R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

IV Wojewódzki Konkurs Recytatorski Utworów Adama Mickiewicza - relacja
2018-11-30 14:26:33 Artykuł czytany 166 razy


„Polak, chociaż stąd między narodami słynny, Że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny…” - ten fragment z Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” posłużył jako motto finału czwartej edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Utworów Adama Mickiewicza, który odbył się 27 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. A. Mickiewicza w Białej Podlaskiej.


Patronat honorowy nad konkursem objęli: Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty, Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski oraz Michał Litwiniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Robert Gmitruczuk – wicewojewoda lubelski, Małgorzata Kiec – Dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie, Małgorzata Bogusz – dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej i Maciej Kosik – dyrektor ZSO nr2.

Wicewojewoda podziękował wszystkim, którzy pielęgnują i upowszechniają pamięć o Mickiewiczu oraz o tym, że jesteśmy dumnym, ważnym i liczącym się europejskim państwem i narodem. Nawiązał w swoim wystąpieniu do obchodów przez Polskę w bieżącym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości i przekazał na ręce dyrektora symboliczną flagę, tę, która łączy wszystkich Polaków od Bugu do Odry, od Bałtyku po Tatry, flagę biało-czerwoną od premiera Mateusza Morawieckiego.

W konkursowej rywalizacji, w dwóch kategoriach wiekowych, uczestniczyło 47 uczniów z Białej Podlaskiej oraz innych miejscowości województwa lubelskiego/Chotyłowa, Janowa Podlaskiego, Konstantynowa, Kożuszek, Leśnej Podlaskiej, Łomaz, Małaszewicz, Piszczaca, Rokitna, Sitnika, Woskrzenic Dużych, Wólki Dobryńskiej/. Młodzi artyści zmierzyli się z dość trudnymi i różnymi tekstami Adama Mickiewicza. Poradzili sobie jednak wyśmienicie.

W jury zasiedli: dr hab. Violetta Machnicka Prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, dr Barbara Stelingowska z UPH w Siedlcach i dr Przemysław Kaliszuk z UMCS w Lublinie.

W trakcie obrad jury uczestnicy konkursu zostali podjęci przez organizatora słodkim poczęstunkiem. Obejrzeli również prezentację wokalno – taneczną przygotowaną we współpracy uczniów ZSOnr2 i Szkoły Tańca Kontra.

Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy udziału w konkursie. Dyrektor Maciej Kosik podziękował za pracę komisji konkursowej i nauczycielom za trud przygotowania uczniów do konkursu. Najlepszym dyplomy i atrakcyjne nagrody książkowe wręczyli Michał Litwiniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska, Małgorzata Bogusz – dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej i Małgorzata Kiec – Dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie.

W dwóch kategoriach wiekowych przyznano 6 nagród oraz 4 wyróżnienia.

Wśród uczniów szkół podstawowych klas 4 – 6 pierwsze miejsce zajęła: Julia Malczuk (n-el Małgorzata Laszuk) ze Szkoły Podstawowej w Leśnej Podlaskiej,  drugie miejsce  Bartłomiej Juszkiewicz (n-el Dorota Andruszkiewicz) ze Szkoły Podstawowej w Konstantynowie a trzecie miejsce zdobył Maciej Koszołko (n-el Małgorzata Dawidziuk) ze Szkoły Podstawowej w Woskrzenicach Dużych. Wyróżnienia przyznano: Mikołajowi Filipiukowi (n-el Barbara Łaziuk) ze Szkoły Podstawowej w Kożuszkach i Klarze Gabir (n-el Elżbieta Mojsa) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Białej Podlaskiej.

W drugiej kategorii – uczniowie klas 7 – 8 i 3 gimnazjalnej – zwyciężył Maciej Golba (n-el Elżbieta Bielecka) z Zespołu Szkół w Łomazach. Drugie miejsce przyznano Karolinie Semeniuk (n-el Małgorzata Dawidziuk ) ze Szkoły Podstawowej w Woskrzenicach Dużych a trzecie miejsce Michalinie Arteckiej (n-el Stanisława Lewik) z Publicznego Gimnazjum w Chotyłowie. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Bazyluk (n-el Teresa Semeniuk) Gimnazjum w Rokitnie i Aleksander Przybysz (n-el Mirosława Steckiewicz ) z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Białej Podlaskiej.

Niesłabnące zainteresowanie konkursem bez wątpienia dowodzi, że wpisał się już chyba na dłużej do kalendarza ważnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych naszego regionu. Przekonuje też, że spuścizna Mickiewicza nie przestaje inspirować kolejnych pokoleń Polaków.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Tekst: koordynator konkursu Elżbieta Mojsa
Zdjęcia: Marcin Szwed


DJ

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


foto

Narty Head dla każdego – przegląd najpopularniejszych...
2020-01-23 13:25:35 Kategoria:

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości sprzętu, warto zwrócić uwagę na narty Head. Marka ma w swojej ofercie modele dla każdego, które zachwycają zarówno w testach, jak i...

więcej »
foto

Sprawdź, w jaki sposób możesz wykonać prezent...
2020-01-23 10:58:53 Kategoria:

Decoupage, scrapbooking, quilling - skądś znasz nazwy technik tworzenia ozdób handmade, ale nie wiesz, czym się różnią? Chcesz spróbować, ale nie wiesz od czego...

więcej »
foto

Monitoring i alarm – skuteczny dozorca w domu
2020-01-22 14:55:31 Kategoria:

Rozwój technologii nie tylko ułatwia życie, ale też poprawia nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się systemy alarmowe i monitoringu, a...

więcej »
foto

Narzędzia ręczne do domu. Jak je wybierać mądrze?
2020-01-22 14:50:25 Kategoria:

Jest mnóstwo przedmiotów, bez których ciężko wyobrazić sobie komfortowe mieszanie w domu. Takimi przedmiotami są miedzy innymi narzędzia ręczne. To przydatne...

więcej »
foto

Krótka historia rumieńców
2020-01-22 13:38:24 Kategoria:

Skąd w ogóle koncept, żeby się rumienić? Czy twarz bez charakterystycznej plamy koloru wygląda źle? Okazuje się, że na pomysł dodania sobie w ten sposób powabu...

więcej »

Biała Podl.

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.01

Noworoczna Piątka w Strzyńcu

więcej »
2 3 4 5

POWIAT BIALSKI, 05.01 17:00

Koncert kolęd w Leśnej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.01 18:00

Koncert kolęd w Białej Podlaskiej

więcej »
6

POWIAT BIALSKI, 06.01 11:00

Orszak Trzech Króli w Janowie Podlaskim

więcej »
7 8 9 10

POWIAT BIALSKI, 10.01

Pratulin: Rekolekcje dla małżeństw oczekujących na dar potomstwa

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.01

Wernisaż malarstwa Henryka Widelskiego

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.01 18:00

Koncert Lecha Dyblika i Akaki Gachechiladze w Terespolu

więcej »
12
13

POWIAT BIALSKI, 13.01

Terespol: Ferie Zimowe w MOK 2020

więcej »

POWIAT BIALSKI, 13.01 10:00

Ferie z kulturą w Janowie Podlaskim

więcej »
14 15 16

POWIAT BIALSKI, 16.01

Bal z babcią i dziadkiem

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.01 18:00

Spotkanie ze Sławomirem Kordaczukiem

więcej »
17 18

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.01

Bialscy siatkarze grają w sobotę

więcej »
19

POWIAT BIALSKI, 19.01

Wieczór Kolęd i Pastorałek w Janowie Podlaskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.01

Wspólne kolędowanie w Jaźwinach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.01

V Otwarty Turniej Szachowy w Terespolu

więcej »
20 21

POWIAT BIALSKI, 21.01 13:00

Dzień Babci i Dziadka w Rokitnie

więcej »
22

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.01 16:15

Na Kodeń marsz! Upamiętnią powstańczy zryw

więcej »
23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje