R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Biskup Szelążek patronem biblioteki w Starych Kobiałkach
2021-12-02 15:28:17 Artykuł czytany 227 razy


Rada Gminy Stoczek Łukowski na ostatniej sesji przyjęła stanowisko o nadaniu imienia Biskupa A. P. Szelążka Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach. Od tego momentu trwają prace przygotowawcze do uroczystości nadania imienia, zaplanowanej na drugą połowę 2022 roku.


O wszelkich postępach w tej sprawie będziemy informować, a tymczasem zapraszamy do zapoznania się z uzasadnieniem stanowiska Rady Gminy Stoczek Łukowski:

„Do kompetencji Rady Gminy należy nadanie imienia samorządowej instytucji kultury. Nadanie imienia jest sprawą prestiżową, potwierdza rangę instytucji oraz nadaje indywidualną tożsamość. Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach jest jedyną instytucją kultury Gminy Stoczek Łukowski.

Wyróżnia się na tle powiatu, województwa a nawet kraju, co potwierdzają branżowe rankingi oraz zdobywane tytuły i wyróżnienia. Ma bogatą ofertę czytelniczą i kulturalną, spełnia bardzo ważną rolę w środowisku kulturalnym gminy i parafii Stoczek Łukowski. Od wielu lat Biblioteka organizuje wydarzenia o charakterze religijnym, również związane z urodzonym w stoczkowskiej parafii Biskupem Adolfem Piotrem Szelążkiem. Dlatego też zasadnym wydaje się nadanie jej imienia, które wyróżni ją spośród innych placówek w regionie.

Postać Sł. B. Adolfa Piotra Szelążka na stałe wpisała się w historię Stoczka Łukowskiego, a stało się tak za sprawą i z inicjatywy Sióstr ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, których to założycielem był właśnie Biskup Szelążek.

„Tu się wszystko zaczęło” – takimi słowami w rozpoczęła współpracę z Ks. Prałatem Józefem Huszalukiem, proboszczem Parafii w Stoczku Łukowskim ówczesna Matka Generalna Zgromadzenia - Siostra Sabina Gumkowska. Wtedy właśnie lokalna społeczność dowiedziała się, że ten wielki człowiek, patriota i wzór do naśladowania wywodzi się ze stoczkowskiej ziemi.

W roku 2011 po raz pierwszy delegacja z parafii Stoczek Łukowski odwiedziła siostry Terezjanki w Domu Generalnym Zgromadzenia w Podkowie Leśnej. To właśnie wtedy został nakreślony wspólny kierunek działań, którego celem była działalność informacyjno-promocyjna na rzecz naszego wspólnego biskupa. Wynikiem spotkania była także pamiątkowa tablica - ufundowana Słudze Bożemu przez: Miasto, Gminę i Parafię Stoczek Łuk., której uroczyste odsłonięcie w naszej parafii miało miejsce dn. 26.02. 2012 r., oczywiście z udziałem Sióstr ze Zgromadzenia pod przewodnictwem Matki Generalnej Judyty Jankowskiej i dzięki zaangażowaniu organizacyjnemu Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach.

Od tego momentu – we współpracy z Siostrami Terezjankami - w naszej parafii są organizowane cyklicznie uroczystości poświęcone pamięci Biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Od tego momentu zaprzyjaźniliśmy się z Siostrami Terezjankami i uczestniczymy we wszystkich ważnych wydarzeniach zw. z ich założycielem a koordynatorem tych działań jest właśnie Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach.

6 października 2013 r. w Toruniu uczestniczyliśmy w uroczystościach rozpoczynających proces beatyfikacyjny Biskupa Szelążka. Od tego momentu - jako mieszkańcy ziemi stoczkowskiej wszyscy czekamy z niecierpliwością na chwilę, kiedy nasz ziomek, Biskup Adolf Piotr Szelążek zostanie wyniesiony na ołtarze. W tej intencji są odprawiane na naszej świątyni co trzecią niedzielę Msze św. oraz cyklicznie organizowane uroczystości.

Postać Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka jest także znana wśród najmłodszych parafian, czego dowodem są wiersze zebrane w tomiku poezji wydanym przez Bibliotekę. W ostatnich latach została opracowana w Bibliotece także kolorowanka dla dzieci, opowiadająca w formie obrazkowej o życiu i działalności Biskupa Szelążka.

Jako dorośli przedstawiciele parafii Stoczek Łukowski, w maju 2016 r. uczestniczyliśmy w pielgrzymce pod hasłem: „Śladami sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka – ze Stoczka Łukowskiego do ziemi toruńskiej”. To wyjątkowe przeżycie pozwoliło nam poznać jeszcze bardziej życie i działalność Biskupa Szelążka.

We wrześniu 2016 r. uczestniczyliśmy w uroczystościach z racji zakończenia procesu beatyfikacyjnego Księdza Biskupa Adolfa Piotra Szelążka na etapie diecezjalnym. Wspólnie podczas Mszy św. w kościele Świętego Jakuba w Toruniu dziękowaliśmy za postępy w procesie beatyfikacyjnym i modliliśmy się o rychłe zakończenie procesu na etapie rzymskim.
W listopadzie 2017 r. dzięki uprzejmości siostry postulatorki Hiacynty Augustynowicz, mogliśmy poznać działalność biskupa Szelążka jako niezłomnego obrońcy niepodległości politycznej i duchowej – ale też przedstawić Go szerzej wśród środowisk regionalistów z całego województwa lubelskiego podczas XV SEJMIKU TOWARZYSTW REGIONALNYCH LUBELSZCZYZNY zorganizowanego w Stoczku Łukowskim pod hasłem Drogi do niepodległości w małych ojczyznach.

W lutym 2018 r. z radością i dumą uczestniczyliśmy w Dniach Szelążkowych w Toruniu. Tam właśnie – za pośrednictwem Sióstr ze Zgromadzenia – nawiązaliśmy kontakt z Amatorską Grupą Teatralną z Łucka na Ukrainie, którą w listopadzie 2018r, w 100. rocznicę sakry biskupiej, gościliśmy w naszej parafii z przedstawieniem o Biskupie Szelążku pt. „Kto we łzach sieje” opowiadającym o wewnętrznych przeżyciach bpa A. P. Szelążka podczas aresztowania, przesłuchań i wygnania z diecezji łuckiej po II wojnie światowej.

Wydarzeń i okoliczności, które łączą nas z Siostrami ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz ich założycielem a naszym ziomkiem jest wiele. Niemały wpływ na to ma postawa lokalnych księży, w szczególności Księdza Prałata Józefa Huszaluka. Dziś dostrzegamy wyraźnie heroizm czynów oraz wielkość samej osoby urodzonego w naszej parafii Biskupa. Dlatego w imieniu własnym i wszystkich parafian chcemy nadać Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach imię Biskupa Adolfa Piotra Szelążka i w ten sposób przyczynić się do szerzenia kultu naszego ziomka Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka.

Uważamy, że Gminna Biblioteka Publiczna jako znacząca instytucja kultury w Gminie Stoczek Łukowski, powinna otrzymać imię, a imię Biskupa Adolfa Piotra Szelążka wydaje się być w tym wypadku najlepszym wyborem: z jednej strony podnosi rangę biblioteki, z drugiej – honoruje nieżyjącego sławnego stoczkowianina”.Inf. www.biblioteka.stoczeklukowski.pl

DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nowenna przed wspomnieniem bł. Męczenników Podlaskich...
2022-01-23 20:28:00 Kategoria:

14 stycznia w Pratulinie rozpoczęła się nowenna poprzedzająca wspomnienie bł. Męczenników Podlaskich przypadające 23 stycznia. Modlitwę codziennie transmitowało...

więcej »


foto

JUŻ OD LUTEGO ZAPRASZAMY DO MOBILNEJ PRACOWNI REZONANSU...
2022-01-26 08:06:00 Kategoria:

Wiemy, jak ważne jest szybkie diagnozowanie problemów zdrowotnych, dlatego od lutego 2022 zapraszamy Państwa do kolejnej lokalizacji przy Szpitalu Miejskim w Siedlcach ul....

więcej »
foto

Zdrowe słodycze, gdzie kupić?
2022-01-25 08:02:21 Kategoria:

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czy jedzenie słodyczy idzie w parze z byciem fit? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie brzmi tak. Pewnie w waszych głowach rodzi...

więcej »
foto

Jakie są najczęstsze powikłania po przejściu COVID-19?
2022-01-21 13:41:38 Kategoria:

Ponad ćwierć miliarda osób na całym świecie zostało zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Większość z nich wyzdrowiała. Nie dla wszystkich oznacza to powrót do pełnej...

więcej »
foto

Witamina D3 – jakie są objawy niedoboru?
2022-01-21 12:38:25 Kategoria:

Witamina D3 odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Już od pierwszych miesięcy życia należy dbać o jej prawidłowy poziom. Jest niezbędna dla prawidłowego...

więcej »
foto

Kwasy tłuszczowe omega-3 - najlepsze źródła w diecie
2022-01-21 12:29:28 Kategoria:

Zdrowe tłuszcze, a szczególnie kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważne w utrzymaniu prawidłowej pracy organizmu. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe muszą zostać...

więcej »
foto

OBYWATELSKA INICJATYWA UCHWAŁODAWCZA 2.0
2022-01-21 06:00:00 Kategoria:

Stowarzyszenie BONUM PUBLICUM zaprasza do udziału w projekcie pn. „OBYWATELSKA INICJATYWA UCHWAŁODAWCZA 2.0”.

więcej »
foto

Pamiętajcie o Magicznych Ogrodach!
2022-01-16 10:04:36 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny zaprasza gości od 29 kwietnia 2022 roku.

więcej »

Łuków

w lewoStyczeń 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

ŁUKÓW, 02.01

Łuków: Giełda Kolekcjonerów

więcej »
3 4 5 6

ŁUKÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Łukowie

więcej »
7 8 9

ŁUKÓW, 09.01

Koncert Kolęd i Pastorałek w Trzebieszowie

więcej »

ŁUKÓW, 09.01

ŁOK: Niedziela z teatrem

więcej »

ŁUKÓW, 09.01

Eleni i Kasia Cerekwicka wystąpią w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 09.01 17:00

Łuków: nowy termin Koncertu Kolęd i Słodkich Serc

więcej »
10 11

ŁUKÓW, 11.01 18:00

Łuków: spotkanie w sprawie „Polskiego Ładu”

więcej »
12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.01

Zimowe zawody pływackie w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 15.01 17:00

Łuków: GĘBY w Galerii PROwizorium

więcej »
16
17 18 19 20 21

ŁUKÓW, 21.01

Łuków: obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »
22 23

ŁUKÓW, 23.01

ŁOK: Niedziela z Teatrem

więcej »

ŁUKÓW, 23.01 14:00

Łuków: Ufni Bogu na ten Nowy Rok

więcej »
24 25 26 27

ŁUKÓW, 27.01

Gmina Łuków: szczepienia przeciwko COVID-19

więcej »

ŁUKÓW, 27.01

Łuków: milczące spotkanie przy Kamieniu Pamięci

więcej »
28 29 30

ŁUKÓW, 30.01 12:00

Koncert kolęd w Parafii Św. Zofii w Zofiborze

więcej »
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje