Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego realizując zadania powierzone ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 roku promuje działania na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy rolniczej. Działalność ta polega na upowszechnianiu wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w gospodarstwie rolnym poprzez szkolenia, pogadanki, konkursy, pokazy, materiały popularyzatorskie. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 23 grudnia 1999 roku podpisali porozumienie o współpracy we wdrażaniu systemu ratownictwa przedlekarskiego w rejonach wiejskich, poprzez szkolenie ratowników – strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych i wyposażaniu ich w zestawy ratownicze.
W celu zmniejszenia skutków wypadków w gospodarstwach rolnych Kasa przekazuje strażakom torby medyczne R-1, które składają się z podstawowych elementów do ratowania życia, tj. materiałów opatrunkowych, latarki, szyny do unieruchomienia złamań, koca termoizolacyjnego, przyrządu do płukania gałki ocznej. Podczas wieloletniej współpracy KRUS przekazała jednostkom OSP na terenie całej Polski około 1700 zestawów ratowniczych. Wynikiem tak ważnej współpracy jest pomoc i służba rolnikom, która przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadków i łagodzenia ich skutków.
14 października KRUS Placówka Terenowa w Łukowie, reprezentowana przez Magdalenę Lotek, kierownika placówki przekazała torbę medyczną na ręce Józefa Strzyżewskiego, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Radoryżu Kościelnym.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Radoryżu Kościelnym liczy 61 druhów, w tym 10 kobiet. Stan wyszkolenia jednostki umożliwia podejmowanie działań w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Aktualnie w jednostce służy siedmiu ratowników medycznych, co pozwoli na efektywne wykorzystanie otrzymanego sprzętu na rzecz pomocy osobom poszkodowanym.
AKup/Łuków [ja]