R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Gmina Adamów: efekty Erasmus+
2018-06-21 08:22:28 Artykuł czytany 431 razy


Wójt gminy Adamów Sławomir Skwarek chce powołać Uniwersytet Ludowy. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, gmina bierze udział w międzynarodowym projekcie „Teaching Organic Literacy in Grundtvigian Style”, w ramach programu Erasmus+. Ostatnio przedstawiciele gminy gościli w kolebce Uniwersytetów Ludowych, czyli w Danii.


Studyjna wizyta w ramach programu Erasmus + odbyła się w maju. Wójt gminy Adamów tak relacjonuje to, co wydarzyło się w Danii oraz przedstawia główne założenia projektu i działania Uniwersytetów Ludowych:

Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły.

Od 1 września 2017 roku gmina Adamów uczestniczy jako Partner w międzynarodowym projekcie pn. „Teaching Organic Literacy in Grundtvigian Style” (w dowolnym tłumaczeniu: „Nauczanie umiejętności ekologicznych w stylu Grundtviga”). Wnioskodawcą i głównym pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne ZIARNO z Grzybowa, gmina Słubice pow. płocki, prowadzące pierwszy w Polsce Ekologiczny Uniwersytet Ludowy. Poza gminą Adamów uczestnikami są przedstawiciele z Danii, Szwajcarii, Bułgarii, Niemiec oraz Stowarzyszenia Uniwersytet Ludowy z Radawnicy w województwie wielkopolskim.

Projekt realizowany będzie aż do 31.08.2020 roku. Głównym jego celem jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, ekologicznego ogrodnictwa, rolnictwa, zdrowej kuchni, regionalnego rzemiosła. Realizacja projektu oparta na zasadach pedagogiki Grundtviga ma być odpowiedzią na rosnący analfabetyzm, ale także inne ważne współczesne wyzwania wspólne dla wielu krajów europejskich. Promowanie dobrych praktyk, takich jak rolnictwo ekologiczne, spółdzielnie socjalne związane z produkcją ekologiczną oraz tworzenie sieci społeczności wiejskich w Europie (UL-e) ma w pewnym stopniu (zapewne w bardzo ograniczonym) zapobiec tym negatywnym zjawiskom. Nasze zadanie to przede wszystkim przygotowanie kadry oraz zorganizowanie dwóch kursów z wykorzystaniem w/w zasad. Kursy będą zalążkiem tworzonego w Adamowie Uniwersytetu Ludowego - LLU – Lubelski Ludowy Uniwersytet w Adamowie.

Dotychczas oprócz spotkań „wirtualnych” przy pisaniu projektu odbyły się dwa spotkania projektowe. W listopadzie 2017 roku spotkaliśmy się w Grzybowie. Poznawaliśmy się wzajemnie w naszym bardzo międzynarodowym towarzystwie, sami pracowaliśmy „w stylu Grundtviga” ale i zaplanowaliśmy kolejne spotkania. Oprócz tematów bardzo specjalistycznych dyskutowaliśmy też o hasłach uniwersalnych. Bardzo różne było nasze nasze spojrzenie na rozumienie słowa „demokracja”. Zgodnie z harmonogramem na maj 2018 roku wyznaczona została wizyta studyjna w kolebce uniwersytetów ludowych, czyli w Danii.

W dniach 14 – 18 maja gościliśmy w Uniwersytecie Ludowym w Brenderup (Brenderup Hojskole). To mała miejscowość porównywalna z Adamowem, na wyspie Fionii kilka kilometrów od morza. Nauczyciel i wykładowca Peter Mogesen bardzo starał się abyśmy się nie nudzili. Śniadanie zaczynało się o godz. 7.45, obiad zwany lunchem już o godz. 12.00 a kolacja o 18.00. Obowiązywała prosta zasada: spóźniłeś się – nie jesz. Wszystkie bardzo smaczne i estetycznie przygotowane posiłki (dla mięsożerców, wege, fit) spożywaliśmy na stołówce, w miłym międzynarodowym towarzystwie studentów i kadry. Nasz opiekun Peter Mogesen przybliżył nam zasady funkcjonowania szkoły i pokazał obiekty znajdujące się w kompleksie uniwersyteckim. Jednorazowo na kursie przebywa około 60 studentów. To mini uniwersytet ale za to elitarny.

W kolejnych dniach zwiedziliśmy szkołę dla nauczycieli w uniwersytecie w Ollerup, który przygotowuje kadry do pracy w kilkudziesięciu pozostałych duńskich uniwersytetach ludowych. Nie ukrywamy, że taka szkoła to nasze marzenie w Adamowie. Był też czas na zwiedzanie farmy biodynamicznej. Ponad 50-cio hektarowe gospodarstwo nadzoruje jeden człowiek. Zajmuje się produkcją roślinną i uprawą warzyw. Bydło znajdujące się w gospodarstwie (ok. 40 szt.) służy tylko do produkcji naturalnego nawozu. Wypasa się je na łąkach, a za całoroczny dom służy im zadaszona wiata. W części gospodarstwa mieszka około 10 osób niepełnosprawnych. Pomagają w prowadzeniu gospodarstwa i według informacji gospodarza przysparzają dodatkowy dochód tj. otrzymuje on dotację od gminy za opiekę i utrzymanie osób niepełnosprawnych. Bardzo nam się podobało to połączenie eco-farmy z jej dodatkową misją. Nadaliśmy jej polską nazwę „biodynamiczna farma socjalna”.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeden z najstarszych Uniwersytetów Ludowych w Ryslinge. Według informacji od naszego przewodnika przechodził on głęboki kryzys tożsamościowy. To normalne zjawisko, ważne aby idea trwała. Wieczór spędziliśmy w posiadłości Petera, gdzie obejrzeliśmy jego ekologiczne uprawy, a w domu popijaliśmy lemoniadę z kwiatów czarnego bzu. Wizyta u Petera to tzw. w programie „surprise” – fajna niespodzianka. Podkreślamy ten fakt, ponieważ w krajach Europy Zachodniej rzadko zaprasza się do własnego domu, a my też niestety naśladujemy ślepo coraz częściej obce nam kulturowo wzorce. Chyba przysłowie „Gość w dom, Bóg w dom” nakazujące gospodarzom serdeczne i gościnne podejmowanie przybyłych pozostanie w sferze: „ale to już było…”.

W jedyne wolne popołudnie, rezygnując z kolacji, odwiedziliśmy Odense – miejsce urodzenia H.Ch. Andersena. Jest to jedno z największych (ok. 158 tys. mieszkańców) i najstarszych (założone w X w.) miast w Danii. Być tak blisko i nie powrócić choćby w myślach do lat dzieciństwa i świata uniwersalnych baśni tego wielkiego pisarza byłoby grzechem. Współcześnie to rodzinne miasto Caroline Wozniacki – jednej z najlepszych tenisistek świata, Dunki polskiego pochodzenia.

W wyjeździe brały udział cztery osoby z różnych instytucji gminy Adamów. Według obowiązkowo sporządzonych ankiet wszyscy uznali, że był to bardzo ciekawy i inspirujący wyjazd. Teraz kolej na Szwajcarię.AKup/Łuków [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • lolek
  2018-06-21 19:21:09

  arrow

  Na zdjęciu szopa pokryta eternitem a na niej kolektory słoneczne do fotowoltaiki. Ot mi Duńska ekologia?? Nie ma czym się zachwycać.

 • abc
  2018-06-21 11:31:11

  arrow

  Taka ciekawa wyprawa a tylko trzy zdjęcia? Co tak oszczędnie?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Fachowa regeneracja turbosprężarek w Bielsku Podlaskim
2019-02-18 18:02:29 Kategoria:

Turbosprężarka to niezastąpione urządzenie wyposażające liczne pojazdy mechaniczne. Głównym zadaniem turbosprężarki jest wspomaganie działania silnika (układ...

więcej »
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Łuków

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

ŁUKÓW, 03.02 10:00

Giełda Kolekcjonerów w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »
4 5 6 7

ŁUKÓW, 07.02

Sesja Rady Powiatu Łukowskiego

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.02

Jest kandydat na kuratora ŁKS Orlęta Łuków

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.02

Łuków: Charytatywna Potańcówka

więcej »
10
11 12 13 14

ŁUKÓW, 14.02

Akcja „Randka w ciemno z książką”

więcej »
15 16

ŁUKÓW, 16.02

Łuków: bal dla Kamila

więcej »

ŁUKÓW, 16.02

Łuków: turniej pod patronatem posła

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.02

Niedziela z teatrem w ŁOK: „Zimowa Kraina Czarów”

więcej »

ŁUKÓW, 17.02 17:00

Łuków: Wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych zaprasza do wspólnej modlitwy

więcej »
18 19 20 21 22 23 24

ŁUKÓW, 24.02 11:30

PRZYSIĘGA TERYTORIALSÓW W ŁUKOWIE

więcej »
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje