R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Lekcja historii na drodze do niepodległości w Stoczku Łukowskim
2018-04-19 12:05:43 Artykuł czytany 577 razy


13 kwietnia z okazji Obchodów Stulecia Niepodległości Polski w naszym mieście miało miejsce wydarzenie "Lekcja historii na drodze do niepodległości w Stoczku Łukowskim", którego organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Łukowie reprezentowane przez pana Romana Bociana - Naczelnika Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej, Towarzystwo Przyjaciół Stoczka reprezentowane przez panią Prezes Hannę Stosio oraz Zespół Szkół w Stoczku Łukowskim.


Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim - Ewa Mokicka - powitała zaproszonych gości: osoby duchowne - księdza prałata - Józefa Huszaluka, księdza Tomasza Sałasińskiego - katechetę w Zespole Szkół, a także siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus - siostrę Hiacyntę i siostrę Dawidę; przedstawicieli samorządu terytorialnego Powiatu Łukowskiego – pana Andrzeja Wisińskiego i pana Józefa Płudowskiego - Członków Zarządu Powiatu Łukowskiego, pana Jerzego Siwca – Sekretarza Powiatu Łukowskiego oraz panią Marzennę Gałach - Wicedyrektor Powiatowego Zespołu Oświatowego; przedstawicieli samorządu terytorialnego Miasta i Gminy Stoczek Łukowski na czele z panem Wójtem Gminy Stoczek Łukowski - Markiem Czubem, Sekretarzem Miasta Stoczek Łukowski - panią Hanną Celej i Skarbnikiem Miasta Stoczek Łukowski - panią Grażyną Jasińską, panią Wiesławę Milczuk – Dyrektora Zespołu Oświatowego w Stoczku Łukowskim; regionalistów i prelegentów konferencji:  pana Grzegorza Ussa – Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków, panią Katarzynę Markiewicz - Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Wyklętych Oddział w Stoczku Łukowskim, pana Łukasza Szczepańczyka – Prezesa Stowarzyszenia Inkubator Kreatywności Społecznej, pana Longina Kowalczyka – emerytowanego Dyrektora Muzeum Regionalnego w Łukowie. W uroczystości uczestniczyli również nauczyciele Zespołu Szkół, uczniowie, mieszkańcy Miasta i Gminy Stoczek Łukowski.    
                                                                               
Wydarzenie „Lekcja historii na drodze do niepodległości w Stoczku Łukowskim" nagrywane było przez reporterów  TVP 3 Lublin, którzy towarzyszyli uczestnikom wydarzenia podczas poszczególnych punktów programu. Nagranie będzie wykorzystane do cyklu reportaży „Dziedzictwo Ziemi Łukowskiej na 100-lecie Niepodległości Polski". Pierwszy odcinek filmu dokumentalnego będzie emitowany 3 maja 2018 w TVP.

Zebrani na uroczystości obejrzeli wystawę „Echa bitwy pod Stoczkiem" oraz uczestniczyli w konferencji poświęconej ruchom niepodległościowym na terenie naszej małej ojczyzny. Uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J. Dwernickiego - Paulina Plak - Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Szkoły, wprowadziła wszystkich zebranych w uroczysty nastrój, wykonując pieśń „Niepodległość - trudne słowo".  Pani Hanna Stosio - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Stoczka zapoczątkowała dyskusję. Uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć pamiątki Rodziny Nęckich - biorącej czynny udział w ruchu niepodległościowym na terenie Gminy Stoczek - udostępnione przez panią Katarzynę Markiewicz - właścicielkę Dworku Izydory, w którym za czasów okupacji hitlerowskiej odbywały się tajne komplety. Dały one początek szkolnictwu ponadpodstawowemu w naszym Mieście.  Siostra Hiacynta Augustynowicz - postulator procesu beatyfikacyjnego (na etapie Rzymskim) Sługi Bożego Biskupa Adolfa Piotra Szelążka przedstawiła prezentację poświęconą postaci Ks. Biskupa, który odegrał wielką rolę na drodze do odzyskania niepodległości przez Polskę. W ogromnej mierze przyczynił się do wprowadzenia Dokumentu - Ukazu Tolerancyjnego, łagodzącego restrykcje Caratu wobec Polaków.

Następnie w sali historyczno-katechetycznej, zaprojektowanej, zmodernizowanej i wyposażonej przez ks. Tomasza Sałasińskiego, przy współudziale innych sponsorów, odbyła się lekcja historii poświęcona Powstaniu Listopadowemu i Bitwie pod Stoczkiem. Uczniowie klasy I LO bardzo dobrze znają swojego patrona oraz przebieg zwycięskiej bitwy i na pytania nauczyciela historii pana Marcina Sentkiewicza odpowiadali celująco, za co otrzymali od gości gromkie brawa. Niespodzianką była wizyta „Generała Józefa Dwernickiego", w którego wcielił się Prezes Stowarzyszenia Inkubator Kreatywności Społecznej - pan Łukasz Szczepańczyk. Odpowiedział na wszystkie pytania zadawane przez uczniów, dotyczące przebiegu Bitwy.

Piękna pogoda sprzyjała części plenerowej wydarzenia „Lekcja historii na drodze do niepodległości w Stoczku Łukowskim". W samo południe w mieście pod pomnikiem generała Józefa Dwernickiego rozległ się wystrzał z armaty poprzedzony  złożeniem kwiatów przez delegacje Powiatu Łukowskiego, Miasta Stoczek Łukowski oraz Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim.

Zebrani udali się do Kościoła Parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie Ks. Tomasz Sałasiński przedstawił prezentację kościoła oraz pamiątkowej tablicy poświęconej Ks. Bp. Adolfowi Piotrowi Szelążkowi. Był też czas na indywidualną modlitwę.

Następnie odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Bitwę pod Stoczkiem przez poszczególne delegacje. Śpiewając pieśń „Gdy naród do boju", zaintonowaną przez Paulinę Plak - uczennicę LO, przy akompaniamencie akordeonu w wykonaniu nauczyciela historii w Starych Kobiałkach - pana Piotra Rosę, uczestnicy uroczystości pokonywali kolejne stopnie schodów prowadzących pod pomnik. Przebieg manewrów żołnierzy na polu walki przedstawił Pan Marek Czub -Wójt Gminy Stoczek Łukowski. Odśpiewana została również znana wszystkim pieśń "Grzmią pod Stoczkiem armaty", w rytm której zebrani przeszli do krzyża pod czterema brzózkami - miejsca pamięci poległych żołnierzy. Zebrani wysłuchali historii postawionego tam krzyża, złożono kwiaty i wykonano pamiątkowe zdjęcie tego wyjątkowego wydarzenia.

Ostatnim punktem programu uroczystości było oddanie czci poległym w walce o niepodległość na kwaterze wojennej cmentarza parafialnego.  Pod Dębem Stulecia poświęconym Biskupowi Adolfowi Piotrowi Szelążkowi oraz na kwaterze wojennej zostały złożone kwiaty przez delegacje Powiatu Łukowskiego, Miasta i Gminy Stoczek Łukowski oraz Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim. O poległych bohaterach opowiedziały panie - Hanna Stosio oraz Katarzyna Markiewicz.

„Lekcja historii na drodze do niepodległości w Stoczku Łukowskim" była dla nas - uczestników tej uroczystości - przypomnieniem wydarzeń i ludzi związanych z miejscem naszego urodzenia, nauki, drogi do dorosłości. Bohaterowie tej lekcji - Biskup Adolf Piotr Szelążek, generał Józef Dwernicki, Adam Nencki i wszyscy Ci, którzy oddali życie za ojczyznę, a ich prochy leżą na parafialnym cmentarzu są patriotami zasługującymi na pamięć i szacunek kolejnych pokoleń. Cześć ich pamięci!

Dyrektor i Nauczyciele Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim serdecznie dziękują panu Romanowi Bocianowi – Naczelnikowi Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym w Łukowie oraz pani Hannie Stosio – Prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Stoczka, za profesjonalizm, dbanie o szczegóły i bardzo dobrą współpracę przy przygotowaniu żywej lekcji historii, w której mogliśmy wspólnie uczestniczyć. Dziękujemy wszystkim zaproszonym Gościom i Uczestnikom Wydarzenia "Lekcja historii na drodze do niepodległości w Stoczku Łukowskim. 

















opr. E.M i A.C

[ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje