R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rusza modernizacja linii kolejowej E-20 na odcinku Biała Podlaska - Terespol
2018-03-09 08:15:20 Artykuł czytany 1889 razy


Rozpoczynają się prace związane z przebudową linii kolejowej E-20 na odcinku Biała Podlaska – Terespol. Jest to ostatni etap przebudowy linii z Warszawy do Terespola i stanowi dokończenie modernizacji odcinka między Siedlcami i Terespolem. Główne zadanie to modernizacja trzech dużych stacji kolejowych, Biała Podlaska, Małaszewicze i Terespol. Dodatkowo cały odcinek objęty projektem zostanie włączony do nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym i objęty telekomunikacją kolejową. Już niedługo na całej trasie z Warszawy, przez Siedlce, aż do granicy w Terespolu pojedziemy z prędkością 160 km/h. Poprawi się komfort przejazdu i bezpieczeństwo, pojawi się też szansa na rozwój całego regionu.


Rozpoczynają się prace na linii kolejowej E-20 na odcinku Biała Podlaska – Terespol. Przedsięwzięcie stanowi istotny ciąg komunikacyjny mający kluczowe znaczenie w zakresie powiązań regionalnych, międzyregionalnych i międzynarodowych zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym. Jak powiedział Witold Cytawa, dyrektor projektu modernizacji, powstaną nowoczesne perony, zostanie zmodernizowany system sterowania, gwarantujący zwiększenie prędkości pociągów osobowych oraz towarowych.

Modernizowany odcinek jest ważnym, punktem dla rozwoju Polski Wschodniej, pod względem towarowym, ponieważ wpisuje się w nowy jedwabny szlak. Zmodernizowany szlak to większa prędkość pociągów pasażerskich do 160 km/h oraz pociągów towarowych, która ma wzrosnąć do 120 km/h. Przedsięwzięcie to również szansa na nowe miejsca pracy
w regionie.


Tomasz Gontarz, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rozwoju infrastruktury kolejowej powiedział, że większy ruch pociągów ze wschodu na zachód doprowadzi do, zwiększenia ilości przeładowywanych towarów na stacjach Małaszewicze, Kobylany. – Nie ulega wątpliwości, że jeśli poprawimy przepustowość na tej linii i zwiększymy prędkość pociągów, to pojawią się nowe miejsca pracy – wyjaśnił Tomasz Gontarz.


- W ostatnim czasie dużo się mówi o modernizacji Małaszewicz - infrastruktury kolejowej zaniedbanej przez dziesięciolecia. Ostatnio pojawiły się doniesienia, że Chińczycy chcą wozić swoje towary przez Budapeszt. Trochę tak jakby uciekają od nas. A chcąc wozić towary przez Budapeszt, tamtejszą infrastrukturę trzeba byłoby wybudować od początku - zauważa Tomasz Gontarz. – My tę infrastrukturę już mamy. Mamy gigantyczny port w Małaszewiczach, który wprawdzie wymaga inwestycji, ale właśnie te inwestycje robimy i modernizujemy szlak– wyjaśnił pełnomocnik wojewody Tomasz Gontarz.

Jak powiedział Adam Chodziński, zastępca prezydenta miasta Biała Podlaska, przebudowa tego odcinka to bardzo ważne i długo oczekiwane przedsięwzięcie, także w zakresie infrastruktury miejskiej. – Od dwóch lat prowadziliśmy rozmowy z PKP PLK, dotyczące  rozwiązania komunikacyjnego w ciągu ulicy Lubelskiej i Łomaskiej. – powiedział wiceprezydent. Inwestycja wpłynie na poprawę komunikacji południowej części miasta z centrum. Wybudowany zostanie wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej 812, który poprawi bezpieczeństwo kierowców. Na całej linii na 5 przejazdach kolejowo-drogowych powstanie nowa nawierzchnia, oświetlenie i monitoring

Modernizacja rozpocznie się 11 marca. Pasażerowie będą musieli się liczyć z utrudnieniami na trasie Biała Podlaska – Terespol. Środki na modernizację tego szlaku pozyskano dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu to kwota ponad 555 milionów złotych.W tym tygodniu w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie na którym obecni byli m. in.: przedstawiciele PKP PLK oraz przedstawiciele firmy, która zajmie się modernizacją.--------------------

Inwestycja obejmuje głównie modernizację i przebudowę trzech stacji w Białej Podlaskiej, Małaszewiczach i Terespolu oraz przystanku Biała Podlaska Rozrządowa. Zwiększy się na nich komfort obsługi podróżnych. Na peronach będą nowe wiaty, ławki i oświetlenie. Czytelne oznakowanie oraz tablice informacyjne ułatwią orientację. Zamontowany zostanie nowoczesny system nagłośnienia, a nad bezpieczeństwem czuwać będą kamery monitoringu. Wszystkie obiekty dostosowane zostaną do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W Małaszewiczach i Terespolu podróżni będą mogli skorzystać z wind, natomiast w Białej Podlaskiej zaplanowano wygodny podjazd.

Modernizacja stacji obejmie urządzenia sterowania ruchem kolejowym i system telekomunikacji. Nowe Lokalne Centrum Sterowania Terespol, wyposażone w komputerowe urządzenia, zagwarantuje bezpieczną i sprawną jazdę pociągów. Wymienionych zostanie również 113 rozjazdów. Przebudowana będzie sieć trakcyjna oraz tory. Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Zmodernizowany tor i wzmocnione obiekty inżynieryjne pozwolą na prowadzenie ciężkich składów towarowych (o nacisku do 221 kN/oś). Poprawi się konkurencyjność kolei w transporcie towarów przez wschodnią granicę.

Projekt „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na linii kolejowej E20 Siedlce – Terespol dla zadania pn. „Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol” finansowany jest z instrumentu unijnego CEF.

Dokończenie inwestycji planowane jest w 2020 roku

ICH/Biała Podlaska
źródło www.rynek-kolejowy.pl
www.plk-sa.pl
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • kolejarz
    2018-06-24 12:01:45

    arrow

    Biała zasługuje bo jest piękna tylko że to pociągi powinny jeździć tunelem to przejazdów by nie było a nad tunelem szeroka droga wschód zachód dużo by pomogła temu miastu !

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Biała Podl.

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

POWIAT BIALSKI, 03.02 10:00

Jubileuszowa pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej

więcej »
4 5 6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.02 18:45

Seminarium Odnowy Wiary w Białej Podlaskiej

więcej »
7 8 9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.02

Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim

więcej »
11

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.02

Tydzień ferii z Caritas

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.02

Tydzień ferii z Caritas

więcej »
13 14

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.02 17:00

Spotkanie „Poezja i Malarstwo czyli Akomodacja” w Białej Podlaskiej

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.02

Rekolekcje dla mężczyzn w Kodniu

więcej »
16

POWIAT BIALSKI, 16.02

Rekolekcje dla mężczyzn w Kodniu

więcej »
17
18 19 20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.02 20:30

Koncert Apostolis Anthimos Quartet w Białej Podlaskiej

więcej »
21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.02 17:00

Spotkania z archeologią. Tajemnice podlaskich rezydencji

więcej »
22 23 24

POWIAT BIALSKI, 24.02

Koncert Noworoczny w Terespolu

więcej »
25 26 27 28

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 28.02

Biała Podlaska: Bal karnawałowy 2019

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje