R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie
2020-08-04 14:36:57 Artykuł czytany 239 razy


W najbliższą niedzielę 9 sierpnia odbędzie się trzeci z koncertów odbywających się w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Wystąpią Grupa Wokalna Servi Domini Cantores” oraz Mateusz Rzewuski, dyrektor artystyczny Festiwalu.


Trzeci koncert w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie odbędzie się w niedzielę 9 sierpnia o godzinie 19.00 w Kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie. Wystąpią: Grupa Wokalna Servi Domini Cantores (Bydgoszcz/Katowice/Tuchów), w skład której wchodzą o. Rafał Kobyliński jezuita - tenor, ks. Paweł Sobierajski - baryton i o. Tomasz Jarosz redemptorysta – bas-baryton. Na organach zagra Mateusz Rzewuski, dyrektor artystyczny Festiwalu. Niedzielny koncert będzie transmitowany na żywo na stronie Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM i 106 FM.

Grupa Wokalna  Servi Domini Cantores, co znaczy Śpiewający Słudzy Pańscy, została założona przez księży, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich polskich akademii muzycznych. Należą do niej: o. Rafał Kobyliński – tenor (jezuita; Bydgoszcz), ks. Zdzisław Madej – tenor (Wrocław), ks. Paweł Sobierajski – tenor (Katowice), o. Tomasz Jarosz – baryton (redemptorysta; Tuchów) i ks. Robert Kaczorowski – bas-baryton (Gdańsk). Istniejąca od roku 2004 grupa wokalna wykonuje szeroki repertuar: pieśni sakralne i arie oratoryjno-kantatowe różnych kompozytorów oraz arie operowe i pieśni ze światowego repertuaru. Członkowie Grupy prowadzą na co dzień ożywioną działalność duszpasterską, ewangelizacyjną, naukowo-dydaktyczną i artystyczną. Współpracują z wybitnymi pianistami, organistami i dyrygentami, występując na festiwalach i koncertach w kraju i poza jego granicami. Owa współpraca zaowocowała także nagraniami kilku płyt CD między innymi z utworami wokalnymi F. Chopina, M. Karłowicza i S. Moniuszki (z towarzyszeniem pianisty G. Biegasa, Katowice 2014); z utworami sakralnymi różnych kompozytorów (z towarzyszeniem organisty A. Chorosińskiego, Licheń 2018 i Bardzo Śląskie 2019 oraz z towarzyszeniem organisty M. Szymańskiego, Leżajsk 2019).

O. Rafał Kobyliński, tenor, jezuita, doktor wokalistyki. Edukację muzyczną rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jana Kunerta. Po trzech latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu Jezuitów. Po ukończeniu studiów filozoficznych powrócił na Akademię Muzyczną, tym razem jednak w Gdańsku, gdzie ukończył studia wokalne w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza w 2003 r. Aktualnie prowadzi zajęcia wokalne ze studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie.

Ks. Paweł Sobierajski, tenor, doktor nauk pedagogiczno-teologicznych i doktor hab. wokalistyki. To absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego Maestry Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach (Czechy) i Trnawie (Słowacja). Jest profesorem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowcą śpiewu solowego, pedagogiki oraz komunikacji interpersonalnej. Jest założycielem Grupy Wokalnej Servi Domini Cantores, organizatorem Muzycznego Forum Młodych oraz Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria. Jest opiekunem Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Sosnowieckiej.

O. Tomasz Jarosz, baryton, redemptorysta, doktor wokalistyki. W roku 2001 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu solowego prof. Wojciecha Jana Śmietany, w 2003 r. natomiast Wydział Muzyki Kościelnej tejże Akademii (organista). Jest wykładowcą muzyki kościelnej w WSD Redemptorystów w Tuchowie.


Mateusz Rzewuski urodził się w 1991 roku w Łukowie. Ukończył cztery wyższe uczelnie muzyczne: w Polsce studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Niemczech studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece, we Francji studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu oraz w Szwajcarii studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei. Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka, uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach w takich krajach jak: w Polsce, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Litwie, w Czechach, w Rosji i na Słowacji, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach.

Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda), oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda). Jest stypendystą Prezydenta Warszawy, otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech. Od 2013 roku zajmuje się również animacją kultury. Mateusz Rzewuski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej, Włodawie oraz na Pradze Południe w Warszawie.


Patronat honorowy nad „VIII Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Bp Kazimierz Gurda, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Ks. prof. dr hab. Andrzej Kiciński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir Skwarek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Miasto Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Muzyka 2020. Łukowski Ośrodek Kultury otrzymał też wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Powiatu Łukowskiego, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Parisel Palace”, kwiaciarni „Łąki Pąki”, Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA oraz PPH Iwonex Drukarnia.



AKup [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Grzegorz
    2020-08-05 00:08:12

    arrow

    Było do 5 osób w Kościołach,bo koronawirus to czuło się w Kościele, że to miejsce Święte, tylko znieśli o obostrzenia to znów z Kościołów robi się filharmonię i jakieś występy, nie rozumiem tego.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje