R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Gmina Adamów: efekty Erasmus+
2018-06-21 08:22:28 Artykuł czytany 428 razy


Wójt gminy Adamów Sławomir Skwarek chce powołać Uniwersytet Ludowy. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, gmina bierze udział w międzynarodowym projekcie „Teaching Organic Literacy in Grundtvigian Style”, w ramach programu Erasmus+. Ostatnio przedstawiciele gminy gościli w kolebce Uniwersytetów Ludowych, czyli w Danii.


Studyjna wizyta w ramach programu Erasmus + odbyła się w maju. Wójt gminy Adamów tak relacjonuje to, co wydarzyło się w Danii oraz przedstawia główne założenia projektu i działania Uniwersytetów Ludowych:

Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły.

Od 1 września 2017 roku gmina Adamów uczestniczy jako Partner w międzynarodowym projekcie pn. „Teaching Organic Literacy in Grundtvigian Style” (w dowolnym tłumaczeniu: „Nauczanie umiejętności ekologicznych w stylu Grundtviga”). Wnioskodawcą i głównym pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne ZIARNO z Grzybowa, gmina Słubice pow. płocki, prowadzące pierwszy w Polsce Ekologiczny Uniwersytet Ludowy. Poza gminą Adamów uczestnikami są przedstawiciele z Danii, Szwajcarii, Bułgarii, Niemiec oraz Stowarzyszenia Uniwersytet Ludowy z Radawnicy w województwie wielkopolskim.

Projekt realizowany będzie aż do 31.08.2020 roku. Głównym jego celem jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, ekologicznego ogrodnictwa, rolnictwa, zdrowej kuchni, regionalnego rzemiosła. Realizacja projektu oparta na zasadach pedagogiki Grundtviga ma być odpowiedzią na rosnący analfabetyzm, ale także inne ważne współczesne wyzwania wspólne dla wielu krajów europejskich. Promowanie dobrych praktyk, takich jak rolnictwo ekologiczne, spółdzielnie socjalne związane z produkcją ekologiczną oraz tworzenie sieci społeczności wiejskich w Europie (UL-e) ma w pewnym stopniu (zapewne w bardzo ograniczonym) zapobiec tym negatywnym zjawiskom. Nasze zadanie to przede wszystkim przygotowanie kadry oraz zorganizowanie dwóch kursów z wykorzystaniem w/w zasad. Kursy będą zalążkiem tworzonego w Adamowie Uniwersytetu Ludowego - LLU – Lubelski Ludowy Uniwersytet w Adamowie.

Dotychczas oprócz spotkań „wirtualnych” przy pisaniu projektu odbyły się dwa spotkania projektowe. W listopadzie 2017 roku spotkaliśmy się w Grzybowie. Poznawaliśmy się wzajemnie w naszym bardzo międzynarodowym towarzystwie, sami pracowaliśmy „w stylu Grundtviga” ale i zaplanowaliśmy kolejne spotkania. Oprócz tematów bardzo specjalistycznych dyskutowaliśmy też o hasłach uniwersalnych. Bardzo różne było nasze nasze spojrzenie na rozumienie słowa „demokracja”. Zgodnie z harmonogramem na maj 2018 roku wyznaczona została wizyta studyjna w kolebce uniwersytetów ludowych, czyli w Danii.

W dniach 14 – 18 maja gościliśmy w Uniwersytecie Ludowym w Brenderup (Brenderup Hojskole). To mała miejscowość porównywalna z Adamowem, na wyspie Fionii kilka kilometrów od morza. Nauczyciel i wykładowca Peter Mogesen bardzo starał się abyśmy się nie nudzili. Śniadanie zaczynało się o godz. 7.45, obiad zwany lunchem już o godz. 12.00 a kolacja o 18.00. Obowiązywała prosta zasada: spóźniłeś się – nie jesz. Wszystkie bardzo smaczne i estetycznie przygotowane posiłki (dla mięsożerców, wege, fit) spożywaliśmy na stołówce, w miłym międzynarodowym towarzystwie studentów i kadry. Nasz opiekun Peter Mogesen przybliżył nam zasady funkcjonowania szkoły i pokazał obiekty znajdujące się w kompleksie uniwersyteckim. Jednorazowo na kursie przebywa około 60 studentów. To mini uniwersytet ale za to elitarny.

W kolejnych dniach zwiedziliśmy szkołę dla nauczycieli w uniwersytecie w Ollerup, który przygotowuje kadry do pracy w kilkudziesięciu pozostałych duńskich uniwersytetach ludowych. Nie ukrywamy, że taka szkoła to nasze marzenie w Adamowie. Był też czas na zwiedzanie farmy biodynamicznej. Ponad 50-cio hektarowe gospodarstwo nadzoruje jeden człowiek. Zajmuje się produkcją roślinną i uprawą warzyw. Bydło znajdujące się w gospodarstwie (ok. 40 szt.) służy tylko do produkcji naturalnego nawozu. Wypasa się je na łąkach, a za całoroczny dom służy im zadaszona wiata. W części gospodarstwa mieszka około 10 osób niepełnosprawnych. Pomagają w prowadzeniu gospodarstwa i według informacji gospodarza przysparzają dodatkowy dochód tj. otrzymuje on dotację od gminy za opiekę i utrzymanie osób niepełnosprawnych. Bardzo nam się podobało to połączenie eco-farmy z jej dodatkową misją. Nadaliśmy jej polską nazwę „biodynamiczna farma socjalna”.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeden z najstarszych Uniwersytetów Ludowych w Ryslinge. Według informacji od naszego przewodnika przechodził on głęboki kryzys tożsamościowy. To normalne zjawisko, ważne aby idea trwała. Wieczór spędziliśmy w posiadłości Petera, gdzie obejrzeliśmy jego ekologiczne uprawy, a w domu popijaliśmy lemoniadę z kwiatów czarnego bzu. Wizyta u Petera to tzw. w programie „surprise” – fajna niespodzianka. Podkreślamy ten fakt, ponieważ w krajach Europy Zachodniej rzadko zaprasza się do własnego domu, a my też niestety naśladujemy ślepo coraz częściej obce nam kulturowo wzorce. Chyba przysłowie „Gość w dom, Bóg w dom” nakazujące gospodarzom serdeczne i gościnne podejmowanie przybyłych pozostanie w sferze: „ale to już było…”.

W jedyne wolne popołudnie, rezygnując z kolacji, odwiedziliśmy Odense – miejsce urodzenia H.Ch. Andersena. Jest to jedno z największych (ok. 158 tys. mieszkańców) i najstarszych (założone w X w.) miast w Danii. Być tak blisko i nie powrócić choćby w myślach do lat dzieciństwa i świata uniwersalnych baśni tego wielkiego pisarza byłoby grzechem. Współcześnie to rodzinne miasto Caroline Wozniacki – jednej z najlepszych tenisistek świata, Dunki polskiego pochodzenia.

W wyjeździe brały udział cztery osoby z różnych instytucji gminy Adamów. Według obowiązkowo sporządzonych ankiet wszyscy uznali, że był to bardzo ciekawy i inspirujący wyjazd. Teraz kolej na Szwajcarię.AKup/Łuków [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • lolek
  2018-06-21 19:21:09

  arrow

  Na zdjęciu szopa pokryta eternitem a na niej kolektory słoneczne do fotowoltaiki. Ot mi Duńska ekologia?? Nie ma czym się zachwycać.

 • abc
  2018-06-21 11:31:11

  arrow

  Taka ciekawa wyprawa a tylko trzy zdjęcia? Co tak oszczędnie?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Zdrowie prokreacyjne - ważna sprawa. Spotkanie w Białej...
2018-11-06 12:41:18 Kategoria:

Fundacja Świętych Joachima i Anny z Siedlec, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia organizuje spotkania szkoleniowo-warsztatowe propagujące zdrowie prokreacyjne w ramach...

więcej »

Łuków

w lewoListopad 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.11

Łuków: Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.11

Łuków: Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

więcej »
3 4

ŁUKÓW, 04.11 10:00

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 04.11 16:00

Trzebieszów: Rodzinny Rajd na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.11

Łuków: koncert Macieja Miecznikowskiego

więcej »

ŁUKÓW, 05.11

„Listopadowy Festiwal Filmowy” w Kinie Łuków

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.11

„Listopadowy Festiwal Filmowy” w Kinie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 06.11 17:00

Łuków: spotkanie w Klubie Kamena

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.11

„Listopadowy Festiwal Filmowy” w Kinie Łuków

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.11

„Listopadowy Festiwal Filmowy” w Kinie Łuków

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.11

Łuków: Rekord dla Niepodległej

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

„Listopadowy Festiwal Filmowy” w Kinie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Premiera w Kinie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 09.11

Łuków: „Cześć i chwała bohaterom”

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.11 16:00

Kacper Kuszewski na Teatralnej Nocy Listopadowej w Łukowie

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.11

100-lecie odzyskania niepodległości w gminie Adamów

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

Gmina Trzebieszów: Święto Niepodległości

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

Rowerowy Łuków jedzie dla Niepodległej

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

11 listopada w łukowskim muzeum

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

Listopadowe uroczystości w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

11 listopada w gminie Stanin

więcej »

ŁUKÓW, 11.11

Łuków: piknik z okazji Święta Niepodległości

więcej »
12 13 14

ŁUKÓW, 14.11 18:00

Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie w Łukowie

więcej »
15 16 17

ŁUKÓW, 17.11

Bal Niepodległości w Trzebieszowie

więcej »
18
19

ŁUKÓW, 19.11

Łuków: pierwsza sesja Rady Powiatu ma odbyć się 19 listopada

więcej »

ŁUKÓW, 19.11

Łuków: „Uzależnij się od sportu”

więcej »
20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje