R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: Dni Kultury Żydowskiej
2022-11-03 07:41:45 Artykuł czytany 532 razy


Dziś, 3 listopada rozpoczynają się w Łukowie Dni Kultury Żydowskiej. Organizatorem wydarzenia jest Łukowski Ośrodek Kultury. W programie m.in. konkurs recytatorski „W blasku szabasowych świec” oraz okazja do spotkań z osobami, które będą opowiadać o tym, jak wygląda współczesny Izrael.


Szczegółowy program Dni Kultury Żydowskiej w Łukowie przedstawia się następująco:

Czwartek 3 listopada, godz. 10.30 - Galeria PROwizorium ŁOK - Konkurs Recytatorski „W blasku szabasowych świec”.

Przed wybuchem II wojny światowej rozwój kultury judaistycznej cechowała największa dynamika, która współcześnie coraz mocniej się zaciera. W Łukowie także była liczna społeczność żydowska o bogatej kulturze. Tu 10 stycznia 1914 roku urodził się poeta i prozaik Jakub Zonszajn. Mając na względzie popularyzację tej bogatej kultury i literatury żydowskiej Łukowski Ośrodek Kultury organizuje Miejski Konkurs Poezji i Prozy Żydowskiej dla łukowskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych pt. „W blasku szabasowych świec”.

Piątek 4 listopada godz. 18.00
- Galeria PROwizorium ŁOK - Wernisaż wystawy „Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”.

Wystawa ukazuje losy młodej Żydówki z Sosnowca Sali Garncarz poprzez listy, pocztówki, fotografie i inne dokumenty, które udało jej się zebrać i ocalić podczas pobytu w nazistowskich obozach pracy w latach 1940-1945. Ich zbiór jest świadectwem dramatu, który dotknął tysiące więźniów zmuszanych do niewolniczej pracy. Wystawa została zorganizowana przez Fundację French Children of the Holocaust, Bibliotekę Publiczną w Nowym Jorku i Żydowskie Muzeum Galicja. Kurator: Jill Vexler.

Piątek 4 listopada godz. 18.30 - sala widowiskowa ŁOK - Izrael bez cenzury. Rozmowa z Esther Fuerster- Ashkenazi.

Izrael bez cenzury to Rozmowa z Esther Fuerster-Ashkenazi na temat współczesnych realiów życia w Izraelu, roli i statusie kobiety w izraelskim społeczeństwie, relacjach polsko-izraelskich oraz o wielu innych kulturowych zagadnieniach.

Piątek 4 listopada godz. 19.00 - sala widowiskowa ŁOK - spektakl teatralny „Sztetl Kraśnik”.

„Sztetl Kraśnik” to spektakl teatralny w reżyserii Moniki Nitkiewicz-Mitrut. Obsada: Zofia Drozd, Kazimiera Hałabis, Teresa Kawęcka, Grażyna Krawczyk, Barbara Lichwa, Stanisława Matysek, Barbara Pulikowska oraz Halina Sobczyk. „Sztetl Kraśnik” to podróż w przeszłość do miejsc, których już nie ma, a jeżeli są, to nie wyglądają jak kiedyś. Jest on też współczesnym spojrzeniem na ludzi, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu współtworzyli społeczność naszego miasta. Razem z bohaterkami zaglądamy do ich przedwojennych domów, dotykamy tradycji, doświadczamy radości i utraty, bo sztetla już nie ma... „I tak w każdy piątkowy wieczór zapalały się szabasowe świece w połowie domów w przedwojennym Kraśniku. Dzisiaj trudno odnaleźć ślady tamtego życia, z dawnej dzielnicy żydowskiej nie zostały nawet ruiny. Spacerując ulicami możemy się tylko zastanawiać, czy pozostał ktoś z żydowskiej społeczności miasta. Może ktoś wie coś na ten temat?”

W spektaklu wykorzystano, w formie cytatów lub inspiracji, fragmenty książek: „Hania, Rosa, Talila. Historie kraśnickich Żydówek” - Mariusza Bieńka, „Skarby” - Patrycji Dołowy oraz „Na krawędzi chaosu” Krystyny Modrzewskiej. Konsultacja merytoryczna – Magdalena Pulikowska.



informacja: ŁOK

AKup/DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Mały żuczku,
    2022-11-09 16:20:02

    arrow

    Nie umniejszaj się. Doskonale wykorzystałeś okazję do podkucia, wysoko podniesionych swoich wątłych odnóżek. Pozwolisz, że już skończę twoje uwiatygadnianie, tym bardziej, że wiedzę też masz robaczywą. Pojęcie o którym szemrzesz swym owadzim, wąskim czułkiem, wspartym na maleńkim rozumku, to skrót myślowy. To szyld przemysłu holokaustu, który na nieszczęściu, Żydów, zbudowali cały przemysł pogardy dla narodów Europy i sposób na doskonałe źródło dochodu.Nie są to Żydzi ale łapacze często domorośli. Zakłamują historię, fakty, wybielając katów a pogrążając kłamliwie ofiary, czyli Polaków. Nie są to doraźne pieniądze ale też sowite apanaże z zajmowanych stołeczków za przyprawianie gęby antysemityzmu Polakom i Łukowianom. Wiesz pędraczku o kim mówię. Sam pewnie chciałbyś widzieć papieża jako żydożercę. Nie da się. Ale pewnie już i nad tym pracujecie. Proszę nie manipulować i nie kłamać. Nie krzyczeć : Łapaj złodzieja a czapka gore. Zapewniam Cię chrząszczowaty, że nic nie wiesz o Żydach i ich kulturze. Twoja jarmułka nie przysłoni Twojego antysemityzmu. Pisz sobie na Berdyczów.

  • Do do @ ciekawy
    2022-11-08 22:16:57

    arrow

    Na demotywatorach to przeczytałeś, czy gdzie na Fejsie ktoś z Ciebie sobie żarty stroił a Ty to za prawdę przyjąłes? W Polsce nie antysemityzmu, jest wyłącznie epidemia nieuków z orzeczeniem dysleksji i dysgrafii. Mamusia ci musi internet włączać boś sam na to za głupi.

  • wina Tuska
    2022-11-08 20:01:43

    arrow

    do ula ula - o polskich dziewczynach mówił w Ełku twój idol polityczny. dlatego zamilcz i nie kompromituj się.

  • alosza
    2022-11-08 19:44:00

    arrow

    nie w nazistowskich tylko niemieckich

  • @ Do @ ciekawy
    2022-11-08 19:12:47

    arrow

    Zdecydowanie widać problemy z demografią historyczną. Według spisu z 1931 r. w Łukowie mieszkało 14250 ludzi, w tym 6587 Żydów. W 1946 r. po eksterminacji polskich obywateli w czasie II wojny światowej pozostało 8513 mieszkańców. Niewielu Żydów przeżyło Holokaust. Jak więc mogło w mieście zginąć drugie tyle etnicznych Polaków, którzy im nieśli pomoc. Matematyki nie oszukasz. Chwała zresztą tym niezbyt licznym (np. Leon Kiernicki, rodzina Kowalczyków z Huty Dąbrowy), którzy pomagali swoim braciom. Wielu pozostawało obojętnych, a zdarzali się i tacy, którzy wspierali oprawców. Wystarczy poczytać pamiętniki Stanisława Żemisa albo zastanowić się, kto zajął pożydowskie domostwa.


  • @ Do @ ciekawy
    2022-11-08 18:49:03

    arrow

    Szanowny Panie! Szanowna Pani! Zachęcam do podszkolenia się z historii Polski. Co najmniej od unii polsko - litewskich aż do II wojny światowej możemy mówić o wielokulturowości polskiego społeczeństwa. Kilkaset lat współistnienia Polaków, Rusinów, Żydów, Niemców, Tatarów, Ormian i innych. W miarę jednolity etnicznie kraj to raptem kilkadziesiąt lat. Z czymże raczej łączy się polskość - z wieloetnicznością, czy z zamykaniem się i koncentrowaniem się wyłącznie na nacjonalizmie. Ja to jestem mały żuczek, ale przekazuję jeszcze cytat Jana Pawła II (Też był "judowłazem"? - ohydny antysemicki bełkot pojęciowy...): "Niezmiernie ważnym czynnikiem etnicznym w Polsce była także obecność Żydów. Pamiętam, iż co najmniej jedna trzecia moich kolegów z klasy w szkole powszechnej w Wadowicach to byli Żydzi. W gimnazjum było ich trochę mniej. Z niektórymi się przyjaźniłem. A to, co u niektórych z nich mnie uderzało, to był ich polski patriotyzm. A więc polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie. Wydaje się jednak, że ten „jagielloński” wymiar polskości, o którym wspomniałem, przestał być, niestety, w naszych czasach czymś oczywistym.” Ku rozwadze zgodnie z chrześcijańską zasadą miłości bliźniego...

  • Do @ ciekawy
    2022-11-08 16:12:50

    arrow

    Niemcy wymordowali wszystkich, drugie tyle Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom. I chodzi o sam Łuków i okolice. I to jest prawda, czy to się nie podoba filogermanom po społu z judowłazom, czy się to komu podoba. Jesteśmy w Polsce i wreszcie myślimy po polsku i warto więcej kultury polskiej, nie żydowskiej tej ostatniej jest za dużo i czy się to komu podoba czy nie.

  • @ Ciekawy
    2022-11-04 17:15:12

    arrow

    W Izraelu też jest obecna polska kultura. Warto przypomnieć, że przed wojną około połowy mieszkańców Łukowa, ponad 7000 osób to byli Żydzi. To ważna część historii miasta, czy to się antysemitom podoba, czy nie...

  • To rozumiem,
    2022-11-04 14:11:40

    arrow

    że przez tydzień ...zamieni
    turban na jarmułkę?

  • Ciekawy
    2022-11-03 18:40:51

    arrow

    A w Izraelu robia dni kultury polskiej?

  • Do Ula, ula
    2022-11-03 14:48:55

    arrow

    Zgłaszaj inicjatywę i własne wsparcie/szukaj wsparcia i do dzieła.

  • Ula ula
    2022-11-03 13:17:50

    arrow

    Może coś o polskich dziewczynach i chłopakach zamęczonych w nazi obozach.

  • Ula ula
    2022-11-03 13:17:49

    arrow

    Może coś o polskich dziewczynach i chłopakach zamęczonych w nazi obozach.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje