R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

18. Dywizja Zmechanizowana – co przyniesie rok 2020?
2020-01-18 12:13:46 Artykuł czytany 585 razy


Tworzenie nowych jednostek, początek dużych inwestycji w infrastrukturę i zbieranie doświadczeń ze współpracy międzynarodowej. Tak wyglądają tegoroczne plany 18. Dywizji Zmechanizowanej.


Czwartą dywizję Wojsk Lądowych powołano do istnienia we wrześniu 2018 roku. W ciągu niespełna półtora roku powstał sztab i batalion dowodzenia, w skład dywizji włączono dwie istniejące wcześniej jednostki (1. Warszawską Brygadę Pancerną i 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich) oraz rozpoczęto formowanie nowych (18. Pułku Logistycznego w Łomży i 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie). Co będzie dalej?

Nowe jednostki i ich zaplecze


W tym roku rozpocznie się tworzenie batalionu zmechanizowanego w Białej Podlaskiej, dywizjonu artylerii w Siedlcach oraz batalionu czołgów i dywizjonu przeciwlotniczego w Lublinie. Nastąpią również zapowiadane inwestycje w infrastrukturę tych garnizonów. O ile poprzedni rok poświęcono na prace projektowe, zbieranie pozwoleń i zabezpieczenie finansów, tak teraz przychodzi czas na realizację. W nadchodzących miesiącach można się więc spodziewać adaptacji istniejących i budowy nowych budynków koszarowych w Białej Podlaskiej, a w Siedlcach – budowy siedziby sztabu dywizji i batalionu dowodzenia. Z kolei w podwarszawskiej Wesołej trwa budowa garaży i warsztatów obsługowych dla czołgów Leopard. W niedalekiej przyszłości powstanie tam również centrum symulatorów.

Więcej broni


Co się tyczy dostaw uzbrojenia, to w tym roku oczekiwane są dostawy czołgów T-72, które trafią do wspomnianego batalionu w Lublinie. Te leciwe pojazdy przechodzą właśnie remont oraz modyfikację, która pozwoli im działać w nocy. Nie jest to ostatni krzyk techniki, ale trzeba zaznaczyć, że jest to raczej wyjątek, bo większość jednostek 18. DZ ma dostać sprzęt nowoczesny i fabrycznie nowy. W służbie znajdą się więc kolejne egzemplarze automatycznych samobieżnych 120 mm moździerzy Rak, zestawów przeciwlotniczych Poprad (poczwórna wyrzutnia rakiet Grom na lekko opancerzonym podwoziu kołowym, z nowoczesnym systemem kierowania ogniem) i 155 mm haubic Krab. Sporo będzie również sprzętu mniej efektownego, ale niezbędnego do sprawnego działania w polu: kontenerowych stanowisk dowodzenia, ruchomych warsztatów obsługowych, a nawet kuchni polowych.

Jest komu służyć

Jeśli chodzi o kadry, to mimo sporej konkurencji ze strony cywilnego rynku pracy wojsko nie narzeka – przynajmniej jeśli chodzi o szeregowych. Do służby w brygadzie lubelskiej zgłosiło się w zeszłym roku tylu chętnych, że można będzie przyspieszyć ułożone wcześniej harmonogramy. Trudniej jest o podoficerów i oficerów. Tutaj szans upatruje się w programie Legii Akademickiej, w ramach którego przygotowanie wojskowe odbywają zainteresowani studenci wyższych uczelni. Gen. Jarosław Gromadziński liczy, że przynajmniej część z nich zdecyduje się potem na zawodową służbę.

Szlifowanie umiejętności


Odnośnie szkolenia, to warto wspomnieć niedawną, listopadową certyfikację batalionu czołgów z 1. Brygady Pancernej. Jednostka ta przesiadła się niedawno na najnowocześniejsze w Wojsku Polskim czołgi Leopard 2A5, a certyfikacja potwierdza, że jest już gotowa do działania. Owo przezbrojenie wiązało się z pewnymi kontrowersjami. Wytykano, że jednostka w Wesołej nie zapewnia odpowiednich warunków, bo brak jej dużego poligonu i zaplecza technicznego. Co do zaplecza, to braki są właśnie nadrabiane, a jeśli chodzi o poligony, to szkolenie odbywa się w Nowej Dębie i Orzyszu (w tym drugim przypadku – wspólnie z sojusznikami z NATO). Generał Gromadziński zapewnia, że nie trzeba w tym celu wozić ciężkiego sprzętu w tę i z powrotem przez pół Polski, spalając przy tym tony paliwa i niszcząc drogi. Po prostu część czołgów jest cały czas na poligonach, a wymienia się jedynie szkolące się załogi.

„Szpica” NATO

Wchodząca w skład 18. DZ 21. Brygada Strzelców Podhalańskich jest od początku tego roku tzw. brygadą ramową Sił Odpowiedzi, zwanych potocznie „szpicą” NATO. Oznacza to bardzo wysoki stopień gotowości bojowej i zdolność wejścia do akcji w ciągu kilkudziesięciu godzin. Co wynika z tego dla 18. Dywizji? Przede wszystkim konieczność zabezpieczenia działań 21. BSP, ale też szansa na jeszcze lepsze „dotarcie się” z sojusznikami. W skład „szpicy” wchodzą jednostki z kilkunastu krajów, co daje okazję sprawdzenia i udoskonalenia struktur i procedur.

Zakorzenieni w regionie

18. Dywizja Zmechanizowana dziedziczy tradycje przedwojennej 18. Dywizji Piechoty. Ta druga została utworzona równo 100 lat temu, 23 stycznia 1920 roku. Z tej okazji wybito pamiątkowy medal, z emblematami obu jednostek oraz wizerunkami pierwszego dowódcy 18. DP, gen. Franciszka Krajowskiego oraz patrona 18. DZ, gen. Tadeusza Buka. 23 stycznia w Łomży odbędzie się rocznicowa gala. W Terespolu ma być ufundowane popiersie generała Krajowskiego, zaś jego imieniem będzie nazwana jedna z tamtejszych ulic. Wszystko to ma służyć lepszemu „zakorzenieniu się” 18. DZ w regionie. Ważnym elementem kultywowania tradycji będzie też honorowa warta, jaką żołnierze Dywizji wystawią po raz pierwszy w niedzielę 26 stycznia przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Wywiad z gen. dyw. Jarosławem Gromadzińskim można odsłuchać TUTAJ
AB [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • zzxw
  2020-01-18 17:36:36

  arrow

  taki sprzęt i technika raczej nie przydadzą się raczej we /odpukać/ współczesnym polu walki

 • oN
  2020-01-18 17:12:32

  arrow

  Trudno o podoficerów i oficerów bo duża część wybrała lżejszą służbę w jednostkach obrony terytorialnej, tak to jest jak na siłę tworzy się nowe jednostki bez zaplecza kadrowego

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

9 kwietnia, radiowe audycje czwartkowe
2020-04-08 12:52:00 Kategoria:

W Wiekli Czwartek 9 kwietnia Katolickie Radio Podlasie przygotowało dla państwa:

więcej »


foto

Wszystko o EKUZ
2020-04-08 13:41:30 Kategoria:

Wybierasz się w podróż za granicę i chcesz się przygotować na każdą ewentualność? Zanim wyruszysz, zadbaj o wszelkie formalności – łącznie z uzyskanie karty EKUZ....

więcej »
foto

Materac, na którym naprawdę się wyśpisz
2020-04-06 10:39:40 Kategoria:

„Materac, to materac.” Większość ludzi kieruje się przy wyborze materaca tą prostą dewizą. Niestety. Dlaczego niestety? A dlatego, że około 30% naszego całego...

więcej »
foto

Obierz kurs na słoneczną Hiszpanię!
2020-04-06 10:20:00 Kategoria:

Nie ma lepszego sposobu nauki obcego języka, jak intensywny kurs wyjazdowy. Jeśli pragniesz poprawić swój angielski, koniecznie odwiedź Wielką Brytanię. Gdy marzysz o...

więcej »
foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc. Zapraszamy do współpracy osoby wykonujące zawody medyczne.

więcej »

Siedlce

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.04

Siedlce: Męski Różaniec w ograniczonym składzie

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.04

Niedziela Palmowa: Transmisja Mszy św. i Drogi Krzyżowej

więcej »
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje