R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Internetowe Rewolucje” Google'a w Siedlcach
2018-07-11 07:10:38 Artykuł czytany 1206 razy


Rewolucja: nie krwawa, ale elektroniczno-biznesowa. Projekt o nazwie „Internetowe Rewolucje” to cykl szkoleń firmy Google, poświęconych wykorzystaniu powszechnie dostępnych sieciowych narzędzi przez małe i średnie firmy. We wtorek (10 lipca) ekipa doradców internetowego giganta zawitała do Siedlec.


Trudno znaleźć kogoś, kto w jakiś sposób nie korzysta z internetu – czy to do zakupów, czy do poszukiwania wiadomości, czy do kontaktu ze znajomymi. Używanie go do robienia interesów to już jednak trochę co innego. Nawet najmniejsza firma może mieć swój internetowy sklep, stronę albo profil, zamawiać starannie „wycelowane” reklamy albo badać rynek. Ale to tylko część możliwości. Chodzi o to, by mali przedsiębiorcy lepiej używali znanych narzędzi i sięgali po nowe.
Temu właśnie służą „Internetowe Rewolucje”. Google prowadzi ten program  od ponad dwóch lat, współpracując ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców, pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Na czym to polega? – Jest platforma internetowa, na której każdy może przejść zestaw naszych szkoleń on-line. Jednocześnie we współpracy z ZPiP staramy się, by każdy przedsiębiorca mógł się umówić z naszym konsultantem. Trzecią częścią są grupowe szkolenia, takie jak to w Siedlcach – tłumaczy Adam Malczak z Google Polska.

W zeszłym roku przez takie spotkania przewinęło się 16 tys. ludzi. 3 tys. odbyło indywidualne konsultacje, a z internetowych samouczków skorzystało przeszło 100 tysięcy. Kamil Nadolski, doradca projektu mówi, że z doradztwa może skorzystać jedno-, kilku- lub kilkudziesięcioosobowa firma, organizacja pozarządowa, a nawet pojedynczy bloger. Każdy, kto chce wypłynąć na szersze wody i zaistnieć w globalnej sieci, dając się znaleźć wśród miliardów stron www i kont mediów społecznościowych. Doradcy przyglądają się temu, co dana firma już ma i sugerują ulepszenia. – Skupiamy się na działaniach bezkosztowych. Nie spotkamy się po to, by sprzedawać licencje na takie czy inne oprogramowanie. Pokazujemy, co można w internecie zrobić bez wydawania pieniędzy. W tym przypadku kapitałem jest czas, jaki możemy poświęcić na pracę nad stroną. Jeśli jest to pół godziny dziennie, to naprawdę można osiągnąć bardzo dobre efekty.

Program trwa na tyle długo, że owe efekty da się już zmierzyć. 90 procent przedsiębiorców, którzy wzięli w nim udział, zadeklarowało zmianę sposobu korzystania z narzędzi internetowych. 62 proc. poprawiło swoje wyniki biznesowe (nowi klienci, większa sprzedaż i zyski), a 10 proc. zatrudniło nowych pracowników.

Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców widzi ogromny potencjał w cyfryzacji polskiego małego i średniego biznesu: – Przez internet kupuje już połowa Polaków. To gigantyczna grupa konsumentów. Ale tylko co dziesiąta polska firma przez internet sprzedaje, a z tych 10 procent tylko jedna dziesiąta sprzedaje za granicę. To słabe wyniki: 26 miejsce na 28 krajów Unii Europejskiej. Dopadło nas przekleństwo „średniego rynku”. Ten, kto otwiera biznes w Czechach czy Estonii nie ma wyjścia: musi myśleć o wyjściu za granicę, bo lokalny rynek jest za mały, by z niego wyżyć. Z kolei firmy z dużych krajów europejskich, jak Niemcy czy Francja, ekspansję „mają w genach”. A u nas można się utrzymać z rynku krajowego, jest więc pokusa wygodnego poprzestania na tym, co się ma. Chwała więc tym, którzy starają się to przełamywać.

Gościem „Internetowych Rewolucji” w Siedlcach był minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Mówił o coraz lepszej infrastrukturze telekomunikacyjnej, o coraz szerzej zakrojonej informatyzacji usług administracji publicznej (wspominając m. in. siedleckie programy pilotażowe, dotyczące elektronicznych legitymacji uczniowskich i studenckich) i o konieczności nadążania za światem w „usieciowieniu” biznesu. - To więcej niż tylko sprzedaż przez internet. To także wykorzystanie wielkich ilości danych do planowania produkcji i sterowania nią. Dotyczy to również branż wyglądających na nieoczywiste. Jeśli Podlasie jest mocne np. w produkcji mebli albo drobiu, to zajmujące się tym przedsiębiorstwa powinny sięgać do automatyzacji i do sztucznej inteligencji. Ale nawet jeśli poprzestaniemy tylko na zwiększeniu sprzedaży, to szersze wykorzystanie narzędzi internetowych przez małe i średnie firmy może zaowocować w perspektywie kilku lat co najmniej kilkuprocentową poprawą wzrostu PKB.

Rozmowy z ministrem cyfryzacji będzie można posłuchać na antenie Katolickiego Radia Podlasie (101,7 FM)  w środę (11 lipca) zaraz po godzinie 8.00, a materiały z rozmów ze specjalistami Google'a i ZPiP pojawią się na antenie w ciągu dnia.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


AB/ Siedlce  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
SPONSOR GALERII
Zakład Pogrzebowy HADES - Zbuczyn
REKLAMA
joachimianna.pl

Siedlce

w lewoLipiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.07

Siedlecka Liga Biegowa

więcej »
2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.07

Bezpłatne warsztaty samoobrony

więcej »
5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.07

Spotkanie z kibicami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.07 21:00

II edycja Letniego Festiwalu pod Muralem

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.07

Pogoń zagra z Legionovią

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.07

25. edycja HOSANNA FESTIVAL – trwają zgłoszenia do części konkursowej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.07 15:00

Festyn Rodzinny w Kotuniu

więcej »
9 10

POWIAT SIEDLECKI, 10.07 14:00

Mam Talent w Chodowie!

więcej »
11 12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.07

Siedlce: Herbertorium w ramach Letniego Festiwalu pod Muralem

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.07 - 19.07

NoveKino Siedlce - repertuar

więcej »
15

POWIAT SIEDLECKI, 15.07

600- lecie Wiśniewa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.07

„SMARTSTOP” na drogach powiatu siedleckiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.07

Siedlecka Liga Biegowa - druga runda już w niedzielę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.07 15:00

VI Festiwal Biesiadny w Stoku Lackim

więcej »
16 17 18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.07

Piłkarska Kadra Czeka - finał ogólnopolskiego turnieju w Siedlcach

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Kino plenerowe w centrum Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.07

Piłkarska Kadra Czeka - finał ogólnopolskiego turnieju w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.07 21:00

Letni Festiwal pod Muralem - Śpiewnik Seweryna Krajewskiego

więcej »
21 22

MIASTO SIEDLCE, 22.07

III runda Siedleckiej Ligi Biegowej już w niedzielę

więcej »
23 24 25 26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.07

Hollywoodzkie Kino Letnie

więcej »
28 29

MIASTO SIEDLCE, 29.07

XXI Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.07 12:00

V Piknik Historyczny w Galerii Siedlce

więcej »
30

POWIAT SIEDLECKI, 30.07

Akcja Lato w Zbuczynie

więcej »
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje