R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Stare Kobiałki: Obrazy szkolnych dni naszych
2022-06-22 15:57:53 Artykuł czytany 158 razy


„Obrazy szkolnych dni naszych” to tytuł tomiku poezji, w którym znalazły się wiersze uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach. Publikacja powstała pod kierunkiem polonistki Agaty Świderskiej.


Prezentacja tomiku poezji autorstwa uczniów ze Starych Kobiałek odbyła w połowie czerwca. W relacji z tego wydarzenia, która nadeszła właśnie do naszej redakcji, czytamy:

Promocja tomu uczniowskiej poezji „Obrazy szkolnych dni naszych” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach odbyła się 14 czerwca. Pomysłodawczynią i koordynatorem publikacji jest Agata Świderska, polonistka i pasjonatka poezji. Uroczystość uświetnili swoją obecnością wójt gminy Stoczek Łukowski Marek Czub, radni Rady Gminy Stoczek Łukowski Ewa Barej i Michał Rosa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach Iwona Brodzik, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Longin Kajka, instruktor Gminnej Grupy Literackiej Barbara Rosa, prezes siedleckiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz pracownik naukowy Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie doktor Małgorzata Burta, przewodnicząca Rady Rodziców Barbara Siwiec, była polonistka Szkoły Podstawowej w Starych Kobiałkach Małgorzata Woźniak, laureaci miejsko - gminnego konkursu „To, co niezniszczalne trwa” wraz z opiekunami oraz społeczność szkoły w Starych Kobiałkach: dyrektor Krzysztof Czub, wicedyrektor Wioletta Sokołowska, uczniowie, harcerze z drużyny 22 Południk, nauczyciele i pracownicy. Wśród gości znaleźli się również absolwenci szkoły z rocznika 2020/2021, obecnie uczniowie klas pierwszych szkół ponadpodstawowych.

Projekt „Obrazy szkolnych dni naszych” zakładał wychwycenie i utrwalenie uczniowskich przemyśleń w literackiej formie. Młodzi twórcy ukazywali cenne spostrzeżenia na temat otaczającego ich świata. Oby ta publikacja stała się znakiem czasu, swoistą fotografią i pamiątką naszych szkolnych dni. Ważne podkreślenia jest to, iż publikacja „Obrazy szkolnych dni naszych” ma stanowić element reprezentacyjny i promocyjny szkoły, kształtować jej pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym i poza nim, a tym samym być elementem promocji gminy Stoczek Łukowski.

Tom „Obrazy szkolnych dni naszych” to ważna lekcja jaką otrzymujemy od dzieci i młodzieży. Dziękuję za tę lekcję i oczekuję na kolejne. Gratuluję autorom i ich rodzicom oraz opiekunowi literackiego projektu – mówił w swoim przemówieniu dyrektor szkoły Krzysztof Czub. Wójt gminy Stoczek Łukowski Marek Czub, dzięki któremu możliwe było wydanie tej książki, podczas wystąpienia pogratulował podjętej inicjatywy i zapewnił społeczność szkoły w Starych Kobiałkach o dalszym wspieraniu rozwoju literackich talentów dzieci i młodzieży z tego środowiska. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje wiersze. Gdy za oknem codzienność przykryta została prawie wakacyjnym, letnim blaskiem, w szkolnej sali przewijały się fotografie - obrazy szkolnych dni, wspomnienia licznych inicjatyw, uroczystości, wydarzeń, spotkań z ważnymi osobami, wyjazdów na konkursy, gale poetyckie, uroczystości, spektakle, wernisaże, ale także zabaw, warsztatów i programów literackich świadczących o codziennej pracy nad rozwojem poetyckich talentów uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach.  Cienie unoszących się motyli szeptały jak nietrwałe są to obrazy i jak ulotne tworzą chwile. Na szczęście jak zauważa poetka, Urszula Tomasiuk, słowo mówione uleci, pisane pozostanie i można do niego wracać, zanurzać się w treści, rozważać, przeżywać, zamyślać, oceniać, smakować.

Delikatne i subtelne wersy poezji przeplatały się dźwięcznymi utworami muzycznymi: „Dziwny ten świat” i „Miłość mi wszystko wybaczy” wyjaśniła w wykonaniu Mai Lato, „Żeby szczęśliwym być” – Alicji Grzędy, „Mamo tyś płakała” – Mai, Alicji i Amelii Rosy oraz „Lubię wracać tam gdzie byłem” w wykonaniu Izabeli Brodzik. Przy rozbrzmiewających radośnie słowach „Żeby był przy tobie ktoś, kogo nie zniechęci droga” w wykonaniu drużyny harcerskiej i młodych poetów, przedstawiciele szkolnej grupy literackiej wręczyli gościom tomy uczniowskiej poezji „Obrazy szkolnych dni naszych”.

Po występie młodzieży uznanie dla podjętego działania wyrazili Iwona Brodzik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach, wspierająca działania mające na celu rozwój talentów uczniowskich, radny Michał Rosa – jednocześnie dumny tata dwóch autorów wierszy oraz Barbara Siwiec, przewodnicząca Rady Rodziców, obecna w każdej ważnej chwili w życiu szkoły. Piękne słowa o wzajemnym ubogacaniu, o wartości literatury i jej roli w wychowaniu dzieci i młodzieży skierowała do obecnych podczas promocji tomu dr Małgorzata Burta, niejednokrotnie wspierająca działania literackie szkoły corocznymi wykładami dla uczniów na temat twórców literatury epoki romantyzmu, podczas organizacji Akcji Narodowego Czytania, czy też jako jurorka konkursów literackich organizowanych przez szkołę.

Inicjatorka wydarzenia, polonistka Agata Świderska dziękowała za wszelkie wsparcie, podkreślając, iż literatura wśród dzieci i młodzieży rozwija się tam, gdzie dorośli dostrzegają piękno słowa i są wrażliwi na jego moc.

Oficjalne podziękowania ze strony szkoły od dyrekcji zostały skierowane do wójta Marka Czuba, dyrektor GBP Iwony Brodzik, dr Małgorzaty Burty i Agaty Świderskiej. Zostaną także przekazane nieobecnym podczas głównej uroczystości: wydawcy tomu profesorowi Andrzejowi Borkowskiemu, dyrektorowi Instytutu Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego w Siedlcach, recenzentce Urszuli Tomasiuk, Bożenie Czarneckiej - Akus konsultantowi metodycznemu MSCDN w Siedlcach, prof. Violetcie Machnickiej, prof. Elżbiecie Kur oraz prof. Elenie Koriakowcewej.

Pomysłodawczyni wydarzenia podziękowała dyrektorowi szkoły oraz wicedyrektor za zaufanie i wsparcie. W szczególny sposób dziękowała też za współpracę koleżankom: Alinie Pięcie, Annie Maksymowicz, Ewie Lato, Jolancie Wołoszce oraz całej społeczności szkoły za wszelką okazaną pomoc i wyrozumiałość. Wyjątkowe słowa wdzięczności skierowała do Małgorzaty Woźniak – byłej polonistki pracującej w tej szkole, która nieustannie wspiera działania młodszej koleżanki dobrą radą, ciepłym słowem i pomocną dłonią. Słowa wdzięczności, uznania, gratulacje zostały przekazane autorom wierszy zamieszczonych w tomie „Obrazy szkolnych dni naszych” oraz ich rodzicom.

Na podsumowanie relacji z promocji tomu uczniowskiej poezji „Obrazy szkolnych dni naszych” warto zacytować Urszulę Tomasiuk: „Ogromnym dobrem jest wydanie takiej pozycji (…). Wartości, które niesie są nieocenione. Podejmowane tematy są ważkie, wychowawcze, rozwijające, skłaniające do refleksji i poszukiwania. Tomik ten ocala wymierające wartości”.

Jako społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność podczas promocji tomiku szkolnej poezji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do upowszechniania wrażliwości artystycznej oraz rozwoju talentów uczniów naszej szkoły, a także do powstania tej publikacji, będącej zwieńczeniem wszelkich dotychczasowych działań literackich. Dziękujemy, wręczając literacki obraz tego dnia.

GALERIA ZDJĘĆ

zdjęcia i informacja: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starych Kobiałkach
AKup [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Byłem
    2022-06-22 23:44:08

    arrow

    Piękna uroczystość. Gratulacje. Byłem z Wami w Kobialkach :-)

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowa transmisja Mszy św. na zakończenie roku szkolnego
2022-06-23 18:08:41 Kategoria:

I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie 24 czerwca gospodarzem uroczystego ogólnopolskiego zakończenia zajęć...

więcej »


foto

Pomysły na sypialnię dziecięcą - od dekoracji po...
2022-07-01 13:56:54 Kategoria:

Klucz do udanego projektu pokoju dziecięcego? Zachowaj proste podstawy, zaplanuj dużo miejsca do przechowywania i nie bój się odrobiny zabawy. Dzieci zmieniają się w...

więcej »
foto

Jakie firany wybrać do salonu? Firany gotowe
2022-06-30 17:37:15 Kategoria:

Aranżując przestrzeń salonu większość swojej uwagi skupiamy na ładnym umeblowaniu, oraz dopasowaniu dodatków w postaci dywanów, czy kolorowych poduszek. Oczywiście są...

więcej »
foto

Rozmowa PGE - Projekt PGE i Polskiego Związku Żeglarskiego
2022-06-29 15:05:55 Kategoria:

Żeglarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce, który można uprawiać nie tylko zawodowo, ale także rekreacyjnie z całymi rodzinami i przyjaciółmi na...

więcej »
foto

Jak zdobyć rozgłos na Instagramie?
2022-06-28 16:33:00 Kategoria:

Instagram to nie tylko miejsce, gdzie możesz dzielić się ze znajomymi swoimi zdjęciami i relacjami, ale także sposób na zostanie influencerem i czerpania z tego korzyści...

więcej »
foto

Pozycjonowanie stron Białystok ‒ zadbaj o widoczność...
2022-06-28 10:03:37 Kategoria:

Pozycjonowanie stron Białystok ‒ albo jesteś widoczny w internecie, albo klienci nie wiedzą o istnieniu Twojej firmy. W dzisiejszych czasach miejsce w TOP10 to podstawa....

więcej »
foto

SuViBox, czyli nowoczesna dieta pudełkowa
2022-06-28 09:38:26 Kategoria:

Zdrowy styl życia i zbilansowana dieta to dziś podstawa. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków warto skorzystać z usług cateringu dietetycznego....

więcej »
foto

Audycja PGE. Odcinek 3 - O żeglarstwie
2022-06-27 14:14:27 Kategoria:

Żeglarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce, który można uprawiać nie tylko zawodowo, ale także rekreacyjnie z całymi rodzinami i przyjaciółmi na...

więcej »
foto

Co jeść na lepsze samopoczucie?
2022-06-27 10:48:09 Kategoria:

Jedzenie może mieć olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. Wpływ ten zaczyna się już w momencie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Jeżeli będziemy nie dojadać lub...

więcej »
foto

Jakie zalety mają rośliny w biurze?
2022-06-24 14:12:13 Kategoria:

Chcesz w łatwy sposób urozmaicić wnętrze biura lub firmy? Bardzo dobrym pomysłem będzie postawienie na doniczki z roślinami. Dzięki nim reszta pracowników możesz się...

więcej »
foto

Zlewozmywak okrągły - do jakiej kuchni będzie on pasował
2022-06-24 11:14:28 Kategoria:

Kuchnia dla każdej gospodyni domowej jest absolutnie jednym z najważniejszych miejsc. Nic więc dziwnego, że zwykle każda z kobiet chce urządzić ją w taki sposób, by...

więcej »

Łuków

w lewoLipiec 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.07

Lipcowy repertuar Kina Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 01.07

Letni seans w łukowskim parku

więcej »

ŁUKÓW, 01.07 16:00

Powitanie lata w łukowskim parku

więcej »
2 3

ŁUKÓW, 03.07

ŁOK: Giełda Kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 03.07

Gmina Łuków: Święto Jagody w Gręzówce

więcej »
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje