R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Centrum Integracji Społecznej w Siedlcach przygotowuje posiłki pracownikom szpitala miejskiego
2020-06-04 12:59:09 Artykuł czytany 117 razy


Centrum Integracji Społecznej przekazuje posiłki pracownikom szpitala miejskiego oraz służbom stacjonującym przy szpitalu i wspierającym placówkę w czasie epidemii. To element projektu Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, które zorganizowało na Mazowszu przygotowanie 10 tys. posiłków na rzecz osób walczących ze skutkami epidemii. W różnych częściach województwa zajmują się tym podmioty ekonomii społecznej lub przedsiębiorstwa dające pracę osobom zagrożonym wykluczeniem.


Ostatnie miesiące były trudnym czasem dla wielu przedsiębiorstw. Te z przymiotnikiem „społeczne” zawsze były bardziej nastawione na wspieranie innych niż na zysk. W dobie pandemii podejmowały różne wyzwania – zarówno przygotowywanie jedzenia na potrzeby np. seniorów, jak i szycie maseczek czy robienie przyłbic. Teraz przez miesiąc będą przygotowywać i rozwozić posiłki do instytucji, które tego najbardziej potrzebują. W Siedlcach Centrum Integracji Społecznej prowadzone przez Caritas Siedlce przekaże posiłki pracownikom szpitala miejskiego oraz służbom stacjonującym przy szpitalu i wspierającym placówkę w czasie epidemii.

– W ostatnim czasie z powodu epidemii wielkie trudności w swoim funkcjonowaniu mają np. zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej, czyli podmioty tzw. ekonomii społecznej. Aby im pomóc, uruchomiliśmy specjalny program, który z jednej strony nakierowany jest właśnie na utrzymanie ich aktywności, a z drugiej – na wsparcie szpitali, domów pomocy społecznej, miejsc, których pracownicy są szczególnie obciążeni walką z epidemią koronawirusa – zauważa marszałek Adam Struzik. – Dzięki temu łączymy dwa elementy: pożyteczną działalność podmiotów ekonomii społecznej ze wsparciem ochrony zdrowia.

Przygotowywane dania mają być pełnowartościowymi, ciepłymi posiłkami (tzw. drugie danie lub zupa) w wersji mięsnej lub wegetariańskiej – tych ostatnich przewidziano 10 proc. z całości. Żywność ma być szczelnie pakowana w jednorazowe opakowania, tak aby dostarczone posiłki były ciepłe. Do każdego posiłku dodawane będą sztućce – ze względów sanitarnych jednorazowe.

– Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej znalazło świetne rozwiązanie na trudne czasy. Wypracowało własny pomysł na to, jak pomagać zarówno podmiotom ekonomii społecznej, a jednocześnie tym, którzy teraz potrzebują pomocy – mówi o akcji Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Medycy pracujący nieustannie, policja, ale też np. pracownicy domów pomocy społecznej to przykładowe grupy osób, których zadania teraz są trudniejsze do wykonania niż dotychczas. Pracują często bez wytchnienia, więc każda pomoc – taka, jak chociażby ciepły, regeneracyjny posiłek – jest na wagę złota. Jest to też nasze podziękowanie medykom i wszystkim, którzy pracują, by ratować nasz życie.

Zgodnie z założeniem na terenie Mazowsza wydanych zostanie w sumie 10 tys. posiłków. Poza szpitalem miejskim w Siedlcach akcja obejmie jeszcze pracowników domów pomocy społecznej w Warszawie, radomskiej stacji pogotowia, szpitali wojewódzkich w Ostrołęce i Płocku oraz ośrodka pomocy społecznej w Ciechanowie. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 82,7 tys. zł. To środki MCPS pochodzące z budżetu województwa, które były zaplanowane na różne inicjatywy dotyczące ekonomii społecznej.

– Naszym zadaniem jest promocja ekonomii społecznej. Jednak obecny czas to nie moment na targi, kampanie i tego typu działania. Przedsiębiorstwa społeczne zatrudniają ludzi, którzy bez tej pracy byliby marginalizowani, muszą więc działać, by nie pogłębiać wykluczenia. A jednocześnie zawsze ich działania skierowane były do grup, które wymagają dodatkowego wsparcia. Dziś takimi grupami są m.in. ci, którzy bezpośrednio przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się epidemii – wyjaśnia ideę akcji Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora MCPS.

Wykonawcy posiłków, którzy zostali wyłonieni w przetargu, to przedsiębiorstwa i podmioty angażujące do zadania osoby z grup narażonych na wykluczenie społeczne, np. osoby z niepełnosprawnością, bezrobotne, pozbawione wolności lub zwalniane z zakładów karnych, z zaburzeniami psychicznymi, bezdomne, posiadające status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, uzależnione od alkoholu lub narkotyków albo osoby powyżej 60. roku życia. Posiłki wykonają i dostarczą w innych częściach Mazowsza Fundacja „Dobry Duszek” z Radomia, Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej dla Niewidomych w Stanisławowie prowadzony przez Fundację Praca dla Niewidomych, Stowarzyszenie Przyszłość w Gminie Wąsewo, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS z Mławy i firma MODEX-POL Adam Modzelewski, Warszawa.Inf. pras.

DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
foto

Jak radzimy sobie z koronawirusem?
2020-06-22 06:00:00 Kategoria:

W regionie siedleckim do tej pory odnotowano 250 przypadków zakażeń koronawirusem . Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny,...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.07

STOP SHOP Siedlce zaprasza na seanse letniego kina samochodowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 21:00

„Od Straussa do Ordonki” już 3 lipca na scenie Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.07 21:00

IV Letni Festiwal pod Muralem!

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.07

V Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.07

Nabożeństwo Fatimskie w Budzieszynie

więcej »
5
6 7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.07

STOP SHOP Siedlce zaprasza na seanse letniego kina samochodowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
11 12
13 14 15

MIASTO SIEDLCE, 15.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.07

„Wakacje z Andersenem” w Siedleckiej Książnicy

więcej »
17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje