R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rusza modernizacja linii kolejowej E-20 na odcinku Biała Podlaska - Terespol
2018-03-09 08:15:20 Artykuł czytany 1781 razy


Rozpoczynają się prace związane z przebudową linii kolejowej E-20 na odcinku Biała Podlaska – Terespol. Jest to ostatni etap przebudowy linii z Warszawy do Terespola i stanowi dokończenie modernizacji odcinka między Siedlcami i Terespolem. Główne zadanie to modernizacja trzech dużych stacji kolejowych, Biała Podlaska, Małaszewicze i Terespol. Dodatkowo cały odcinek objęty projektem zostanie włączony do nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym i objęty telekomunikacją kolejową. Już niedługo na całej trasie z Warszawy, przez Siedlce, aż do granicy w Terespolu pojedziemy z prędkością 160 km/h. Poprawi się komfort przejazdu i bezpieczeństwo, pojawi się też szansa na rozwój całego regionu.


Rozpoczynają się prace na linii kolejowej E-20 na odcinku Biała Podlaska – Terespol. Przedsięwzięcie stanowi istotny ciąg komunikacyjny mający kluczowe znaczenie w zakresie powiązań regionalnych, międzyregionalnych i międzynarodowych zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym. Jak powiedział Witold Cytawa, dyrektor projektu modernizacji, powstaną nowoczesne perony, zostanie zmodernizowany system sterowania, gwarantujący zwiększenie prędkości pociągów osobowych oraz towarowych.

Modernizowany odcinek jest ważnym, punktem dla rozwoju Polski Wschodniej, pod względem towarowym, ponieważ wpisuje się w nowy jedwabny szlak. Zmodernizowany szlak to większa prędkość pociągów pasażerskich do 160 km/h oraz pociągów towarowych, która ma wzrosnąć do 120 km/h. Przedsięwzięcie to również szansa na nowe miejsca pracy
w regionie.


Tomasz Gontarz, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rozwoju infrastruktury kolejowej powiedział, że większy ruch pociągów ze wschodu na zachód doprowadzi do, zwiększenia ilości przeładowywanych towarów na stacjach Małaszewicze, Kobylany. – Nie ulega wątpliwości, że jeśli poprawimy przepustowość na tej linii i zwiększymy prędkość pociągów, to pojawią się nowe miejsca pracy – wyjaśnił Tomasz Gontarz.


- W ostatnim czasie dużo się mówi o modernizacji Małaszewicz - infrastruktury kolejowej zaniedbanej przez dziesięciolecia. Ostatnio pojawiły się doniesienia, że Chińczycy chcą wozić swoje towary przez Budapeszt. Trochę tak jakby uciekają od nas. A chcąc wozić towary przez Budapeszt, tamtejszą infrastrukturę trzeba byłoby wybudować od początku - zauważa Tomasz Gontarz. – My tę infrastrukturę już mamy. Mamy gigantyczny port w Małaszewiczach, który wprawdzie wymaga inwestycji, ale właśnie te inwestycje robimy i modernizujemy szlak– wyjaśnił pełnomocnik wojewody Tomasz Gontarz.

Jak powiedział Adam Chodziński, zastępca prezydenta miasta Biała Podlaska, przebudowa tego odcinka to bardzo ważne i długo oczekiwane przedsięwzięcie, także w zakresie infrastruktury miejskiej. – Od dwóch lat prowadziliśmy rozmowy z PKP PLK, dotyczące  rozwiązania komunikacyjnego w ciągu ulicy Lubelskiej i Łomaskiej. – powiedział wiceprezydent. Inwestycja wpłynie na poprawę komunikacji południowej części miasta z centrum. Wybudowany zostanie wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej 812, który poprawi bezpieczeństwo kierowców. Na całej linii na 5 przejazdach kolejowo-drogowych powstanie nowa nawierzchnia, oświetlenie i monitoring

Modernizacja rozpocznie się 11 marca. Pasażerowie będą musieli się liczyć z utrudnieniami na trasie Biała Podlaska – Terespol. Środki na modernizację tego szlaku pozyskano dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu to kwota ponad 555 milionów złotych.W tym tygodniu w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie na którym obecni byli m. in.: przedstawiciele PKP PLK oraz przedstawiciele firmy, która zajmie się modernizacją.--------------------

Inwestycja obejmuje głównie modernizację i przebudowę trzech stacji w Białej Podlaskiej, Małaszewiczach i Terespolu oraz przystanku Biała Podlaska Rozrządowa. Zwiększy się na nich komfort obsługi podróżnych. Na peronach będą nowe wiaty, ławki i oświetlenie. Czytelne oznakowanie oraz tablice informacyjne ułatwią orientację. Zamontowany zostanie nowoczesny system nagłośnienia, a nad bezpieczeństwem czuwać będą kamery monitoringu. Wszystkie obiekty dostosowane zostaną do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W Małaszewiczach i Terespolu podróżni będą mogli skorzystać z wind, natomiast w Białej Podlaskiej zaplanowano wygodny podjazd.

Modernizacja stacji obejmie urządzenia sterowania ruchem kolejowym i system telekomunikacji. Nowe Lokalne Centrum Sterowania Terespol, wyposażone w komputerowe urządzenia, zagwarantuje bezpieczną i sprawną jazdę pociągów. Wymienionych zostanie również 113 rozjazdów. Przebudowana będzie sieć trakcyjna oraz tory. Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Zmodernizowany tor i wzmocnione obiekty inżynieryjne pozwolą na prowadzenie ciężkich składów towarowych (o nacisku do 221 kN/oś). Poprawi się konkurencyjność kolei w transporcie towarów przez wschodnią granicę.

Projekt „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na linii kolejowej E20 Siedlce – Terespol dla zadania pn. „Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol” finansowany jest z instrumentu unijnego CEF.

Dokończenie inwestycji planowane jest w 2020 roku

ICH/Biała Podlaska
źródło www.rynek-kolejowy.pl
www.plk-sa.pl
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • kolejarz
    2018-06-24 12:01:45

    arrow

    Biała zasługuje bo jest piękna tylko że to pociągi powinny jeździć tunelem to przejazdów by nie było a nad tunelem szeroka droga wschód zachód dużo by pomogła temu miastu !

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA

Biała Podl.

w lewoWrzesień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.09

Rocznica wybuchu II wojny światowej w Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.09 17:00

Mecz II ligi rugby: Unia Brześć/Terespol - Alfa Bydgoszcz

więcej »
2
3 4 5 6

POWIAT BIALSKI, 06.09 10:00

Caritas: „Sprawni Poprzez Sport 2018” już 6 września!

więcej »
7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.09

Biała Podlaska: turniej piłki ręcznej

więcej »
8

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.09

Biała Podlaska: turniej piłki ręcznej

więcej »
9

POWIAT BIALSKI, 09.09

Misje Ewangelizacyjne w Rokitnie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.09 11:50

Festyn z okazji Misji Parafialnych i 95 - lecia Polskiego Związku Łowieckiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.09 13:00

VI Letni Festiwal Biegów - Wrota Wolności

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.09 15:00

Święto Pieczonego Ziemniaka w Bublu Grannie

więcej »
10 11

POWIAT BIALSKI, 11.09 17:00

W kaplicy w Dubowie będzie sprawowana Msza św. z modlitwą o uzdrowienie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.09 18:00

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.09

Dance with Me KIDS już 12 września!

więcej »
13

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.09

Spotkanie bialskich przedsiębiorców z Prezesem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.09 17:00

Promocja książki o podlaskim brzuchomówcy w bibliotece

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.09 18:00

Duchowość Pogranicza VI

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.09 18:18

Spotkanie z poezją i prozą Pawła Cajgnera

więcej »
14 15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.09

PGE Puchar Wschodniej Polski w Nordic Walking w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.09 10:00

IX zjazd absolwentów bialskich liceów

więcej »
16
17 18 19 20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.09

Spotkanie regionalne z dr. Dariuszem Sikorą

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.09 10:00

Biała Podlaska: Warsztat Caritas świętuje jubileusz

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.09 14:00

Biała Podlaska: Rusza budowa galerii handlowej

więcej »
21 22

POWIAT BIALSKI, 22.09 11:15

Zjazd Apostolatu Modlitwy i Postu za Kapłanów „Złota Róża”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.09 18:00

Rusza nowy sezon. Bialscy szczypiorniści faworytami rozgrywek

więcej »
23

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.09 18:00

Festiwal Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej

więcej »
24

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.09

Bezpłatna mammografia w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.09 18:00

Pilipiuk na zakończenie festiwalu Okołoliterackiego

więcej »
25 26 27 28

Zdrowie i uroda, 28.09

Strefa na Zdrowie – bezpłatne badania w całej Polsce

więcej »
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje