R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Johnny - zekranizowana biografia ks. Jana Kaczkowskiego podbija serca widzów. RECENZJA
2022-09-21 15:55:37 Artykuł czytany 536 razy


Niepozorny tytuł filmu „Johnny” i nazwisko młodego reżysera Daniela Jaroszka początkowo nie przykuwają wzroku. Podobnie plakat reklamujący produkcję z dwoma mężczyznami na niebieskim tle także nie kusi potencjalnego widza. Nagle okazuje się, że to film o ks. Janie Kaczkowskim, który na tegorocznym 47 Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni zdobywa nagrodę publiczności oraz Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę męską Piotra Trojana, za najlepszy debiut aktorski Marty Stalmierskiej i nagrodę specjalną Złotego Kangura dla Dawida Ogrodnika. Taka rekomendacja i zachwyt jury zachęcają do pójścia do kina.


O pójściu do kina decyduje także ciekawość...jak tego Kaczkowskiego przedstawiono. Nie wiadomo czego się spodziewać po ekranizacji życia znanego księdza przez debiutanta Daniela Jaroszka, który w świecie kina jest jeszcze osobą mało znaną. Pierwsze dziesięć minut filmu pokazuje, że Jaroszek skupił się na rysach osobowości, charakterze księdza i jego podopiecznego Patryka Galewskiego, a nie na wiernym odtwarzaniu historii życia księdza. Z ekranizacji biografii powstał film na „pełnej petardzie” obrazujący emocjonalne problemy głównych bohaterów. Na ekranie poznajemy chorego księdza, który mimo zaawansowanego nowotworu, chce do końca pomagać ludziom i Patryka, który pod okiem księdza szuka na nowo siebie i chce zerwać z łatką bandziora.

Sam reżyser podjął się bardzo trudnej jak na debiut, ekranizacji biografii księdza. Tytuł "Johnny" być może ma nawiązać do tego byśmy ks. Jana nie odbierali tylko jako duchownego, ale przede wszystkim człowieka ze wszystkimi jego słabościami i mocnymi stronami. Mimo mocnego akcentu w tytule na postać jednej osoby, reżyser w swoim dziele nie koncentruje się tylko na postaci ks. Kaczkowskiego. Na równi przedstawia nam życie podopiecznego księdza - przestępcy, którego drogi splatają się na stałe z Kaczkowskim w hospicjum, w którym ma odbyć proces resocjalizacji. Jaroszek pokazuje nam księdza widzianego oczami Patryka, który z zupełnie obcej osoby, staje się jego największym przyjacielem. W roli Patryka ujrzymy Piotra Trojana. Aktor buduje nam rys mężczyzny, który mimo swoich błędów i porażek chce podnieść się i zawalczyć o swoją przyszłość. Jako ludzie popełniamy błędy, ale zawsze mamy możliwość wyboru i zmiany swojego życia. Podobnie jest w przypadku Patryka, który w filmie przechodzi pod wpływem relacji z księdzem Kaczkowskim, przemianę. Nie ma tutaj przymusu czy naporu ze strony duchownego. We wspólnej relacji mężczyzn od początku widać nić porozumienia.

W roli księdza Kaczkowskiego ujrzymy Dawida Ogrodnika. Aktor jest nie do poznania. Od pierwszych minut filmu pojawia się myśl, jak ten Ogrodnik to zrobił…Dopracowane ruchy, identyczny jak prawdziwy Kaczkowski sposób mowy i mamy wrażenie, że w filmie gra sam ks. Jan. W ekranizacji, duchownego  poznajemy w momencie otwierania hospicjum w  Pucku. Wydaje się, że reżyser chce byśmy oprócz roli księdza, zobaczyli w nim przede wszystkim człowieka. Tak poznajemy Johnny'ego, który podobnie jak każdy z nas popełnia błędy i choruje. Jaroszek pokazuje nam człowieka, który codziennie uczy się akceptacji faktu, że jest nieuleczalnie chory i mimo że chciałby zrobić wiele, nie zawsze te siły będą. Dawid Ogrodnik, odtwórca roli księdza, modeluje rys Jana, który stawia przede wszystkim na drugiego człowieka. Nie ocenia, nie wymusza nawrócenia wiary w nikim, a daje szansę, by to ludzie zdecydowali czy chcą odszukać Boga. Reżyser porusza trudny temat życia w hospicjum i jego postrzegania. Pokazuje nam, że hospicjum to nie tylko miejsce, które utożsamiamy z bólem, cierpieniem czy śmiercią. Tu też się żyje. Humor, codzienny gwar, budowanie relacji społecznych.

Myślę, że nie bez przyczyny reżyser zdecydował się na podkreślenie kilka razy w filmie znaczenia czasu, który przedstawia tu jako najcenniejszy dar. Dar, który możemy podarować drugiej osobie. Jaroszek poprzez obecne w filmie - chorobę i cierpienie, pokazuje, jak ulotne jest życie. I choć z jednej strony ukazuje kruchość życia, z drugiej podkreśla, jak wiele jesteśmy przez ten krótki czas zrobić. W filmie podobnie jak u ks. Jana Kaczkowskiego, niemożliwe staje się możliwe. Początkowo otwarcie hospicjum stoi pod znakiem zapytania z powodu braku środków, braku akceptacji przez kurię i innych problemów, jednak mimo to powstaje. Ten upór w działaniu księdza udziela się Patrykowi. Mimo ciążącej na nim łatki bandyty sukcesywnie przekonuje do siebie mieszkańców hospicjum, pracowników i samego księdza. W ośrodku poznaje i uczy się miłości, wrażliwości i empatii do drugiego człowieka. Kiedy pogarsza się stan Kaczkowskiego, Patryk nie jest już osobą, która wymaga pomocy, ale osobą, która tą pomocą obdarza księdza, towarzyszy umierającym w hospicjum i zaczyna walczyć o swoje marzenia i plany.

Jak mówił ks. Jan Kaczkowski: „Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później, niż Ci się wydaje”. Te słowa duchownego zawarte także na plakacie filmu skłaniają do refleksji. Nie ma opcji, by oglądając biografię księdza nie zmusić się do zatrzymania i zastanowienia nad własnym życiem, nie poczuć żadnych emocji. Pojawia się zarówno smutek i bezradność człowieka na ulotność życia. Pojawia się też myśl - fajnie, że powstał film, który o tym przypomina.

Zapraszamy do kin:)
Katarzyna Chacińska [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »

Siedlce

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.02 11:00

Wykład Jędrzeja Majki dla słuchaczy SUTW

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.02 18:00

Koncert Noworoczny na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.02 12:00

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego

więcej »
3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Męski różaniec przejdzie ulicami Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Spektakl muzyczny - Ni pies, ni wydra... coś na kształt miłości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02 10:00

Ku lepszej komunikacji Kościoła. Szkolenie medialne w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02 10:00

Indywidualne Mistrzostwa Siedlec Amatorów w Tenisie Stołowym

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.02 11:00

„Pejzaż – czy można inaczej?"

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.02 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert „Karnawał z klasyką”

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.02 19:00

Koncert duetu Majaczenia

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.02

Spotkanie przyrodnicze: Czerwone słonie z Tsavo w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »
8 9

MIASTO SIEDLCE, 09.02

Spotkanie przyrodnicze: Czerwone słonie z Tsavo w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.02 18:00

Wernisaż wystawy fotografii i promocja albumu Macieja Kłosia „Sztuk Mistrzowie”

więcej »
10

POWIAT SIEDLECKI, 10.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.02 19:00

„Lipstick on the glass - Tribute to Maanam” 10 lutego na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »
12

POWIAT SIEDLECKI, 12.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje