R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Krok w stronę budżetu
2019-01-10 07:23:13 Artykuł czytany 1143 razy


Na wczorajszym posiedzeniu komisja sportu i kultury siedleckiej Rady Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty budżetu na 2019 rok i wieloletniej prognozy finansowej do roku 2035, wraz z poprawkami zakładającymi 17-milionowe cięcia w dochodach i wydatkach.


Przez pierwsze pół godziny ustalano charakter spotkania. Prezydent Andrzej Sitnik zapowiadał na ten dzień ogólną debatę o stanie miejskich finansów i dążył do jak najszerszego omówienia budżetu i proponowanych oszczędności. Natomiast przewodnicząca komisji radna Iwona Orzełowska oraz radni PiS i STS chcieli skupić się na sprawach dotyczących tej komisji – czyli na sporcie i kulturze. Wyszło coś pomiędzy: najpierw prezydent wraz ze skarbnikiem bardzo obszernie wyjaśnili sytuację budżetową i konieczność oszczędności, a potem dyskusja zeszła już na sprawy specyficzne dla zakresu działania komisji.

Jeśli chodzi o argumentację – to tutaj władze miasta powtórzyły to, co zaprezentowały dziennikarzom na konferencji w ostatni piątek: notoryczne niedoszacowanie dochodów i konieczność łatania budżetu pożyczkami bądź obligacjami w każdym roku poprzedniej kadencji, brak szans na ukończenie w tym roku zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a co za tym idzie – na korzystną sprzedaż działek przy Warszawskiej, Poniatowskiego i za Pułaskiego, wreszcie idącą za zmniejszonymi dochodami konieczność ograniczenia wydatków. Przywołano też negatywne skutki opóźnienia w przyjmowaniu budżetu, m.in. kłopoty z kredytem obrotowym. Jedyną większa zmianą w stosunku do wcześniejszych propozycji było zmniejszenie cięć dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej: zamiast zapowiadanych 300 tys., straci ona 150 tys. złotych.

Pozostawiono natomiast duże cięcia w sporcie, choć tu powtórzono solenne zapewnienie, że nie będą one dotyczyć sportu dzieci i młodzieży, tylko działalności klubów – a i to dopiero od połowy roku, aby mogły one spokojnie dokończyć rozgrywki ligowe w tym sezonie. Przy okazji padło kilka ciekawych liczb: z zaplanowanych na pierwsze półrocze 2-milionowych wydatków na sport 1,5 mln to sport dorosłych, a jedynie 0,5 mln sport młodzieżowy (choć przewodniczący rady miasta zwrócił uwagę, że w tym przypadku dochodzi jeszcze drugie tyle z programów zwalczania alkoholizmu i innych społecznych). Prezydent wytknął też, że niezdrową sytuacją jest utrzymywanie przez miasto aż 69 zawodników, którzy grają w siedleckich klubach, a nie są z naszym miastem związani w żaden inny sposób.

Radny Mariusz Dobijański skonstatował, że skończyła się wieloletnia ucieczka rady miasta przed problemem, o którym mówiło się od dobrych dwóch kadencji: że 77-tysięcznego miasta nie stać na utrzymywanie tylu dyscyplin w sporcie zawodowym i że trzeba określić priorytety. Do tej pory uwagi takie były tłumione skutecznym lobbingiem, ale teraz miasto znajduje się pod ścianą i konieczność całościowej reformy finansowania sportu stała się paląca. Radni mają podjąć takie prace w najbliższych miesiącach.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele klubów nie oponowali – jedynie występujący w imieniu „Pogoni” Andrzej Materski zwrócił uwagę, że sport dorosłych to naturalna ścieżka rozwoju dla najlepszych zawodników młodzieżowych i jeśli w Siedlcach nie będzie klubów na poziomie, to nasi wychowankowie wyjadą – czyli de facto będziemy szkolić sportowy narybek dla innych.

Jeśli chodzi o kulturę, to tutaj radnych uspokoili dyrektorzy poszczególnych placówek, którzy przyznali, że będzie trudniej, ale oferta dla mieszkańców miasta zauważalnie nie zubożeje. Radni drążyli temat możliwych zwolnień kadry, będąc pod wrażeniem świeżego odejścia wicedyrektora MOK. W odpowiedzi dowiedzieli się, że Miejska Biblioteka Publiczna zmniejszy zatrudnienie o 3 osoby na 2 etatach (2 połówki i 1 cały), nie przedłużając wygasających umów terminowych. W ten sam sposób o dwie osoby zmniejszy zatrudnienie MOK (plus wspomniane stanowisko wicedyrektorskie). CKiS zapowiada, że nie będzie zwalniać ludzi, choć możliwe są przejścia kilku osób z całych etatów na cząstkowe. Będzie też mniej umów-zleceń, planuje się oszczędności na scenografiach i na dużych imprezach, takich jak Dni Siedlec. Dyrektorzy mówili ponadto o pozyskiwaniu zleceń z zewnątrz, na oprawę artystyczną imprez organizowanych przez przedsiębiorstwa. Pozwoli to poprawić bilans, choć nigdy nie będzie tak, że ośrodki kultury zarobią na wszystkie swoje potrzeby.

Ostatecznie komisja sportu i kultury w głosowaniu pozytywnie zaopiniowała zarówno projekt budżetu, jak i wieloletniej prognozy finansowej. Posiedzenia kolejnych komisji odbędą się dziś i jutro. Sesja plenarna, na której budżet będzie uchwalony, planowana jest na 15 stycznia.
AB/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • bq
    2019-01-10 08:26:43

    arrow

    Oferta kulturalna nie zubożeje... a może jeszcze? Czy zatrudnieni na etatach artyści, dogrywający sobie w prywatnych zespołach i imprezach, muszą być dodatkowo wynagradzani za udział w imprezach organizowanych przez placówki? Czy gwiazdor z supermarketu musi wodzireić za extra stawki? Można stworzyć bogatą ofertę kulturalną, tylko najpierw trzeba zatrudnić zarządzających z prawdziwego zdarzenia. Odejście Boruty powinno być początkiem głębokich cięć. Jest kilku ludzi na rynku (jeden nawet poszukuje pracy) którzy ożywią kulturę przyzwyczajoną do konsumpcji.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Praca w podlaskim - czy trudno zdobyć zatrudnienie?
2019-03-21 14:22:40 Kategoria:

Mieszkasz w województwie podlaskim? Z pewnością doceniasz więc bogactwo roślinności, fakt, że miasta tego regionu są spokojne i zadbane a samo województwo dynamicznie...

więcej »
foto

Bądź otwarty na pomoc!
2019-03-21 10:59:27 Kategoria:

W dzisiejszym świecie pogoni za szczęściem, pieniędzmi i chęcią posiadania dóbr materialnych coraz częściej jako społeczeństwo doświadczamy zaburzeń psychicznych....

więcej »
foto

Dokąd na wakacje? 5 najpopularniejszych kierunków...
2019-03-20 11:55:21 Kategoria:

Letnie urlopy i wakacyjne wyjazdy zbliżają się do nas wielkimi krokami. Czy masz już plany na ten czas? Jeżeli nie, to koniecznie poznaj nasze podpowiedzi. I po prostu się...

więcej »
foto

Mezze – znacznie więcej niż przystawki...
2019-03-20 11:43:06 Kategoria:

Słowo „mezze” (także „meze” lub „maze”, a w liczbie mnogiej: „mezedes”) pochodzi z języka perskiego i dosłownie oznacza „smak” albo „przekąskę”....

więcej »
foto

Siedlce: Żłobek JAŚ I MAŁGOSIA zaprasza na Dzień...
2019-03-18 12:16:01 Kategoria:

Już w najbliższą sobotę, 23 marca rodzice maluchów będą mogli zobaczyć jak działa żłobek "Jaś i Małgosia" w Siedlcach. To doskonała okazja, aby zapoznać się z...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.03

Spotkanie z Bratankiem Rotmistrza Pileckiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.03 19:00

Wernisaż wystawy „Świat widziany sercem

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.03

Spotkanie duszpasterstwa rodzin w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.03 17:00

Wykład dr Anny Mandreli o rtm. Witoldzie Pileckim

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Plastusiowy pamiętnik i plamy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Bieg Tropem Wilczym - utrudnienia w ruchu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram - Z wizytą u krewnych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 11:30

Wodynie: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 17:00

Trzy kategorie i trzy soprany

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.03 12:00

Diecezja siedlecka: Imieniny Bpa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.03 17:00

„Muzyczne ostatki przy organach Formentelliego”

więcej »
6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.03

Występ zespołu artystycznego Seniorynki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Piotra Gajewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

„Puszcza Białowieska. POŁĄCZENIE” - wystawa malarstwa Barbary Bańki

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Dzień Kobiet z Aikido w ARMS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Filmowy Dzień Kobiet w NoveKino Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.03

Rekolekcje wielkopostne harcerzy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03 19:00

Gala operetkowo - musicalowa z okazji Dnia Kobiet już 8 marca na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce!

więcej »
9 10

POWIAT SIEDLECKI, 10.03

Dzień Kobiet w Gminie Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03

Marsz dla Niezłomnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 15:30

Koncert „Damą być – wszystko o kobietach” w wykonaniu Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert „Moniuszko”

więcej »
11 12 13 14

MIASTO SIEDLCE, 14.03

Dzień Otwarty w siedleckiej samochodówce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.03 18:00

Wieczór poezji o mężczyznach i... dla mężczyzn

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Dzień otwarty siedleckiej humanistyki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Trwa nabór na jedyne w Polsce warsztaty i audycje Uniwersytetu Codarts!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Piątek z siatkówką

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.03

Trwa nabór na jedyne w Polsce warsztaty i audycje Uniwersytetu Codarts!

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.03 12:00

Smykofonia na Mazowszu - koncert „W chińskim ogrodzie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.03 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

więcej »
18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.03

Wypełnij PIT w „Ekonomiku”

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.03

„Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Środa ze św. Maksymilianem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Dzień Poezji w bibliotece

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03 19:00

Niekompletni na nowo

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Wydział Nauk Ścisłych UPH czeka na wagarowiczów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Debata o siedleckim sporcie na antenie KRP

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.03

Wernisaż wystawy Krzysztofa Rukasza

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.03 18:00

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.03

Wieczór z poezją przy parafii Św. Józefa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03

WIELKOPOSTNE REFLEKSJE

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03 11:00

Siedlce: Błogosławieństwo lektorów

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.03

Siedlce: publiczna modlitwa różańcowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.03 19:00

Happysad zagra w Siedlcach

więcej »
25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.03

Dlaczego może nas zainteresować El Greco?

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.03

Siedlce: Dzień otwarty w SP2

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.03 11:00

Wykład Małgorzaty Szumskiej dla słuchaczy SUTW

więcej »
28 29

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Dekanalne Spotkanie Młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Harcerski koncert w Siedlcach

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.03

Dzień Skupienia w Sanktuarium Św. Józefa

więcej »
31

MIASTO SIEDLCE, 31.03

Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje