R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Podsumowanie roku w łukowskim Muzeum Regionalnym
2019-01-10 10:02:41 Artykuł czytany 337 razy


14 wystaw, dwie konferencje popularnonaukowe, plenery i warsztaty rzeźbiarskie, warsztaty twórczości ludowej oraz konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych – tak minął 2018 rok w Muzeum Regionalnym w Łukowie. W ciągu minionym dwunastu miesięcy łukowskie muzeum odwiedziło w sumie 5 654 osoby.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Muzeum Regionalne w Łukowie podsumowuje miniony, 2018 rok. W nadesłanej do nas informacji, czytamy:

Początek roku to okres podsumowań i refleksji. Z tego względu chcielibyśmy przybliżyć Państwu, czym zajmujemy się na co dzień w naszej pracy muzealnej i co udało nam się zrealizować w 2018 roku, a także opowiedzieć o swoich planach na 2019 rok.

W 2018 roku przygotowaliśmy dla Państwa 14 wystaw. Były to w większości wystawy poruszające zagadnienia związane z naszym regionem, w tym nasze stałe wystawy: geologiczna pt. „Łukowskie amonity”, wystawy etnograficzne pt. „W polu i w zagrodzie” i „Nie tylko miód”, historyczne pt. „Historia Łukowa i Ziemi Łukowskiej” i „Tu mieszkaliśmy. Historia społeczności żydowskiej w Łukowie” oraz wystawa artystyczna pt. „Galeria Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej”. Tworząc wystawy czasowe, staramy się współpracować z lokalnymi środowiskami twórczymi, szkołami i innymi instytucjami. W ubiegłym roku w naszych salach obejrzeć można było wystawy jubileuszowe pt. „20-lecie pracy twórczej Roberta Sadło” (rzeźba ludowa) i „100 lat Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie” (wystawa pamiątek historycznych, stworzona we współpracy z pracownikami i uczniami I LO w Łukowie), okolicznościową wystawę „Kobieta w sztuce” (prace łukowskich artystów i amatorów, poświęcone tematyce kobiecej), „Polak to brzmi dumnie” (prace plastyczne Aliny Pięty i jej uczniów z SP w Starych Kobiałkach, poświęcone tematyce patriotycznej). Organizowaliśmy również czasowe wystawy pokonkursowe.

Dzięki wieloletniej współpracy z innymi muzeami i ośrodkami kultury sprowadzamy również wystawy czasowe spoza naszego terenu. W 2018 roku zaproponowaliśmy Państwu wystawę pt. „Wielkie ssaki epoki lodowcowej”, przygotowaną przez pracowników Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Stała się ona główną atrakcją tegorocznej łukowskiej edycji Europejskiej Nocy Muzeów pt. ,,Spotkania z prehistorią”. W ramach wieczornego i nocnego zwiedzania można było zobaczyć szczątki najbardziej imponujących zwierząt lądowych epoki lodowcowej, żyjących niegdyś na terenie naszego kraju, takich jak mamut, słoń leśny, nosorożec włochaty, niedźwiedź jaskiniowy, renifer, tur, czy prażubr. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych pt. ,,Zwierzęta epoki lodowcowej”, malując suchą pastelą wizerunki pradawnych zwierząt.

W 2018 roku Muzeum Regionalne w Łukowie było organizatorem dwóch konferencji popularnonaukowych, skierowanych do mieszkańców Ziemi Łukowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży. Pierwszą z nich była konferencja historyczna z okazji 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego (17.01.2018 r.), której towarzyszyła wystawa planszowa o ks. Stanisławie Brzósce, pochodząca ze zbiorów Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego z Łosic. Druga konferencja (29.11.2018 r.) dotyczyła historii zakonu templariuszy w Ziemi Świętej, Europie i nad Bugiem, a referat na ten temat wygłosiła dr hab. Maria Starnawska, znana badaczka kultury i religii średniowiecznej. W obu spotkaniach wzięło udział kilkuset słuchaczy.

Obu konferencjom naukowym towarzyszyły promocje książek, poświęconych historii naszego regionu: „Adiutant wiekuisty. Franciszek Wilczyński (1842-1865)”, „W mundurze i w sutannie. Pułkownik Walenty Lewandowski i ks. Wawrzyniec Lewandowski, bohaterowie powstania styczniowego” (Zeszyty Łukowskie, nr 25), ,,Między Jerozolimą a Łukowem. Zakony krzyżowe na ziemiach polskich w średniowieczu”. Dwie pierwsze publikacje wydane zostały nakładem Muzeum Regionalnego w Łukowie i współpracującego z nami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej.

W ubiegłym roku nasze muzeum było inicjatorem odsłonięcia dwóch obelisków z tablicami pamiątkowymi, poświęconymi historii powstania styczniowego na naszych terenach: 19.01.2018 r. w Łazach, w pobliżu miejsca urodzenia adiutanta ks. Brzóski Franciszka Wilczyńskiego, zaś 28.09.2018 r. w Brzozowicy, w miejscu, gdzie w 1864 r. stacjonowali powstańcy ks. Brzóski. O tym ostatnim wydarzeniu napisała ogólnopolska gazeta „Las Polski”. Obie lokalizacje, wcześniej nieznane historykom, zostały ustalone przez naszego pracownika podczas kwerend archiwalnych. Z inicjatywy muzeum nowe rondo w Łazach zostało nazwane imieniem Franciszka Wilczyńskiego.

Wzorem lat ubiegłych przeprowadziliśmy cieszące się wielką popularnością warsztaty twórczości ludowej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Podczas warsztatów wielkanocnych ich uczestnicy uczyli się wykonywania tradycyjnych palm oraz pisanek metodą batikową i rytowniczą, a podczas warsztatów bożonarodzeniowych lepili ozdoby choinkowe z kolorowego opłatka i wykonywali aniołki z serwetek. Zorganizowaliśmy również warsztaty wycinankarskie dla dzieci oraz lekcje muzealne pt. „Jak to ze lnem było”, poświęcone dawnej obróbce lnu, wraz z wyjazdem do tłoczarni oleju w Turzych Rogach. Ogólnie przeprowadzonych zostało ponad 100 lekcji muzealnych, w których wzięło udział 2185 osób.

Wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łukowskiej ogłosiliśmy trzy konkursy: fotograficzny pt. „Pocztówka z Ziemi Łukowskiej” (napłynęło 36 prac), plastyczny na plakat pt. „Dla Niepodległej...” (214 prac), plastyczny pt. „Najpiękniejsza łukowska choinka i ozdoba choinkowa” (30 prac z Polski i 11 z Białorusi). Zwycięskie prace z pierwszego konkursu wydano w formie pocztówek.

W dniu 9 czerwca  2018 r. nasza placówka zorganizowała uroczysty koncert zatytułowany ,,Kropelki Rosy dla rodziców”. Był to wyjątkowy występ zadedykowany wszystkim rodzicom.

Muzeum chętnie współpracuje z twórcami zrzeszonymi w  Stowarzyszeniu Twórców Ludowych oraz Łukowskim Ośrodku Rzeźby Ludowej, dla których w 2018 roku zorganizowało dwa plenery rzeźbiarskie. Podczas majowego pleneru rzeźbiarze wykonywali figury jurajskich dinozaurów, które wzbogaciły wystawę geologiczną, a we wrześniu tworzyli rzeźby nawiązujące tematycznie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonano wówczas rzeźby m.in. Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa i innych ojców polskiej niepodległości. Jesienią przy muzeum działała również szkółka rzeźbiarska dla młodzieży, kształcąca siedmioro młodych adeptów.

Jak co roku, nasze muzeum brało udział w wielu wydarzeniach, promujących historię i tradycję naszego regionu, takich jak Dni Łukowa, Święto Miodów Ziemi Łukowskiej w Ławkach, Dożynki Gminne w Ryżkach, Powiatowo-Diecezjalne Dożynki w Woli Gułowskiej, Dożynki Wojewódzkie w Radawcu, III Jarmark Geologiczny w Klimkach i inne. Prezentowaliśmy wówczas nasze wystawy plenerowe i przeprowadzaliśmy konkursy plastyczne dla dzieci.

W 2018 roku nasze muzeum odwiedziło 5654 osoby. Wśród zwiedzających byli goście z terenu całej Polski, a także z Rumunii, Izraela, Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Ukrainy, RPA i Mołdawii.

W roku 2019 planujemy organizację kilku nowych ciekawych wystaw, a także gruntowną modernizację wystawy etnograficznej ,,W polu i w zagrodzie”. Największym wydarzeniem muzealnym roku jest „Noc Muzeów”; w tym roku jej tematem wiodącym będzie w naszym muzeum bursztyn i żywice świata. Nie zabraknie także tematycznych konkursów dla dzieci i młodzieży, konferencji popularnonaukowych i historycznych, plenerów rzeźbiarskich oraz cieszących się dużym zainteresowaniem warsztatów i lekcji muzealnych. Zamierzamy również dalej kontynuować działalność szkółki rzeźbiarskiej. Udział w zajęciach, które odbywają się w pracowni, znajdującej się przy naszej placówce, jest bezpłatny.


Muzeum Regionalne w Łukowie jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w niedzielę od godz. 11.00 – 15.00. Zapraszamy serdecznie.


AKup  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • regionalny
  2019-01-11 08:30:28

  arrow

  Pozdrawiam koleżanki i kolegów z łukowskiego muzeum. Jestem pełen podziwu dla waszej pracy i zaangażowania w to co robicie. Niestety posty o tym, że mało się robi wypływają od osób, które nigdy nie były w takim muzeum. Niestety nie wszyscy doceniają naszą ciężką i mozolną pracę, u nas w Siedlcach też liczy się tylko ,,El Greco"

 • @?/ ???
  2019-01-10 23:05:09

  arrow

  Oczywiście, że w Radzyniu się dzieje sporo, jeżeli chodzi o kulturę, ale muzeum nie ma. I Łuków, i Radzyń są miastami powiatowymi, więc porównania są zasadne - Ulan i Wojcieszków nie mają takiej rangi. A w Radzyniu - choć mniejszy - działa mnóstwo ważnych instytucji, których w Łukowie zabrakło, np. Archiwum Państwowe. Uważam też, że przeciwstawianie muzeum w Woli Okrzejskiej muzeum w Łukowie jest bezprzedmiotowe i służy czyimś partykularnym celom, pewnie politycznym - są to przecież różne placówki. I obydwie nieźle funkcjonują, spełniają swoją rolę. Ja tu żadnej żenady nie widzę, chyba że w życzliwości i otwartości na innych u autorów wpisu...

 • ???
  2019-01-10 18:11:42

  arrow

  "Uderz w stół, a nożyce się odezwą"-tak potraktowałem sprawozdanie z działalności Muzeum Regionalnego w Łukowie.Według mnie zbyt długie,zbyt nudne -dużo zdań,mało treści.Sprawozdania takie przekłada się placówkom nadrzędnym ,a nie umieszcza na forum publicznym.Zenada ! Dyrektor Muzeum z Woli Okrzejskiej nie składał sprawozdania z rocznej działalności ,ale w sposób kulturalny dziękował sponsorom : fundacjom firmom ,osobom prywatnym za wsparcie finansowe na zakup cennych pamiątek po Sienkiewiczu i za to Mu chwała .Zgadzam się z podwójnym pytajnikiem ze wszystko to co przedstawiliście w Waszym sprawozdaniu można wykonać o dużn mniejszym budżecie .Poza tym zapomnieliście ,że ranga muzeum biograficznego jest trochę wyższa niż regionalnego.

 • ?
  2019-01-10 16:40:30

  arrow

  W Radzyniu nie ma ,ale są inne ciekawe rzeczy i też się dzieje. Porównanie trochę nie trafione. Czy Łuków będziemy porównywać z Ulanem lub Wojcieszkowem?

 • @ ??
  2019-01-10 15:04:14

  arrow

  Więcej życzliwości dla bliźnich, podwójny pytajniku. Działania są dobrej jakości, pracownicy się starają, jak mogą. To jest tylko i aż Muzeum Regionalne, a nie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dobrze, że mamy taką instytucję, na przykład w Radzyniu Podlaskim - nie ma...

 • AYq
  2019-01-10 13:44:26

  arrow

  Widać różnorodność działań tej instytucji. Chylę czoła przed tym niedocenianym przez wiele osób muzeum

 • ??
  2019-01-10 13:17:41

  arrow

  treściwiej się nie dało? Czyż nie o ilość a o jakość chodzi? Uważam ze takie działania to przy dużo mniejszym budżecie i ilości etatów można realizować.

 • celee
  2019-01-10 13:08:42

  arrow

  Gratulacje! Na pewno sporo w Muzeum Regionalnym się dzieje. Jak najwięcej wydawnictw regionalnych... Pozdrowienia!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

WYGODNIE, STYLOWO, PRAKTYCZNIE
2019-01-17 14:47:00 Kategoria:

Firma Bamar to polski producent odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Została założona w 1998 roku. Marka Nicol powstała w 2009 roku i jest już dobrze znana rodzicom i...

więcej »

Łuków

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

ŁUKÓW, 05.01

Noworoczne turnieje Dziecięcej Akademii Futbolu

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.01

Jedlanka: wspólne kolędowanie

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Gmina Stanin: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 10:00

ŁOK: niedzielna Giełda Kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 12:00

Przygotowania do Orszaku Trzech Króli w Łukowie

więcej »
7 8 9 10

ŁUKÓW, 10.01

Łuków: „Gramy i śpiewamy dla Andrzeja”

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.01

Fabryka Piosenki ŁOK zaprasza na koncert

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.01

Koncert z Sydney w Kinie Łuków

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.01 10:00

Gmina Adamów: Anielskie Śpiewanie

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.01 17:00

Noworoczny koncert uczniów łukowskiej szkoły muzycznej

więcej »
15 16 17 18 19

ŁUKÓW, 19.01

Z Bieszczad do Łukowa

więcej »
20

ŁUKÓW, 20.01

Łuków: Wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych zaprasza do wspólnej modlitwy

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

Gmina Adamów: „Noworoczne Spotkanie” w bibliotece

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

„Dziadek do orzechów” w Kinie Łuków

więcej »
21 22

ŁUKÓW, 22.01

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »
23 24 25

ŁUKÓW, 25.01

„Aniołkowe Granie” w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 25.01

Łuków i Wiśniew: IV Rajd Powstańczy im. ks. Brzóski

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.01

Bezalkoholowy Bal Karnawałowy w Łukowie

więcej »
27
28

ŁUKÓW, 28.01

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na ferie zimowe

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje