Daniel Sałasiński.

Niedziela w Kolegiacie Łukowskiej była też dniem promocji Domowego Kościoła. Do wstępowania do wspólnoty zachęcał moderator parafialny ksiądz Daniel Sałasiński, a członkowie Ruchu poprzez świadectwa głoszone podczas każdej Mszy, zachęcali do wejścia na drogę Domowego Kościoła jako alternatywy dla życia małżeńskiego.Pewien hinduski bogacz zmarł i nagle obudził się w raju. Ku swojemu ogromnemu zdziwieniu w jednym z salonów zobaczył wspaniale przygotowaną wieczerze. Wyglądało to bardzo apetycznie. Nic dziwnego, że bogacz zapytał o warunki uczestniczenia w tej uczcie. „To wszystko niewiele kosztuje, tylko jedną rupię” – odpowiedział anioł ze służby. Ucieszył się z tego bogacz, miał jeszcze bowiem w oczach swoje ogromne ziemskie dobra. Kiedy jednak chciał wręczyć należność, powiedziano mu z politowaniem: „Niewiele nauczyłeś się na ziemi. U nas ważne są tylko te pieniądze, które podarowałeś”. Wtedy posmutniał bogacz, gdyż w jednej chwili stał się biedny. Uprzytomnił sobie, że nigdy nic nikomu nie ofiarował.

Zasmucony i zawiedziony był również bogaty człowiek, o którym opowiada dzisiejsza Ewangelia: A Jezus spojrzał na niego z miłością i odrzekł: „Idź sprzedaj wszystko co masz i rozdaj ubogim, a będzie miał skarb w niebie”. Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem pokaźny majątek.

Słowa Jezusa o niebezpieczeństwie posiadania bogactw są niezwykle trudne do zrozumienia także dla nas. Warto, więc zastanowić się przez chwile nad dzisiejszą Ewangelią, nad tym, co Jezus chce nam przekazać i czego chce nas nauczyć na przykładzie bogatego młodzieńca.

Aby być prawdziwym uczniem Jezusa nie wystarczy tylko przestrzegać Bożych przykazań, pobożnie modlić się w kościele czy domu, ale Jezus wymaga czegoś o wiele ważniejszego. Nauczyciel zachęca nas byśmy Go naśladowali przede wszystkim w Jego ubóstwie, prostocie, pochylaniu się nad potrzebującymi, biednymi. A dziś mamy ku temu także wspaniałą okazję – wesprzeć dzieło Nowego Tysiąclecia. i to bez zadawania pytania: „co za to będę miał?”.

Jak czytamy w dzisiejszej Ewangelii poważną przeszkodą w naszej drodze do świętości jest bogactwo, są pieniądze i chorobliwe przywiązanie się do nich. Jezus przestrzega nas przed nieumiejętnym korzystaniem z tych bogactw. Chrystus nie potępia bogactwa samego w sobie, ale traktuje je jako coś, co zniewala człowieka. Nie pokaźne konto w banku, dobry samochód, nowoczesny dom, dobry sprzęt, dobrej jakości ubrania czy markowe ciuchy, są przeklęte, ale serce człowieka, które do tego przylgnęło i nic, prócz tego nie widzi. Niebezpieczeństwo bogactwa jest dlatego tak groźne, ponieważ skutecznie zamyka serce człowieka na potrzeby innych. Czyni ludzi egoistami, którzy żyją tylko dla siebie i dla zwiększającego się licznika na koncie w banku.

Zadajmy sobie dzisiaj pytanie: czy czasem nie jesteśmy niewolnikami tego, co z trudem może zdobyliśmy?

Dziś dzień, w którym w naszym kościele pragniemy promować gałąź ruchu światło życie – jaką jest domowy kościół. Za młodzieńcem z dzisiejszej Ewangelii powinniśmy zapytać: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Co mam czynić, aby być dobrym ojcem, mężem, Co mam czynić, aby być dobrą żoną, matką, księdzem, siostrą zakonną? Co mam czynić, abyśmy byli dobrą rodziną i małżeństwem?

Święta Matka Teresa z Kalkuty powiedziała: Naprawdę powinniśmy wszyscy zrozumieć, że miłość rozpoczyna się od rodziny. Każdego dnia coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że w naszych czasach największe dramaty mają swoją przyczynę właśnie w rodzinie. Coraz bardziej brakuje nam czasu na spoglądanie sobie w twarz, na przekazywanie sobie pozdrowień, na dzielenie się ze sobą chwilami radości, a jeszcze bardziej na to, by móc ofiarować to, czego najbardziej potrzebują od nas nasze dzieci, to czego mąż oczekuje od żony a żona od męża. I tak, z każdym dniem należymy coraz mniej do naszych rodzin a nasze wzajemne relacje są coraz bardziej ograniczone.

Nauczycielu dobry co mam czynić, aby nie zmarnować swojego powołania? Rodzina, tak jak ogród, potrzebuje czasu, uwagi i pielęgnacji, słonecznego światła śmiechu i afirmacji, deszczu trudności, chwili napięcia i niepokoju oraz poważnych dyskusji na ważne tematy, przekopania stwardniałego gruntu: rozgoryczenia, zawiści, nie wybaczonych uraz. W tym rodzinnym ogrodzie zaplanujcie obsianie siedemnastu grządek. Na pięciu grządkach pory: pora na wytrwałość, pora na uprzejmość, pora na pochwały, pora na pojednanie, pora na modlitwę; Na czterech grządkach niezapominajki nie zapominajmy być wierni w słowach i uczynkach; nie zapominajmy być niesamolubni; nie zapominajmy być lojalni; nie zapominajmy kochać się nawzajem; Na trzech grządkach dynie: jedynie tłumić plotki; jedynie tłumić krytykowanie; jedynie tłumić obojętność; Na pięciu grządkach przychodnik: przychodź na czas na szkolne przedstawienia, zbiórki harcerskie i mecze swoich dzieci; przychodź na zjazdy rodzinne; przychodź z lepszym nastawieniem; przychodź z nowymi pomysłami i determinacją, by je realizować; przychodź z uśmiechem. Jeśli zasiejecie i będziecie pielęgnować te "ziarna wartości" w waszym rodzinnym ogródku, zbierzecie obfite żniwo prawdziwej, świętej rodziny.

Nauczycielu dobry co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Ryszard Rynkowski swojego czasu śpiewał takie oto słowa:
Powiedz mi, Dlaczego z naszych domów wieje chłód ?
W dotyku klamek mieszka tylko lód?
A ludzi bliskich zamiast czułych słów Łączy tylko ten sam klucz,
Tu matka, a tam córka, zobacz, wspólny dom,
Dla obcych są tak miłe jak najczulsza dłoń,
Dla siebie takie obce, żadnych czułych słów.
Co je łączy ? Ten sam klucz,
Bo niebo jest w nas.
Sycimy się miłością, która cudza jest,
Grzejemy się w jej blasku, w ogniach obcych świec,
A nam przez gardło w domu nie chcą przejść
Zwykłe słowa: Kocham Cię.

Nauczycielu dobry co mam czynić, aby umocnić moją rodzinę? Co to znaczy, że rodzina jest Domowym Kościołem? Kościół jest wspólnotą, wspólnotą jedyną, szczególną. Mówimy, że jest to wspólnota Bosko - ludzka, ponieważ tę wspólnotę tworzą Bóg i ludzie. Rodzina jest wspólnotą osób, małżonków i dzieci przez nich zrodzonych, a ich spoiwem jest miłość. Ta prawdziwa miłość pochodzi od Boga. Dziś obserwujemy jak wiele jest zagrożeń dla naszych małżeństw dla rodzin. Dlatego potrzeba rodzinnej modlitwy. Potrzebne w domu jest miejsce przy stole gdzie rodzina może razem usiąść, porozmawiać, zjeść wspólnie posiłek. Potrzeba wspólnego bycia tu w kościele przy ołtarzu Chrystusa, przy stole, który nam on zastawia. Jest taki piękny obraz, który przedstawia Jezusa pukającego do drzwi, można powiedzieć drzwi naszych serc. Tylko z naszej strony potrzeba jednego, aby otworzyć te drzwi i wpuścić Chrystusa do mojego życia. Możemy to uczynić także przez wejście na drogę Domowego Kościoła.

Nauczycielu dobry co mam czynić, aby moja rodzina była święta? Papież Franciszek daje odpowiedź „Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje. (…) Jesteś żonaty albo jesteś mężatką? Bądź świętym, kochając i troszcząc się o męża lub żonę, jak Chrystus o Kościół. Jesteś pracownikiem? Bądź świętym wypełniając uczciwie i kompetentnie twoją pracę w służbie braciom. Jesteś rodzicem, babcią lub dziadkiem? Bądź świętym, cierpliwie ucząc dzieci naśladowania Jezusa”.

Siostry i Bracia. Potrzeba nam czasami zawalczyć o naszą świętość, potrzeba czasami takiego impulsu by wyjść z szarości dnia codziennego, może z tak wielu spraw, które nam już spowszedniały. Potrzeba nam zawalczyć o nasze rodziny i małżeństwa. Dzisiaj przeżywamy kolejny Dzień papieski, pozwólcie, że zakończę to nasze rozważanie słowami św. Jana Pawła II, słowami modlitwy za rodziny:

Modlitwa Ojca Świętego Jana Pawła II w intencji rodzin:

Boże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi,
Ojcze, który jesteś Miłością i Życiem,
spraw, aby każda ludzka rodzina na ziemi przez Twego Syna, Jezusa Chrystusa,
"narodzonego z Niewiasty" i przez Ducha Świętego
stawała się prawdziwym przybytkiem życia i miłości dla coraz to nowych pokoleń.

Spraw, aby Twoja łaska kierowała myśli i uczynki małżonków ku dobru ich własnych rodzin i wszystkich rodzin na świecie.

Spraw, aby młode pokolenie znajdowało w rodzinach mocne oparcie dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości.

Spraw, aby miłość umacniana łaską Sakramentu Małżeństwa okazywała się mocniejsza od wszelkich słabości i kryzysów, przez jakie nieraz przechodzą nasze rodziny.

Spraw wreszcie - błagamy Cię o to za pośrednictwem Świętej Rodziny z Nazaretu - ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi mógł owocnie spełniać swe posłannictwo w rodzinach poprzez rodziny.

Przez Chrystusa Pana naszego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem na wieki wieków.
Amen.


Zdjęcia z Dnia Papieskiego, który odbył się w łukowskiej parafii znajdziecie Państwo tutaj


zdjęcia: Sławomir Smolak
AKup  [MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Alternatywa
    2018-10-16 08:35:03

    arrow

    "...zachęcali do wejścia na drogę Domowego Kościoła jako alternatywy dla życia małżeńskiego."
    cha cha cha, albo Domowy Kościół albo życie małżeńskie??? Taka to alternatywa...

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Jak olej konopny wpływa na nasz wygląd?
2019-06-25 11:29:34 Kategoria:

Olej konopny to doskonały produkt, który pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i wygląd. Wszystko dlatego, że 80% jego składu stanowią kwasy omega-3 i omega-6 w optymalnych...

więcej »
foto

Rodzinny domek na wsi. Jak zorganizować idealne miejsce...
2019-06-20 22:38:56 Kategoria:

Chyba każdy z nas potrzebuje miejsca, które będzie dla niego odskocznią od codzienności. Jedną z takich przestrzeni może być mały domek na wsi. Aby miejsce to było...

więcej »
foto

Pilawa: ośrodek, który tętni życiem
2019-06-15 12:04:39 Kategoria: Region

Obiekt Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie jest najnowocześniejszym tego typu w powiecie garwolińskim. Koszt inwestycji, to ponad osiem milionów złotych, ale około...

więcej »

Łuków

w lewoCzerwiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.06

Gmina Krzywda: rodzinny festyn z okazji Dnia Dziecka

więcej »

ŁUKÓW, 01.06

Gmina Adamów: Najlepiej z Rodziną

więcej »

ŁUKÓW, 01.06

Łuków: zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży

więcej »

ŁUKÓW, 01.06

Dzień Dziecka w Łukowie i w Rolach

więcej »

ŁUKÓW, 01.06

Łuków: turniej szachowy z okazji Dnia Dziecka

więcej »

ŁUKÓW, 01.06 10:00

Dzień Dziecka nad łukowskim zalewem

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.06

Święto Dziękczynienia, świętem Sióstr Nazaretanek

więcej »

RADZYŃ, 02.06

W Radzyniu będą świętować Dzień Dziecka na sportowo

więcej »

ŁUKÓW, 02.06

Łuków: Bezpieczny Minipeleton z okazji Dnia Dziecka

więcej »

ŁUKÓW, 02.06

Dzień Dziecka w Łukowie i w Rolach

więcej »

ŁUKÓW, 02.06

ŁOK: niedzielna Giełda Kolekcjonerów

więcej »
3 4 5 6 7

ŁUKÓW, 07.06

Letnie Kino w łukowskim amfiteatrze

więcej »

ŁUKÓW, 07.06 17:00

Łuków: Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny w zapasach

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.06

Łuków: szachowe rozgrywki

więcej »

ŁUKÓW, 08.06

Łuków: Msza Święta i modlitwa o uzdrowienie

więcej »

ŁUKÓW, 08.06 13:00

Festiwal Kultury Ukraińskiej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 08.06 17:00

Łuków: Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny w zapasach

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.06

Piknik Rodzinny w Krzywdzie

więcej »

ŁUKÓW, 09.06

Dzień zdrowia dla Łukowa

więcej »

ŁUKÓW, 09.06

Łuków: szachowe rozgrywki

więcej »

ŁUKÓW, 09.06 13:30

Gmina Łuków: festyn rodzinny z geologią

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.06

Łuków: słuchacze UTW kończą kolejny rok akademicki

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.06

Łuków: koncert Fabryki Piosenki

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.06

Łuków: Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

więcej »

ŁUKÓW, 12.06

O modernizacji dworca PKP na konferencji w ŁOK

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.06

Łuków: spotkanie Towarzystwa Strzeleckiego

więcej »

ŁUKÓW, 13.06 18:00

Burmistrz Łukowa zaprasza na spotkanie

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.06

Łuków: finał konkursu „Oddaj krew – ratuj życie”

więcej »

ŁUKÓW, 14.06

Łuków: „Złe mamuśki 2” w letnim kinie

więcej »

ŁUKÓW, 14.06

ŁOK: „Barwy i odcienie słowa”

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.06

Łuków: Dzień Skupienia

więcej »

ŁUKÓW, 15.06

Gmina Łuków: jubileusz zespołu „Jata”

więcej »

ŁUKÓW, 15.06

Dzień Dziecka 50+ w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 15.06 08:00

Łuków: powalczą o Puchar Marszałka

więcej »
16

ŁUKÓW, 16.06

Rodzinny Festyn w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 16.06

Krzywda: X Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze /zapowiedź/

więcej »

ŁUKÓW, 16.06

Dzień Adamowa i okolicy z „Top Girls”

więcej »

ŁUKÓW, 16.06 12:00

Gmina Łuków: „Eko-Czerwcówka na rowerze”

więcej »

ŁUKÓW, 16.06 19:00

Artyści ze Szkocji i Niemiec w Łukowie

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.06 18:00

Dyskoteka charytatywna w IV LO w Łukowie

więcej »
18 19 20

ŁUKÓW, 20.06

Łuków dla Jezusa

więcej »
21

ŁUKÓW, 21.06

Kino Łuków zaprasza

więcej »

ŁUKÓW, 21.06

Łuków: Aktywni na 100 lat

więcej »

ŁUKÓW, 21.06 21:30

Letnie kino w łukowskim parku

więcej »
22

ŁUKÓW, 22.06

Noc Świętojańska w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 22.06

Sejmik Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim

więcej »

ŁUKÓW, 22.06

Łuków: Memoriał Antoniego Trybonia

więcej »

ŁUKÓW, 22.06 10:00

Łuków: letnia pływalnia ruszy 22 czerwca

więcej »

ŁUKÓW, 22.06 16:00

Świętojańska Sobótka w Ryżkach

więcej »
23

ŁUKÓW, 23.06

Sejmik Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim

więcej »

ŁUKÓW, 23.06 14:00

Łuków czyta dzieciom

więcej »
24

ŁUKÓW, 24.06 10:00

Sesja Rady Powiatu Łukowskiego: raport i absolutorium

więcej »

ŁUKÓW, 24.06 18:00

Burmistrz Łukowa zaprasza na spotkanie do „Trójki”

więcej »
25

ŁUKÓW, 25.06

Gmina Krzywda: Noc Bibliotek

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.06

Gmina Krzywda: Noc Bibliotek

więcej »
27 28 29 30

ŁUKÓW, 30.06

Integracyjna impreza „Bądźmy Razem” w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 30.06 14:00

70-lecie LKS Sokół Adamów

więcej »

ŁUKÓW, 30.06 14:00

Parada Kapeluszy w Łukowie

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje