R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dni Kultury Rosyjskiej w Łukowie
2018-02-20 08:31:21 Artykuł czytany 1774 razy


Przegląd filmów rosyjskich, wystawa malarstwa Konstantego Pietrzaka, konkursy oraz spotkania i warsztaty z udziałem przedstawicieli regionu Nowogorodzkiego, to wydarzenia, które odbędą się w Łukowie w ramach Dni Kultury Rosyjskiej. Przegotowuje je Łukowski Ośrodek Kultury, a patronuje im burmistrz miasta Dariusz Szustek.


Łukowski Ośrodek Kultury w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kulturalno – Oświatowym Polsko – Rosyjskiego Dialogu Młodzieżowego ERMITAŻ organizuje w dniach od 11 do 14 kwietnia Dni Kultury Rosyjskiej. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Łukowa Dariusz Szustek. Jak czytamy w oficjalnej informacji przygotowanej przez ŁOK, Dni Kultury Rosyjskiej będą nawiązywać do wielokulturowej przeszłości Łukowa, nie pomijając współczesnej problematyki. Wydarzenie to ma być też okazją do zaprezentowania osoby Konstantego Pietrzaka, urodzonego w 1907 roku w Łukowie, wybitnego fizyka, doktora habilitowanego nauk matematyczno – fizycznych, współodkrywcy zjawiska samorzutnego rozszczepienia jądra atomowego, światowej sławy specjalisty w dziedzinie eksperymentalnej fizyki jądrowej, uhonorowanego wpisem na Kartach Historii „Złotej księgi Sankt-Petersburgu”. Jednocześnie uzdolnionego malarza amatora.

Podczas Dni Kultury Rosyjskiej organizatorzy przewidują między innymi przegląd filmów rosyjskich, wystawę malarstwa K. Pietrzaka, konkursy plastyczne, recytatorskie, piosenki rosyjskiej oraz spotkania i warsztaty z udziałem przedstawicieli regionu Nowogorodzkiego.

5 lutego Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek spotkał się z ambasadorem Federacji Rosyjskiej Siergiejem Andriejewem. Rozmowa poza zaproszeniem Ambasadora do Łukowa, pomocy ambasady w przewiezieniu do Polski obrazów K. Pietrzaka oraz dotarciu do Łukowa delegacji z Małych Wiszniar, dotyczyła problemów z jakimi borykają się łukowscy przedsiębiorcy branży transportowej. Udało się uzyskać wsparcie dla inicjatywy uruchomienia centrum wizowego. Sprawa ta będzie teraz przedmiotem szczegółowych analiz potrzeb i możliwości. W spotkaniu udział wzięli Anastazja Szubina attache kulturalny, Igor Żukowski – Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury. Łuków poza Dariuszem Szustkiem reprezentowali Anna Kicińska – naczelnik Wydziału Promocji, Anita Wojtal – naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego oraz Grzegorz Skwarek dyrektor ŁOK.


Konstanty Pietrzak (s. Antoniego) – ur. 4 września 1907 r. w Łukowie – zm. 19 listopada 1998 r. w Petersburgu. Wybitny fizyk, doktor habilitowany nauk matematyczno-fizycznych, profesor, współodkrywca zjawiska samorzutnego rozszczepienia jądra atomowego, światowej sławy specjalista w dziedzinie eksperymentalnej fizyki jądrowej, zasłużony działacz nauki, wielokrotnie odznaczany za wkład w rozwój nauki. Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany poprzez zamieszczenie nazwiska Konstantego Pietrzaka na Kartach Historii „Złotej księgi Sankt-Petersburgu”. Nigdy nie ukrywał swojego polskiego pochodzenia, w związku z czym mimo znaczących osiągnięć nie otrzymał najwyższych odznaczeń naukowych. W 2017 roku minęło 110 lat od dnia jego urodzenia, a w roku bieżącym – 20 lat od śmierci.

Konstanty Pietrzak urodził się w Łukowie w wielodzietnej rodzinie pracownika - szklarza. Podczas ewakuacji w 1915 r. rodzina została wywieziona w głąb Rosji. Pociąg w okolicach stacji Lida wykoleił się. Matka i dwie siostry zginęły na miejscu, ojciec doznał ciężkich obrażeń, przebywał przez dłuższy okres w szpitalu, został inwalidą do końca życia. Osierocony przez kilka lat mieszkał w domach dziecka, najpierw w Starej Rusie, następnie w Nowgorodzie. Z uwagi na ciężkie warunki społeczne nie uczęszczał do szkoły, samodzielnie opanowując podstawy programu szkolnego. W wieku 13 lat został uczniem malarza na szkle w zakładzie szklarskim w m. Małe Wiszery, gdzie w ciągu roku awansował, stając się malarzem. W ciągu następnych lat awansował dalej, uzyskując kwalifikację mistrza, który otrzymywał indywidualne zamówienia, z których większość była przeznaczona na eksport. W 1921 r. został skierowany do Petersburgu, gdzie w trybie przyśpieszonym ukończył szkołę średnią, a następnie dostał się na studia na wydziale fizyczno-matematycznym Uniwersytetu Leningradskiego. Jego praca dyplomowa otrzymała ogólnokrajowe wyróżnienie i została wysoko oceniona przez Irène Składowską-Curie i Fredyryka Joliot-Curie, podczas wizyty w 1937 r. Promotorem pracy a następnie kierownikiem na studiach doktoranckich Konstantego Pietrzaka był Igor Wasiliewicz-Kurczatow. Podczas studiów podejmuje pracę w Instytucie Radiologicznym, gdzie też pracował przez ponad 40 lat.

W 1940 r. Konstanty Pietrzak dokonał fundamentalnego odkrycia, które przyniosło mu światową sławę: odnotowane zostało dotychczas nieznane zjawisko samorzutnego rozszczepienia jądra atomowego Uranu-235. Badanie opisano w renomowanym czasopiśmie „Physical Review” (1940, Nr 58 (1). Priorytet odkrycia od 14 czerwca 1940 r. Odznaczony w latach późniejszych najwyższymi nagrodami państwowymi.

Od pierwszych dni wojny mobilizowany do wojska, gdzie został dowódcą zwiadowców 225. Samodzielnego Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej Wojsko Obrony Powietrznej. Za odwagę został odznaczony medalem wojskowym.

W lipcu 1942 r. rozkazem zastępcy przewodniczącego Komitetu Obrony Konstanty Pietrzak został odwołany z wojska i skierowany do pracy na ewakuowanym do Kazania Instytucie Radiologicznym, biorąc udział w projekcie atomowym.

Uzyskał szerokie uznanie za granicą, odwiedzając liczne wiodące ośrodki naukowe w dziedzinie fizyki w Europie i Stanach Zjednoczonych. W okresie narodzenia fizyki jądrowej przyczynił się do ujarzmienia energii atomowej przez człowieka. Prace Konstantego Pietrzaka sprzyjały licznym osiągnięciom, okazując wpływ na rozwój fizyki jądrowej oraz praktyczne wykorzystanie energii wewnątrzjądrowej. Konstanty Pietrzak jest autorem ponad 300 prac naukowych.

W 1949 r. Konstanty Pietrzak został jednym ze współzałożycieli specjalistycznego wydziału fizyczno-chemicznego w Instytucie Technologicznym w Leningradzie, gdzie przez prawie 35 lat kierował założoną przez siebie katedrą fizyki jądrowej. Setki absolwentów wydziału inżynierskiego fizyczno-chemicznego przeszło szkołę Konstantego Pietrzaka.

Konstanty Pietrzak był szeroko uzdolnionym człowiekiem. Miłość do sztuki zachował na całe życie, do szczególnie udanych obrazów zaliczał pejzaże przesmyku Kolskiego. Część jego obrazów, powstałych w różnych latach, zachowała się po dzień dzisiejszy. W muzeum Instytutu Radiologicznego wśród dzieł Konstantego Pietrzaka znajdują się portrety I.W. Kurczatowa, W.G. Chłopina, I.E. Starikowa. Uprawiał wędkarstwo i myślistwo, samodzielnie opanował sztukę gry na gitarze i skrzypcach, często biorąc udział w improwizowanych przedstawieniach.

Konstanty Pietrzak zmarł 19 listopada 1998 r., w Petersburgu. Pochowany na Cmentarzu serafimowskim w Petersburgu.

AKup/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • sasza
  2018-03-25 16:54:01

  arrow

  wy łukowianie na całą polskę rozsławiliście dni kultury ukrainśkiej podczas, których można bez ograniczeń kupić całe sztangi fajek z przemytu i dni kultury białoruskiej- do nabycia techniczny spirytus w woreczkach foliowych. z tego łuków jest słynny

 • Kochani!!!!
  2018-03-25 09:40:48

  arrow

  Nie pijacie na tym spotkaniu żadnej herbatki! Ostrzegam !

 • Do @W
  2018-02-23 11:26:23

  arrow

  Pójdżmy razem .Nie strasz to nie rosja tu jest Polska.Bazyliszek w owczej skórze...zaryczał.Pycha idzie przed upadkiem,kondziołko.

 • @W
  2018-02-23 10:28:49

  arrow

  Komentarze proszę pisać w domu, a nie na służbowym kompie. Boi się Pan, że IP ktoś sprawdzi? A tak się powie, że ktoś wszedł pod nieobecność?
  A jakby się wydało, to już nie będzie fajnej ciepłej posadki... . W oczy pewnie jest Pan milusi, usłużny, układny, ale za kompem rodzi się w Panu bestia.
  A tak naprawdę jest Pan śmieszny i żałosny i może warto przejść się jeśli nie do lekarza, to do konfesjonału. To pomaga.

 • do titeo
  2018-02-23 08:08:22

  arrow

  Można Rosjan nie lubić ale nie sposób niedoceniać. Brawo za ,,Jakim trzeba być zamkniętym na wiedzę człowiekiem, aby utożsamiać Rosję wyłącznie z reżimem komunistycznym. Przecież ten kraj prawdziwe bogactwo kulturalne. Nie uprzedzajmy się, bo to niechrześcijańskie i nie pozwala zrozumieć drugiego człowieka!

 • obserwator
  2018-02-23 08:05:58

  arrow

  odezwał się zapewne ,,nieobrzydliwy"

 • .DO do W?.
  2018-02-22 19:51:56

  arrow

  Lecz się z nienawiści,napastliwości,pychy,wyższości i rusofilii i proszę zaprzestać tych swoich kłamliwy ch, fałszywych i cynicznych poz bo to jest obrzydliwe.

 • W?
  2018-02-22 18:02:06

  arrow

  Lecz się człowieku z nienawiści.Ale też zapewne nie zrozumiesz.

 • Do do W
  2018-02-22 16:17:05

  arrow

  Przecież to twoj poziom dla ciebie zrozumialy.Nietacy przeciez otaczają ciebie ,,lingwisci ,, i ci nie przeszkadza.To jakaś poza? Przekłamanie?Czy maska ,ktora i tak ciebie nie ukryje.

 • do₩
  2018-02-22 10:24:13

  arrow

  Poziom wypowiedzi ponadstandardowy.Brak słów...


 • 2018-02-22 08:50:57

  arrow

  Fakt uzupełniasz jazgot użytecznych idiotów i jurgieltników kompleksowa opluwajko.

 • ;-)
  2018-02-21 17:59:06

  arrow

  Fakt Pan radny i Pani Iinternatka wspaniale się uzupełniają. Kompleksowy zestaw kompleksów

 • żenada
  2018-02-21 17:33:13

  arrow

  Niech zbada przede wszystkim ciebie.

 • Magna Polonia
  2018-02-21 03:43:26

  arrow

  Polacy ... nie lubią ruskich? To po prostu nie przyjdą. Tak jak nie przyszli na dzień kultury żydowskiej. Dlaczego mamy przychodzić, uświetniać naszych okupantów - złoczyńców? A gorzka prawda jest taka, że gdybyśmy my, Polacy, byli tak silni, jak Rosja, a Rosja tak słaba, jak my, to narracja historyczna nasza byłaby zupełnie inna. Nie jesteśmy tacy święci, na jakich się kreujemy.

 • żenada
  2018-02-20 23:53:50

  arrow

  radny sam sobie pisze komentarze w wielu osobach i na nie odpowiada. a swojemu szefowi boi się powiedzieć tego w twarz. Czy jest na sali lekarz?

 • titeo
  2018-02-20 22:08:46

  arrow

  Dostojewski, Tołstoj, Puszkin, Czajkowski, Strawiński, Okudżawa, Wysocki, Szostakowicz, Pasternak, Achmatowa, Mandelsztamowie, Szestow, Tarkowski, Puszkin, Sołżenicyn... Jakim trzeba być zamkniętym na wiedzę człowiekiem, aby utożsamiać Rosję wyłącznie z reżimem komunistycznym. Przecież ten kraj prawdziwe bogactwo kulturalne. Nie uprzedzajmy się, bo to niechrześcijańskie i nie pozwala zrozumieć drugiego człowieka!

 • MK
  2018-02-20 20:26:20

  arrow

  Organizowanie w Łukowie dni kultury rosyjskiej to niewątpliwe MIŁE zaskoczenie, bo Polacy zwłaszcza ze wschodniej Polski nie lubią ruskich, a w niektórych regionach jest istna rusofobia. Mam nadzieję,ze na występie nikt nie będzie na nich gwizdał tak jak to miało miejsce podczas pewnego koncertu w powiecie siedleckim, gdzie kobiety śpiewały polskie pieśni a na koniec gdy zaczęły śpiewać "Kalinkę" posypały sie takie gwizdy, że musiały przerwać występ.

 • Ana
  2018-02-20 19:46:38

  arrow

  Ludzie ile w Was jadu! Rosja posiada bardzo bogata kulturę i myślę, że Ci którzy wypisują te bzdury nawet na lekcjach w podstawówce nie uważali. Poza tym czy tylko Rosja nam się tak dala we znaki patrząc z perspektywy historii, a Niemcy?

 • aS
  2018-02-20 18:45:09

  arrow

  I teraz Andrzej nakrzyczy na Dariusz. Darku dasz radę

 • ...
  2018-02-20 18:43:56

  arrow

  A ten znowu swoje.

 • Lola - do dwa pytania
  2018-02-20 17:59:41

  arrow

  Dlatego dyrektor ŁOK nie jest ubrany w garnitur, bo na taką okazję chciał pokazać, lub nawet zademonstrować ,,kakoj to luzak''.I popieram takie postępowanie. Podoba mi się taka postawa. Tak trzymać Panie dyrektorze.

 • andrju
  2018-02-20 14:53:23

  arrow

  Kocham panią Pani Lolu i szanuję i popieram.

 • Lola do omg
  2018-02-20 14:16:17

  arrow

  Omg . Nie nazywaj ludzi co nie cierpią ruskich ignorantami. Zrozum,że niektórzy Polacy mają dość Ruskich. Rusyfikacja Polaków trwała od końca wojny do upadku PRL. Z obowiązkową nauką j. rosyjskiego w szkołach włącznie. Niektórym na myśl o tym narodzie i o krzywdach jakie wyrządzili Polakom, to się zbiera na wymioty. Więc nie spodziewaj się euforii z powodu ,,dni kultury rosyjskiej w Łukowie''

 • dwa pytania
  2018-02-20 14:02:47

  arrow

  dlaczego tylko dyrektor nie jest ubrany stosownie do sytuacji. Panowie w garniturach a dyrektor zwykla koszula.
  i jaki wklad w rozwoj wspolpracy wnosi naczelnik Wydzialu Gospodarki Nieruchomosciami i Planowania Przestrzennego?

 • Do omg
  2018-02-20 13:19:34

  arrow

  Nie schlebiaj sobie, ze ty jesteś , przedstawicielem salonu kulturalnego Łukówka. To zapewne w Twoje gusta naczialstwo trafia.Komu potrzebna pamięć o budowniczym sowieckiego budowniczego imperium atomowego , które zniewalało pół Europy a teraz znów łeb podnosi?

 • omg
  2018-02-20 12:32:17

  arrow

  Omg co za ignoranci. Zamiast coś zobaczyć, posłuchać obejrzeć - to w ramach wydarzeń kulturalnych siedzicie w zapierdzianych dresach przed telewzorem i co czwartek na rynek...

 • Lola
  2018-02-20 11:49:32

  arrow

  ,,Dni kultury rosyjskiej w Łukowie" . Zachodzi pytanie czy Rosja ma w ogóle jakąkolwiek kulturę??. U nich technika charosza, ale kultury niet. Rosja to nie kraj, to sposób bycia. Za PRL kiedy Rządziła PZPR to CCCP była pseudopotęgą. Polacy na kolana padali. Teraz tej wazeliny chyba już nie potrzeba??

 • Łukowianin
  2018-02-20 11:44:58

  arrow

  Czy to jeden z zapowiadanych w ubiegłym roku wspanialych pomysłów kulturalnych? Czy jednym z punktów programu będzie uroczyste rozbicie pomnika w parku miejskim.

 • /
  2018-02-20 10:31:04

  arrow

  to żart czy przeniosłem się w czasy póżnego Gierka?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Łuków

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

ŁUKÓW, 02.12

ŁOK: giełda kolekcjonerów

więcej »
3 4 5 6

ŁUKÓW, 06.12

Mikołajki w Kinie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 06.12

Łuków: zapisz się na Mikołajkowe Mistrzostwa w Warcabach

więcej »

ŁUKÓW, 06.12 13:00

Zmarła jedna z najstarszych słuchaczek Katolickiego Radia Podlasie

więcej »

ŁUKÓW, 06.12 13:30

Łuków: zaproszenie do „Świątecznej Krainy”

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.12

Ogólnopolski Dzień Szczepień

więcej »
8 9

ŁUKÓW, 09.12

Retransmisje z Moskwy w Kinie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 09.12 14:00

Łuków: niedziela z Mikołajami

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.12

Łuków: pensja starosty i komisje Rady Powiatu

więcej »
11 12

ŁUKÓW, 12.12

Łuków: Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
13 14

ŁUKÓW, 14.12

Łuków: czy znasz swoje miasto?

więcej »

ŁUKÓW, 14.12 17:00

Gmina Łuków: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.12 10:00

Gmina Łuków: Mikołajkowy Turniej Zapaśniczy

więcej »

ŁUKÓW, 15.12 11:00

Charytatywny Turniej Siatkówki w łukowskiej „Dwójce”

więcej »

ŁUKÓW, 15.12 18:00

Łuków: Koncert Kolęd i Słodkich Serc

więcej »
16

ŁUKÓW, 16.12 10:00

Łuków: przed nami Bożonarodzeniowy Jarmark

więcej »

ŁUKÓW, 16.12 17:00

Łuków: Msza Święta dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.12 16:00

Spotkania w Łukowie i Starych Okninach w sprawie modernizacji DK-63

więcej »
18

ŁUKÓW, 18.12

„Na świąteczną nutę” w łukowskim Klubie Kamena

więcej »
19 20 21

ŁUKÓW, 21.12

Łuków: przedświąteczny koncert Fabryki Piosenki

więcej »
22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje