R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: „Burmistrzu płyń pod prąd”
2022-06-28 09:26:31 Artykuł czytany 1524 razy


Łukowscy radni po raz trzeci nie udzielili wotum zaufania burmistrzowi Piotrowi Płudowskiemu. Udzielili mu za to absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Uchwały podjęto podczas sesji, która odbywała się w poniedziałek 27 czerwca.


W połowie każdego roku radni udzielają (lub nie) absolutorium za wykonanie budżetu m.in. wójtom, burmistrzom i zarządom powiatów. Od początku obecnej kadencji radym przedstawiany jest również raport o stanie samorządy, a oni w głosowaniu udzielają (lub nie) wotum zaufania władzy wykonawczej. Sesja Rady Miasta, podczas której łukowscy radni dyskutowali nad „Raportem o stanie miasta” oraz głosowali nad uchwałami w sprawie udzielenia wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2021 rok, odbyła się w poniedziałek 27 czerwca.

Obrady rozpoczęły się od przedstawienia przez burmistrza Piotra Płudowskiego „Raportu o stanie miasta” za 2021 rok. Burmistrz omawiał poszczególne dziedziny funkcjonowania samorządu. Mówił m.in. o scalaniu gruntów, projektowaniu przebudowy dróg oraz o wielomilionowych inwestycjach w miejskich spółkach PUIK i PEC. Mówił też m.in. o najważniejszych celach, które jego zdaniem udało się osiągnąć w ubiegłym roku, wymieniając wśród nich dokończenie rewitalizacji zalewu Zimna Woda, otwarcie żłobka oraz uruchomienie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Co do kwestii komunikacji burmistrz podkreślał dobrą współpracę z wicestarostą Januszem Koziołem oraz prezesem PKS Tomaszem Madoniem. Stwierdził również, że uruchomienie miejskiej komunikacji to bez wątpienia największa wartość tej kadencji.

Po przedstawieniu raportu odbyła się dyskusja. Jedni radni chwalili burmistrza, inni krytykowali. Radny Artur Gałach zabierając głos w dyskusji stwierdził, że burmistrz pozyskuje zbyt mało środków zewnętrznych. Wypowiadając się w sprawie żłobka radny mówił, że owszem była to dobra inwestycja, ale doszło do dwukrotnego zalania budynku, jest w nim zbyt mało miejsc, a do tego jest on źle usytuowany. Wybudowanie żłobka przy głównej ulicy, zdaniem radnego Gałach, oznacza, że dzieci wychodząc na dwór wdychają spaliny. Radny ocenił również relacje z burmistrzem. Jak mówił są one dalekie od oczekiwań: „Ja starałem się w miarę normalnie z panem rozmawiać. Ale nie podoba mi się jak pan się odnosi do mnie i do niektórych radnych. Mimo pana optymizmu, daleko panu do dobrego rządzenia miastem. Ja panu wotum nie dam, radni z PiS też nie. Ale życzę panu jak najlepiej”.

Argumenty przedstawiane przez radnego Gałacha spotkały się z kontrargumentami innych radnych. Radny Henryk Lipiec pytał, czy w takim razie żłobek powinien być wybudowany na Karwaczu? Czy wtedy byłoby lepiej? Natomiast radny Łukasz Bober odnosząc się do zarzutów, że burmistrz nie pozyskuje środków zewnętrznych, jasno stwierdził, że przecież są one dzielone według partyjnego klucza.

„Łatwo jest płynąć z prądem nawet w brudnej rzece. Ale trudno płynąć pod prąd” - mówił podczas dyskusji radny Jarosław Okliński. Od razu też stwierdził, że nie ma złudzeń co o wyniku głosowania nad udzieleniem wotum zaufania burmistrzowi. Ale życzył mu powodzenia, stwierdzając na zakończenie swojej wypowiedzi: „burmistrzu płyń pod prąd”. A radny Arkadiusz Pogonowski mówił, że „wotum zaufania od mieszkańców już jest”.

Po dyskusji przyszedł czas na głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi wotum zaufania. Za było 8 radnych, a 9 przeciw. Jeden radny wstrzymał się od głosu.

Już po zakończeniu obrad burmistrz Piotr Płudowski pytany przez nas o komentarz co do wyników głosowania w sprawie wotum zaufania, mówił: „Głosowanie nad wotum zaufania jest pewnym narzędziem w rękach radnych. Ale jednocześnie nie jest. Bo jeżeli rzeczywiście jest tak źle w naszym mieście, o czym mówią radni jednego z ugrupowań i po raz trzeci wyrażają to nie udzielając wotum, to panowie do dzieła. Macie to narzędzie w dłoniach. Jeżeli tak jest źle to nie pozwólcie na to, żeby dalej było tak źle w naszym mieście. Zróbcie z tym porządek. Zróbcie porządek z tym burmistrzem”. Burmistrz Płudowski dopytywany na czym to „zrobienie porządku” miałoby polegać, odpowiada: „Jeżeli radni uważają, że jest tak źle, to znaczy, że trzeba do mieszkańców pójść i powiedzieć odwołajmy tego złego burmistrza. Trzeba zrobić referendum. Ale to jest narzędzie znajdujące się w rękach radnych”.

Burmistrz Płudowski po raz trzeci nie otrzymał wotum zaufania. Otrzymał je tylko raz, w 2019 roku kiedy taka formuła oceny władzy wykonawczej zaczęła obowiązywać. Burmistrz otrzymał natomiast po raz kolejny absolutorium za wykonanie budżetu. W tym głosowaniu za było 15 radnych, a trzech wstrzymało się od głosu.


AKup  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Kolo38
  2022-06-29 20:55:04

  arrow

  Dlaczego wycięto drzewa na przemysłowej?

 • Kolo38
  2022-06-29 20:54:59

  arrow

  Dlaczego wycięto drzewa na przemysłowej?

 • Hehe
  2022-06-29 15:03:01

  arrow

  Tak. Najbardziej pod prąd płynął radny Okliński kandydując do rady miasta z największego i rządzącego w kraju ugrupowania. Tak bardzo to było pod prąd... CHYBA elektryczny

 • Łuków
  2022-06-29 14:18:22

  arrow

  Jak nie odgrzewany kotlet - to łososie płynące pod prąd - Jestem głodna czytając te komentarze .Nie ma innych porównań innych słów !!!!

 • Zbigniew Herbert kiedyś powiedział
  2022-06-29 13:03:25

  arrow

  „Płynie się zawsze do źródeł, pod prąd, z prądem płyną śmiecie. I czy się dopłynie, czy nie dopłynie, kształci to, wyrabia mięśnie”.

 • Jatek
  2022-06-29 10:05:03

  arrow

  No tak rozumiem że pan burmistrz na złość wszystkim wokół w ogóle nie podnosi deski. Płynie pod prąd. Goli się stara maszynką. Nie wyciera rąk po umyciu. Nie kroi kotleta tylko gryzie. Je banany z czarną końcówka. Odmraża sobie uszy bo chodzi bez czapki. Wszystko na przekór. Bo to burmistrz i on ma swoje zdanie. A jego zdanie jest nieomylne. Ot cały nam miłościwie panujący obecnie tymczasowo.

 • @Jarke
  2022-06-29 06:47:13

  arrow

  na przykład łosoś płynie pod prąd, jesiotrowate zresztą też. Idąc twoim tokiem rozumowania jak wejdziesz popływać do rzeki na jednej plaży to wychodzisz z niej na innej oddalonej o kilometr i wracasz na piechotę bo pod prąd nie pływasz itp itd. Pamiętaj by zawsze opuścić deskę i klapę jak już będziesz spuszczał swoje wytwory prawilnie bo z prądem.

 • lucky
  2022-06-28 18:38:27

  arrow

  Max, chyba nie mieszkałeś w Łukowie za poprzedniego burmistrza skoro twierdzisz że tak wszystko było dobrze zorganizowane. Tyle złego ile on wyrządził wystarczy na następne kadencje. Jak myślisz dlaczego mieszkańcy mu podziękowali?

 • Max
  2022-06-28 16:17:54

  arrow

  Tak poprzednik jak i obecny są zawzięci. Tylko poprzednik potrafił to wykorzystać żeby tą zawziętością bardziej łączyć niż dzielić. Bardziej doceniał wiedzę, umiejętności i doświadczenie niż ślepe poddaństwo i przyklaskiwanie jak obecny. Cechy charakteru to jedno a bycie słownym i honorowym to drugie. Patrzenie tylko na zakres danej kadencji bez perspektywy kolejnych kadencji to administowanie. Myślicie, że istniał kiedykolwiek wieloletni plan: nasadzeń drzew, remontów szkół, dróg, modernizacji sieci komputerowych w urzędzie, szkoleniu następców odchodzących na emeryturę, zwalnianych lub zwalniających się? Za poprzedniej kadencji część z tych rzeczy była częściowo realizowana. Teraz jest wszystko na żywioł, a może się uda. A jak się nie uda to wina opozycji, byłego burmistrza i partii. Więc projekt na ul. Królik a tak naprawdę jego to komu przypisać? Brak miejskiej jednostki obsługującej szkoły? Nowy naczelnik mianowany przez burmistrza, rencista, emeryt nic odkrywczego nie wdrożył. W PECU będziemy niedługo będziemy mieli stos dokumentów, które przy obecnej sytuacji będą trudne do wykorzystania delikatnie mówiąc. Zastępca burmistrza - może ktoś opowie, co udało się przez niego za jego poradą i dzięki jego wiedzy i doświadczeniu pchnąć do przodu, innowacyjnie rozwiązać problem? Długo by pisać jak to wszystko działa. Nowi ludzie z zewnątrz są bo muszą być bo tak zdecydował burmistrz ten czy tamten. Oceniać całość należy przez pryzmat skuteczności, jakości i ilości w tej kolejności. Obecny burmistrz wydawał się świeżym otwartym na miasto umysłem. Niestety zafiksował się na sobie i nienawiści do poprzednika i jego ugrupowania. Mam nadzieję, że jego następca będzie osobą łączącą wszystko i wszystkich, liderem pod kierunkiem którego miasto będzie się rozwijać nie gorzej niż obecnie powiat i sąsiednie gminy a współpracownicy przez niego dobrani będą doświadczonymi, wykształconymi i w pełni sił osobami poświęcającymi się dla dobra mieszkańców. Powtórka układu który teraz mamy to dalsza degradacja naszego miasta i zachęta do emigracji tej bliższej i dalszej.

 • Kris
  2022-06-28 15:20:33

  arrow

  Kiedyś przewodniczacy blokował rondo NSZ, dzisiaj przeciwnik Burmistrza a jutro...?

 • Jarke
  2022-06-28 14:16:10

  arrow

  NIe wiem jak wy ale ja tam kieruje sie rozsadkiem i madroscia wiec nie plywam pod prad skoro rzeka ciagnie mnie w druga strone, przeciez to glupota. Kto z was wszedl kiedys do rzeki i plynal w jej przeciwnym kierunku? Oczywiscie. Durne rzeczy mozna robic, tylko po co?

 • Jarosławie
  2022-06-28 14:01:08

  arrow

  Zapomniałeś gdzie byłeś i skąd startowałeś?!

 • do Janic
  2022-06-28 13:54:22

  arrow

  Ja nie tęsknię!

 • A czemu nie w Jeziorach panie Lipiec?
  2022-06-28 12:43:27

  arrow

  To radny Lipiec nie wie, że Karwacz nie należy do Łukowa?

 • Janic
  2022-06-28 10:53:24

  arrow

  Radny Pogonowski nie ma racji. Mieszkańcy mieli dość poprzedniego burmistrza i dlatego głosowali na kogoś innego, teraz większość tych mieszkańców tęskni za poprzednim burmistrzem. Wtedy nie było takich cyrków jak teraz, jak np działania na ulicy Dmocha gdzie drugi rok z rzędu są prowadzone prace a droga wygląda gorzej niż drogi na Białorusi. Sam głosowałem za obecnym burmistrzem ale już nigdy nie popełnię ponownie tego bledu. Z tej całej alternatywy to jedynie radny Bober więcej działa niz gada. Widać że chce coś zrobić dla ludzi.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Kolejna audycja pielgrzymkowa
2022-08-03 17:21:33 Kategoria:

Dziś w „Czarno na białym” kontynuujemy tematy związane z pielgrzymowaniem na Jasną Górę. 1 sierpnia - z Łosic, Zbuczyna i Białej Podlaskiej, 2 - z Międzyrzeca...

więcej »


foto

Wakacje kredytowe pomogą spłacającym mieszkanie
2022-08-09 13:15:22 Kategoria:

Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe...

więcej »
foto

Czym powinien wyróżniać się dobry rower miejski?
2022-08-09 07:38:39 Kategoria:

Najlepszy rower miejski powinien zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby wybór jednośladu został dokładnie przemyślany. Opłaca...

więcej »
foto

Gwiazdy internetu i kina - wszystkie w jednym miejscu
2022-08-08 08:40:30 Kategoria:

W sieci szukamy dziś informacji na najróżniejsze tematy. Nierzadko wówczas trafiamy na serwisy społecznościowe czy portale rozrywkowe, które przyciągają nas...

więcej »
foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 1 Zawody opiekuńcze i...
2022-08-08 07:06:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Jak oszczędzać pieniądze?
2022-08-05 15:44:43 Kategoria:

Inflacja robi swoje. Z jej powodu coraz więcej Polaków zastanawia się nad tym, w jaki sposób może nieco zaoszczędzić. To na całe szczęście jest możliwe. Z tego powodu...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Najlepszy Park Rodzinny w Polsce
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Magiczne Ogrody to prawdopodobnie najbardziej utytułowany park w Polsce. Wieloma nagrodami obdarowali go jego goście. Potwierdzają to bardzo dobre opinie na Facebooku (4,8) i...

więcej »

Łuków

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08 17:00

Łuków: spotkanie przy Mówiącym Kamieniu

więcej »
2 3 4 5 6 7

ŁUKÓW, 07.08

Święto Miodów Ziemi Łukowskiej już w niedzielę

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Łuków: Giełda Kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Festyn Rodzinny w Łukowie

więcej »
8 9 10 11 12 13

ŁUKÓW, 13.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »
16 17 18 19

ŁUKÓW, 19.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »
20 21
22 23 24

ŁUKÓW, 24.08

Łuków: ruszyły zapisy na Biegi Brzóski

więcej »
25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje