R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zlot Szkół Sienkiewiczowskich
2018-06-16 10:42:37 Artykuł czytany 409 razy


Przedstawiciele Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie gościli na Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich. Odbył się on w Tczewie, a udział w nim wzięło ponad 200 uczestników z 50 szkół z całego kraju. Inicjatorem organizowania zlotów był śp. Antoni Cybulski, pierwszy dyrektor Muzeum w Woli Okrzejskiej.


XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Tczewie odbył się w dniach 8 - 10 czerwca. Relację z tego wydarzenia nadesłała do nas Danuta Markowska - Mościcka, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 1:

XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich, w którym wzięło udział ponad 200 uczestników: uczniów i nauczycieli z 50 szkół z całej Polski noszących imię noblisty odbył się w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. Historia organizacji Zlotów jest długa, a pomysłodawcą i patronem tego przedsięwzięcia był śp. Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor i kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Pierwszy Zlot odbył się właśnie w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla. W kolejnych latach zloty braci sienkiewiczowskiej odbywały się w różnych miejscach Polski. W tym roku honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Senator RP Antoni Szymański, starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski, prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, a także starosta łukowski Janusz Kozioł i obecny dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski.

Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie już po raz dwudziesty szósty wziął udział w Zlocie. Szkołę reprezentowała delegacja w składzie: Joanna Izdebska kl.2th, Dawid Chmielewski kl.3th, Danuta Markowska - Mościcka i Marek Mojski. Na tczewski zlot wyruszyliśmy autobusem, 7 czerwca, w grupie dziewięciu delegacji szkół z powiatu łukowskiego, z Siedlec i Siennicy. Razem z nami do Tczewa wyruszyła Anna Cybulska, żona śp. Antoniego Cybulskiego, dobry duch i kontynuatorka dzieła zlotów. W drodze do Tczewa zwiedziliśmy Stare Miasto w Toruniu i posmakowaliśmy toruńskich pierników. Tegoroczny Zlot rozpoczął się 8 czerwca barwnym przemarszem uczestników ulicami Tczewa od Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza do Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbyła się uroczysta gala. Tutaj zlotowiczów i gości przywitała dyrektor szkoły Elżbieta Tamara Małecka.

Na gali nie zabrakło ważnych gości, m. in. prawnuczki Henryka Sienkiewicza - Anny Dziewanowskiej i aktorki Ewy Wiśniewskiej, niezastąpionej Kurcewiczowej z „Ogniem i mieczem”. Uroczystość uświetniły wystąpienia honorowych gości, a także inscenizacja okolicznościowa w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. Nie mogło również zabraknąć dyrektora Muzeum w Woli Okrzejskiej Macieja Cybulskiego oraz Anny Cybulskiej. Starostę reprezentował sekretarz powiatu Jerzy Siwiec. Podczas spotkania wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursów towarzyszących zlotom. Wieczorem dorośli uczestniczyli w bankiecie w restauracji, a młodzież na dyskotece w szkole.
W sobotę 9 czerwca, w drugim dniu zlotu, zwiedziliśmy Gdańską Starówkę, a następnie popłynęliśmy statkiem pirackim (galeonem) do Gdyni, gdzie zwiedziliśmy Dar Pomorza i Akwarium. Wieczorem, na terenie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie, odbył się piknik uświetniony występem Bractwa Rycerskiego z Gniewu. Nastąpiło także, zgodnie z wieloletnią tradycją, uroczyste przekazanie flagi Zlotu. Przyszłorocznym organizatorom spotkania braci sienkiewiczowskiej będzie Szkoła Podstawowej nr 1w Olecku.

W ostatnim dniu spotkania, w niedzielę, 10 czerwca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie została odprawiona Msza Święta w intencji śp. Henryka Sienkiewicza oraz uczestników XXVI Zlotu. Po Mszy dorośli uczestnicy zlotu zwiedzali z przewodnikiem Tczew, a młodzież uczestniczyła w warsztatach plastycznych „Malowanie na szkle” w Fabryce Sztuk. W drodze powrotnej nie zapomnieliśmy o pomysłodawcy zlotów. Po dotarciu do Siedlec wstąpiliśmy na miejscowy Cmentarz Janowski, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalony znicz na grobie śp. Antoniego Cybulskiego. Pełni wrażeń, miłych wspomnień i nowych znajomości wróciliśmy do domów. Kolejny zlot już za rok w Olecku.

Zapraszamy do szkolnej galerii zdjęć, jak również na stronę szkoły organizatora tegorocznego zlotu: http://www.tczew3333.cal24.pl/zsbio/galeria/180608_01/index.html

AKup/Łuków [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA

Łuków

w lewoLipiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.07 12:00

600-lecie gminy Trzebieszów

więcej »

ŁUKÓW, 01.07 14:00

Co się wydarzy 1 lipca nad łukowskim zalewem?

więcej »

ŁUKÓW, 01.07 16:00

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl baletowy

więcej »
2 3 4 5 6 7 8

ŁUKÓW, 08.07

Łuków Czyta Dzieciom

więcej »

ŁUKÓW, 08.07 14:00

Gmina Stanin: powitanie lata

więcej »

ŁUKÓW, 08.07 15:00

Dzień Adamowa i Okolicy

więcej »
9 10 11

ŁUKÓW, 11.07

Łuków: Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej

więcej »
12 13 14

ŁUKÓW, 14.07

Policjanci będą „znakowali” rowery nad zalewem Zimna Woda

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.07

Łuków: Holi Festival czyli święto kolorów

więcej »

ŁUKÓW, 15.07 10:30

Impreza integracyjna - Bądźmy razem

więcej »

ŁUKÓW, 15.07 10:30

Łuków: „Bądźmy Razem”

więcej »

ŁUKÓW, 15.07 19:00

IV Koncert w ramach „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”

więcej »
16 17 18 19 20 21

ŁUKÓW, 21.07

Łuków: turniej siatkówki plażowej

więcej »
22

ŁUKÓW, 22.07

XIL FESTYN TRANSPORTOWCÓW W ŻDŻARACH

więcej »

ŁUKÓW, 22.07 17:00

Zapisz się na pielgrzymkę

więcej »

ŁUKÓW, 22.07 19:00

„MUS!” w Łukowie

więcej »
23 24 25 26 27 28 29

ŁUKÓW, 29.07

Łuków: Święto Kolorów przeniesione

więcej »

ŁUKÓW, 29.07

Gmina Krzywda: Wojewódzkie Igrzyska LZS

więcej »
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje