R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

„Wspieranie osób z autyzmem na przestrzeni ich życia”
2014-10-23 13:42:00 Artykuł czytany 2597 razy


Stowarzyszenie „Wspólny Świat” i Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Biała Podlaska zapraszają na Konferencję „Wspieranie osób z autyzmem na przestrzeni ich życia”, która odbędzie się 5 listopada  auli AWF przy ul. Akademickiej 2.


Autyzm to coraz powszechniej występujące zaburzenie rozwojowe. Liczba dzieci  z diagnozą spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) rośnie z roku na rok - wyniki najnowszych badań wskazują że dotkniętych nim jest około 1% dzieci.

Wczesne rozpoznanie autyzmu jest jednym z warunków wczesnej interwencji, zwiększających szansę na poprawę funkcjonowania dziecka z ASD w stopniu maksymalnie wysokim w stosunku do jego możliwości. Drugim warunkiem, jest stworzenie systemu wszechstronnej i długoterminowej pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom, angażującej specjalistów z wielu dziedzin (lekarzy, nauczycieli, terapeutów, pracowników pomocy społecznej, pracowników samorządowych). Należy bowiem pamiętać, że choć dzięki wczesnej diagnozie i terapii wiele spośród dzieci będzie funkcjonować na poziomie umożliwiającym samodzielne funkcjonowanie, to pozostała część będzie wymagała wsparcia do końca swojego życia. Pomoc ta wymaga starannej organizacji na wielu płaszczyznach, a jej efektywność i koszty zależą w dużym zakresie od wiedzy, zaangażowania i wymiany informacji pomiędzy przedstawicielami wielu branż i środowisk.

Celem naszej konferencji jest prezentacja metod i narzędzi wczesnego rozpoznawania dzieci zagrożonych autyzmem, które mogą być wykorzystywane przez lekarzy, nauczycieli, terapeutów, pracowników pomocy społecznej oraz rodziców małych dzieci i inne osoby mające bezpośredni kontakt z małymi dziećmi.

Chcemy także zaprezentować systemy opieki nad dziećmi i młodzieżą z autyzmem funkcjonujące we Francji i Białorusi, z uwzględnieniem standardów diagnostycznych i edukacyjno-terapeutycznych.

Pragniemy też przedstawić projekt organizacji kompleksowej pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom zamieszkującym na terenie Polski Środkowowschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Białej Podlaskiej i okolic.

W tegorocznej konferencji wezmą udział wybitni specjaliści w dziedzinie autyzmu.

Prof. dr hab. Ewa Agnieszka Pisula jest psychologiem, pracownikiem naukowym Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Kierownikiem Zakładu Psychologii Rehabilitacyjnej. Zajmuje się zaburzeniami rozwojowymi u dzieci, szczególnie autystycznym spektrum zaburzeń, psychologiczną sytuacją rodziców i rodzeństwa dzieci z zaburzeniami rozwoju oraz stresem i radzeniem sobie ze stresem u dzieci i młodzieży. Jest autorką wielu publikacji, dotyczących spektrum autyzmu. Jej najnowsza książka „AUTYZM. Od badań mózgu do praktyki psychologicznej” zawiera dogłębną refleksję dotyczącą teoretycznych fundamentów autyzmu, wnikliwy komentarz do danych epidemiologicznych oraz niezwykle szczegółową analizę aktualnego stanu badań w zakresie szeroko rozumianej charakterystyki autyzmu i jego przyczyn, a także bieżącej praktyki klinicznej. Jest także autorką i uczestniczką wielu projektów badawczych, m.in. badań nad opracowaniem i oceną właściwości psychometrycznych polskich wersji narzędzi przesiewowych w rozpoznawaniu ryzyka autyzmu. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Jest m.in. Członkiem Rady Upowszechniania Nauki PAN oraz Stowarzyszenia Autism-Europa.

Dr Michał Wroniszewski jest lekarzem psychiatrą, wybitnym specjalistą w dziedzinie autyzmu,  licencjonowanym psychoterapeutą (Polskie Towarzystwo Psychiatryczne), rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne superwizorem psychoterapii, trenerem i superwizorem treningów grupowych oraz terapeutą rodzinnym. Jest  dyrektorem Ośrodka dla Dzieci z Autyzmem SYNAPSIS w Warszawie. Jest także współzałożycielem i prezesem Zarządu Fundacji SYNAPSIS, jednej z największych i najbardziej doświadczonych organizacji pozarządowych w Polsce, działającej od 25 lat na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin,  prowadzącej działania diagnostyczne, konsultacyjne i edukacyjno-terapeutyczne. Fundacji, która jako jedna pierwszych w kraju stworzyła miejsca pracy dla osób z autyzmem, powołując do życia Ośrodek Dom i Praca w odpowiedzi na problem wykluczenia dorosłych osób z autyzmem z życia społecznego, braku miejsc pracy i rehabilitacji. Ośrodek, w którym osoby z autyzmem mogą codziennie pracować w Pracowni Rzeczy Różnych a po pracy z radością wracać do domu, w którym samodzielnie funkcjonują.

Tegoroczna konferencja będzie wyjątkowa także dzięki gościom z zagranicy, którzy przedstawią systemy pomocy osobom z autyzmem oraz metody pracy z dziećmi i młodzieżą z autyzmem w swoich krajach.

Jacques Mozzi-Ravel  jest Dyrektorem Generalnym GPA, zrzeszenia dwóch instytucji – PEP -instytucji oświatowej zajmująca się pomocą dzieciom z różnego rodzaju problemami oraz APAJH - Stowarzyszenie na rzecz młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych w Niort we Francji.

 Jean- Maire BAUDOUIN  jest Przewodniczącym Stowarzyszenia "Autyzm 79" w Niort we Francji.

Olga Czernienko jest Dyrektorem Państwowej Placówki Kształcenia „Ośrodek  korekcyjno-rozwojowego nauczania i rehabilitacji „Stimul” w Brześciu,
Oksana Trofimuk jest Dyrektorem Państwowej Placówki Kształcenia „Ośrodek  korekcyjno-rozwojowego nauczania i rehabilitacji „Weda” w Brześciu,
 Ludmiła Denisewicz jest Dyrektorem Państwowej Placówki Kształcenia „Szkoła Specjalna w Brześciu”.

Do kogo jest skierowana Konferencja?

•    do lekarzy pediatrów, psychiatrów, neurologów, lekarzy rodzinnych i lekarzy innych specjalności, dla których poruszane zagadnienia będą pomocne w dokonywaniu oceny funkcjonowania dziecka podczas badań bilansowych i oceny potrzeb dziecka z ASD dotyczących  rodzaju i zakresu pomocy rehabilitacyjnej

•    do dyrektorów i  pracowników pomocy społecznej, pracowników socjalnych, których zadaniem jest ocena potrzeb rodziny i dziecka oraz pomoc w zaspokajaniu tych potrzeb a poruszane zagadnienia będą służyć pomocą w dokonaniu takiej oceny

•    do pedagogów, psychologów i logopedów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz terapeutów z innych ośrodków zajmujących się pomocą dzieciom niepełnosprawnym, dla których poruszone zagadnienia będą pomocne w rozpoznawaniu wczesnych objawów ASD i budowaniu programów terapeutycznych uwzględniających potrzebymałych dzieci z podejrzeniem bądź diagnozą ASD

•    do dyrektorów i nauczycieli przedszkoli których zadaniem jest rozpoznanie potrzeb swoich wychowanków oraz takie przygotowanie środowiska przedszkolnego i szkolnego, by sprzyjało wszechstronnemu rozwojowi dziecka i uwzględniało jego możliwości i ograniczenia

•    do dyrektorów i nauczycieli szkół masowych, szkół specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych jako placówek potencjalnie realizujących na swoim terenie wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

•    do  pracowników samorządowych Wydziału Edukacji i Wydziału Spraw społecznych organizujących proces kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci niepełnosprawnych oraz realizujących inne działania wspomagające rozwój dziecka i zapobiegające wykluczeniu społecznemu w celu poszukiwania kompleksowych rozwiązań w tworzeniu przyjaznych warunków i optymalnej organizacji terapii i edukacji małych dzieci z ASD

•    do rodziców i opiekunów dzieci z zaburzeniami rozwojowymi w celu poszerzenia wiedzy dotyczących potrzeb ich dziecka oraz możliwości zaspokajania tych potrzeb.

Udział w Konferencji jest bezpłatny.

Rejestracja odbywa się poprzez stronę www.wspolnyswiat.org (zakładka Konferencja) do 15 października.

Program Konferencji:

9:30 – 10:00 Rejestracja uczestników.
10:00 – 10:30 Powitanie Gości. Wprowadzenie.

10:30 - 11:30 Prof. dr hab. Ewa Pisula, Uniwersytet Warszawski, Warszawa (Polska) „Wykorzystanie Q-CHAT w badaniach przesiewowych dzieci w kierunku autyzmu”.

11:30 – 12:30 Jacues Mozzi-Ravel Dyrektor Generalny Stowarzyszenia  GROUPMENT PEP APAJH „1901” w Niort (Francja) „Wsparcie edukacyjne, terapeutyczne i pedagogiczne dzieci autystycznych we Francji”.

12:30 – 13:00 Przerwa kawowa.

13:00 – 14:00 Dr Michał Wroniszewski, Fundacja Synapsis, Warszawa (Polska) „Bardzo wczesne rozpoznawanie symptomów autyzmu u dziecka”.

14:00 – 14:20 Olga Czernienko, Dyrektor Państwowej Placówki Kształcenia „Ośrodek  korekcyjno-rozwojowego nauczania i rehabilitacji „Stimul” w Brześciu (Republika Białoruś),   „Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dzieci z autyzmem w republice Białoruś”.

14:20 -14:40 Oksana Trofimuk, Dyrektor Państwowej Placówki Kształcenia „Ośrodek  korekcyjno-rozwojowego nauczania i rehabilitacji „Weda” w Brześciu  (Republika Białoruś) „Edukacja dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną”.

14:40 – 15:00 Ludmiła Denisewicz, dyrektor Państwowej Placówki Kształcenia „Szkoła Specjalna w Brześciu” (Republika Białoruś), „Adaptacja społeczna osób z autyzmem”.

15:00 – 15:15 Wydział Edukacji Urzędu Miasta Biała Podlaska (Polska) „Wsparcie osób z autyzmem na terenie miasta Biała Podlaska”.

15:15 – 16:00 Dyskusja, odpowiedzi na pytania.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat”
Anna Chwałek

Patronat Honorowy nad Konferencją objął Prezydent Miasta Biała Podlaska Andrzej Czapski.

DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Biała Podl.

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje