R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Transmisja Mszy św. pogrzebowej śp. ks. prał. Mieczysława Łuszczyńskiego
2020-11-20 09:58:46 Artykuł czytany 2138 razy


O godz. 10.00 w parafii św. Stanisława BM w Siedlcach rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa ks. prał. Mieczysława Łuszczyńskiego, wieloletniego proboszcza parafii św. Stanisława BM w Siedlcach, Honorowego Obywatela Miasta Siedlce.




_________________________

Ks. prałat Mieczysław Łuszczyński (1930-2020)

Urodził się 17 listopada 1930 r. w miejscowości Starawieś k. Węgrowa (obecnie diecezja drohiczyńska) i w miejscowym kościele parafialnym został ochrzczony. Jego rodzicami byli Jan i Honorata z Bączków, małżonkowie Łuszczyńscy, rolnicy.

Naukę w Szkole Powszechnej w rodzinnej miejscowości rozpoczął w 1937 r., a ukończył w czasie wojennym w 1943 r. Na tajnych kompletach, czyli samodzielnie i nielegalnie w konspiracji, uczył się dalej w zakresie gimnazjum, a po wyzwoleniu kontynuował naukę w Gimnazjum i Liceum w Węgrowie, gdzie w 1949 r. otrzymał świadectwo maturalne. Jeszcze jako licealista został wcielony do młodzieżowej brygady „Służba Polsce” i przez 2 miesiące pracował w różnych miejscach.

Zaraz po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, a ówczesny jego proboszcz ks. Józef Bloch napisał w opinii o kandydacie do seminarium, że „jest młodzieńcem bardzo dobrym i pobożnym i taką dobrą opinię ma jego rodzina w parafii”. Odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne i 4 czerwca 1955 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze siedleckiej z rąk bpa Ignacego Świrskiego.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Trzebieszów (1955-1958), Ryki (1958-1959), Siedlce św. Stanisława (1958-1963).

Następnie rozpoczął się okres jego duszpasterzowania jako wikariusza zarządcy i administratora w różnych parafiach, gdzie nie mógł objąć urzędu proboszcza, ponieważ ówczesne władze państwowe nie chciały zatwierdzić ks. Mieczysława na tym urzędzie. Był w parafii Mordy (1963-1964) wikariuszem zarządcą (ekonomem); Zembry (1964) wikariuszem substytutem; Adamów (1964-1965) wikariuszem zarządcą i jednocześnie dziekanem dekanatu adamowskiego; Międzyrzec Podl. św. Mikołaja (1965-1968) wikariuszem adiutorem (pomocniczym) i wikariuszem ekonomem oraz zastępcą proboszcza, a także p. o. dziekana międzyrzeckiego (od 1967 r.); Wisznice (1968-1975) wikariuszem pomocniczym i jednocześnie wiecedziekanem dekanatu wisznickiego oraz wikariuszem zarządcą i dziekanem dekanatu wisznickiego (od 1969 r.), a o d 1970 r. administratorem parafii.

W tych parafiach gorliwie i zaangażowaniem pełnił posługę duszpasterską głosząc kazania, katechizując i podejmując różne działania gospodarcze i remontowo-budowlane. Ta jego ofiarna posługa kapłańska i duszpasterska nie była akceptowana przez ówczesne władze państwowe, które nie chciały zatwierdzić ks. Mieczysława na urząd proboszcza, za jego „antypaństwową działalność w parafiach” – jak twierdził Urząd ds. Wyznań.

Z dniem 1 września 1975 r. został mianowany ojcem duchownym Wyższego Seminarium Duchownego Siedlcach. W celu osobistego pogłębienia formacji duchowej i realizacji jej w życiu seminaryjnym wśród kleryków, rozpoczął studia zaoczne w Prymasowskim Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. Posługę ojca duchownego w seminarium zapamiętali jego wychowankowie, jako gorliwego przewodnika duchowego alumnów, zatroskanego o ich osobisty rozwój duchowy i formacyjny do kapłaństwa, a także pełnego dowcipu i życzliwości kapłana.

Przyszedł czas objęcia posługi duszpasterskiej w parafii św. Stanisława w Siedlcach. Z dniem 8 lipca 1978 r. został mianowany wikariuszem pomocniczym (wiceproboszczem) ówczesnego proboszcza, już schorowanego, ks. prał. Henryka Brzostowskiego i jednocześnie dziekanem dekanatu siedleckiego. Pełnił tę funkcję aż do odejścia na emeryturę (2003 r.).

W tym okresie czasowo pełnił urząd wikariusza zarządcy (administratora) wakujących parafii po śmierci dotychczasowych proboszczów: Pruszyn (1979 r.) i Wiśniew (1980 r.). Nadal władze państwowe sprzeciwiały się objęci urzędu proboszcza przez ks. Mieczysława. Dopiero 15 sierpnia 1980 r. objął urząd proboszcza parafii św. Stanisława w Siedlcach.

Nastały czasy powstania i kształtowania się społecznego i zawodowego ruchu „Solidarność” oraz następstw wprowadzenia w kraju stanu wojennego, a także okres zmierzający do przemian ustrojowych w Polsce, jakie nastąpiły na skutek wyborów parlamentarnych w 1989 r. W tych wydarzeniach uczestniczył Kościół katolicki, a kościół św. Stanisława, biskupa i męczennika w Siedlcach, gdzie proboszczem był ks. Mieczysław, stał się miejscem spotkań formacyjnych, prelekcji i wykładów patriotycznych oraz miejscem upamiętniania znaczących osób i wydarzeń z dziejów naszej Ojczyzny. Wielokrotnie doznawał szykan i represji ze strony władz systemu komunistycznego, ale zawsze zachowywał kapłańską i patriotyczną postawę. Wspierany przez swoich wikariuszy, inspirował różne formy działalności duszpasterskiej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, podejmował potrzebne prace gospodarcze w parafii, a także doprowadził do wybudowania w latach 1983-1988 nowego kościoła przy ul. Janowskiej, który stał się ośrodkiem duszpasterskim nowej parafii Miłosierdzia Bożego, utworzonej w 1993 r.

Lata posługi duszpasterskiej ks. Mieczysława w parafii św. Stanisława w Siedlcach, to czas usiany anegdotami, zaskakującymi powiedzeniami o treści religijnej i moralnej, różnymi dowcipami sytuacyjnymi i wydarzeniami, które zapadły w pamięć jego wikariuszom, kapłanom i wiernym. Pobożny kapłan, gorliwy duszpasterz, zaradny i skuteczny gospodarz, człowiek kochający Ojczyznę-Polskę i zatroskany o Jej losy-patriota. Te duszpasterskie i patriotyczne aspekty Jego posługiwania, wielokrotnie podkreślano w opiniach i wnioskach do różnych instancji, przedstawiając osobę ks. Mieczysława do nadania mu nagród i odznaczeń o charakterze lokalnym i ogólnopolskim. Takowe otrzymał wielokrotnie, a te potwierdzają Jego zasługi dla miasta Siedlec, dla naszej diecezji i dla Ojczyzny.

[O tym więcej i w szczegółach napisali Wnioskodawcy, zgłaszający osobę ks. prał. Mieczysława Łuszczyńskiego, do nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Siedlce w 2008 r. Zob. Urzędu Miasta Siedlce na stronie internetowej: Podlasie 24].

Funkcje diecezjalne, godności i odznaczenia ks. Mieczysława:

Przez kilka kadencji był członkiem Rady Kapłańskiej, delegatem ds. nauczania i wychowania w seminarium duchownym w latach 1982-1988, wizytatorem diecezjalnym wyznaczonych parafii, członkiem Komitetu ds. umieszczenia ziemi z parafii unickich przy pomniku Jana Pawła II w Siedlcach (3.09.1999 r.).

Za pełną gorliwości i poświęcenia posługę duszpasterską został mianowany, przez bpa Jana Mazura, kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej (03.04.1980 r.), a następnie kanonikiem gremialnym tejże Kapituły (31.12.1982 r.). W tej Kapitule został mianowany prałatem archidiakonem (03.05.1992 r.), a z dniem 23.01.2003 r. prałatem kustoszem.

Na prośbę bpa Jana Mazura, papież Jan Paweł II, mianował go kapelanem Jego Świątobliwości (24.02.1990 r.) i w niedługim czasie prałatem honorowym Jego Świątobliwości (08.03.1994 r.).
Już w odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej śp. ks. Mieczysław Łuszczyński został odznaczony wieloma regionalnymi medalami i państwowymi odznaczeniami za swoją działalność duszpasterską, na rzecz wspólnoty lokalnej i kultury polskiej w duchu kształtowania wartości chrześcijańskich i zachowania tradycji raz pamięci o dziejach naszej Ojczyzny.

Za społeczną działalność dla regionu otrzymał medal im. księżnej Aleksandry Ogińskiej „Aleksandria” (1997 r.); regionalną nagrodę im. Ludomira Benedyktowicza (1999 r.); otrzymał również „Medal Komisji Edukacji Narodowej” i honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2008 r.) oraz tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Siedlce” (2008 r.) o co wnioskowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach; otrzymał także, nadaniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, odznaczenie – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (11.11.2008 r.), a także został wyróżniony przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, medalem „Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki” (wręczony 13.12.2015 r.).

Z racji na osiągnięty wiek kanoniczny (75 lat) z dniem 25 listopada 2003 r. został zwolniony z urzędu proboszcza i przeniesiony na emeryturę z prawem zamieszkania w budynku parafialnym. Nadal był czynnym duszpastersko kapłanem w parafii, choć już wiek i zdrowie nie pozwalały na aktywność z lat minionych. Wymagał opieki i troski, a takową okazywał aktualny proboszcz i grono przyjaciół.
Od 2017 r. zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu, gdzie został otoczony troskliwą opieką przez siostry albertynki oraz personel i spokojnie przeżywał czas swojej emerytury. Tam zmarł 16 listopada 2020 r. w przeddzień swoich 90 urodzin, a przeżył 65 lat w kapłaństwie.

Dziękując Bogu za dar życia i kapłaństwa, prosimy o radość wieczną dla śp. ks. Mieczysława. Requiescat in pace…

opr. ks. Bernard Błoński


DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje