R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łukowie
2017-02-25 10:47:10 Artykuł czytany 1897 razy


Bieg Pamięci, odsłonięcie obelisku oraz wystawa fotografii Wyklętych Ziemi Łukowskiej - to wydarzenia zaplanowane w ramach łukowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Te obchody rozpoczną się już w niedzielę, 26 lutego.


Pierwszym z wydarzeń będzie bieg Tropem Wilczym. To od niego rozpoczną się w Łukowie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg odbędzie się w parku miejskim. Rozpocznie się o godzinie 12.00.

Natomiast w środę 1 marca o godzinie 12.00 w kaplicy Sióstr Nazaretanek odprawiona zostanie Msza Święta, po której odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie obelisku upamiętniającego Żołnierzy Niezłomnych i Ofiary Reżimu Komunistycznego. Obelisk stanie u zbiegu ulic Księdza Brzóski i 11-Listopada, naprzeciwko budynku w którym mieścił się Urząd Bezpieczeństwa. Inicjatorami tej części obchodów są Koło Łuków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władze samorządowe.



W tym dniu, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbędzie się również otwarcie wystawy prac Antoniego Dołęgi pseud. Kulawy Antek i fotografii Wyklętych Ziemi Łukowskiej. Otwarcia dokona Ronald Werelich, wnuk siostry Antoniego Dołęgi. Po wernisażu odbędzie się projekcja filmu „Wyklęci - Niepokonani Lubelszczyzny” w Kinie Łuków. Film ten opowiada o losach chorążego Antoniego Dołęgi pseud. Kulawy Antek, ostatniego dowódcy WiN w Łukowie, rodowitego łukowianina, który ukrywał się przed UB, SB i Milicją Obywatelską do końca życia. Zmarł w 1982 roku. Został pochowany w konspiracyjnych warunkach przez towarzyszy broni w nieznanym miejscu.

Na tę część obchodów zapraszają Łukowski Ośrodek Kultury oraz Kino Łuków. Początek godzina 14.30.



W ramach obchodów odbędą się również: konkurs plastyczny, akcja poboru krwi (niedziela 26 luty) oraz Halowy Turniej Piłki Nożnej Pamięci Żołnierzy Wyklętych (sobota 4 marca). Zgłoszenia do imprez sportowych i kulturalnych przyjmuje Bartłomiej Bryk: tel. 511 045 076 (w godz. 08:00 – 22:00), bartlomiejbryk@interia.eu.


AKup

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Obserwator dyskusji
    2017-03-19 19:02:04

    arrow

    Czytam i przecieram oczęta. Miast dyskusji o powojennym Podziemiu w Łukowskiem, nastąpiła "wojna" o Burego i innych, którzy nic wspólnego nie mieli z Łukowem. Zajmijcie się odkrywaniem Prawdy o powojennej historii byłego Obwodu Łuków. Poszukujcie prawdy o Dołędze, Skwarze i innych. Prawda o 44' roku - Rejmaku i DSZ jest dobrze znana. Byli niesamowitymi bohaterami, wzorem dla nas. Pozostaje do "odkrycia" prawda o tych, którzy "istnieli" do ok. 54' roku. Wydaje się, że należy stworzyć bilans ich bohaterstwa, ale i też ich złych "spraw", niejednokrotnie rodzinnych dramatów. Mam nadzieję, że ten "bilans" będzie na "korzyść" naszej demokracji.

  • Do Pana ipn.
    2017-03-02 19:30:11

    arrow

    Szanowny Panie nienawiść do ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH przyćmiła Panu dwa pytania. Czy te rewelacje "dokonań " pochodzą z "W służbie narodu " czy z pożółkłych notesów resortowych?
    Żadne końcowe ustalenia, kiepskiego prokuratora IPN białostockiego nie mogą się równać z wyrokiem sądu. Dziś wiadomo , że dochodzenie prowadzono niedbale i jednostronnie na "zamówienie polityczne".Mamy rok 2017 a nie 2005. Żyjemy w państwie prawa, gdzie wniosek nie może się równać z wyrokiem sądu rehabilitujacego kapitana Romualda Rajsa ps. Bury.
    Potraktowanie czołowych i rzetelnych historyków mianem " wątpliwe nazwiska " przekreśla Pański jakikolwiek głos w dyskusji.
    Proszę kupić nowy notes i notować najnowsze ustalenia autorytetów w dziedzinie historii najnowszej Polski , te które sugerował Pan Tomasiak jak i dwa nowe , poruszające najnowsze ustalenia.
    Dr. Kazimierz Krajski: "Kapitan Romuald Rajsa ps. Bury a Białorusini -fakty i mity. Artykuł ukazał się w 2016 roku w 33 numerze pisma "Glaukopis".
    Michał Ostapiuk , artykuły w olsztyńskim miesięczniku " Debata".Przygotowywana jest pozycja książkowa.
    Wspomniani furmani to zdrajcy widniejący na liście konfidentów lejtnanta Dokszyna ze Śmiersza a którą przechwycil porucznik AK-AKO Zygmunt Blażejewicz ps. Zygmunt w zimie 1945 roku.Ktoś chyba musiał sporządziś listę do aresztowania i zabicia Polaków w " Oławie augustowskiej".Ustalenia historyka Michała Ostapiuk dowodzą że ci furmani przyczynili się do deportacji Polaków na Syberię 10 lutego 1940 roku. Zginęli też furmani , którzy wymordowana szpital połowy WP 17 września 1939 roku . NIE BYŁY TO NIEWINIĄTKA.Śmierć furmanow z 31 stycznia 1946 jest najmniej rozpoznawalna i zbadana . Wielu z tych "rozstrzelanych" zmarło w szpitalu.
    Czytać i notować! Nie powielać kłamstw!

  • IPN
    2017-02-28 20:02:56

    arrow

    "Zabójstwa furmanów i pacyfikacje wsi w styczniu i lutym 1946 r. nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa. W żadnym też wypadku nie można tego co się zdarzyło, usprawiedliwiać walką o niepodległy byt Państwa Polskiego. Wręcz przeciwnie akcje „Burego” przeprowadzone wobec mieszkańców podlaskich wsi, wspomagały komunistyczny aparat władzy i to przede wszystkim poprzez obniżenie prestiżu organizacji podziemnych, dostarczenie argumentów propagandowych o bandytyzmie oddziałów partyzanckich" (...) Działania pacyfikacyjne przeprowadzone przez „Burego” w żadnym wypadku nie sprzyjały poprawnie stosunków narodowych polsko-białoruskich i zrozumienia walki polskiego podziemia o niepodległość Polski. Przeciwnie tworzyły często nieprzejednanych wrogów lub też rodziły zwolenników dążeń oderwania Białostocczyzny od Polski. Żadna zatem okoliczność nie pozwala na uznanie tego co się stało za słuszne" - cytat pochodzi nie z "Trybuny Ludu" ani z "Żołnierza Wolności", ani z artykułów prasopwych podpisanych wątpliwymi nazwiskami, lecz z Informacji o ustaleniach końcowych śledztwa S 28/02/Zi. Instytut Pamięci Narodowej, 30.06.2005

  • ....
    2017-02-28 19:05:23

    arrow

    Każdy ma prawo mieć swoich bohaterów....Co nie?

  • Andrzej Tomasiak
    2017-02-28 16:57:52

    arrow

    Szanowni Panowie , źródła! Ta lista "dokonań" wzięta raczej z " W służbie narodu " , Żołnierza wolności" , " Trybuny Ludu " czy pożółkłych kartek resortowego notatnika? Może paszkwilanckie artykuły z " Gazety Wyborczej " natchneły wędą domorosłych historyków.
    Zacznę od decydującego faktu: w roku 1995 Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego , działając na podstawie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego , wydał wyrok w pełni rehabilitujący kapitana Romualda Rajsa ps. " Bury "
    Proszę przeczytać artykuł z " Naszego Dziennika" z dnia 26 lutego 2016 roku pod tytułem : " W obronie dobrego imienia kapitana "Burego " "Artykuł podpisany jest przez naukowców, historyków, członków rodziny kapitana Rajsa , którzy cieszą się szacunkiem w społeczeństwie a ich dorobek naukowy czy bezpośrednie badanie losów , szlaku bojowego i czynu zbrojnego III Brygady Wileńskiej NZW , dowodzą o niewinności Burego.Chwała bohaterom!

  • dlaczego ginęli?
    2017-02-27 22:27:49

    arrow

    Oto krótka lista dokonań innych tzw. „żołnierzy wyklętych”:

    23.06.1944 oddział Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” wymordował we wsi Dubinki 27 osób w tym kobiety i dzieci. Ofiarą zbrodniarzy padła między innymi Anna Górska z 4 letnim synem.
    13.04.1945 w miejscowości Horeszkowice oddział NSZ„Sokoła” wymordował 8 przesiedleńców w tym ciężarną kobietę, którą zakopano żywcem.
    11.05.1945 oddział Zygmunta Błażejewicza ps. „Zygmunt” spalił wieś Wiluki
    27.05.45 w Przedborzu oddział NSZ Władysława Kołacińskiego ps. „Żbik” zamordował 9 ocalałych Żydów w tym kobietę i dziecko.
    08.06.1945 oddział NSZ „Szarego” w miejscowości Wierzchowiny wymordował 194 osoby w tym 45 mężczyzn, 84 kobiety i 65 dzieci poniżej 11 lat. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie.
    08.07.45 w Opocznie zamordowano 3 Żydów, w tym jednego ocalałego z Auschwitz.

  • Andrzej Tomasiak
    2017-02-27 20:29:34

    arrow

    Szanowny ,, prawda i tylko prawda ,, myślę , że ponosisz odpowiedzialność za swoje słowa jeżeli nie, to niebawem poniesiesz.
    Panowie , źródła i najnowszy stan badań proszę. Nie są dla mnie wartościowe pozycję IPN za panowania Kieresa i profesorów pułkowników z nadania Jaruzelskiego. Jaki jest IPN to może powiedzieć Pan Szwagrzyk gdzie kadra pamięta przeobrażenia 2010 i tu nazwisk i dorobku nie będę wspominał.Dla mnie autorytetami są niezmiennie Leszek Źebrowski, Jan Żaryn i środowisko historyków NSZ.
    Nie ulega wątpliwości, że cywile , kobiety , dzieci zginęli. Dlaczego zginęli ? Na pewno nie przez przypadek. Puchały , Zaleszany i inne to było zaplecze komunistów. Dali się już poznać w roku 1918,1920 , całe dwudziestolecie międzywojenne pełne jest skrytobójczych strzałów do Polaków , strzałów pochodzących z tych wsi. Po 1944 roku donosili mieszkańcy na AK, NSZ,NZW czy WIN. Mieszkańcy ci aktywnie działali w sowieckim i polskim komunistycznym aparacie bezpieczeństwa, wykazując się postawą antypolską skazując młodych ludzi na śmierć i zesłanie.To była ekspedycja karna , zdrajcy i donościele musieli ponieść karę.Wyklęci nie weszli do bezbronnej wsi, przywitały ich strzały , czynny opór. By złamać chęć oporu wsie spalono , wzywając wszystkich do opuszczenia domostw.To była wojna, kto strzelał ,gwałcił, palił do końca się tego nie ustali w obliczu siedemdziesięciu lat kłamstw , manipulacji i tworzenia historii powojennej przez katów. ,,Bury ,, stosował metody , którymi NKWD ,Białorusini Ukraińcy czy Rosjanie stosowali wobec Polaków, siłę , determinację i bezwzględność działań, wtedy trzeba było pokazać by zahamować antypolskie działania ludności białoruskiej i polskiej służącej komunizmowi. rosyjskiemu.Każdy snajper, lotnik bombowca , altylerzysta przyczyniał się do niepotrzebnych ofiar ale było to konieczne do przechylenia się przewagi na jedną bądź drugą stronę by wygrać. Takie były sposoby walki , gdzie odwet nie był przypisany tylko faszyzmowi czy bolszewizmowi.Nie można tego typu zdarzeń wyrywać z kontekstu działań i przyczyny walk.

  • czy pan T. o tym wie?
    2017-02-27 17:26:57

    arrow

    Osobną kartę stanowić może powojenna „działalność” na Podhalu, Józefa Kurasia ps. „Ogień” oraz dowodzonego przez niego „oddziału”. Oto daleko niepełna lista przestępstw jakich dopuścił się ten – kreowany dziś na bohatera narodowego:

    23.06.1945 w miejscowości Maniowa koło Nowego Targu zamordowano 4 osoby narodowości żydowskiej
    10.12.1945 w Ostrowsku na słupie telegraficznym powieszono ciężarną Katarzynę Kościelną z d. Remierz za to, że w rozmowie z sąsiadką nazwała „Ognia” bandytą
    30.12.1945 w miejscowości Gronków w powiecie nowotarskim zamordowano 6 osób
    Józef Kuraś zgwałcił wezwaną z Waksmundu matkę dwójki dzieci – Czubiakową. Odprowadzający ją jego podwładny również ją zgwałcił, a następnie zastrzelił
    21.01.1946 w Trybszu zamordowano właściciela młyna Pawła Bizuba oraz jego syna – Jakuba. Obaj byli Słowakami.
    28.01.1946 w Nowym Targu zamordowano Żyda Rudolfa Ozorowskiego
    30.01.1946 w Porębie Wielkiej powiat Limanowa zamordowano repatrianta ze wschodu – Władysława Godfryda
    10.02.1946 zamordowano wójta Gminy Żydowskiej na terenie powiatu Nowy Targ – Dawida Grazgerina
    29.02.1946 w Zakopanem zamordowano kierownika Towarzystwa Tatrzańskiego – Żyda
    2/3.05.1946 w okolicy Krościenka obrabowano a następnie zamordowano 12 osób narodowości żydowskiej. 7 osób zostało rannych.
    15..08.1946 zamordowano w Rabce kierownika tamtejszej Straży Pożarnej – Stanisława Mankiewicza
    25.08.1946 ze szpitala św. Łazarza w Krakowie porwano Tadeusza Urmanskiego i Eugeniusza Kadrysa. W trakcie napadu zastrzelona została pielęgniarka, Barbara Kowala
    To zaledwie niewielki wycinek zbrodni, które miał na sumieniu „Ogień” – doliczmy też „zwykłe” napady rabunkowe na ludność cywilną, jakich w latach 1945 – 1947 dokonał 120!

  • @prawda i tylko prawda
    2017-02-27 08:07:05

    arrow

    Gorzka prawda lepsza jest od fałszu.Bardzo to dobrze ujęte,że należy dobrze zbadać kto był bohaterem niepodległościowym,a kto partyzantem z workiem na plecach.Nie robic ludziom wody z mózgu,bo wiele z nich jeszcze żyje i pamięta .

  • prawda i tylko prawda
    2017-02-27 01:36:24

    arrow

    IPN został powołany do ustalenia prawdy historycznej - kto był bohaterem niepodległościowym, a kto był pospolitym bandytą podszywającym się "na wnuczka" na "żołnierza niezłomnego".
    Myślę, że tych drugich było w więcej, bo prawdziwi bohaterzy zostali zamęczeni w kaźniach MBP, a w lasach pozostały bandy rzezimieszków podszywających się pod hasła narodowo-wyzwoleńcze.
    Niech IPN to jasno określi. Po to jest powołany.
    Żebyśmy, w nieświadomości, nie czcili pospolitych bandytów jako bohaterów narodowych, a czcili jedynie tych, którzy takimi byli.

  • prawda i tylko prawda
    2017-02-27 01:17:10

    arrow

    O! O! O! Pan andju zaczął się podpisywać imieniem i nazwiskiem i ... niestety, jak zwykle, dał plamę, niedouczony hagiograf religii kaczyńskiej.

  • Oko
    2017-02-26 22:18:01

    arrow

    takie braki w wiedzy a marzy mu się byc dyrektorem

  • do
    2017-02-26 20:29:00

    arrow

    Pytasz tak jakbyś nigdy o tym nie słyszał. Ale proszę bardzo:
    - Informacja o ustaleniach końcowych śledztwa S 28/02/Zi. Instytut Pamięci Narodowej, 30.06.2005,
    - Pacyfikacja wsi białoruskich w styczniu 1946. „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”. 8/2001. s. 53. ISSN 1641-9561

  • Andrzej Tomasiak
    2017-02-26 18:26:27

    arrow

    Podaj źródła twoich ,,rewelacji,, lub zamilknij i nie konfabuluj.

  • gwoli prawdy
    2017-02-26 18:03:08

    arrow

    IPN zakończył śledztwo w tej sprawie 30 czerwca 2005 roku uznaniem „Burego” winnym zbrodni ludobójstwa, który to wyrok podtrzymał orzeczeniem z dnia 18.11.2005 Sąd Okręgowy z Białymstoku.

  • hańba takim bohaterom
    2017-02-26 17:19:38

    arrow

    Niecały miesiąc temu przypadała rocznica "bohaterskiego" czynu oddziału wyklętych pod dowództwem "Burego". 27 stycznia 1946 oddział NZW „Burego” dotarł do wsi Łozice, gdzie zjechało się na wozach chłopstwo z kilkunastu okolicznych wsi, głównie prawosławni. Partyzanci uniemożliwili im opuszczenie miejscowości. Zatrzymano 40–50 chłopów posiadających najlepsze konie i wozy. W pobliskim lesie oddział „Burego” rozstrzelał 30 spośród zatrzymanych furmanów, wypuszczając przy tym kilka osób które zadeklarowały czysto polskie,katolickie pochodzenie.

  • do tom
    2017-02-26 10:20:43

    arrow

    gdzie to można przeczytać

  • @tom
    2017-02-26 07:51:41

    arrow

    Zależy co czytasz...pewnie o legendy i baśnie o "bohaterach" armii ludowej.

  • Kamil
    2017-02-26 06:26:59

    arrow

    Okej

  • tom
    2017-02-25 22:46:15

    arrow

    poczytajcie sobie co zrobili zołnierze wykleci na podlasiu jak zamordowali ludzi z kilku wsi

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje