R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

61. Siedleckie Zaduszki Jazzowe
2019-10-29 08:34:07 Artykuł czytany 48 razy


Siedleckie Zaduszki Jazzowe to impreza, która ma już ponad sześćdziesięcioletnią tradycję. To również największa i najstarsza impreza jazzowa w naszym regionie. W tym roku jazzowe koncerty zaplanowano na 9 listopada. Przed siedlecką publicznością wystąpią Adam Bałdych Quartet, Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge oraz Danuta Błażejczyk z zespołem.


Adam Bałdych Quartet

Sacrum Profanum to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC.

Sacrum Profanum jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mi-styczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie, „Miserere” Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofii Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno-interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bał-dych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwanie i tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu.

Po niezwykle udanych projektach The New Tradition z Yaronem Hermanem, Antiphona - Psalmy Syryjskie czy ostatnio Brothers z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną, realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych, jak dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale w ciągłym dialogu ze swoim odbiorcą. Najnowszy projekt Adama Bałdycha – Adam Bałdych Quartet – współtworzony jest z wybitną czołówką polskiego jazzu: Krzysztofem Dysem na fortepianie, Michałem Barańskim na kontrabasie i Dawidem Fortuną na perkusji, a swoją premierę miał 29 marca 2019 r.


Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge

Zespół powstał w Krakowie w 1962 r. z inicjatywy Jana Boby i Jana Kudyka, pierwotnie pod nazwą Jazz Band Ball. Pierwszy znaczący sukces JBB miał miejsce we Wrocławiu w roku 1966, gdy zespół za-jął pierwsze miejsce na festiwalu „Jazz nad Odrą”. Z początkiem lat siedemdziesiątych JBB zaczyna swoje pierwsze wojaże w nieosiągalnych wcześniej miejscach, czyli w państwach Europy Zachodniej. Przy tej okazji, za namową niemieckiego managera, modyfikuje swoją nazwę. Tak powstaje ta używana do dzisiaj – Jazz Band Ball Orchestra.

JBBO ciągle poszerzała zainteresowania stylistyczne, by w końcu określić się mianem zespołu grającego tak zwany jazz środka. Muzycy zaczęli też komponować własne utwory. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych do brzmienia zespołu muzycy wprowadzili dodatkowo saksofon tenorowy, grający zamiennie z klarnetem. Taki skład pozostał już na stałe do dziś, a zespół występuje jako sekstet. Ważnym wydarzeniem w historii JBBO było zaproszenie zespołu na jeden z największych Festiwali Jazzu Tradycyjnego w USA, słynny „Sacramento Dixieland Jubilee” w Kalifornii, później znany jako „Sacramento Jazz Jubilee”.

Skład zespołu:
Michał Bylica – trąbka, wokal,
Jarosław Kaczmarczyk – klarnet, saksofon tenorowy, wokal,
Marek Michalak – puzon, wokal,
Wojtek Groborz – fortepian,
Tolek Lisiecki – kontrabas,
Wiesiek Jamioł – perkusja.

Podczas 61. Zaduszek Jazzowych w Siedlcach razem z JBBO wystąpi Stanley Breckenridge – pianista i wokalista, doktor muzykologii i wykładowca na Wydziale Studiów Afro-Amerykańskich na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym w Fullerton.Wykładał także na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Występował solo i z innymi muzykami w licznych krajach Europy, Japonii i w USA. Wydał dziewięć albumów muzycznych. Z formacją Jazz Band Ball Orchestra współpracuje od 2013 r.

Danuta Błażejczyk z zespołem


Danuta Błażejczyk to jedna z najbardziej oryginalnych polskich wokalistek. Zadebiutowała w 1985 r. w Opolu piosenką Taki cud i miód. Jest laureatką wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Śpiewa muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrała wiele płyt z muzyką polską i standardami światowymi. Z wielkim powodzeniem występowała także na scenie teatralnej w przedstawieniach Złe zachowanie, Fame, Nunsense, Moniuszkowo i Tajemnica Tomka Sawyera. Przez wiele lat istnienia na estradzie zyskała sobie miano artystki lubianej, cenionej zarówno przez odbiorców jak i krytyków muzycznych, szczególnie za wspaniałe warunki wokalne, specyficzną barwę głosu i niebywałą muzykalność.

Podczas Zaduszek w Siedlcach wystąpi z koncertem zatytułowanym Gershwin – człowiek, którego kocham. Program koncertu jest poświęcony twórczości amerykańskiego kompozytora, pianisty i dyrygenta George’a Gershwina. Był on pierwszym kom-pozytorem amerykańskim, który zdobył uznanie i popularność zarówno w Ameryce, jak i w Europie. Potrafił w sposób naturalny połączyć tradycje muzyki rozrywkowej teatrów na Broadway’u i jazzu, z europejskimi tradycjami muzyki koncertowej i operowej. Pisał głównie komedie i rewie na potrzeby teatru, lecz w jego dorobku kompozytorskim można znaleźć także dwie opery, kompozycje orkiestrowe, fortepianowe i muzykę filmową.

Danuta Błażejczyk śpiewa i prowadzi ten koncert, opowiadając o Gershwinie, przytaczając ciekawe fakty i anegdoty z jego życia. Towarzyszy jej czteroosobowy zespół muzyczny w składzie:
Tomasz Filipczak – fortepian, instrumenty klawiszowe,
Konrad Kubicki – kontrabas, gitara basowa,
Piotr Malicki – gitary,
Andrzej Błażejczyk – perkusja, instrumenty perkusyjne.


Inf. pras.


Js

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie Hot16Ch2 /OGLĄDAJCIE/
2020-06-03 10:00:16 Kategoria:

Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Sokołowski Ośrodek Kultury,Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Echo Katolickie i Marcin Sójka zostali nominowani przez...

więcej »


foto

Kiedy warto zamienić zwykły materac na materace...
2020-06-03 14:06:23 Kategoria:

Materace rehabilitacyjne mogą być używane przez wszystkie osoby, które cenią sobie wysoki komfort snu. Jednak jest pewna grupa klientów, dla których takie materace są...

więcej »
foto

Sklep internetowy na PrestaShop - dlaczego warto?
2020-06-03 13:33:08 Kategoria:

Sprzedaż w internecie co roku notuje coraz większe rekordy. Nie ma się temu co dziwić - jest to sposób wygodny, bezpieczny i, szczególnie obecnie, często jedyny...

więcej »
foto

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
2020-06-03 13:12:23 Kategoria:

Okulary korekcyjne nie tylko umożliwiają czytanie, bezpieczną jazdę samochodem i wykonywanie wielu codziennych czynności, ale również stanowią ozdobę twarzy. Dzięki...

więcej »
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »

Siedlce

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.06

Filharmonia domowa

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.06

Spotkanie kapłanów posługujących w Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.06

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »
8 9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje