R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zlot Szkół Sienkiewiczowskich
2018-06-16 10:42:37 Artykuł czytany 434 razy


Przedstawiciele Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie gościli na Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich. Odbył się on w Tczewie, a udział w nim wzięło ponad 200 uczestników z 50 szkół z całego kraju. Inicjatorem organizowania zlotów był śp. Antoni Cybulski, pierwszy dyrektor Muzeum w Woli Okrzejskiej.


XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Tczewie odbył się w dniach 8 - 10 czerwca. Relację z tego wydarzenia nadesłała do nas Danuta Markowska - Mościcka, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 1:

XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich, w którym wzięło udział ponad 200 uczestników: uczniów i nauczycieli z 50 szkół z całej Polski noszących imię noblisty odbył się w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. Historia organizacji Zlotów jest długa, a pomysłodawcą i patronem tego przedsięwzięcia był śp. Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor i kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Pierwszy Zlot odbył się właśnie w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla. W kolejnych latach zloty braci sienkiewiczowskiej odbywały się w różnych miejscach Polski. W tym roku honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Senator RP Antoni Szymański, starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski, prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, a także starosta łukowski Janusz Kozioł i obecny dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski.

Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie już po raz dwudziesty szósty wziął udział w Zlocie. Szkołę reprezentowała delegacja w składzie: Joanna Izdebska kl.2th, Dawid Chmielewski kl.3th, Danuta Markowska - Mościcka i Marek Mojski. Na tczewski zlot wyruszyliśmy autobusem, 7 czerwca, w grupie dziewięciu delegacji szkół z powiatu łukowskiego, z Siedlec i Siennicy. Razem z nami do Tczewa wyruszyła Anna Cybulska, żona śp. Antoniego Cybulskiego, dobry duch i kontynuatorka dzieła zlotów. W drodze do Tczewa zwiedziliśmy Stare Miasto w Toruniu i posmakowaliśmy toruńskich pierników. Tegoroczny Zlot rozpoczął się 8 czerwca barwnym przemarszem uczestników ulicami Tczewa od Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza do Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbyła się uroczysta gala. Tutaj zlotowiczów i gości przywitała dyrektor szkoły Elżbieta Tamara Małecka.

Na gali nie zabrakło ważnych gości, m. in. prawnuczki Henryka Sienkiewicza - Anny Dziewanowskiej i aktorki Ewy Wiśniewskiej, niezastąpionej Kurcewiczowej z „Ogniem i mieczem”. Uroczystość uświetniły wystąpienia honorowych gości, a także inscenizacja okolicznościowa w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. Nie mogło również zabraknąć dyrektora Muzeum w Woli Okrzejskiej Macieja Cybulskiego oraz Anny Cybulskiej. Starostę reprezentował sekretarz powiatu Jerzy Siwiec. Podczas spotkania wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursów towarzyszących zlotom. Wieczorem dorośli uczestniczyli w bankiecie w restauracji, a młodzież na dyskotece w szkole.
W sobotę 9 czerwca, w drugim dniu zlotu, zwiedziliśmy Gdańską Starówkę, a następnie popłynęliśmy statkiem pirackim (galeonem) do Gdyni, gdzie zwiedziliśmy Dar Pomorza i Akwarium. Wieczorem, na terenie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie, odbył się piknik uświetniony występem Bractwa Rycerskiego z Gniewu. Nastąpiło także, zgodnie z wieloletnią tradycją, uroczyste przekazanie flagi Zlotu. Przyszłorocznym organizatorom spotkania braci sienkiewiczowskiej będzie Szkoła Podstawowej nr 1w Olecku.

W ostatnim dniu spotkania, w niedzielę, 10 czerwca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie została odprawiona Msza Święta w intencji śp. Henryka Sienkiewicza oraz uczestników XXVI Zlotu. Po Mszy dorośli uczestnicy zlotu zwiedzali z przewodnikiem Tczew, a młodzież uczestniczyła w warsztatach plastycznych „Malowanie na szkle” w Fabryce Sztuk. W drodze powrotnej nie zapomnieliśmy o pomysłodawcy zlotów. Po dotarciu do Siedlec wstąpiliśmy na miejscowy Cmentarz Janowski, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalony znicz na grobie śp. Antoniego Cybulskiego. Pełni wrażeń, miłych wspomnień i nowych znajomości wróciliśmy do domów. Kolejny zlot już za rok w Olecku.

Zapraszamy do szkolnej galerii zdjęć, jak również na stronę szkoły organizatora tegorocznego zlotu: http://www.tczew3333.cal24.pl/zsbio/galeria/180608_01/index.html

AKup/Łuków [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Fachowa regeneracja turbosprężarek w Bielsku Podlaskim
2019-02-18 18:02:29 Kategoria:

Turbosprężarka to niezastąpione urządzenie wyposażające liczne pojazdy mechaniczne. Głównym zadaniem turbosprężarki jest wspomaganie działania silnika (układ...

więcej »
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Łuków

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

ŁUKÓW, 03.02 10:00

Giełda Kolekcjonerów w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »
4 5 6 7

ŁUKÓW, 07.02

Sesja Rady Powiatu Łukowskiego

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.02

Jest kandydat na kuratora ŁKS Orlęta Łuków

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.02

Łuków: Charytatywna Potańcówka

więcej »
10
11 12 13 14

ŁUKÓW, 14.02

Akcja „Randka w ciemno z książką”

więcej »
15 16

ŁUKÓW, 16.02

Łuków: bal dla Kamila

więcej »

ŁUKÓW, 16.02

Łuków: turniej pod patronatem posła

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.02

Niedziela z teatrem w ŁOK: „Zimowa Kraina Czarów”

więcej »

ŁUKÓW, 17.02 17:00

Łuków: Wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych zaprasza do wspólnej modlitwy

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje