R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Obchody 70-lecia LKS Sokół
2019-07-03 15:35:45 Artykuł czytany 328 razy


Członkowie i sympatycy Ludowego Klubu Sportowego „Sokół” Adamów świętowali 70-lecie działalności klubu. Jubileuszowe obchody odbyły się w niedzielę 30 czerwca. Jedną z atrakcji był mecz towarzyski pomiędzy LKS „Sokół” a GKS „Górnik” Łęczna.


W relacji nadesłanej do nas z obchodów 70-lecia LKS Sokół Adamów, czytamy:

Początki zorganizowanej działalności sportowej w Adamowie datuje się właśnie na 1949 r. To właśnie wtedy w trudnej powojennej rzeczywistości powstały zaczątki klubu sportowego, które przyjęto jako datę jego założenia. Do formalnej rejestracji doszło w 1953, a za „ojca założyciela” uważa się miejscowego magistra farmacji Stanisława Rogozińskiego. Był to trudny powojenny czas, ale dzięki zaangażowaniu miejscowych aktywnych ludzi udało się stworzyć organizację sportową, która przez dziesięciolecia cieszyła, emocjonowała ale i wychowywała setki mieszkańców Adamowa i osób z okolicznych miejscowości. Przez lata swojego istnienia klub dochował się szacunku i stworzył tradycję i klimat którego dzisiejsi piłkarze oraz działacze czują się spadkobiercami.

Z okazji 70 rocznicy jego powstania w niedzielę 30 czerwca zorganizowano uroczyste obchody. Wydarzenie zainaugurowała Msza Święta w intencji piłkarzy, działaczy i kibiców klubu. Nabożeństwo koncelebrowali związani z działalnością sportową w Adamowie: ks. Tadeusz Lament proboszcz parafii w Adamowie, oraz ks. Wiesław Nowicki, ks. Robert Ponikowski i ks. Marcin Olek. W homilii wieloletni zawodnik „Sokoła” ks. Wiesław Nowicki nawiązywał do wielkich wartości jakie może w życiu człowieka kształtować sport. Jak stwierdził: „sportowiec to człowiek wolny”.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy udali się na miejscowy cmentarz gdzie złożyli wieńce na grobie założyciela klubu Stanisława Rogozińskiego. O godzinie 16.00 na stadionie przy ulicy Targowej odbyło się główne wydarzenie, mecz towarzyski pomiędzy LKS „Sokół”, a GKS „Górnik” Łęczna. Zespół gości od wielu lat stanowi największą markę piłkarską Lubelszczyzny. W swojej historii przez siedem sezonów występował w ekstraklasie, ostatnio w sezonie 2016/2017. Aktualnie „Górnik” znajduje się w II lidze, ale mocno pretenduje do powrotu na piłkarskie salony. Spotkanie uświetniła kibicowska oprawa, ze specjalnymi flagami, jednolitymi okazjonalnymi koszulkami i pokazem rac. Sam przebieg sportowej rywalizacji potoczył się tak, jak potoczyć się miał. Będący w trakcie przygotowań do sezonu łęcznianie dali zawodnikom „Sokoła” lekcję gry w piłkę, pokazując przepaść między ligą okręgową, a II ligą. Wynik 0 - 13 z pewnością nie jest sprawą najistotniejszą wobec możliwości rywalizacji z piłkarzami których oglądali w telewizji na boiskach ekstraklasy, jak chociażby Jacka Sasina, czy Sergiusza Prusaka. Ale i po naszej stronie były przebłyski. Wielokrotnie udanymi interwencjami popisał się bramkarz Marcin Dzido, który niewątpliwie swą chwilę triumfu przeżył w 23 minucie kiedy to obronił rzut karny egzekwowany przez Krystiana Wójcika.

Podczas spotkania odbywało się również uhonorowanie okolicznościowymi dyplomami byłych zawodników i działaczy LKS „Sokół”, którego dokonali wójt Karol Ponikowski w towarzystwie przewodniczącej Rady Gminy Anny Bartosiewicz i wiceprzewodniczących Jarosława Biadunia i Dawida Kasprzaka. W sumie podziękowano 150 osobom.

Ostatnim elementem było wręczenie odznaczeń oraz okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali obecni na uroczystości posłowie: Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski, radny sejmiku wojewódzkiego Ryszard Szczygieł, który na ręce prezesa klubu Roberta Cąkała przekazał okolicznościowe pisma i grawery od marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego i wojewody Przemysława Czarnka. Specjalne puchary dla jubilata przekazali także prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Bartnik, przedstawiciele BOZPN Stanisław Lesiuk i Jan Baniak, prezes „Górnika” Łęczna Piotr Sadczuk oraz wójt Karol Ponikowski.

Jedną z ważniejszych ceremonii było nadanie odznaczeń za grę i działalność sportową. Srebrną odznaką LZPN zostali uhonorowani: Antoni Celiński, Józef Celiński, Andrzej Facon, Marian Gajownik, Marian Gątarz, Marian Gontarz, Jan Jaśkowski (pośmiertnie), Mirosław Kalicki, Bogdan Madoń, Adrian Nowicki, Henryk Nowicki, Marian Nowicki, Wiesław Nowicki, Tadeusz Osiński, Karol Ponikowski, Zbigniew Ponikowski, Julian Rozner, Adam Pycka, Zbigniew Rybarczyk, Sławomir Skwarek, Henryk Wróblewski, Kazimierz Wróblewski, Apoloniusz Zdunek i Mirosław Zdunek. Złotą odznakę honorową LZPN otrzymali: Robert Cąkała i Patryk Nowicki. Przyznano również odznaki Polskiego Związku Piłki Nożnej, brązowe dla: Antoniego Biaduna, Grzegorza Goliana, Zbigniewa Madonia, Stanisława Mizaka oraz złote dla Kazimierza Dzido i Gabriela Sawickiego.

Uroczystość zakończyło spotkanie integracyjne, które było doskonałą okazją do wspomnień. 70 lat to kawał czasu, tak zgodnie mówili byli i obecni zawodnicy, którzy jednocześnie bardzo chcą z optymizmem patrzeć w przyszłość swojego „Sokoła”.AKup/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Czym są suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna?
2019-07-22 14:42:09 Kategoria:

W ogólnych warunkach ubezpieczenia spotkać się możesz z terminami „suma ubezpieczenia” i „suma gwarancyjna”, ale również z pojęciem limitu odpowiedzialności....

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Łuków

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.07

„MASKI pamięci emocji” w Galerii PROwizorium w Łukowie

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.07

Harcerze w roli odkrywców

więcej »
3 4 5

ŁUKÓW, 05.07 21:30

Łuków: francuska komedia na piątkowy wieczór

więcej »
6 7

ŁUKÓW, 07.07

Święto Jagody w gminie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 07.07 10:00

Giełda kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 07.07 12:00

Powitanie nowego proboszcza w łukowskiej Kolegiacie

więcej »
8 9 10 11

ŁUKÓW, 11.07

Orlęta Łuków zapraszają nowych piłkarzy

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.07

Łukowscy policjanci będą świętować 100-lecie powstania policji

więcej »

ŁUKÓW, 12.07

Łukowska policja na przestrzeni 100 lat

więcej »

ŁUKÓW, 12.07

Wakacyjne Poranki w Kinie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 12.07

Wieczór w łukowskim parku

więcej »
13 14

ŁUKÓW, 14.07

Łuków: Festiwal Baniek Mydlanych

więcej »
15 16 17 18

ŁUKÓW, 18.07

Łuków: „Wakacje z OSiR-em”

więcej »
19 20 21

ŁUKÓW, 21.07

75. rocznica Bitwy pod Gręzówką

więcej »

ŁUKÓW, 21.07

Letni Koncert Dętej Orkiestry Dętej im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie

więcej »
22 23 24 25 26 27 28

ŁUKÓW, 28.07 12:00

Rodzinny Festyn Trzeźwości w Trzebieszowie

więcej »

ŁUKÓW, 28.07 13:30

Łukowska grupa 14B zaprasza na spotkanie

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje