R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Biała Podlaska przypomina wielki plac budowy
2019-04-23 12:22:36 Artykuł czytany 180 razy


Ulice, ścieżki rowerowe, parki Radziwiłłowski, OZE, nowe autobusy czy ciepłownia na biomasę, to tylko niektóre z inwestycji realizowane przez miasto Biała Podlaska. W tym roku na zadania inwestycyjne miasto zaplanowało ponad 100 mln złotych. Większość zadań uzyskało dofinansowanie ze środków UE.


Park Radziwiłłowski zmienia swe oblicze

Jednym z obszarów, w którym trwają prace inwestycyjne jest park Radziwiłłowski. Łączna kwota inwestycji w tym obszarze to 23 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 16,2 mln zł. Tutaj trwa przebudowa amfiteatru, która związana jest z licznymi opóźnieniami, ale jak powiedział prezydent Michał Litwiniuk, powinna się zakończyć do końca wakacji. W tej chwili trwają prace związane z montażem konstrukcji, wzmacnianie konstrukcji dachu, a w niedługim czasie powinien się rozpocząć montaż lin do naciągu dachu.

W samym parku zrealizowano już takie zadania jak budowa bramy wjazdowej, która już jest dostępna dla odwiedzających. Niedługo zostanie ogłoszony przetarg na odtworzenie fortyfikacji od ul. Warszawskiej w kierunku zachodnim, wykonanie układu drogowego z kostki wraz z oświetleniem oraz dokończenie budowy bramy koszarskiej, a także remont kapliczki w parku. Trwają również prace wykończeniowe w Muzeum Południowego Podlasia.

Rzeka Krzna może zyskać nowy wygląd

Wykorzystanie walorów przyrodniczych w Dolinie Rzeki Krzny do celów edukacyjnych turystycznych to kolejne zadanie realizowane przez władze miasta. Obiekty, które powstaną w ramach tego projektu to ścieżka pieszo – rowerowa o dł. 11,5 km, punkty widokowe i obserwacyjne oraz pawilon i park edukacyjny. Kwota tej inwestycji w tym roku wyniesie to ponad 6 mln zł. Cała inwestycja zostanie zakończona dopiero w przyszłym roku. – jak powiedział prezydent Litwiniuk już niedługo zostanie ogłoszony przetarg na budowę ścieżki rowerowej w raz z chodnikiem na odcinku od parku do mostu na ul. Zamkowej oraz ścieżki wzdłuż rzeki kierunku mostu na al. 1000-lecia do kładki na wysokości ul. Mickiewicza.

OZE to przyszłość także w mieście


829 instalacji Odnawialnych Źródeł Energii powstanie na terenie miasta Biała Podlaska. Jak zapewnił prezydent Michał Litwiniuk, mieszkańcy już dawno sygnalizowali niezadowolenie z opóźnień w realizacji tego zadania. Całość realizacji tej inwestycji to kwota 12 milionów złotych. W ramach tej inwestycji zostaną zainstalowane pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne oraz piece na biomasę. Łączna kwota tego projektu to ponad 12,2 mln zł, a dofinansowanie unijne to blisko 9 mln zł.

Nowa ulica w mieście – Koncertowa w budowie

Jest to inwestycja realizowana w pełni ze środków budżetu miasta, choć jak zaznaczył prezydent Michał Litwiniuk, miasto stara się o dofinansowanie od wojewody na to zadanie. Całkowity koszt realizacji tego zadania to blisko 7 mln zł. Niedawno prezydent Litwiniuk, zlecił przeprojektowanie tej inwestycji w celu budowy ronda na skrzyżowaniu z ulicą Witoroską. – Jest to odpowiedź na głosy mieszkańców oraz nasze pewne niedopatrzenie. W tym miejscu już teraz w godzinach natężenia ruchu tworzą się korki. W momencie gdy powstanie nowoczesna ul Koncertowa to skrzyżowanie korkowałoby się jeszcze bardziej. – wyjaśnił prezydent Michał Litwiniuk. W tym momencie trwają praca na odcinku od ulicy Koncertowej do ul. Witoroskiej, ponad połowa kanalizacji burzowej jest już wykonana. Do końca kwietnia mają zostać zakończone roboty ziemne. Natomiast w maju ma zostać wykonana nawierzchnia asfaltowa oraz dojazd do ul. Bocznej. Gdy przejezdne będą już ul. Koncertowa i Daleka wówczas rozpoczną się prace na ul Gromadzkiej. Termin zakończenia tego zadania t druga połowa sierpnia.

Autobusy, ścieżki rowerowe i nie tylko

5 nowych autobusów na początku maja przyjedzie do Białej Podlaskiej. Jest to inwestycja realizowana w ramach projektu Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF). – Zadanie to jest realizowane ze wsparciem środków zewnętrznych – powiedział prezydent Michał Litwiniuk. W ramach tego projektu realizowana jest budowa ścieżek rowerowych wraz z niezbędną infrastrukturą, dostawę wspomnianych autobusów, a także budowę trzech zatok przystankowych. Wartość tego projektu to blisko 4 miliony 200 tysięcy złotych. Miasto Biała Podlaska realizuje zadania w ramach projektu MOF we współpracy z gminą Biała Podlaska. Jak podkreślił prezydent Michał Litwiniuk, jest to przykład wzorowej współpracy pomiędzy obydwoma samorządami.

Ciepło na biomasę

Bialska spółka PEC jest w trakcie budowy ciepłowni opalanej biomasą. Jest to inwestycja, która rozpoczęła się w ubiegłym roku. Jak podkreślił prezydent Michał Litwiniuk jest to ważna inwestycja. – Powstaną dwa kotły o łącznej mocy 17 MW. Realizacja tej inwestycji przyczyni się do zmniejszenia ilości dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych pyłów, emitowanych do atmosfery – wyjaśnił Michał Litwiniuk. Wartość tego zadania to ponad 30 milionów złotych, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniosło 10,5 miliona złotych, 11,5 miliona złotych stanowi pożyczka z NPOŚiGW, pozostała kwota pochodzi z budżetu PEC. Inwestycja powinna być zakończona jeszcze w tym roku.

Super bezpiecznie do szkoły

Nowoczesne przejście dla pieszych powstanie na ul. Sidorskiej, w Białej Podlaskiej. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Jak powiedział prezydent Michał Litwiniuk, przejście będzie bardzo nowoczesne i znacząco poprawi bezpieczeństwo pieszych. – Zostanie zamontowana antypoślizgowa warstwa na jezdni skracająca drogę hamowania, oświetlenie LED przejścia po zapadnięciu zmroku oraz sygnalizujące ruch pieszych i pojazdów m.in. fakt zbliżania się pieszego do przejścia. – wyjaśnił Michał Litwiniuk. Miasto pozyskało dofinansowanie w kwocie 100 tysięcy złotych na realizację tej inwestycji. Przejście będzie wykonane w okresie wakacyjnym.

ICH/Biała Podlaska

DJ

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »
foto

Jak sprytnie wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?
2019-05-16 16:33:43 Kategoria:

Ubezpieczenie mieszkania lub domu w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu. Na brak ofert nie sposób narzekać, jednakże trzeba wiedzieć, jak wybrać tę...

więcej »

Biała Podl.

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

POWIAT BIALSKI, 03.05

3 maja w Janowie Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30

Biała Podlaska: uroczystości majowe

więcej »
4

POWIAT BIALSKI, 04.05 16:30

Piknik Majowy w Gminie Terespol

więcej »
5

POWIAT BIALSKI, 05.05

Turniej Szachowy w Terespolu

więcej »
6 7

POWIAT BIALSKI, 07.05

Spotkanie ks. Marka Dziewieckiego z bialskimi przedsiębiorcami

więcej »
8

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.05

Biała Podlaska pamięta o żołnierzach włoskich

więcej »
9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.05

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy „Moim obiektywem”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.05

Biała Podlaska: spotkanie z Tadeuszem Chwałczykiem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.05 21:00

Kodeń: Nocne Czuwanie Młodych

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.05 09:30

Diecezjalny Dzień Akcji Katolickiej w Wisznicach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.05 12:00

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.05 18:00

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy malarskiej Krzysztofa Bojarczuka

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 10:00

Biała Podlaska: Miejskie Obchody Święta 34. Pułku Piechoty

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 18:00

Biała Podlaska: XIII Koncerty Wielkanocne

więcej »
13 14 15 16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.05 17:00

Spotkanie z Romanem Laszukiem

więcej »
17

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.05 20:00

Klasyczny Piątek - Cykliczne Spotkanie Bialskich Klasyków Nocą

więcej »
18

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 11:30

„Nie sam na SM – ćwiczymy razem!” - warsztaty rehabilitacyjne dla osób z SM i ich bliskich

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 17:00

Noc Muzeów w Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.05 18:00

Noc Muzeów w Romanowie

więcej »
19

POWIAT BIALSKI, 19.05

Festiwal Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05

XI Bialskopodlaskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 11:00

Wystawa i Pokaz Maszyn Rolniczych MASTER /zapowiedź/

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 18:00

Poznańskie Słowiki wystąpią w Białej Podlaskiej

więcej »
20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.05 - 31.05

Biała Podlaska: Będzie dodatkowa rekrutacja do przedszkoli samorządowych i oddziałów przedszkolnych

więcej »
21 22 23 24

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.05 11:00

Biała Podlaska: Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem

więcej »
25 26

POWIAT BIALSKI, 26.05

III Motocyklowa Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje