R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W szkole w Staninie matematyka to świetna zabawa
2020-02-15 10:36:00 Artykuł czytany 441 razy


Matematyka stanowi fundament logicznego myślenia i pomaga w zrozumieniu otaczającego nas świata. Jej opanowanie pomaga w podejmowaniu świadomych i logicznych decyzji życiowych. Niektórzy uważają, że matematyka to trudny przedmiot - liczby, cyfry, równania, nierówności, ułamki, procenty... Jednak w szkole w Staninie uczenie (się) matematyki jest ciekawe.


Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli matematyki oraz nauczyciela języka angielskiego biorą udział we współpracy międzynarodowej, realizując zadania projektu Erasmus+ „Mathematics with games and fun in all Europe”. Dzięki prowadzonym działaniom uczniowie mają odkryć, że matematyka to nie tylko liczenie, ale także świetna zabawa.

We wrześniu 2019 szkoła zakupiła kody dostępu do programu matematycznego Matlandia dla uczniów klas IV, V i VI. Jest to program online wspomagający naukę matematyki, zawierający mnóstwo interaktywnych zadań doskonalących biegłość rachunkową, rozwija pamięć i logiczne myślenie, kładzie nacisk na wykorzystanie matematyki w codziennych sytuacjach. Dzięki animowanym postaciom, zabawnym filmom, medalom dla najlepszych użytkowników i możliwości porównania wyników, nauka matematyki staje się wciągającą zabawą.

Polscy uczniowie stworzyli 28 propozycji logo projektu. Wzięły one udział w konkursie międzynarodowym. Spośród propozycji ze wszystkich szkół partnerskich, wygrało logo z Litwy, które będzie reprezentowało nasz projekt.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa, ustanawia rok 2019 Rokiem Matematyki" - głosi uchwała z dnia 20 grudnia 2018r.  W naszej szkole podjęto szereg inicjatyw dla uczczenia „Królowej Nauk”, jak określana jest matematyka. Odbył się apel okolicznościowy, prezentacja, inscenizacja oraz terenowa gra matematyczna metodą stacji „Matematyka mi w duszy gra”.

Jesienne zabawy matematyczne, czyli jak wykorzystać dary natury – pod takim hasłem zorganizowane zostały zajęcia w plenerze, na świeżym powietrzu. Kolorowe liście, kasztany i inne dary natury stały się pomocami dydaktycznymi, które wykorzystano do zabaw matematycznych z uczniami.
Mimo, że nie mięliśmy okazji cieszyć się śniegiem tej zimy, uczniowie stworzyli piękne śnieżynki za pomocą haftu matematycznego. Powstaje on poprzez wyszywanie wzorów, powstających na skutek przecinania się wzajemnie odcinków.  Efekty pracy uczniowskiej możemy podziwiać na gazetce na górnym korytarzu szkoły.

W styczniu uczniowie realizowali mini projekt w którym, za pomocą ankiet, przeprowadzili badanie wśród swoich rówieśników, rodziców i nauczycieli, zadając im pytania związane z zastosowaniem matematyki w codziennym życiu. Przeprowadzili wywiady z rodzicami oraz nagrali filmiki ukazujące sytuacje, w których umiejętności matematyczne są niezbędne. Wykazali się przy tym inicjatywą i kreatywnością. Z ankiet wynika, że rodzice nie wyobrażają sobie codzienności bez matematyki, również nauczyciele potrzebują jej w swojej pracy. Uczniowie znają i grają w wiele gier logiczno-matematycznych, np. Monopoly, Uno, są przekonani że “królową nauk” mogą spotkać na każdym kroku - w kuchni, sporcie czy w zabawach na zewnątrz.

W minionym semestrze odbyły się dwa spotkania partnerskie, w Turcji i Włoszech. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas V i VI, którzy otrzymują dobre wyniki z matematyki, języka angielskiego oraz wykonali określone zadania na rzecz projektu.  W trakcie pobytu młodzież szkoliła zarówno swoje umiejętności matematyczne, jak i językowe, ponieważ w ramach działań projektowych uczestnicy komunikowali się w języku angielskim. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, pracując w grupach międzynarodowych rozwiązywali zadania logiczne, a także grali w gry matematyczne.

Bieżący semestr będzie również obfitował w działania matematyczne. Zostały one omówione przez nauczycieli podczas wizyty we Włoszech. Będą to m.in. Dzień Liczby Pi, przygotowanie prezentacji tradycyjnej gry matematycznej. Następne spotkania odbędą się w szkole partnerskiej w Chorwacji oraz u nas, w Polsce. W dniach 24-28 maja 2020 będziemy gościć uczniów i nauczycieli z Włoch, Turcji, Litwy, Rumunii i Chorwacji.

https://youtu.be/NhGrk0DiojkInf. pras.
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Królowa nauk
  2020-02-16 21:51:17

  arrow

  Prawdą jest ,że matematyka jest królową nauk i wymaga logicznego myślenia ale również fizyka i chemia, nie mniej niż królowa nauk.Znać zagadnienia z przedmiotów ścisłych to nie jest bajka i zabawa. Przedmioty te wymagają logicznego myślenia i wiele godzin solidnej pracy.Nie zachwycajmy się ,,Erazmusem'' -prawda taka,że niewiele wnoszą do rozwoju umysłowego dzieci i młodzieży-sprawozdania, spotkania z młodzieżą z innych państw.Wyniki na egzaminach nie odzwierciedlają efektów z takiej współpracy.Lubimy fascynować się jakimiś nowinkami , które naprawdę nic nie dają.Trzeba nauczyć tabliczki mnożenia i podstaw z matematyki i wtedy będzie ,,ogromny sukces matematyczny'' nauczyciela i uczniów.Nie jest wymysłem ,że niektórzy uczniowie szkoły średniej nie znają tabliczki mnożenia.Jedyny plus współpracy uczniów z innych państw,że zwiedzą kawałek świata.

 • a ilu?
  2020-02-16 09:30:26

  arrow

  Macie już na etatach w Staninie łukowskich fachowców z teczki.

 • Belfer
  2020-02-15 18:49:42

  arrow

  Hola, Hola moi mili uczniowie. O jakiej Wy MATEMATYCE mówicie ????. W klasie 5 i 6 Szkoły podstawowej to są rachunki , a nie matematyka. To tak jak by ktoś mrówkę nazwał wielkoludem?? Tak samo Wy nazywacie rachunki , matematyką. Trochę więcej pokory. Mówicie o jakiś Erazmusach , Turcji , Włochach itp. A pewnie wielu z Was tabliczki mnożenia nie umie biegle. Nie mówiąc już o sinusach, cosinusach itp. Trochę się w główkach poprzewracało????. Uczniom z metropolii STANIN. Prawda jest taka, że 30 lat temu absolwent podstawówki posiadał większa wiedzę matematyczną niż dzisiejszy maturzysta!!! Ot Cała prawda.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »

Łuków

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

ŁUKÓW, 03.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

ŁUKÓW, 05.07 10:00

Łuków: giełda kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 05.07 17:00

Najsłynniejszy balet świata w Kinie Łuków

więcej »
6 7 8

ŁUKÓW, 08.07

Łuków: chcesz wstąpić do wojska?

więcej »
9 10 11 12

ŁUKÓW, 12.07 19:00

Łuków: Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

więcej »
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje