R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Dzień Dziecka Utraconego – Pochówek dzieci nienarodzonych 2017
2017-10-14 09:59:00 Artykuł czytany 1733 razy


Począwszy od 2004 roku, każdego 15 października, w Polsce obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego (na świecie od 1988 r.). Ustanowiony został z inicjatywy rodziców osieroconych, rodziców przeżywających ból rozstania z dziećmi, które odeszły zanim zdążyły przyjść, zanim zdołano je przytulić, ucałować, wziąć na ręce…W Katedrze Siedleckiej pogrzeb dzieci nienarodzonych odbędzie się w środę 18 października o godz. 12.00. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. bp Piotr Sawczuk.


Po Mszy św. odprawianej w intencji rodziców, o pocieszenie dla nich, ciała tych zmarłych dzieci zostaną pochowane w grobie specjalnie do tego przygotowanym na Cmentarzu Janowskim w Siedlcach.

Grób, który znajduje się na Cmentarzu Janowskim w Siedlcach pomyślany jest jako grób, gdzie będą przychodzić rodzice, których dzieci zostały tam pochowane. Pomyślany jest też jako miejsce, gdzie matka (rodzice) mogą przeżywać żałobę po stracie swoich dzieci, których nie pochowali, bo np. nie wiedzieli o takiej możliwości, nikt ich o tym nie poinformował. Może być to dla nich miejsce przeżywania swojej żałoby, symboliczne miejsce spotkania ze swoimi pociechami. Grób ten może też być symbolicznym miejscem, który będzie pomagał osobom, które dokonały aborcji, poradzić sobie z tzw. syndromem poaborcyjnym, aby przeżyć doświadczenie Bożego przebaczenia i miłosierdzia. Dla wszystkich zaś, grób ten może być miejscem przypominającym o świętości życia, o tym, że Panem życia jest Bóg.
 
Nasza modlitwa przy okazji tego pogrzebu wpisuje się także w szerszy kontekst obrony świętości życia ludzkiego od poczęcia, której orędownikiem jest Kościół. W dzisiejszym świecie, naznaczonym cywilizacją śmierci poprzez aborcję, manipulacje genetyczne, propagowanie metody zapłodnienia in vitro i inne, pochówek ten niech będzie znakiem i głosem budzącym wrażliwość ludzkich sumień na prawdę o nienaruszalnej świętości życia. Niech stanie się także głosem usłyszanym przez parlamentarzystów stanowiących prawo w naszej Ojczyźnie.    

Dzień Dziecka Utraconego poświęcony jest pamięci wszystkich zmarłych dzieci, z którymi nie dane było rodzicom przeżyć wspólnego życia. Dla osieroconych rodziców to dzień wspólnoty w cierpieniu, bo strata dziecka przed jego urodzeniem czy urodzenie martwego dziecka jest bolesnym i trudnym do przeżycia wydarzeniem. Jest to dla nich także dzień wspólnoty w nadziei. Po stracie swojego dziecka przychodzi im zmierzyć się ze smutkiem, rozpaczą czy gniewem, ale także z poszukiwaniem sensu i nadaniem znaczenia temu wydarzeniu. Przeżyć żałobę i pogodzić się ze stratą, zmierzyć się z pytaniem o zbawienie swojego dziecka. To nie są sprawy proste. Wiara przychodzi z pomocą. Miłosierdzie Boże obejmuje wszystkich, także te dzieci zmarłe bez chrztu. Miłosierny Bóg utula też ból osieroconych rodziców i spieszy z pocieszeniem. Pamiętamy przez cały czas o dzieciach utraconych i ich rodzicach, ale w październiku szczególnie, poprzez modlitwę i organizowane pogrzeby takich dzieci, chcemy głośniej mówić o potrzebie towarzyszenia i pomocy rodzicom po stracie, przypominać o konieczności należnego im szacunku w bolesnych momentach ich życia, ale także respektowania ich praw w zaistniałej sytuacji.
    
Czymś naturalnym jest, aby utracone dziecko pochować i aby miało ono swój grób, gdzie matka czy rodzice mogą przyjść i po prostu wypłakać się. Jest więc niezbywalnym prawem rodziców, aby swoje przedwcześnie zmarłe dzieci mogli sami pochować w swoich rodzinnych grobach, albo specjalnie do tego celu wybudowanym grobie. Są jednak sytuacje, że – z jakichś szczególnych względów – rodzice nie mają możliwości dokonania pogrzebu swojego dziecka we własnym zakresie. Naprzeciw takim sytuacjom wychodzi inicjatywa zbiorowego pogrzebu dzieci utraconych w wyniku poronienia. Jest to możliwe dzięki wypracowanym procedurom przez szpitale siedleckie i MOPR.

Dla przypomnienia: od strony prawnej należy podkreślić, że szpital powinien wydać rodzicom zwłoki ich utraconego dziecka celem pochówku łącznie z dokumentacją. Jest to możliwe nawet w sytuacjach, jeśli poronienie nastąpiło na bardzo wczesnym etapie rozwoju w łonie matki. Rodzice, przez kogoś z personelu szpitala, powinni zostać poinformowani o możliwości (prawie) dokonania pochówku ich dziecka (w szpitalach siedleckich są zobowiązani do tego w myśl przyjętych wewnętrznych procedur). Jakie są wymagane dokumenty? – Karta Martwego Urodzenia sporządzona przez szpital, w której wymagane jest określenie płci dziecka (we wczesnej ciąży określenie płci dziecka możliwe jest dzięki badaniu genetycznemu płci – ministerstwo Zdrowia obecnie wycofało się z interpretacji o uprawdopodobnieniu płci). Stanowi to podstawę dla USC do wystawienia Aktu Urodzenia dziecka z adnotacją, że „urodziło się martwe”. Taki Akt Urodzenia zastępuje Akt Zgonu, którego w takim przypadku dodatkowo nie sporządza się. Dokument ten stanowi podstawę do ubiegania się o urlop macierzyński przez kobietę z racji na poronienie. Oczywiście prawo to przysługuje w  zależności od nawiązanych stosunków pracy lub podlegania ubezpieczeniom z innego tytułu. Ponadto, Akt Urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu, razem z dokumentami o poniesionych kosztach pogrzebu oraz z dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń, stanowi podstawę do ubiegania się w ZUS o zasiłek pogrzebowy.

Jest też możliwe pochowanie ciała dziecka bez potrzeby określania płci i rejestracji dziecka w USC. Szpital wydaje w tym celu Kartę Zgonu, która stanowi podstawę do pochówku na cmentarzu. 

Opracował: Ks. Tomasz Czarnocki [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
SPONSOR GALERII
Zakład Pogrzebowy HADES - Zbuczyn
foto

XL lat SIEDLECKIEJ ZOOTECHNIKI w Uniwersytecie...
2018-07-04 10:47:28 Kategoria:

W bieżącym roku akademickim 2017-2018 obchodzimy piękny Jubileusz 40 lat działalności kierunku ZOOTECHNIKA w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Instytut...

więcej »
REKLAMA
joachimianna.pl

Siedlce

w lewoLipiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.07

Siedlecka Liga Biegowa

więcej »
2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.07

Bezpłatne warsztaty samoobrony

więcej »
5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.07

Spotkanie z kibicami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.07 21:00

II edycja Letniego Festiwalu pod Muralem

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.07

Pogoń zagra z Legionovią

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.07

25. edycja HOSANNA FESTIVAL – trwają zgłoszenia do części konkursowej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.07 15:00

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »
9 10

POWIAT SIEDLECKI, 10.07 14:00

Mam Talent w Chodowie!

więcej »
11 12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.07

Siedlce: Herbertorium w ramach Letniego Festiwalu pod Muralem

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.07 - 19.07

NoveKino Siedlce - repertuar

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.07

„SMARTSTOP” na drogach powiatu siedleckiego

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.07

600- lecie Wiśniewa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.07

Siedlecka Liga Biegowa - druga runda już w niedzielę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.07 15:00

VI Festiwal Biesiadny w Stoku Lackim

więcej »
16 17 18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.07

Piłkarska Kadra Czeka - finał ogólnopolskiego turnieju w Siedlcach

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Piłkarska Kadra Czeka - finał ogólnopolskiego turnieju w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »
21 22
23 24 25 26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »
28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje