R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Spotkanie formacyjno-duszpasterskie dla kapłanów
2020-01-24 15:14:15 Artykuł czytany 635 razy


3 lutego w Białej Podlaskiej i 4 lutego w Nowym Opolu odbędą się spotkania formacyjno-duszpasterskie dla kapłanów. Spotkania te mają charakter obowiązkowy.


Na spotkania zaprasza Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.

Czcigodni Księża!

Mając na uwadze realizację założeń programu duszpasterskiego w naszej Diecezji, jak również zbliżające się ważne wydarzenia w życiu Kościoła w Polsce, jakimi są beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego, jak też 100 – lecie urodzin św. Jana Pawła II, serdecznie zapraszam wszystkich Księży Proboszczów, Wikariuszy oraz Księży pracujących poza duszpasterstwem parafialnym na spotkania formacyjno-duszpasterskie. Odbędą się one w dwóch rejonach: 3 lutego br. o godz. 10.00 i o godz. 19.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej oraz 4 lutego br. o godz. 10.00 i o godz. 19.00 w WSD w Nowym Opolu. Proszę wybrać sobie odpowiedni dzień i godzinę, by wziąć udział w jednym z nich. Przypominam, iż spotkania te mają charakter obowiązkowy.

W programie zaplanowany jest wykład ks. kan. Krzysztofa Skwierczyńskiego pt.: "Osobista adoracja Najświętszego Sakramentu źródłem świętości kapłana i fundamentem celebrowania przez niego Eucharystii" , jak też omówienie najważniejszych tematów związanych z:
1.    aktualnymi projektami Wydziału Duszpasterstwa
2.    przygotowaniem w Diecezji do beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego i 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
3.    organizacją pielgrzymek księży do Dachau, Ziemi Świętej i in.
4.    kwestiami ekonomicznymi

Z pasterskim błogosławieństwem
BISKUP SIEDLECKI
Kazimierz Gurda

Mja [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Myślący
  2020-01-25 22:00:18

  arrow

  Bardzo ciekawe sugestie.Niech decydenci od katechezy to rozważą !!!

 • Dla Katechetówyami
  2020-01-25 15:23:59

  arrow

  ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, Cztery proste zasady, Katecheta Nr 7-8, s. 105-107.

  Cztery proste zasady!
  Nie mamy zgody co do tego czym ma być obecność Kościoła w szkole. Nie chodzi mi o oficjalne dokumenty, ale o praktyczne rozumienie tych rzeczy przez księży i katechetów.

  No właśnie – katechetów? Niektórzy gotowi są obrazić się na taką etykietę. Nazywają siebie nauczycielami religii, mówią, że są od uczenia a nie od katechizowania.

  Czego zatem szukamy w szkole? W tej chwili każdy tego, czego chce. Nie każda jednak droga prowadzi do celu. A tym celem jest budowanie Królestwa Bożego. Może się to wydać hasłem na dużym stopniu ogólności, ale dla mnie jest to przydatne kryterium. Jeśli coś pomaga w budowaniu Królestwa, w dziele ewangelizacji to tego szukajmy, pilnujmy, brońmy. Jeśli jest neutralne albo wprost przeszkadza to nie traćmy na to czasu, brońmy się przed tym.

  Przed dwudziestu laty Kościół zgrzeszył optymizmem. Widział w powrocie do szkoły powrót do normalności a wdepnął w niebezpieczną wyprawę misyjną. Misje to zadanie Kościoła – jak najbardziej – trzeba się jednak do tego właściwie przygotować, właściwie to zadanie realizować.

  Czy teraźniejszość – sposób przygotowania katechetów, programy, zadania, styl pracy – w pełni odpowiada na wyzwania szkolnej rzeczywistości? Moja odpowiedź brzmi – “nie”. Główny grzech polega na tym, że osobie (celowo nie daję etykiety) posyłanej do szkoły przez Kościół nie mówi się precyzyjnie co ona ma w tej szkole robić. Osoba idąca do szkoły słyszy sprzeczne komunikaty – na początku roku zwołuje się spotkanie KATECHETÓW, następnie każe się być NAUCZYCIELEM RELIGII i daje do ręki PSEUDOKERYGMATYCZNY podręcznik. Niezłe zamieszanie, które budowania Królestwa Bożego nie wspiera.

  Chciałbym sformułować kilka postulatów, które mogą pomóc w porządkowaniu spraw. Zapobiegliwie nie będę tego nazywał ani lekcją religii ani katechezą. Będę używał określenia: “to co Kościół robi w szkole”.

  Przedstawione poglądy są moimi prywatnymi poglądami.

  1. Istotą katechezy są więzi
  Śmieszą mnie debaty między katechetykami – co można w szkole a co już nie, co wymaga już parafii a co można jeszcze w szkole. Katecheza nie zależy od miejsca. Może być w kościele i przy kościele, w szkole i pod szkołą, w lesie, w więzieniu, wszędzie. Może być i będzie wszędzie tam, gdzie istnieje jakaś więź między katechizującym a katechizowanym.

  Jeśli tej więzi nie będzie to katechezy nie będzie, nawet, gdyby się odbywała w prezbiterium katedry. Dowody? Proszę pytać młodzież spędzaną do kościołów na tzw. “przygotowanie do bierzmowania”.

  Dla pikanterii podaję tekst z pewnego forum: “Uhh… Trzymajcie mnie… Byłam w tym przerażającym miejscu, będącym centrum kultu sekty jezusowej… Brrr! Jeszcze mną trzęsie, jak sobie przypomnę “BÓG CIĘ KOCHA!” A bierzmowanie dopiero w maju… Miesiąc dłużej będę zapier***ć na jeb***e msze i jeszcze, ku***a, ich jeb***a mać, na nabożeństwo majowe… ” Tak pisze dziewczynka o nicku Lavenne (gwiazdki moje – zpm).

  Ludzie, obudźcie się!

  2. Zrozumienie różnic i przyjęcie elastyczności
  Nadziwić się nie mogę, że odpowiedzialni za katechezę w Polsce nie widzą lub nie chcą zobaczyć różnic w odbiorcach “tego co Kościół robi w szkole”. Czymś kompletnie innym jest podstawówka w dużym osiedlu wielkiego miasta, gdzie katechetka jest kosmitką dla dzieci i rodziców i podstawówka, gdzie katechetka jest ciocią.

  Czymś kompletnie innym jest gimnazjum liczące 1,5 tys. uczniów i gimnazjum liczące 100 uczniów.

  Czymś innym jest budowlanka w Koszalinie i Rzeszowie.

  Trzeba to zrozumieć i uznać. A konsekwencją tego uznania jest przyjęcie zasady, że nie może istnieć jedna podstawa programowa i jeden program nauczania, i jeden podręcznik. W niektórych przypadkach żaden program nie będzie się nadawał a potrzebne byłyby raczej “zasady baletu na polu minowym” lub “sztuka oswajania poganina z widokiem kościoła”.

  Elastyczność to także formalne dopuszczenie, by w niektórych przypadkach zmniejszyć ilość lekcji “tego co Kościół robi w szkole” do jednej godziny a nawet opuszczenie danej szkoły z rytuałem strzepania prochów z sandałów.

  3. Ciepła salka i rezygnacja ze szkolnych atrybutów
  W budowaniu Królestwa Bożego na terenie szkoły nie widzę potrzeby ocen stawianych w dzienniku, wpisywanych na świadectwie. Tym samym odpuśćmy sobie te wszystkie średnie. Przestańmy śnić o maturze – do czego to potrzebne? Do satysfakcji? Nas interesuje tylko Królestwo Boże.

  Jedyną rzeczą konieczną byłoby wzięcie na siebie zasad regulujących bezpieczeństwo – zapewne należałoby sprawdzać obecność. I mieć książeczkę zdrowia.

  Ale już nie wpisywać tematów! “To co Kościół robi w szkole” winno być odnotowane w jakimś wewnętrznym dzienniku – tylko do wglądu Kościoła.

  Na dobrą sprawę można by wyjść także z grona rady pedagogicznej. Taka sytuacja wcale by nie ograniczyła możliwości pozytywnego oddziaływania “człowieka Kościoła” na nauczycieli i całą instytucję.

  Tak naprawdę to powinniśmy oczekiwać od szkoły tylko ciepłej salki. No i tablicy. I nie jest to żadna uzurpacja – szkoła jest własnością obywateli a nie państwa. Pieniądze na szkołę (i pensje) też nie są państwa, ale obywateli. To obywatele decydują jak ma szkoła wyglądać i komu chcą płacić. Nawet w obecnym ustroju naszego państwa szkoły (najczęściej) nie są państwowe, ale samorządowe.

  Ciepła salka a w niej autonomia Kościoła! Oczywiście dyrekcja szkoły mogłaby zawsze zajrzeć na zajęcia, ale tylko po to, by zobaczyć, że dzieci są bezpieczne. Nawet do metodyki nie powinna się wtrącać, by “człowiek Kościoła” w szkole był bezpieczny od kolejnych pomysłów urzędników z MEN-u i kuratorium.

  4. O uczestnictwie w “tym co Kościół robi w szkole” musi decydować Kościół
  Kościół musi odzyskać podmiotowość. Obecna sytuacja, gdy Kościół nie ma możliwości decydowania o tym, kto w szkole chodzi na zajęcia organizowane przez siebie jest sprzeczna z tradycją Kościoła.

  Należy zapraszać na zajęcia wszystkich, ale przyjęcie zaproszenia oznaczać musi przyjęcie pewnych zasad. Brak realizacji tych zasad musi się kończyć stanowczym “odejdź”. Błogosławionym dla prowadzącego zajęcia, ale też błogosławionym dla tego, kto go usłyszy.

  ***

  Oto cztery proste zasady, które ustawią właściwie “to co Kościół robi w szkole”.

  Wiem, że to rewolucja. Czy ktoś mnie posłucha? Chciałbym!

  Jeśli nie, to pozostanie tylko smutne “a nie mówiłem”, wypowiedziane za trzydzieści lat.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
foto

Gadżety reklamowe - czy dawanie upominków reklamowych...
2020-02-19 12:43:55 Kategoria:

Gadżety reklamowe dla firmy skracają dystans pomiędzy nami a klientem. Dodatkowo budują pozytywny wizerunek. Czym kierować się przy ich wyborze? Gadżety reklamowe to...

więcej »
foto

Abonament dla firm - jak wybrać najlepszy?
2020-02-17 11:50:42 Kategoria:

Telefon firmowy to sprzęt obecny praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości, branży czy statusu. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie objeść się...

więcej »

Siedlce

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.02 18:00

Siedlce: Młodzieżowy Bal Karnawałowy

więcej »
2

POWIAT SIEDLECKI, 02.02 13:00

Bal karnawałowy dla dzieci w Kotuniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.02 17:00

Taki Bal - koncert Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

więcej »
3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Siedleckie Centrum Onkologii zaprasza na Dzień Otwarty

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02

„Polskie DNA” - wolność tańcem malowana

więcej »
5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.02

Kolejne koncerty z cyklu „Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.02 18:00

Wernisaż wystawy grafiki Haliny Cholewki

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.02

Akt równoległy - spektakl Teatru Capitol

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.02

XXIX Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.02

„Zero hejtu tylko miłość”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.02 18:00

Wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Sołtysiuka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.02 19:00

Rockowisko - koncert charytatywny dla Kacpra Boruty

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.02

KPS zagra z wiceliderem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.02 10:00

Charytatywny Piknik Garnizonowy dla Kacperka Boruty

więcej »
9
10

MIASTO SIEDLCE, 10.02 10:00

Zimowa Akademia Talentów 2020

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.02 11:00

SZTUKAferie - Ze słowem za pan brat

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.02

Filmowe ferie

więcej »
12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.02 - 15.02

Krzyż Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w siedleckiej katedrze

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.02

Filmowe ferie

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.02

Otwarcie wystawy: W rycerskim obozie

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.02 17:00

Niemen akustycznie - koncert Ambitus Trio

więcej »
17 18

MIASTO SIEDLCE, 18.02

Wieczór walentynkowy w Pałacu Ogińskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.02

Filmowe ferie

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.02 18:00

Pięćdziesiąte spotkanie i wyjątkowy gość VITOexTrEAM

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.02

Filmowe ferie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.02 18:00

Otwarcie Dorocznej Wystawy Fotografii Grupy Twórczej Fotogram „Fotogram 2020”

więcej »
21

POWIAT SIEDLECKI, 21.02

NOCNY TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA KACPERKA BORUTY

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.02

Oddaj krew z harcerzami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.02 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Ewy Kurowskiej „Witraże pędzlem malowane”

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.02

XVII Bezalkoholowy Bal Karnawałowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.02

Spektakl Przystojniaczek już 22 lutego na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 22.02 10:00

Spotkanie Kół Żywego Różańca w Suchożebrach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.02 10:00

Spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Rodzin i Doradców Życia Rodzinnego

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.02

Charytatywny Koncert Karnawałowy w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.02

Czterdziesty Pokutny Marsz Różańcowy

więcej »
24 25 26 27 28 29

MIASTO SIEDLCE, 29.02 10:00

Dzień skupienia dla kapłanów z diecezji siedleckiej

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje