R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ks. Jacek Świątek: Najważniejsza dla Kościoła jest teraz prawda
2020-10-27 09:36:17 Artykuł czytany 1940 razy


Ostatnie Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o dopuszczalności aborcji wywołuje w kraju falę protestów, które uderzają także w Kościół. Przed świątyniami a także w ich wnętrzach dochodzi do różnego rodzaju incydentów. O komentarz do tej sytuacji Radio Podlasie poprosiło Ks. Jacka Świątka, który gościł w porannej audycji "O tym się mówi".


Zdaniem ks. Jacka Świątka, protestujący przekroczyli pewną granicę, podobnie jak miało to miejsce 10 lat temu na Krakowskim Przedmieściu, kiedy poniżano symbole religijne  (krzyż z puszek, krzyż, na którym zwieszono wędlinę). - Jest to kolejna odsłona tego, co już kiedyś się wydarzyło. Powinniśmy się tego spodziewać. Forma, w której dokonują się protesty zdaniem. ks. Świątka jest propagowana przez internet (np. ostatnie wydarzenie w Chile, gdzie zniszczono 2 kościoły), dawniej ekscesy Pussy Riot.

Oczywiście każdy na prawo protestować, wyrażać swoje poglądy, jednak są pewne granice. Te granice według naszego rozmówcy często były przekraczane przez środowiska lewicowe, które nie szanują własności prywatnej, dlatego mają możliwość wejścia na cudzy teren. W przypadku prawicowych środowisk, takie poszanowanie własności prywatnej jest normą.

Ks. Jacek Świątek skomentował także udział w protestach ludzi młodych. Jego zdaniem, są oni łatwo sterowalnym instrumentem. Dodatkowo system zdalnego nauczania, który został wprowadzony przyczynia się zdaniem ks. Jacka, do rozbicia, zaburzenia pewnego elementu wychowawczego w szkole i rodzinie. Rodzice nie mają kontroli nad tym co robią ich wychowankowie, także w internecie, który jak wiemy ma na nich ogromny wpływ. Młodzi i nie tylko odreagowują to co dzieje się aktualnie w ich życiu, wychodząc na ulicę, protestując.

Ks. Świątek dodał, że reakcja niektórych mediów, typowo  informacyjna, pozbawiona komentarzy potępiających te zachowania wynika po prostu z polityki, polityki rozumianej w sposób makiawelistyczny. - Chodzi o walkę o władze, półpolityczne wykorzystanie protestów.

Podsumowując aktualną sytuację w kraju, ks. Jacek Świątek powiedział,  że w pewien sposób ataki kierowane w stronę Kościoła mogą go wzmocnić. Chodzi o powszechne zrozumienie, że najważniejsza jest teraz prawda i jej odkrywanie. POSŁUCHAJ


[ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • do xAO
  2020-10-29 09:25:28

  arrow

  cytat: "Państwo nie jest z natury ani świeckie ani demokratyczne. Gdybyś uczył się historii to byś wiedział, że już od prehistorii różne ludy łączyły wierzenia z życiem swojej społeczności"- niestety nie masz pojęcia o czym piszesz, historii uczyłem się bardzo długo /nie chcę chwalić się tytułami/, państwo świeckie i demokratyczne to wypracowany consensus, który chroni WSZYSTKIE grupy społeczne, u nas niestety jest pozorna demokracja, poprzez przekupstwo w tzw. socjalu wygrywa się wybory a potem wprowadza się rozwiązanie, które nawet w warunkach pandemii wyprowadzają masowo ludzi na ulice, to nie jest demokracja lecz zachcianki osoby, która już dawno powinna być na emeryturze, stajemy się zakałą Europy

 • 44
  2020-10-28 19:51:06

  arrow

  tylko prawda jest ciekawa, ale na wojnie to ona ginie pierwsza. z całym szacunkiem ks. Jacku lewackie bojówki mają w nosie prawdę, juz gebels mówił, że 100 razy powtórzone kłamstwo staje się prawdą! w kraju katolickim przez tyle lat nie ma prwdziwych mediów katolickich, z liczącym się głosem...

 • 44
  2020-10-28 19:43:50

  arrow

  nie istniał Kościół, a przykazanie: nie zabijaj, istnieje już od tyssięcy lat - kościów powinien stać na straży Bożej nauki. inną sprawą jest to,że hierrarhia nic nie robi od dawna, aby dotrzeć do ludzi młodych, a kościół naucza tak jak ludzie żyją, a nie jak powinni żyć.wczoraj na proteście po lewackiej stronie była dziewczyna, która śpiewa na wieczorach uwielbienia. kapłani! gdzie popełniliście bląd w formacji młodego człowieka?

 • 44
  2020-10-28 19:42:50

  arrow

  nie istniał Kościół, a przykazanie: nie zabijaj, istnieje już od tyssięcy lat - kościów powinien stać na straży Bożej nauki. inną sprawą jest to,że hierrarhia nic nie robi od dawna, aby dotrzeć do ludzi młodych, a kościół naucza tak jak ludzie żyją, a nie jak powinni żyć.wczoraj na proteście po lewackiej stronie była dziewczyna, która śpiewa na wieczorach uwielbienia. kapłani! gdzie popełniliście bląd w formacji młodego człowieka?

 • Gruby
  2020-10-28 19:20:46

  arrow

  Prosty wniosek w kontekście komentarza Janki: wspierajmy jak możemy dobrych kapłanów, aby każdego dnia czuli oddech naszej modlitwy i naszego konkretnego wsparcia. I jeszcze jedno: duże znaczenie ma proste słowo dziękuję...

 • JAnka
  2020-10-28 15:42:32

  arrow

  do JAnka: jedyny trafny komentarz.
  Bo nasz kościól potrzebuje miłosci do drugiego człowieka, nie purpury, nie złota - ale miłości.
  Jak mało mamy dzis prawdziwie Bożych kapłanów - dziś większość to gospodarze, menagerowie, urzednicy. Troska o byt zewnętrzny przesłoniła troskę o dusze, wkradło sie zakłamanie, obłuda, a co za tym idzie zniechęcenie - i to nie tylko młodziezy, również osób dorosłych, katolików wierzących i praktykujących.
  Kapłan żyjący wśród swoich parafian co innego mówi w niedzielę na kazaniu, a co innego czyni na co dzień.
  Kto troszczył się o młodzież, o jej pozyskanie dla Kościoła - na pewno nie ci katecheci w szkołach, którzy nie potrafią przekazać młodziezy tego co najwazniejsze, czasami młodzież jest bardziej światła niż oni.

  Jest źle, jest bardzo źle, ale eskalowaniem nienawiści, tolerowaniem wojny polsko - polskiej, bawieneim się polityka - nie przyciągnięmy ludzi młodych do Kościoła.
  A młodzież widzi, młodzież ocenia.

 • ....
  2020-10-28 13:14:14

  arrow

  Podziemie aborcyjne istnieje. Albo Polki wyjeżdzają do Niemiec, i usuwają niechcianą ciąże.
  Obecnie walka toczy się, aby w Polsce było prawo zezwalające na zabicie, nawet zdrowego dziecka! Mydli się oczy i jakaś grupa, używa kobiet, dziewcząt i nie tylko, jako mięso armatnie. Nie jestem po rzadnej ze stron. Zrobił się bajzel. Później opłata szkód z naszych podatków; bądź kościołów, z pieniędzy które ludzie rzucają na tacę. Polska, to nie jest kraj katolicki! Zapomina się, że są inne kościoły, grupy wyznaniowe ... one również mają własne zdanie, one również mogły uczestniczyć w decyzji! Ględzenie, że Kościół i Kościół ... zapomina się, że ochrzczony w KK, jest ich realną częścią. Kościół, jakikolwiek nie zatrzymuje się na duchownych! Ciągłe myślenie na skróty! Bądź wyłącznie myślenia, i rzucania nie raz nie-logicznych haseł! Popatrzmy na napisy na owych kartonach - można natrafić na objaw braku logiki.

 • JAnka
  2020-10-28 13:09:59

  arrow

  Tak, zbieramy teraz żniwo zaniedbań, letniości, zabiegania o ilość a nie o jakość i działania bez Ducha. Nie znaczy to jednak, że mamy opuścić ręce. My-Kościół, teraz mamy czas ewangelizacji ale nie jako nauczający, głoszący ale bliscy drugiemu człowiekowi, pochylający się nad nim, otwierający się na wspólnotę, która jest zbudowana z relacji. Skończył się czas autorytetu hierarchów kościelnych, potrzeba teraz Ojców i Braci/Sióstr w wierze. Jezus taki był. Zaprowadziło Go to na krzyż ale to jest chyba właśnie droga i cel każdego z członków KOŚCIOŁA. W górę serca!

 • Chrześcijanin
  2020-10-28 11:08:49

  arrow

  Pod kościołami teraz są ludzie ochrzczeni, po I Komunii, większość już po bierzmowaniu. Może to ostatni moment, aby wyciągnąć wnioski i wprowadzić zmiany w kościele, szczególnie w nauczaniu religii. Aktualny poziom lekcji religii jest bardzo niski. Ponadto mniej polityki w kazaniach. Często trywialne, polityczne argumenty w kazaniach wywołują tylko zażenowanie.

 • xAO
  2020-10-28 08:27:42

  arrow

  Państwo nie jest z natury ani świeckie ani demokratyczne. Gdybyś uczył się historii to byś wiedział, że już od prehistorii różne ludy łączyły wierzenia z życiem swojej społeczności. A już o demokracji, która jest po prostu złym ustrojem nie było tam mowy. Trzeba walczyć o prawdę i oddzielić ziarno od plew. Chcą lewacy iść do piekła, to niech idą skoro nienawidzą Chrystusa i jego świątyń. Kościół należy traktować jak dom, a domu powinien bronić każdy w nim mieszkający.

 • Szkoda...
  2020-10-28 07:31:52

  arrow

  Jako katolik powiem, że szkoda, że Kościół nie widzi, że właśnie nieodwracalnie zmienia się jego rola. Ci protestujący młodzi ludzie do kościoła już nie pójdą. Niedługo kościoły będą puste jak we Francji. I mówię to jako osoba wierząca. Nie tędy droga, drodzy Księża. Wasze pokolenie oprze się jeszcze na nas- osobach starszych, ale kolejnego pokolenia księży nie macie już po co kształcić, bo zasilą grono bezrobotnych. Zacznijcie działać w imię miłości, a nie nienawiści.

 • mw
  2020-10-27 22:40:37

  arrow

  Bardzo dziękuję księdzu Jackowi Świątkowi za te słowa. "Tylko prawda nas wyzwoli". Mam nadzieję, że więcej księży i nas zwykłych ludzi będzie śmiało głosić prawdę. Kościół to my wierni, nie zostawiajmy księży samych, musimy działać razem.

 • as
  2020-10-27 20:12:46

  arrow

  Bez radykalnej reformy, za kilka lat kościoły będą puste.

 • maniek
  2020-10-27 19:30:05

  arrow

  WALDEK napisał esensię PRAWDY

 • pozyskiwanie
  2020-10-27 18:09:00

  arrow

  Jak zwykle wszyscy są winni. Kościół ma ogromne narzędzie do edukacji młodych ludzi - lekcje religii, kazania niedzielne. Jak kościół "wysterował" tych ludzi to tak teraz jest. Problem jest w utracie autorytetu kościoła w grupie ludzi młodych. Może warto pomyśleć o tym co możemy zrobić, aby pozyskać młodych dla kościoła, a nie zastanawiać się, że inni ich już pozyskali dla swoich celów. Ks. Świątek powinien domagać się od aktualnie rządzących aby nie lekceważyli problemów edukacji, wychowania tak jak robią to aktualnie.

 • Makabra
  2020-10-27 15:26:29

  arrow

  KS dyrektor szkoły powinien wiedzieć że młodzież nie może wychodzić z domu do godz 16 bez opieki dorosłego po 16 i owszem.. szkoda że kościół ponosi teraz skutki tego romansu z partią rządzącą, szkoda że teraz szczuje się człowieka na człowieka. Kobiety które powinny zawsze się wspierać nienawidzą się z powodu poglądów. Niestety Kk posypał swoje 5 groszy.

 • ja
  2020-10-27 13:55:40

  arrow

  Ochrona życia nie ma nic wspólnego z polityką. Życie to życie a zabójstwo to zabójstwo. Tyle w temacie

 • waldek
  2020-10-27 13:46:52

  arrow

  cytat:"..wywołuje w kraju falę protestów, które uderzają także w Kościół." Dzieje się tak dlatego, że Kościół angażuje się w politykę i odwrotnie, należy oddzielić sacrum od profanum, państwo jest z założenia świeckie i demokratyczne a nie jakaś dyktatura na wzór państwa np. islamskiego. Skończy się tym, że młodzi odejdą od Kościoła, powstanie podziemie aborcyjne i wtedy co ?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Talerz zdrowego żywienia - trzy kroki do zdrowia
2020-11-26 11:59:00 Kategoria:

W październiku 2020 roku na Narodowym Kongresie Żywieniowym ogłoszono nowe "Zalecenia zdrowego żywienia" w formie graficznej talerza zamiast piramidy. Grafice talerza...

więcej »


foto

Zanzibar, Tanzania czy Mauritius? – Egzotyczne i...
2020-11-27 12:19:38 Kategoria:

Poszukujesz pięknych wakacji w tropikalnej scenerii i z dala od tłumów? Marzysz o ciepłej wodzie i kąpielach w krystalicznych wodach Oceanu Indyjskiego? Śnisz o ucieczce...

więcej »
foto

Nowy punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19 na...
2020-11-27 12:12:24 Kategoria:

23 listopada Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. uruchomiło punkt pobierania wymazów w kierunku COVID-19.

więcej »
foto

Profesjonalny warsztat dla twojego samochodu
2020-11-26 20:03:00 Kategoria:

Szukasz dobrego i sprawdzonego miejsca do naprawy swoich czterech kółek? Bialskie pogotowie ma w swojej ofercie auto serwis, misja pozostaje jednak ta sama: troska o...

więcej »
foto

O czym powinieneś wiedzieć przed kupnem patelni stalowej?
2020-11-26 13:10:39 Kategoria:

Stal nierdzewna jest wszędzie: w naczyniach kuchennych, sztućcach, urządzeniach, konstrukcjach budowlanych, implantach, broni… lista jest długa. Ale jeśli szukasz patelni...

więcej »
foto

Gdzie przechowywać chleb? - wybieramy nowoczesny chlebak
2020-11-24 10:41:56 Kategoria:

Pieczywo wymaga odpowiedniego przechowywania, by mogło utrzymać świeżość i smak. Dowiedz się, jak dobrać najlepszy chlebak do współczesnego wnętrza.

więcej »
foto

Siły natury w walce z trądzikiem
2020-11-24 10:32:42 Kategoria:

Problem trądziku nęka większość nastolatków, ale też sporą część dorosłych. Jednak wciąż niewiele z osób zmagających się z tą nieprzyjemną przypadłością...

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-11-23 12:49:11 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jaki drapak warto wybrać?
2020-11-21 08:11:42 Kategoria:

Kocie meble służą nie tylko rozładowaniu nadmiaru energii u zwierzaków, ale również stanowią pewnego rodzaju ostoję. W końcu drapaki dla kotów to przedmioty...

więcej »

Siedlce

w lewoListopad 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.11 12:00

Wirtualny wernisaż „Splendor Podlasia – tkaniny kościelne i złotnictwo”

więcej »
4 5 6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.11

Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »
8
9 10 11

MIASTO SIEDLCE, 11.11

Od Mazurka Dąbrowskiego do Ody do radości - koncert dostępny online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11

Obchody Święta Niepodległości okrojone do minimum

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.11

Od Straussa do Ordonki - koncert już dziś o godz. 19:00 na kanale YouTube CKiS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.11 18:00

Siedlce: Msza św. za zmarłych przedstawicieli środowisk artystycznych

więcej »
13 14 15
16

POWIAT SIEDLECKI, 16.11 - 19.11

Oddaj złom i wesprzyj leczenie Antosi!

więcej »
17 18

MIASTO SIEDLCE, 18.11 11:00

Podróże ze smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat – wykład Jędrzeja Majki

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.11

Koncert APPLE PIE dostępny online

więcej »
20 21 22

MIASTO SIEDLCE, 22.11

Święto patronalne KSM i Akcji Katolickiej diecezji siedleckiej

więcej »
23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.11

Powarsztatowa wystawa prac wykonanych metodą pouring

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.11

Koncert zespołu Niekompletni

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.11

Msza św. o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.11

Jak osiągnąć szczęście? – wykład Grażyny O’Sullivan

więcej »
26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.11 13:30

Dziś pogrzeb śp. Elżbiety Sargowickiej. TRANSMISJA mszy św. na fb siedleckiej parafii

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.11

DeKolty - Koncert LIVE ze Sceny Teatralnej Miasta Siedlce już 28 listopada

więcej »
29

MIASTO SIEDLCE, 29.11

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.11 17:00

Fantastyczny Świat Muzyczny - koncert Grupy Muzycznej Limbos

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.11 17:00

VIII Zaduszki Literackie online

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje