R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Prezydent do mieszkańców Siedlec o swym pierwszym półroczu
2019-07-09 11:31:45 Artykuł czytany 650 razy


Prezydent Siedlec Andrzej Sitnik rozpoczął 8 lipca cykl spotkań z mieszkańcami. W kampanii obiecał, że będzie co pół roku informować o swoich działaniach. Pierwsze pół roku kadencji minęło – z jakimi informacjami wyszedł do mieszkańców i jakie pytania od nich usłyszał?


Dla tych, którzy obserwują pracę samorządu i śledzą relacje z sesji rady miasta – nowości nie było. Prezydent i skarbnik obszernie i szczegółowo opisali stan finansów. Przypomnieli problemy ze spięciem budżetu na przełomie roku i opisali wdrożoną politykę oszczędnościową (choć chętniej używali sformułowania „racjonalizacja wydatków bieżących”). Podkreślono, że w tej kadencji samorządu każdego roku będzie do spłacenia po 30 mln z tytułu starych zobowiązań, nie można więc (przynajmniej na razie) brać nowych kredytów. Tym bardziej, że panuje niepewność co do skutków posunięć zapowiadanych przez rząd. Nie wiadomo, czy podwyżki dla nauczycieli będą wystarczająco skompensowane i ile zabraknie w dochodach na skutek zwolnienia z PIT-u osób do 26 roku życia (skarbnik szacuje tę lukę na 5-8 mln zł).
 
Prezydent podkreślił, że mimo tych wszystkich ograniczeń inwestycje nie stoją w miejscu i w pierwszym półroczu ich wartość sięga 19 mln zł. Chodzi tu m.in. o modernizację szpitala miejskiego, zakup autobusów dla MPK, przebudowy ulic Domanickiej, Południowej i Zielnej, budowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 i remonty kilku szkolnych stołówek.

Nie zabrakło gorzkich komentarzy na temat współpracy z radą miasta – a właściwie jej braku, jako że większość już kilka razy zablokowała prezydentowi projekty uchwał o znacznych skutkach finansowych. Andrzej Sitnik bronił tutaj odrzuconych niedawno podwyżek cen śmieci i opłat żłobkowych, uzasadniając je rosnącymi kosztami. Zapowiedział kontynuację polityki oszczędnościowej i przedstawienie nowego planu we wrześniu lub październiku.

W pytaniach od mieszkańców dominowały dwa tematy: gospodarka śmieciowa i edukacja. Przy tej pierwszej pytano o uzasadnienie niedoszłych podwyżek, o możliwość zmuszenia do płacenia za śmiecie tych, którzy teraz się od tego uchylają, a także o niską skuteczność systemu kontroli. W odpowiedzi prezydent Sitnik opisał rozmowy z administratorami w sprawie weryfikacji rzeczywistej liczby osób w lokalach i prosił o sąsiedzką czujność w tym zakresie. Zapowiedział dalsze tłumaczenie mieszkańcom prostej zależności: „nie płacisz za śmiecie – działasz na własną szkodę. Będziesz miał dalej dziurawe ulice i chodniki, bo miasto dokładając do gospodarki śmieciowej musi na czymś zaoszczędzić”. Przyznał, że prowadzone kontrole miały umiarkowaną skuteczność, bo muszą być zapowiadane z wyprzedzeniem. Na uwagi o śmieciarkach mieszających selektywnie zebrane odpady prosił o zgłaszanie konkretnych sytuacji z podaniem miejsca i godziny – wszystkie pojazdy mają GPS i kamery, więc takie sygnały można łatwo zweryfikować.

Jeśli chodzi o edukację, to kilka osób wróciło do sprawy konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4, prosząc o pozostawienie na stanowisku dotychczasowego dyrektora, Przemysława Anusiewicza. W odpowiedzi usłyszało wyjaśnienia procedury konkursowej, jednak obietnice personalne nie padły. Prezydent powtórzył tylko, że podejmie decyzję w odpowiednim czasie.

Pytano także o finansowanie edukacji dla dzieci i młodzieży spoza Siedlec. Skarbnik tłumaczył, że o ile za przedszkolaki można wysyłać noty rozliczeniowe do gmin, to w przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych nie ma takiej możliwości prawnej. Na pytanie o to, czy Siedlce zamierzają się procesować z państwem o niewystarczającą subwencję oświatową Kazimierz Paryła odpowiedział, że na razie z takim roszczeniem wystąpiły największe miasta, a mniejsze przyglądają się, co z tego wyniknie. Jeśli uda się dużym, wtedy średniacy i mali spróbują tego samego.

Poniedziałkowe spotkanie było pierwszym z całego cyklu. Kolejne odbędą się dziś, jutro i pojutrze (wtorek-czwartek, 9-11 lipca) w tym samym miejscu i o tej samej porze: w sali obrad rady miasta na parterze magistratu, o godzinie 18.00.

fot. Archiwum podlasie24.pl
AB  [MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Azog Plugawy
  2019-07-11 21:24:17

  arrow

  Szanowni Państwo drodzy mieszkańcy i bardzo proszę Naczelnika o zabranie głosu. Ale to słabe. Jąkający się urzędas ze Skweru Niepodległości o cechach narcystycznych

 • Sielce
  2019-07-10 09:00:01

  arrow

  Mieszkańcy zrozumieją podwyżki bo głupi nie są. Szkoda tylko że przez lata jedni zadluza Li a teraz udają dobry Ch. Sitnik powiedział dość temu i tego chcieliśmy. Także jakbyście chcieli robić referendum to raczej wynik będzie taki gdzie radę pozegnamy. Panie Sitnik bądź Pan konsekwentny bo inaczej nasze miasto nie wyjdzie z tego chaosu.

 • Normalny
  2019-07-10 07:34:55

  arrow

  Pan Redaktor raczył pominąć pytania o kolegę Prezydenta , który objął stanowisko prokurenta w ARMS i Jego zarobki.

 • UM
  2019-07-09 16:45:24

  arrow

  autobusy to chyba nie budżet UM

 • On
  2019-07-09 16:31:26

  arrow

  Bla bla bezbarwny bełkocik. Strata czasu

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Biuro i ergonomia
2019-07-10 09:15:31 Kategoria:

Komfortowe warunki pracy nadal nie są standardem każdej firmy, niemniej sytuacja ta ulega systematycznej poprawie. Coraz więcej pracodawców stosuje się do zasad ergonomii,...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.07 18:00

Wystawa grafiki i rysunku Bożeny Skoczeń-Ceranki w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
4 5 6

POWIAT SIEDLECKI, 06.07

II Dzień Muchawki

więcej »
7

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Koncert muzyki klasycznej w dąbrowskim dworze

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.07

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »
8 9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.07

GUITAR WORKSHOP na scenie LETNIEGO FESTIWALU POD MURALEM!

więcej »
13 14

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

XII Festiwal Kuchni Regionalnej - Z Wiśniowym smakiem

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Bieg uliczny z wisienką w tle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

Wiśniew: VII Bieg Uliczny Z WISIENKĄ W TLE

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.07

XII Festiwal Kuchni Regionalnej - Z Wiśniowym smakiem

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.07

KINO PRZYJAZNE SENSORYCZNIE

więcej »
17

POWIAT SIEDLECKI, 17.07

Świadczenie 500+ na pierwsze dziecko – busy informacyjne na Mazowszu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.07

Sparing z Hapoelem i spotkanie z kibicami

więcej »
18 19 20

POWIAT SIEDLECKI, 20.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »
21

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Wystawa papug i ptaków egzotycznych w Ujrzanowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 21.07

Dni Gminy Wodynie /zapowiedź/

więcej »
22 23 24 25 26 27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.07

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 28.07

Jubileuszowy XX Festyn „Słoneczne Lato” w Mordach

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje