R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uczniowie z Tuchowicza z wizytą we Włoszech
2019-05-20 09:17:58 Artykuł czytany 348 razy


Uczniowie z Zespołu Szkół w Tuchowiczu biorą udział w projekcie Erasmus +. W ramach międzynarodowej współpracy, razem ze swoimi partnerami, spotkali się w maju we Włoszech.


Wizyta we Włoszech odbywała się w dniach 2 – 7 maja. Udali się tam uczniowie: Natalia Adamczyk, Aleksandra Gryczka, Michał Gryczka, Wiktoria Komorek i Paulina Stępniewska oraz nauczyciele języka angielskiego: dyrektor szkoły Bożena Stępniewska – Szewczak i Anna Skwarek. Gościli w szkole Liceo Luigi Garofano w Capui. Wizyta odbywała się w ramach projektu Erasmus+ Sharing European Cultural Heritage Through Digital Storytelling Wykorzystywanie technologii ICT do utrwalania i rozpowszechniania europejskiego dziedzictwa kulturowego.

To międzynarodowe spotkanie ponownie było okazją do wymiany doświadczeń, informacji na temat funkcjonowania systemu edukacji oraz codziennego życia w krajach partnerskich. Uczniowie, mieszkając w domach swoich włoskich kolegów, poznawali kulturę krajów południowych i doskonalili swoje umiejętności językowe. Po powrocie, nadesłali do nas przygotowaną przez siebie relację:

2 maja, czwartek


Drugi maja był dniem przeznaczonym na podróż. Wyruszyliśmy o godzinie 10:00. Najpierw podróż pociągiem z Łukowa do Warszawy, potem lot z Warszawy do Monachium, a następnie z Monachium do Neapolu. Z lotniska busem przejechaliśmy do szkoły Liceo Luigi Garofano w Capui, gdzie czekali na nas włoscy koledzy wraz z rodzicami. Po północy byliśmy już w domach, w których mieliśmy spędzić kilka najbliższych dni. 

3 maja, piątek


Pierwszego dnia roboczego, o godzinie 9:00 przybyliśmy do szkoły Liceo Luigi Garofano, gdzie zostaliśmy ciepło powitani przez dyrektora oraz nauczycieli. Następnie oprowadzono nas po szkole. Wysłuchaliśmy krótkiego koncertu w szkole muzycznej Gesu Gonfalone. Budynek szkoły należał kiedyś do kościoła. Został wyremontowany i przystosowany do potrzeby szkoły. Kościół zamieniono w salę koncertową. Jest to miejsce o rewelacyjnej akustyce. Prezentowane były utwory muzyczne przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów takich jak dudy, kastaniety, akordeon i wiele innych.

Po koncercie, cała grupa udała się do sali konferencyjnej, gdzie każda z drużyn zaprezentowała zadanie projektowe - film na temat wybranego zjawiska dotyczącego dziedzictwa kulturowego, odgrywającego ważną rolę w danej społeczności oraz skomentowała krótko swój wybór. Następnym punktem programu był wykład profesora Vanni Miele na temat zjawiska powstawania dźwięków.

Około 14:00 zjedliśmy typowy włoski lunch. Była to wspaniała okazja do rozmowy oraz lepszego poznania się. Po obiedzie pojechaliśmy do amfiteatru, a właściwie jego ruin. Davide – jeden z włoskich uczniów- przekazał wszystkim bardzo wiele ciekawych informacji na temat powstania amfiteatru, okresu jego świetności i upadku. Naprawdę świetnie przygotował się do tego. Dobra robota Davide!

Następnie udaliśmy się do Pałacu Królewskiego w Casercie. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wspaniałości, przepychu oraz wzniosłego stylu, jaki tam zobaczyliśmy. Znajduje się tam mnóstwo dzieł sztuki. Przed pałacem rozciąga się imponujących rozmiarów ogród pełen różnych gatunków roślin, rzeźb, zbiorników wodnych. Przechadzka wzdłuż alejki ogrodowej była niezwykle przyjemnym i relaksującym doświadczeniem po długim dniu.

O 20:00 wszyscy byli w domach, ale nie na długo. O 21:00 wszyscy uczestnicy projektu spotkali się i wspólnie spędzali czas śmiejąc się i żartując.

4 maja, sobota

Ten dzień spędziliśmy na zwiedzaniu malowniczych miejscowości nadmorskich będących częścią włoskiego dziedzictwa kulturowego, cieszących się ogromną popularnością wśród turystów.  Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Vietri sul Mare- miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce słynące z produkcji wyrobów ceramicznych. Zwiedziliśmy siedemnastowieczny kościół w stylu późnego renesansu San Giovanni Battista. Następnie, spacerując,mogliśmy podziwiać piękne nadmorskie widoki.

Potem odbyliśmy rejs promem z Solerno do miejscowości Amalfi, miejsca będącego jednym z pierwszych w Europie, gdzie prowadzono produkcję papieru czerpanego (od 1268 roku ). W drodze podziwialiśmy piękne wybrzeże klifowe. W Amalfi zjedliśmy tradycyjną, włoską pizzę. Po smacznym posiłku poszliśmy zwiedzać miasto. Zwiedziliśmy katedrę Duomo di Amalfi z IX wieku, w której można odnaleźć elementy wielu stylów: romański, gotyk, barok oraz rokoko. Potem spacerowaliśmy uroczymi uliczkami miasteczka oraz kupowaliśmy pamiątki. Na chwilę zatrzymaliśmy się przy pięknej fontannie ,, Fontana di Sant’ Andrea. Następnie wszyscy udali się do muzeum papiernictwa - Museum Della Carta. P’. Muzeum papiernictwa powstało w 1969r w budynku dawnej drukarni. Tam mieliśmy okazję podjąć próbę własnoręcznego zrobienia  papieru. Po zwiedzaniu Amalfi wróciliśmy promem do Salerno, a następnie autobusem do Capui.

5 maja, niedziela

Trzeciego dnia pobytu we Włoszech mieliśmy dzień wolny, podczas którego sami mogliśmy zdecydować, co chcemy robić. Całą grupą jednogłośnie wybraliśmy zwiedzanie Neapolu. Około godziny 11.00 wszyscy zebraliśmy się przy jednej z ulic Neapolu. Pierwszym punktem naszego zwiedzania był plac Plebiscito, jeden z największych placów we Włoszech. Znajduje się tam Pałac Królewski. Następnie poszliśmy wzdłuż ulicy Via Toledo, która jest jedną z najstarszych, największych i najważniejszych ulic handlowych w Neapolu. Podziwialiśmy zabytkowe budynki. Potem zjedliśmy obiad we włoskiej restauracji, w której skosztowaliśmy włoskiego spaghetti oraz tradycyjnej pizzy - ,,margarity’’. Po posiłku, udaliśmy się do galerii handlowej Umberto ,a potem z uczniami nas goszczącymi rozjechaliśmy się do domów.

6 maja, poniedziałek


O 10.00 w szkole muzycznej "GESU' GONFALONE" rozpoczęły się warsztaty muzyczne. Uczniowie szkoły muzycznej prowadzili lekcje śpiewu. Razem śpiewaliśmy piosenki takie jak "Someone like you" - Adele albo "Hallelujah" - Jeff Buckley.

Następnie przeszliśmy do sali koncertowej, w której wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu uczniów tej szkoły. Byliśmy pod wrażeniem kilkudziesięcioosobowej orkiestry i śpiewu chóru. Przedstawiono nam tradycyjną muzykę z Capui i okolic. W przerwie występu zjedliśmy obiad, podczas którego mieliśmy okazję poznać artystów , którzy grali na instrumentach lub śpiewali. Zaprezentowano znane piosenki np. "Crazy in Love" - Beyonce , "We are the champions" - Queen itp.

Po koncercie mieliśmy czas wolny. Zgromadziliśmy się na placu i w grupkach rozmawialiśmy, opowiadając  sobie dowcipy i ucząc się wzajemnie łamańców językowych.  Powstało wtedy kilka zabawnych filmików. Później uczestnicy projektu pojechali do domów, aby przygotować się do kolacji pożegnalnej.

Uroczysta kolacja rozpoczęła o godzinie 18.30. Stół był zastawiony przysmakami kuchni włoskiej. Następnie uczniowie z Włoch uczyli nas tradycyjnych tańców ich kraju i regionu. W przerwach między poszczególnymi punktami przyjęcia dużo ze sobą rozmawialiśmy. Następnie mieliśmy możliwość przygotowania pizzy, spaghetti albo risotto pod okiem szefów włoskiej kuchni nadzorujących pracę uczniów technikum gastronomicznego, goszczących nas w tym dniu. Centralnym punktem spotkania było wręczenie certyfikatów oraz podziękowania dla wszystkich uczestników projektu. To były niezapomniane chwile ,a jawnie ronione łezki tylko to potwierdzają.

Po tkliwym pożegnaniu pojechaliśmy do domów uczniów nas goszczących, aby spakować się i wyspać ,bo samolot powrotny mieliśmy już o 6.00 rano.

7 maja, wtorek


Wtorek był dniem w pełni przeznaczonym na podróż. Pobudka nastąpiła, gdy jeszcze było ciemno, o 3.00. Wyruszyliśmy w podróż, aby po południu dotrzeć do Łukowa, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale wiele bogatsi o nowe doświadczenia.

Więcej zdjęć z wizyty uczniów z Tuchowicza we Włoszech można znaleźć na stronie szkoły.AKup [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Pilawa: ośrodek, który tętni życiem
2019-06-15 12:04:39 Kategoria: Region

Obiekt Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie jest najnowocześniejszym tego typu w powiecie garwolińskim. Koszt inwestycji, to ponad osiem milionów złotych, ale około...

więcej »
foto

Noc Świętojańska w Gródku nad Bugiem
2019-06-15 10:25:35 Kategoria:

Gródek nad Bugiem 22 czerwiec 2019

więcej »
foto

OGIEŃ I WODA Z JANEM KOCHANOWSKIM
2019-06-15 10:13:51 Kategoria:

GRÓDEK NAD BUGIEM 15 / 16 czerwca 2019

więcej »

Łuków

w lewoCzerwiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.06

Gmina Krzywda: rodzinny festyn z okazji Dnia Dziecka

więcej »

ŁUKÓW, 01.06

Gmina Adamów: Najlepiej z Rodziną

więcej »

ŁUKÓW, 01.06

Łuków: zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży

więcej »

ŁUKÓW, 01.06

Dzień Dziecka w Łukowie i w Rolach

więcej »

ŁUKÓW, 01.06

Łuków: turniej szachowy z okazji Dnia Dziecka

więcej »

ŁUKÓW, 01.06 10:00

Dzień Dziecka nad łukowskim zalewem

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.06

Święto Dziękczynienia, świętem Sióstr Nazaretanek

więcej »

RADZYŃ, 02.06

W Radzyniu będą świętować Dzień Dziecka na sportowo

więcej »

ŁUKÓW, 02.06

Łuków: Bezpieczny Minipeleton z okazji Dnia Dziecka

więcej »

ŁUKÓW, 02.06

Dzień Dziecka w Łukowie i w Rolach

więcej »

ŁUKÓW, 02.06

ŁOK: niedzielna Giełda Kolekcjonerów

więcej »
3 4 5 6 7

ŁUKÓW, 07.06

Letnie Kino w łukowskim amfiteatrze

więcej »

ŁUKÓW, 07.06 17:00

Łuków: Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny w zapasach

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.06

Łuków: Msza Święta i modlitwa o uzdrowienie

więcej »

ŁUKÓW, 08.06

Łuków: szachowe rozgrywki

więcej »

ŁUKÓW, 08.06 13:00

Festiwal Kultury Ukraińskiej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 08.06 17:00

Łuków: Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny w zapasach

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.06

Łuków: szachowe rozgrywki

więcej »

ŁUKÓW, 09.06

Dzień zdrowia dla Łukowa

więcej »

ŁUKÓW, 09.06

Piknik Rodzinny w Krzywdzie

więcej »

ŁUKÓW, 09.06 13:30

Gmina Łuków: festyn rodzinny z geologią

więcej »
10

ŁUKÓW, 10.06

Łuków: słuchacze UTW kończą kolejny rok akademicki

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.06

Łuków: koncert Fabryki Piosenki

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.06

O modernizacji dworca PKP na konferencji w ŁOK

więcej »

ŁUKÓW, 12.06

Łuków: Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.06

Łuków: spotkanie Towarzystwa Strzeleckiego

więcej »

ŁUKÓW, 13.06 18:00

Burmistrz Łukowa zaprasza na spotkanie

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.06

Łuków: finał konkursu „Oddaj krew – ratuj życie”

więcej »

ŁUKÓW, 14.06

ŁOK: „Barwy i odcienie słowa”

więcej »

ŁUKÓW, 14.06

Łuków: „Złe mamuśki 2” w letnim kinie

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.06

Łuków: Dzień Skupienia

więcej »

ŁUKÓW, 15.06

Gmina Łuków: jubileusz zespołu „Jata”

więcej »

ŁUKÓW, 15.06

Dzień Dziecka 50+ w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 15.06 08:00

Łuków: powalczą o Puchar Marszałka

więcej »
16

ŁUKÓW, 16.06

Dzień Adamowa i okolicy z „Top Girls”

więcej »

ŁUKÓW, 16.06

Krzywda: X Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze /zapowiedź/

więcej »

ŁUKÓW, 16.06

Rodzinny Festyn w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 16.06 12:00

Gmina Łuków: „Eko-Czerwcówka na rowerze”

więcej »

ŁUKÓW, 16.06 19:00

Artyści ze Szkocji i Niemiec w Łukowie

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.06 18:00

Dyskoteka charytatywna w IV LO w Łukowie

więcej »
18 19 20

ŁUKÓW, 20.06

Łuków dla Jezusa

więcej »
21

ŁUKÓW, 21.06

Łuków: Aktywni na 100 lat

więcej »
22

ŁUKÓW, 22.06

Łuków: Memoriał Antoniego Trybonia

więcej »

ŁUKÓW, 22.06

Noc Świętojańska w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 22.06

Sejmik Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim

więcej »

ŁUKÓW, 22.06 10:00

Łuków: letnia pływalnia ruszy 22 czerwca

więcej »
23

ŁUKÓW, 23.06

Sejmik Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim

więcej »
24

ŁUKÓW, 24.06 18:00

Burmistrz Łukowa zaprasza na spotkanie do „Trójki”

więcej »
25

ŁUKÓW, 25.06

Gmina Krzywda: Noc Bibliotek

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.06

Gmina Krzywda: Noc Bibliotek

więcej »
27 28 29 30

ŁUKÓW, 30.06

Integracyjna impreza „Bądźmy Razem” w Łukowie

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje