R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

IV Wojewódzki Konkurs Recytatorski Utworów Adama Mickiewicza - relacja
2018-11-30 14:26:33 Artykuł czytany 169 razy


„Polak, chociaż stąd między narodami słynny, Że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny…” - ten fragment z Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” posłużył jako motto finału czwartej edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Utworów Adama Mickiewicza, który odbył się 27 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. A. Mickiewicza w Białej Podlaskiej.


Patronat honorowy nad konkursem objęli: Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty, Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski oraz Michał Litwiniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Robert Gmitruczuk – wicewojewoda lubelski, Małgorzata Kiec – Dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie, Małgorzata Bogusz – dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej i Maciej Kosik – dyrektor ZSO nr2.

Wicewojewoda podziękował wszystkim, którzy pielęgnują i upowszechniają pamięć o Mickiewiczu oraz o tym, że jesteśmy dumnym, ważnym i liczącym się europejskim państwem i narodem. Nawiązał w swoim wystąpieniu do obchodów przez Polskę w bieżącym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości i przekazał na ręce dyrektora symboliczną flagę, tę, która łączy wszystkich Polaków od Bugu do Odry, od Bałtyku po Tatry, flagę biało-czerwoną od premiera Mateusza Morawieckiego.

W konkursowej rywalizacji, w dwóch kategoriach wiekowych, uczestniczyło 47 uczniów z Białej Podlaskiej oraz innych miejscowości województwa lubelskiego/Chotyłowa, Janowa Podlaskiego, Konstantynowa, Kożuszek, Leśnej Podlaskiej, Łomaz, Małaszewicz, Piszczaca, Rokitna, Sitnika, Woskrzenic Dużych, Wólki Dobryńskiej/. Młodzi artyści zmierzyli się z dość trudnymi i różnymi tekstami Adama Mickiewicza. Poradzili sobie jednak wyśmienicie.

W jury zasiedli: dr hab. Violetta Machnicka Prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, dr Barbara Stelingowska z UPH w Siedlcach i dr Przemysław Kaliszuk z UMCS w Lublinie.

W trakcie obrad jury uczestnicy konkursu zostali podjęci przez organizatora słodkim poczęstunkiem. Obejrzeli również prezentację wokalno – taneczną przygotowaną we współpracy uczniów ZSOnr2 i Szkoły Tańca Kontra.

Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy udziału w konkursie. Dyrektor Maciej Kosik podziękował za pracę komisji konkursowej i nauczycielom za trud przygotowania uczniów do konkursu. Najlepszym dyplomy i atrakcyjne nagrody książkowe wręczyli Michał Litwiniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska, Małgorzata Bogusz – dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej i Małgorzata Kiec – Dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie.

W dwóch kategoriach wiekowych przyznano 6 nagród oraz 4 wyróżnienia.

Wśród uczniów szkół podstawowych klas 4 – 6 pierwsze miejsce zajęła: Julia Malczuk (n-el Małgorzata Laszuk) ze Szkoły Podstawowej w Leśnej Podlaskiej,  drugie miejsce  Bartłomiej Juszkiewicz (n-el Dorota Andruszkiewicz) ze Szkoły Podstawowej w Konstantynowie a trzecie miejsce zdobył Maciej Koszołko (n-el Małgorzata Dawidziuk) ze Szkoły Podstawowej w Woskrzenicach Dużych. Wyróżnienia przyznano: Mikołajowi Filipiukowi (n-el Barbara Łaziuk) ze Szkoły Podstawowej w Kożuszkach i Klarze Gabir (n-el Elżbieta Mojsa) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Białej Podlaskiej.

W drugiej kategorii – uczniowie klas 7 – 8 i 3 gimnazjalnej – zwyciężył Maciej Golba (n-el Elżbieta Bielecka) z Zespołu Szkół w Łomazach. Drugie miejsce przyznano Karolinie Semeniuk (n-el Małgorzata Dawidziuk ) ze Szkoły Podstawowej w Woskrzenicach Dużych a trzecie miejsce Michalinie Arteckiej (n-el Stanisława Lewik) z Publicznego Gimnazjum w Chotyłowie. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Bazyluk (n-el Teresa Semeniuk) Gimnazjum w Rokitnie i Aleksander Przybysz (n-el Mirosława Steckiewicz ) z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Białej Podlaskiej.

Niesłabnące zainteresowanie konkursem bez wątpienia dowodzi, że wpisał się już chyba na dłużej do kalendarza ważnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych naszego regionu. Przekonuje też, że spuścizna Mickiewicza nie przestaje inspirować kolejnych pokoleń Polaków.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Tekst: koordynator konkursu Elżbieta Mojsa
Zdjęcia: Marcin Szwed


DJ

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Transmisje Duchowej Pielgrzymki na antenie Radia Podlasie
2020-07-30 12:04:17 Kategoria:

Od 2 do 13 sierpnia w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować nabożeństwa i konferencje Duchowej...

więcej »


foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-08-07 09:39:15 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Poznaj korzyści kształcenia w Siedleckim Medyku
2020-08-06 11:39:51 Kategoria:

Siedlecki Medyk to niekwestionowany lider w kształceniu kadry medycznej i społecznej, a od kilku lat również w branży kosmetycznej. W 2020 roku otrzymał status laureata w...

więcej »
foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »
foto

Tani kredyt konsolidacyjny - jak szukać?
2020-08-04 08:18:04 Kategoria:

Zobowiązanie kredytowe posiada już co drugi dorosły Polak. Okazuje się, że kredyty różnego rodzaju są wręcz powszechne. Wszystko za sprawą coraz lepszych ofert...

więcej »

Biała Podl.

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
8 9
10 11 12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »
16
17 18 19 20 21 22 23

POWIAT BIALSKI, 23.08

19 lipca i 23 sierpnia na Placu Partyzantów w Janowie Podlaskim odbędzie się Pchli Targ

więcej »
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje