R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Biała Podl.: Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkał się z rolnikami
2017-09-20 08:22:41 Artykuł czytany 1408 razy


Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jacek Bogucki we wtorek, 19 września spotkał się z rolnikami z powiatu bialskiego, aby rozmawiać o sytuacji w związku z afrykańskim pomorem świń, który zdziesiątkował hodowle trzody chlewnej w regionie.


W spotkaniu rolników z Wiceministrem Jackiem Boguckim, uczestniczył Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk oraz Dyrektor PIWet - PIB w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk. Było ono poświęcone działaniom Rządu w sprawie zwalczania ASF, łagodzenia negatywnych skutków dla rolników oraz przyszłości hodowli na terenie powiatów z ogniskami ASF.

Poseł na Sejm RP Adam Abramowicz, który był inicjatorem tego spotkania powiedział, że sytuacja w związku z ASF w regionie jest bardzo trudna. – Nadal jest wiele pytań ze strony rolników. Teraz te ogniska się rozszerzyły dosyć mocno. I powoduje to, że okres karencji jest przesuwany. Duzi hodowcy mają problem z odnawianiem swoich hodowli. – powiedział Adam Abramowicz.

Zdaniem posła Adama Abramowicza, nie ma innego sposobu na zapobieganie epidemii jak bioasekuracja. – Ona jest droga i rzeczywiście jeśli przeliczy się ten kosz na kilogram mięsa, to mały hodowca rezygnuje. Są rekompensaty, są odszkodowania. Na dzień dzisiejszy dużo rolników podpisało deklaracje, ale są jeszcze duże hodowle i tutaj nadal trzeba pomocy i działań – podsumował poseł Abramowicz.

Podczas spotkania dużą część dyskusji poświęcono kwestii dzików, podkreślono, że one są głównym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa. Poruszono zagadnienia związane z odstrzałem dzików na terenie powiatu bialskiego. – Rozmawiałem z myśliwymi, twierdzą, że oni te obowiązki wykonują. Populacja dzików się zmniejszyła. To jest obowiązek kół łowieckich nałożony przez rząd i innego wyjścia nie ma. Musimy ograniczyć tą populację – powiedział Adam Abramowicz.

Rolnicy uważają, że wymogi bioasekuracji są zbyt wygórowane i niekorzystne w przypadku małych hodowli, dlatego bardzo wiele gospodarstw złożyło dokumenty o zaprzestaniu hodowli. Jacek Bogucki, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że gospodarstwa, które uważają, że nie są w stanie spełnić wymogów bioasekuracji, mają szansę w zamian za odszkodowanie i na jakiś czas mogą zrezygnować z produkcji świń – wyjaśnił minister Bogucki.

Wielu rolników domagało się zaprzestania wybijania zdrowych świń z obszarów zapowietrzonych. Zdaniem Wiceministra Jacka Boguckiego, ASF jest chorobą, która musi być zwalczana radykalnie zarówno u dzików jak i u świń. – Oczywiście w każdym przypadku indywidualnie trzeba oceniać ryzyko i podejmować także te trudne decyzje. Ale tu musi być pełna rozwaga. Nie może być wybijania bezsensownego i bezcelowego – wyjaśnił minister Bogucki.

Wiceminister Jacek Bogucki przyznał, że odpowiedź na pytanie o przyszłość hodowców trzody chlewnej na terenach dotkniętych ASF jest trudna. – Naprawdę walczymy z poważną chorobą, która dotyka świń i dzików równocześnie. Zadaniem państwa jest poza zwalczaniem choroby, łagodzenie jej skutków. Mamy nadzieję, że staramy się z niej wywiązać w maksymalny sposób – podkreślił minister Jacek Bogucki.

Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
ICH/Biała Podlaska/Js
wykop
Sponsor galerii zdjęć


Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Rolnik do ?
  2017-09-22 18:53:09

  arrow

  Jakas madra glowa wymyslila sobie ze zabije sie zdrowe zeby nie zachrowaly. Smieszne ale prawdziwe jak u Barei.

 • ?
  2017-09-22 10:54:47

  arrow

  Dlaczego "likwiduje" się zdrowe świnie? Nie rozumiem?

 • Rolnik
  2017-09-21 17:56:01

  arrow

  Porazka te spotkania jak sa to mowia co chcemy uslyszec a wyjezdzaja i robia jak chca. Swinie zdrowe wybijaja bo zamkniete w chlewiku i nie uciekna a dziki jak byly tak sa i to coraz wiecej przynajmniej w powiecie lukowskim. Kara dla mysliwych jest rozwiazanie kola wiec zapisza sie do innego lub zaloza nowe a rolnikowi zabieraja zrodlo dochodu i doprowadza do bankructwa. Bedziemy plakac jak przyjdzie nam placic za niemiecka wieprzowine w sklepie. Nasz kraj kupuje bron i zwieksza ilosc wojska a kto wyzywi nas. Jak nie orezem to glodem nas wezma.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Biała Podl.

w lewoPaźdzernik 2017w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.10

Pielgrzymka motocyklistów do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.10

Pielgrzymka Mężczyzn w Pratulinie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.10

Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu w Janowie Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.10

Dwie darmowe linie dowiozą bialczan na finałowy koncert Dni Patrona

więcej »
2 3 4 5 6 7

POWIAT BIALSKI, 07.10

„Różaniec do granic” w Kostomłotach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.10

Bialscy szczypiorniści zagrają w sobotę

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.10 10:30

Kodeń: Różaniec do Granic

więcej »
8

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.10

W niedzielę zagrają bialskie piłkarki

więcej »
9 10 11 12 13

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.10 17:00

Chopiniada recital Karola Radziwonowicza

więcej »
14 15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.10

Koncert Maryjny w Białej Podlaskiej

więcej »
16 17 18

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.10

Jak sobie radzić z trudnymi zachowaniami osób z autyzmem? Konferencja w Białej Podlaskiej

więcej »
19

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.10 20:15

Podlasie Jazz Festival - zapowiedź

więcej »
20 21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.10 17:00

„Ordonka” w Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.10 17:30

90-lecie Kodeńskiej Orkiestry Dętej

więcej »
22
23 24 25 26 27 28

POWIAT BIALSKI, 28.10

Kolacja Mistrzów w Janowie Podlaskim

więcej »
29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje